Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cometa.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Recomandare binoclu observatii terestre dar si astronomice


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Leon Leon
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Feb 2021
Mesaje: 5




MesajTrimis: 20 Feb 2021 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Recomandare binoclu observatii terestre dar si astronomice
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Doresc sa-mi cumpar un binoclu si sper sa obtin ceva sfaturi in privinta asta.
Imi doresc sa pot face observatii terestre cu o claritate buna, culori cat mai naturale dar cu siguranta o sa vreau sa il folosesc si pentru observatii astronomice cand voi avea ocazia.
Am inceput sa citesc de ceva timp si sa tot caut recenzii pentru diferite modele si mi-am restrans cautarile spre un binoclu cu urmatoarele caracteristici:
- porro
- bak-4
- lentile de 50-60 mm
- magnificare undeva intre 10x si 16x
- acoperire antireflex completa si multipla
- greutatea in jur de 1kg
- pentru purtatori de ochelari
- constructie solida
- anticondens (cred ca umplut cu azot)
- rezistent la apa (ploaie)
- inchis ermetic
- < 1000 lei

Am ales porro pentru ca sunt atras de constructiile mai simple si din ce am studiat ofera mai mult pentru acelasi pret fata de roof - singura diferenta fiind greutatea si dimensiunile mai mari.
Am ales bak-4 pentru calitate (asta am inteles din ce m-am documentat).
Dimensiunea lentilelor am dorit-o cat mai mare fiind limitat de pret si greutate.
Greutatea de 1kg am ales-o experimentand cu o cutie de suc de 1L pe care am tinut-o la nivelul ochilor si am incercat sa aliniez una din margini cu acoperisul unui bloc indepartat.
Am reusit sa aliniez bine destul de mult timp cu o usoara durere de umeri peste 5 minute. Cu 2kg apare oboseala mult mai repede si iese din calcul.
Nu stiu cat de important este sa fie inchis ermetic (cat de mult merita sa dau bani in plus pentru asta) dar cred ca anticondensul si rezistenta la stropire sunt importante pentru folosirea in natura si nu doar astronomie (cer senin, folosit cu mainile curate, etc).
Bugetul sub 1000 de lei dar pentru ceva exceptional mai astept sa mai strang bani si pot merge putin peste Smile))

Am facut o selectie cu ce cred ca mi-ar satisface dorintele dar neavand experienta si posibilitatea de a le testa fizic imi este greu sa iau o decizie bazata doar pe anumite recenzii si specificatiile date de site-uri care de multe ori am vazut ca se mai contrazic la specificatii.
Pana acum m-am uitat cel mai mult pe spy-shop si astroshop. Mi s-a parut ca au cea mai mare oferta chiar daca nu au totul pe stoc.
Aceasta este lista cu ce am selectat eu.
Va sunt recunoscator pentru sfaturi si mai ales pentru detalii de la cei care si detin din ele:
- Pentax SP 12x50 WP
Are pretul ceva mai mare dar pare ca brand-ul asta nu se incurca cu chestii "cheap".
- Bresser Special Hunt 11x56
Ma atrage dimensiunea mai mare a lentilelor frontale.
- Olympus 12x50 EXPS I
Pare bine inchegat si are un design placut ca si pentaxul.
- Delta Titanium 10X56
Dimensiune mai mare a lentilelor.
- Yukon Solaris 12x50 WP
Are un design placut, nu si elegant. E mult mai ieftin in schimb.
Am gasit multe recenzii in slava, pare un brand mai ieftin care vrea sa intre in competitie cu cele mai de top.
In manualul de utilizare scrie Multicoated lenses (deci nu Fully Multicoated lenses - ca se laudau ei).
Pe astroshop scrie altceva dar cred ca eu pus ei gresit
Daca nu e full antireflex cred ca iese din calcul.
- Celestron Landscout 12x50
Ceva mai ieftin.
- Nikon Action EX 16x50 CF WP
Scump si se mai plang oamenii pe Amazon de diferite probleme, dar poate multi o fac si din lipsa de experienta (marea problema cu recenziile).
- Pentax SP 20x60 WP
Foarte scump si ambitios pe partea de zoom.
O sa mai fac niste experimente sa vad cum m-as descurca sa tin stabil 1.4kg.

Cateva intrebari:
1. Din experienta pe care o aveti, ce specificatii/caracteristici credeti ca merita platite si care credeti ca pot fi ignorate?
2. Ce magazine (fizice si online) recomandati pentru achizitie si ce magazine din Bucuresti cunoasteti care au si showroom pentru testare?
3. Cu ce ati mai completa lista?
4. Cat de deranjant ar putea sa fie un zoom de 16x in loc de 12x?
Aici vreau sa mai fac un experiment: am ales un bloc la 1000m (masurat pe maps) si o sa incerc sa tin o zona de 61 m incadrata ptrin-un tub (sau ceva) de 1kg sa vad cum ma descurc.
5. Oscilez putin intre un 12x50 si 16x50. Imi puteti da exemple/sfaturi de cum m-ar putea incanta/enerva tipul de alegere?
6. De ce Pentax ZD 10x50 ED are pretul atat de mare? Este constructia roof sau acoperirea dielecrica?
Stiti cumva constructii porro cu astfel de acoperire la un pret mai uman?
7. Ce alte caracteristici vi se par importante?

Va multumesc,
Leon
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 20 Feb 2021 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

BaK4 ajuta la o iluminare mai buna a campului periferic, nu neaparat la calitatea imaginii. Sfatul meu e sa iei totusi in calcul si binoclurile BK7, diferenta de iluminare la periferia campului e mica, de multe ori insesizabila.

---- edited ---

Am facut mai demult un test, 12x50 versus 10x50, ambele din mana, fara sprijin. 12x -ul parea favorit, dar din cauza maririi mai mari, imaginea tremura un pic mai mult, si nu a reusit sa fructifice avantajul. Abia cu sprijin a reusit sa se descurce un pic mai bine decat 10x.
Nu recomand 16x din mana, fara sprijin.
In afara de grosisment si diametru, merita un pic de atentie si la marimea campului vizual. Cu cat e mai mare, cu atat o sa poti gasi tintele mai usor.
Pe masura ce maresti campul vizual insa, scade asa numitul eye relief - distanta dintre ochi si lentila ocularului. Nici un bai atata timp cat nu porti ochelari. Dar daca ai astigmatism si e musai sa porti ochelari, atunci un eye relief prea mic o sa te impiedice sa vezi tot campul.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Feb 2021 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din lista ta as merge pe Pentax sp 12x50 wp sau Delta Titanium 10x56. Pentaxul are o rezolutie extraordinara pe toata suprafata campului vizual, dar campul vizual are doar 4,5 grade. Eye relieful este aprox. 18mm-20mm. Atentie, dupa cum a spus si Herr Alien, puterea 12x necesita putina obisnuinta si tehnica prealabila deci parca nu l-as recomanda pentru un incepator...

1.
Sa fie o putere pentru astronomie din mana de 10x, sau cu ceva experienta maxim 12x, ca sa fie stabilizat usor din maini.
Un diametru de macar 50mm al obiectivelor (la nevoie pentru portabilitate se poate merge si pe diametre mai mici gen 42mm)
Campul vizual cat mai mare dar cu un Eyerelif de cel putin 16mm pentru a-l folosi cu ochelari (aici depinde si de fizionomia fiecaruia, mie cu ochelari imi ajunge de exemplu un eyerelief si de 15mm altora s-ar putea sa fie prea putin, deci depinde si ideal trebuie probat- e ca la pantofi)

2.
Magazine fizice pentru testare nu prea sunt in Bucuresti decat magazinele de vanatoare si pescuit, dar de multe ori au pe stoc doar binocluri foarte proaste pentru ca astea sunt cumparate de nestiutori mai des fiind ispititoare prin pretul lor mic.

3.
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=201275#201275

4. si 5.
Am raspuns la punctul 1, deci max 12x. Experienta de stabilizare din maini se capata in timp, tinand foarte mult de tehnica, nu de muschi

6.
Acoperirea dielectrica se foloseste doar la binoclurile roof la suprafata de oglinda din componenta prismelor roof. Cele Porro neavand nici o oglinda nu au nevoie de acest strat dielectric. La aceeasi calitate optica sistemul roof este mai complex si implicit mai scump decat cel porro

7.
De exemplu doua binocluri cu aceleasi specificatii tehnice (camp vizual identic, putere de magnificatie identica, eyerelief identic, diametru obiective identic, sistem constructiv identic etc ) nu sunt obligatoriu la fel de performante, contant foarte mult: calitatea sticlei lentilelor, calitatea straturilor antireflex, formula optica, acuratetea mecanica, rezistenta finisajelor etc. Toate aceste diferente in calitate se vor oglindii in performanta binoclurilor, peformanta masurata prin: transmisia luminii, rezolutia pe centru cat si pe magini, contrastul, redarea corecta a culorilor, gestionarea cromatismului, astigmatismului, comei etc. Cu cat ai o performanta mai mare, cu atat aceasta vine "asezonata" cu preturi mai mari...

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2021 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor a subliniat foarte bine sfaturile pe care le-as fi dat si eu. Cu doua mici exceptii:
1- Eu as recomanda strict un 10x deocamdata.
2- Fiind putin mai carcotas, as mai aduga putin la bani lui Titanium si as lua un Delta Chase 10x50 ED (care este, inca, locul 9 in topul AllBinos 10x50) chiar daca este roof Smile:
https://telescop-expert.ro/binoclu-delta-chase-10x50-ed_105325
(linkul este doar informativ, cauti sa vezi daca nu gasesti un pret mai bun)

Citat:
4. Cat de deranjant ar putea sa fie un zoom de 16x in loc de 12x?

Atentie: "zoom" inseamna putere maritoare variabila si nu este buna!
Sus
Leon Leon
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Feb 2021
Mesaje: 5




MesajTrimis: 09 Mar 2021 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru sfaturi, am luat o pauza de la subiect astepand sa imi vina salariul si m-am concentrat putin mai mult pe job (multa treaba).
Legat de prismele BK7 nu prea le gasesc in binoclurile care au calitate mai buna.
Legat de Delta Chase 10x50 ED as considera un roof poate la o a doua achizitie in caz ca o sa simt nevoia de o magnificare mai mare fara sa cresc greutatea si dimensiunile. As merge pe porro la prima achizitie.

Mi-am restrans lista la pentax sp 12x50 wp, Delta Titanium 10x56 si NIKON Action EX 12X50 CF.
M-am gandit foarte mult, m-am mai documentat si am decis sa comand pentax-ul sp 12x50 wp.
Are un eye relief bun (port ochelari) dar un fov cam micut in comparatie cu celelalte.
M-a atras faptul ca este inchis ermetic, design-ul si faptul ca are o claritate buna pe fov chiar daca e mai mic decat a-l nikon-ului care are un fov mai mare dar din ce am citit o parte buna din el e cam blurata.
Mi-am dorit foarte mult acel 12x (vs 10x) si l-am gasit undeva la 1030 de lei la evomag asa ca l-am comandat.
I-am sunat saptamana trecuta si mi-au confirmat ca va ajunge un 4-5 zile lucratoare si m-am gandit ca o sa postez dupa ce o sa il am si o sa ma joc putin cu el.
Ieri mi-au dat mail ca nu il au pe stoc si mi-au propus ei altceva printre care si pentax sp 10x50 wp.
Bineinteles ca m-am umlut de nervi si le-am zis sa imi returneze banii. Nu inteleg de ce le-a luat o saptamana sa isi dea seama ca nu au stoc ...
Nu reusesc sa gasesc 12x-ul pe nicaieri si ma atrage si ideea de 10x doar ca in momentul asta sunt cam nervos ca sa iau o decizie lucida.
Am un feeling ca daca voi lua 10x o sa vreau mai mult dupa ce o sa ma obijnuiesc. Poate e doar in capul meu, nu am de unde sa stiu...
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Mar 2021 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De curiozitate, te-ai uitat vreodata prin 10x fatza de 12x? In experienta mea, diferenta nu se prea simte la imagine, dar se simte bine la tremuriciul imaginii cand binoclul nu e pe trepied. Si pt o creatura de zi, se simte.
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2021 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tipic pentru incepatori Very Happy Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Dar bineinteles, clientul are intotdeauna dreptate!
Sper ca esti constient ca practic tu nu ne-ai intrebat pe noi ce binoclu e mai bun ... ci pur si simplu doreai ca noi sa iti certificam o algere deja luata inca dela inceput de tine. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Mai citesate o data primul rand Very Happy Very Happy Very Happy
Normal ca fiecare isi cumpara ce isi doreste sau ceea ce crede el ca i-se potriveste .... dar macar acum la spartul targului ... incearca un 10x si un 12x ...macar sa fii tu sigur ca acesta din urma ti-se potriveste.
"Greseala" de care, de fapt, rad eu (reciteste primul rand) provine dintr-un studiu mult prea superficial in domeniul achizitiei ... am ras tot cu pofta si de "as considera un roof poate la o a doua achizitie in caz ca o sa simt nevoia de o magnificare mai mare fara sa cresc greutatea si dimensiunile" ... dar lasand gluma la o parte sfatul meu final este sa iei ce vrei tu doar ca profita de norocul pe care l-ai avut si opreste achizitia ... studiaza mult mai mult ce este un binoclu si abia dupa, iti vei putea crea certitudini proprii ... este culmea cum noi, niste straini ... tinem mai mult decat tine la banii tai Smile .... Very Happy Very Happy Very Happy
Sus
Leon Leon
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Feb 2021
Mesaje: 5




MesajTrimis: 12 Mar 2021 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea e ca neavand cu ce sa compar am impresia ca vreau sa vad cat mai aproape tot, sa fiu impresionat cand o sa il pun la ochi. Am si putina teama ca o sa fiu dezamagit, ca imi fac asteptari prea mari.
Chiar am tinut cont de recomandarile facute de voi si am mai continuat sa ma documentez, am vazut chiar niste video-uri pe youtube [1] si ceva review-uri, de aceea am si ales acel pentax 12x50.
Gandeste-te ca initial voiam sa iau un 16x Smile
Am decis sa comand pentax-ul 10x50 sp wp.
Sper sa vina cat mai repede ca iar imi pierd rabdarea Smile

[1] https://www.youtube.com/watch?v=yhKXV8WzLSo
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2021 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Începătorul suferă de așa numita "febră a magnificației". Și de o înverșunare specifică: "voi ziceți că nu sunt informat, dar ia uite, eu am citit, ia uite câte noțiuni știu"... Diferența este că noi ne-am și uitat prin multe instrumente și variantele lor constructive, de-a lungul timpului. Teoretic poți conduce o mașină chiar dacă nu ai permis, dar trebuie să te urci efectiv la volan și să faci școala de șoferi ca să poți să o conduci și practic.

Eu îți recomand călduros un binoclu mai ieftin, de gen Lacerta Explorer 10x50. Nu vei regreta, n-o să plângi dacă îl scapi pe jos și se strică și nici n-o să-l ții într-o cutie ca pe bibelou ci te vei uita cu el cât de des poți. Sau aș recomanda un binoclu second-hand, de genul care mai apar prin bazar, de exemplu unul revizuit de colegul Dbird și pe care-l poți lua mult sub valoarea lui reală. Eu am cumpărat cu 40 lei un binoclu de 7x30 din târg, nici nu se vedea prin el pentru că fusese uitat în intemperii, cu învelișul crăpat și cu prismele acoperite de rugina de la lamelele elastice. L-am demontat, curățat și am făcut observații cu el, inclusiv astronomice. Într-o seară am identificat chiar și planeta Neptun. Era o steluță mică albăstruie dar era acolo.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 13 Mar 2021 11:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Leon Leon a scris:
Mi-am restrans lista la pentax sp 12x50 wp, Delta Titanium 10x56 si NIKON Action EX 12X50 CF.


Strict din aceste 3 modele, eu as alege fara ezitare Nikon-ul Action EX 12x50. Pentax-ul acela mi s-a parut cam slabut pe partea de optica.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 18 Mar 2021 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei plastic inclusiv in lentile, poti lua Nikon. Am pus un review extrem de sec dar suficient la Nikon Action 12x50, daca vrei te poti uita... mai departe...e alegerea ta. Smile
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 18 Mar 2021 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
Daca vrei plastic inclusiv in lentile, poti lua Nikon. Am pus un review extrem de sec dar suficient la Nikon Action 12x50, daca vrei te poti uita... mai departe...e alegerea ta. Smile


Cel despre care vorbesti tu este Nikon Action VII, eu recomandam Nikon Action EX, care este superior celui mentionat de tine. Nikon-ul Action EX este un binoclu bun si iti spun din propria experienta, cred ca am avut vreo 4. Very Happy
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 18 Mar 2021 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daniele Smile, nu am fost atent...omul deja si-a comandat binoclul, camp de 5 grade si oculare cu 3 lentile (o lentila si un dublet)....la banii astia...nu mai zic nimic, in plus a vrut ceva bun si a intrebat, numai ca in loc sa tina seama de raspunsuri a dat cu bata in balta, deocamdata nici nu realizeaza ce alegere a facut. Eu nu cred ca sta in fata la Lacerta Explorer 10x50, din orice punct de vedere. Daca gresesc va rog sa ma corectati, dar cred ca Lacerta Explorer 10x50 este peste acest binoclu, ca sa nu mai vorbim de recomandarile primite gen DeltaOptical ca nu are rost. Deci cu 450lei cumpara un binoclu muuult mai bun, ca sa nu mai zic ce optiuni avea suma de 1000lei sau peste. Asta e, libertatea primeaza Smile.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Mar 2021 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am testat Pentax 10x50 SP WP si Lacerta Explorer 10x50. Confirm ca optic Lacerta Explorer este un pic mai contrastant, are un camp vizual mai mare, si diurn pare un pic mai luminos. Pentax are in schimb un eyerelief enorm, distorsiune mai mica si are o rezolutie pe centru cu foarte putin mai buna. Dar dupa parerea mea amandoua aceste binocluri au o rezistenta slaba in contralumina care dau reflexii si chiar oglindiri puternice in campul vizual, fiind o bila neagra destul de enervanta. Insa cand vine vorba de mecanica si constructie Pentaxul este clar superior Lacertei Explorer, avand o constructie foarte robusta pentru un porro, si cred cu o rezistenta mecanica mult mai mare. Partile mobile si reglajele se misca mult mai exact si ferm la Pentax. Deci avantaje si dezavantaje...

aici am scris cateva randuri despre Pentax 10x50 SP WP in comparatie cu Nikon Monarch 5 10x42 ED
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...p;start=45

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 18 Mar 2021 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La un camp de 5 grade daca nu ai eyerelief mare e si mai grav, ba mai mult intuiesc ca la aceeasi distanta de oculare la ambele binocluri, nu o sa vezi un camp mai larg prin Pentax, pentru ca 1,5 grade nu e putin si compenseaza. Iar diferenta de pret e mare, si nu poate justifica nici un avantaj fata de Lacerta, parerea mea, poate nu e asa Smile.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact