Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
14.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225052
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

SW Apex 28 mm /2 inch


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2681

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 22 Mar 2021 23:40 Download mesaj
Titlul subiectului: SW Apex 28 mm /2 inch
Raspunde cu citat (quote)

Salutare !
Am tot observat de-a lungul timpului , acest ocular scos la "tarabă" aici pe forum .
Cam de fiecare dată obiectul în cauză este prezentat a fi nou-nouț , ca și cum proprietarul ar vrea să scape cât mai repede de el (o fi purtând ghinion ?) .
Poate cineva să îmi ofere ceva detalii privind performanțele acestuia ? Sunt interesat de un scurt review în ceea ce privește schema optică și comportamentul pe lunete .
Mă bate gândul să achiziționez așa ceva și să încerc ameliorarea performanțelor chiar dacă nu se va păstra focala sau AFOV-ul .
Mulțumesc anticipat !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9493

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2021 07:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat demult prin el, eram mai începător dar aveam Hyperion de la bun început și am reținut că a fost o dezamăgire acest ocular. Nu știu ce schemă optică are și dacă se poate remedia. S-ar putea să poți face din 2 unul mai bun, poate cu o combinație fericită de alte lentile.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2681

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 24 Mar 2021 18:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am citit pe CN că ar fi un kellner , relativ bun la f/10 sau mai lung , dar dezastruos pe refractoare rapide .

Înseamnă că poate fi transformat în ploss prin schimbarea lentilei de câmp cu un dublet adecvat . Ăsta ar fi doar începutul . Relatările despre distorsiunea babană mă fac să cred că dubletul de ochi nu prea are supra corecție sferică și probabil prea puțin cromatică .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9493

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2021 09:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poți încerca. Sunt curios de rezultate. Dacă este Kelner atunci e posibil să ai loc destul în interior pentru a amplasa încă un dublet sau chiar mai multe lentile și să păstrezi corpul original.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Mar 2021 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Il am in trusa...multa coma in reflectorul f/5,decent in refractorul f/10,bunutz in DK f/26.TFoV bun.Il tin pentru noptile cu umezeala...am observat ca e cel mai rezistent la abureala dintre toate ocularele mele...probabil dina cauza design-ului exterior.

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Mai 2021 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Folosesc ocularul pe timp de zi,noaptea nu,am crezut ca e defect,lipseste o lentilă,problema de reglaj.Am comandat un tub optic,doar tubul fara accesorii si am primit pachetul complet cu accesorii,magazinul nu avea pe stoc tubul optic fara accesorii,au spus ca il trimit asa cum e sigilat, ca nu se poate sa desfacă pachetul sa scoată ocularul si căutător au spus ca nu e nevoie sa plătesc nimic in plus, costă mult mai mult asa complet dar e in regula.Bine ca nu am plătit câteva sute in plus pe un ocular cu probleme,am spus ca plătesc dar nu a fost nevoie,am cautat pe internet informati si am gasit recenzi bune nu stiu de ce avea ocularul asta recenzi bune,bine ca nu am comandat altul intenții sa comand am avut dar am renuntat ca oricum nu aveam nevoie de un ocular de 28mm/2inch,nu am stiut ca are probleme,ca nu e bun
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9493

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2021 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este un Kelner, pe focale lungi poate da imagini bune. În anumite condiții este de preferat un ocular simplu , cu puține lentile însă trebuie să se potrivească și cu instrumentul, respectiv să obții o pupilă de ieșire adecvată. S-ar putea ca la centrul câmpului să dea o imagine mai sharp și mai bună decât un ocular complex și scump. Am avut un ocular RKE de 32mm pe 2" care arăta pe centrul câmpului o imagine foarte frumoasă. L-am dat pentru că intenția era să-l folosesc la luneta RFT de 110mm F/5.5 și nu era bun.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Mai 2021 00:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A venit la pachet cu ed80/600,o sa folosesc un ocular bresser ploss 32 mm 5element 2''.Ocular 28 mm o sa incerc cu bresser 127/1200,testat la lună pare ok.Mai am disponibil un ocular apex 42 mm tot pe 2''dar cred ca nu se potriveste la refractor ed80/600.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9493

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2021 07:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poți face observații cu toate combinațiile pe care le ai la dispoziție. Nu există instrument universal și nici oculare perfecte dar există combinații fericite, când observarea unui anumit obiect se face în cele mai bune condiții. Cel mai bine este să nu te rezumi la 2-3 oculare, de-a lungul timpului am strâns zeci de oculare de diferite tipuri constructive și de la diferiți producători. Toate au utilitatea lor însă unele devin preferate.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Mai 2021 08:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Folosesc multe oculare 1,25'',diverse e greu sa număr,dar trebuie sa fie cam undeva pe aproape de 40 buc si barlow,filtre mai mult de 20buc diverse,der cu o culare de 2'' sunt cam la inceput, filtre nu am nimic.problema e ca cam costa .
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Iun 2021 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inlocuit ocularul 28mm 2" cu unul 30mm 2" ed lacerta + 4 filtre mai acesibile la pret.
Ocularul 28mm o sa folosesc la observatii pe timp de zi cu filtru cu o singura polarizare.
Mai am in calcul 2 oculare 2" omegon unul 22mm 70° si 38 mm sau unul singur bresser
25mm 70° 2"
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9045

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Iun 2021 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ZAN

Ai pomenit in mesajul anterior despre un ocular Plossl cinci elemente.
Ai renuntat la idee ?
Pun aceasta intrebare deoarece sunt interesat de acel tip de ocular in varianta de 25mm focal, standard 1.25''.
Rod Mollise mi-a starnit curiozitatea despre el, aici:

http://uncle-rods.blogspot.com/2017/12/

Apropo : contrar miorlaielilor de pe toate forumurile, observatiile DSO sunt posibile si din oras.
Daca nu aveti cartea despre observatii Deep Sky urbane a lui Unchiu Rod, in acest articol gasiti o sinteza a sfaturilor sale.

Mersi anticipat lui ZAN pentru raspuns la intrebarea mea, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Iun 2021 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularul plossl 32mm 5 element 2" a fost o eroare in lant,am lansat comanda cu un ocular 26 mm 1.25" 5 element in cos si am primit după câteva luni de asteptare ocularul de 2" 32mm tot 5 element ,surpriză a fost destul de mare,nu am mai încercat sa relansez comanda,nu stiu unde a fost greseala,probabil la bresser,asta e motivul pentru care ocular 26 mm 5 element 1.25" nu am ,20 mm tot 5 element 1.25 este in trusa.
Ocular 25 mm 5 element 1.25 nu stiu bresser nu cred ca are,folosesc mult produse bresser,avantaj important cu o reducere de 15% din pret produs.
Erori de comanda am mai avut cu un produs bresser,am comandat un iluminator luneta polară si a venit cu filet mai mic,
Am comandat din nou si a venit gresit si a doua comanda,greseala pe site-ul bresser,asta e motiv pentru care nu am mai încercat sa trimit ocular 2" inapoi.
Ocular 2" a stat inutil cativa ani nefolosit in trusă,nu se potrivea cu instrumente din dotare.
Nu am deplasat pentru observatii reflectoare,curtea casei e suficient,mai deplasez luneta dar reflectoare nu
Scuze ocular 32mm plossl5 elemente 2" am primit din greseala nu cel de 25 mm 2" m încurcat lucrurile derutat de informatiile gresite.
Ocular 25 mm 2" WA70° bresser e un proiect de viitor.Probabil o sa renunț la cele 2 oculare omegon si o sa comand cel de la bresser.Mult timp am fost convins ca am primit ocular 25 mm 2" in loc de 26 mm1.25 dar am primit pe cel de32 mm 2"
Pe cutie scria 25 mm dar înăuntru era cel de 32 mm.
O sa incerc sa comand telefonic ocular 26mm 5 elemente 1.25" sa fie sigur ca nu vine gresit, pare un ocular bun,util.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9493

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iun 2021 07:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ZAN,

Îți recomand călduros să încerci să te deplasezi la nenea Mircea, cu sau fără instrumente/oculare. Bresser nu e cea mai grozavă firmă de pe piață, nu ai cum să ajungi un fan înrăit care nu vrea și altceva... Ai putea face schimb de experiență cu el și cu trusa lui impresionantă de oculare de toate tipurile și proveniențele. Să știi că mulți de pe-aici am adunat astfel de colecții, trusa mea conține și oculare recuperate de la binocluri și chiar oculare home made care bat la fund ocularele ce vin cadou cu telescoapele, chiar dacă au lentilele legate cu izolir... Very Happy

Cătălin,
Scuze că am deviat discuția. Se pare că domnul ZAN e mai nou pe forum, dar vechi în pasiunea asta. Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9045

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Iun 2021 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ZAN si Erwin

Multumesc pentru raspunsul detaliat si pentru sfatul bun !

Sunt bucuros de colaborare astronomica, putem iesi cu astroclubul la Ceala sau chiar la cer negru, la Tauti sau Grosii Noi. Aseara, Armand si Kitaro au facut observatii din padurea Ceala.
Eu ... din padurea de lampi stradale... Evil or Very Mad

Referitor la ocularul despre care intrebam, am gresit, exista numai Plossl cinci elemente 26mm.
Cica numai in Iulie va fi disponibil.


Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact