Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Omul_si_Galaxia.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Proiect Newtonian 400 mm f/5 GoTo


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Dec 2022 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am hotarit sa il refac mecanic din cauza de greutate;am cam exagerat cu supradimensionarea si a iesit un telescop ok,dar prea greu;
Am inceput reconstructia in model "open truss cage",din doua bucati,una pentru primara,a doua pentru sustinerea custii secundarei;deocamdata am facut doar cusca primarei(nefinisata inca),folosind tot baltic birch si teava de 30 mm;a iesit un ansamblu foarte solid,testat cu cele 90 de kile ale mele;nu se observa nici o flexare.
Urmeaza acelasi model pentru partea de sus;am facut o simulare fizica folosind cage-ul actual(care va fi refacut cu totul);distanta primara-secundara e de cca 1700 mm,rezulta planul focal undeva la 3-5 cm in interiorul focuserului;
Oricum,cage-ul secundarei se va putea deplasa 8-10 cm,pentru a putea folosi binoviewrul fara corector.
Cele doua parti se vor separa usor desfacind 4 suruburi;colimarea ar trebui sa se pastreze(btw,colimarea primarei va fi facuta cu 3 bare filetate,astfel incit sa se poata face cu ochiul in focuser)
Interiorul va fi inchis cu neopren negru.
Urmeaza si refacerea monturii goto azimutale,tot in sensul scaderii drastice a greutatii.



Celula_Primara.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  403.17 kb
 Vizualizat:  de 1980 ori

Celula_Primara.jpg



Cage_Primara.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  417.77 kb
 Vizualizat:  de 1980 ori

Cage_Primara.jpg



Simulare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  452.38 kb
 Vizualizat:  de 1980 ori

Simulare.jpg



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Dec 2022 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E urias, aproape ca nu incape in camera!

Cum ai testat flexura? La modul cum sunt barele cred ca ai torsiune, nu pui si ceva in X?

Spor la construit in continuare.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Dec 2022 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate ca o sa te superi Mihai dar romgleza e de vina, folosirea termenilor in mod mimetic.
Termenul ''truss'' face trimitere la ''grinzile cu zabrele'', numite in domeniul confectiilor metalice si ''ferme''. Stiu ce vorbesc, am lucrat sapte ani in acel domeniu.
Din instinct ingineresc, Valy a si intrebat, unde sunt diagonalele si are dreptate.
Putem sa cautam mult si bine, nu vom gasi grinzi cu zabrele fara ''diagonale'' adica acele elemente constructive care sa formeze celula de baza nedeformabila care este triunghiul.

Deci ma alatur si eu lui Valy in sugestia de modificare a solutiei constructive. Asta se va deforma ca prastia.

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Dec 2022 23:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

L-as face cu 4 bare de 2m si niste fire in X intre ele...dar asta doar daca nu esti multumit de actuala structura.
https://www.cloudynights.com/topic/540131-string-telescopes/
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Dec 2022 12:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar,dpdv ingineresc, "truss"nu este cel mai fericit cuvint,lipsind al 3-lea element al unui triunghi.Mai potrivit ar fi "strout poles",dar nici asta nu e complet corect,deoarece se refera la bare nesegmentate.Ca sa nu mai folosim "romgleza",sa ii spunem sistemului "structura varza"Smile
Lucrind multi ani cu inginerii,stiu ca mai usor ii faci sa inteleaga cu desene:)
Deci,deformarea unei bare rotunde este direct proportionala cu cubul lungimii.Daca barele AC ar fi dintr-o bucata si daca punctul de rotatie al sistemului ar fi la un capat,atunci ea ar juca un rol serios.Cu toate astea,multi fac structuri cu 3 bare pentru newtoniene,cu destul de mult succes(vezi "dobstuff"si newtonienele Sky-Watcher retractabile).Separind barele in segmente la jumatate(AB+BC) prinse zdravan una de alta prin suruburi(barele avind talpi de fixare) si mutind centru de rotatie cit mai aproape de centru(cum e cazul la montura alt/az),deformarea segmentelorAB si BC se reduce de 8 ori fata de o bara AC.
La aceasta estimare putem adauga : oglinda nu e grea(cca 6 kg) ,distanta dintre segmente e mare raportata la lungimea lor(L/2) si inelele de stratificat de 20 mm au un coeficient de deformare apropiat de al aluminiului.
Pe baza acestor considerente,cred ca deformarea intregii "structuri varza" ar trebui sa fie neglijabila pe drumul de la zenit la orizontala si invers.Bineinteles,doar sistemul terminat si testat poate confirma ce am spus mai sus.Daca vor exista devieri semnificative ale fascicolului laser intre zenit si orizontala,cu siguranta voi pune ceva zabrele.Singura problema care o vad acum este cea a prinderilor mecanice dintre segmente,care trebuie sa fie cit mai ferme.
Structura nu e atit de inalta ,tavanul atelierului e la 2m inaltime,iar un segment de bara are 80 cm.



Simulare.png
 Descriere:
 Marime fisier:  23.33 kb
 Vizualizat:  de 1870 ori

Simulare.png



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Dec 2022 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, asta a fost impresia mea când am văzut prima construcție, era prea grea.
Versiunea 2.0 se apropie de ceea ce cred că trebuie să fie!

Flexura depinde și de diametrul țevilor sau de distanța dintre ele în raport cu lungimea. Când am construit ultralight-ul de 305mm m-am uitat pe site-ul lui Ross Sackett care a experimentat mult până a ajuns la sistemul monopole. Țeava de carbon de fi 60 cu perete de 2mm nu flexează deloc. Flexura provine numai din partea construită din placaj de mesteacăn. În cazul tău, faptul că ai segmente scurte și distanța dintre ele este comparabilă cu lungimea nu cred că vei avea nicio problemă, flexura va fi nesemnificativă. Dacă chiar vrei să o reduci și mai mult poți face partea din mijloc puțin mai largă și astfel să ai trapeze, nu dreptunghiuri. Nu este neapărat nevoie de triunghiuri ci poate fi suficient să ai componentele forțelor distribuite pe 3 axe nu doar pe 2 ca în cazul dreptunghiurilor.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Dec 2022 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar tuburile Skywatcher colapsabile au 3 bare, mai scurte ce-i drept, si lumea este multumita cu ele.

Dar intreb: o astfel de structura ca in poza atasata nu este mai simpla, mai usoara, mai rigina si mai "aerisita" fata de desenul tau?



 Descriere:
 Marime fisier:  10.36 kb
 Vizualizat:  de 1831 ori




Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Dec 2022 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E doar mai simplu...daca tevile sunt dintr-o bucata.E modelul folosit de cei de la Dobstuff.Problema este ca:

1. nu gasesti insertii metalice de calitate pentru ele,care sa reziste la eforturi mecanice...doar prin America,si la niste preturi respectabile.Eu asta am:tevi de 80 cm/3cm cu insertii bune la un capat si talpa metalica la celalalt.

2.Din considerente pe care nu le discut aici,nu pot folosi sistemul truss Dobson,ca altfel faceam o platforma Steward ca lumea,nu ceea ce se vinde in comertul astro ca si "truss".
( https://www.cloudynights.com/topic/490435-...ct-16-dob/ post 16)

Deci asta avem,cu asta defilam.

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Ian 2023 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Proiectul a ajuns la final.A venit si oglinda de la aluminizat,impecabila,ca tot ce vine de la Tavi:).Structura noua este ceea ce trebuie:solida,usoara,cu o atenuare rapida a vibratiilor.Colimarea se pastreaza de la orizontala pina la zenit.Goto-ul tine targetul in cimp circa 10 minute.Am o rezerva de 7-8 cm la distanta dintre cusca secundarei si oglinda,pentru a putea folosi binoviewerul fara OCS.Cadrul va fi imbracat in lycra negru,impermeabilizat.mai sunt citeva piese din baltic birch care trebuie date cu grund/vopsea de exterior,iar apoi telescopul va merge in gradina de la tara,unde-i va fi locul de acum inainte,linga fratiorul de 12".A fost un foarte bun exercitiu inainte de a ma apuca de cel de 20".
Lectii invatate:
1.O focala peste 1800 este incomoda pentru un newtonian pe montura alt/az.Eu am 1.90 dar,pentru observatii peste 50 grade altitudine,trebuie sa ma sui pe ceva,Telescopul de 20 "va fi f/3.7-3.8 maximum,chiar daca va trebui sa folosesc un Paracorr.
2.Sistemul de colimare de sus cu tije al oglinzii principale este foarte bun.Toata colimarea dureaza citeva minute,se poate face si cu ochiul la stea.Niciodata nu voi mai folosi sisteme in spatele oglinzii.
3.Am reusit sa invat sa elimin/evit astigmatismul in constructia la masina de slefuit a oglinzilor mari si subtiri.Un proces lung si dureros,cu multe experimente nereusite.Erorile pe care le-am facut cu oglinda de 16 nu vor mai fi repetate la cea de 20.
4.Reversul medaliei in cazul oglinzilor subtiri este suportul lor,care se complica foarte mult,spre deosebire de cele groase;obligatoriu celula flotanta cu 18-27 de puncte de sustinere si sistem special,pe rulmenti,pentru sustinerea pe margine;altfel,apare astigmatismul.



Newtonian.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  603.56 kb
 Vizualizat:  de 1644 ori

Newtonian.jpg



Sus.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  257.83 kb
 Vizualizat:  de 1644 ori

Sus.jpg



Sus1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  485.44 kb
 Vizualizat:  de 1644 ori

Sus1.jpg



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Ian 2023 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări, Mihai, și aici! Jos cu pălăria!

Sper să mai ajung pe la tine când mai vin în vest, să ne uităm prin el!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Ian 2023 16:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Mihai pentru rezolvarea tuturor dificultatilor si spor la munca in realizarea telescopului de 20'' !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 464



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 10 Ian 2023 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Mihai, jos palaria ! Am vazut lucrari de-ale tale si esti un constructor pasionat si de succes. Pentru ca faceai vorbire de ingineri si pentru ca nu se supara nimeni, fac o gluma cu ingineri - Care e asemanarea intre un caine si un inginer ? - Amandoi au priviri inteligente, dar nu se pot exprima !
_________________
0770403936
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Ian 2023 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mrrrrrrrr .... hrrrrrr ....hau,hau ... poate te prind pe ulita mea ... Razz

Acuma serios vorbind Remus, sa stii ca intrebarea aceasta a fost intrebare de baraj la un examen, pentru fostul meu coleg de grupa ''Coco''. Disciplina a fost ''Controlul calitatii''. Dar Coco n-a stiut raspunsul. Sper ca datorita acelui episod a devenit apoi sef al Serviciului de Controlul calitatii (CTC).

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 464



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 10 Ian 2023 18:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur de colegul ajuns sef serviciu si il felicit inca odata pe Mihai, la care am vazut multe lucrari ATM interesante !
_________________
0770403936
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Ian 2023 16:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ultimul pas al acestui proiect:husa de protectie contra luminii parazite,curentilor de aer si a eventualelor chestii care ar putea ajunge pe oglinzi.Material supraelastic de cca 1 mm grosime,cu fermoare fixate la masina de cusut.Undeva,intr-o etapa viitoare,va fi poate impermeabilizat(desi exista inca o husa,de polietilena,pe deasupra).Testele pe stea au fost bune,cit a permis atmosfera si focuserul de slaba calitate:stele rotunde/punctiforme pina la 360x,imagini identice intra si extrafocal.Cum se face vremea putin decenta,cum pleaca in gradina.


Husa.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  873.76 kb
 Vizualizat:  de 1292 ori

Husa.jpg



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact