Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M45_Pleiadele_29-29-0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Merita NORCONIA ASTRO RET 47?


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 19 Mar 2008 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului: Merita NORCONIA ASTRO RET 47?
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor! De curand m-a atins si pe mine microbul ,,telescop" si vreau sa-l tratez cu ceva! Fiind total in afara subiectului pana acum ma uitam la NORCONIA ASTRO RET 47 (900x114) cu urmatoarele caracteristici:
Reflector, equatorial mounting, fine adjusting cables, aluminium tripod, 6x30 finderscope, 2x
Barlow lense and two eyepieces (H6 and H20 mm)
101831 NORCONIA ASTRO RET 47 (900x114)
max. mag. 300 x
1 pcs/ctn; G/W: 15 kgs; 670 ron
Totusi am gasit cam la acelasi pret si alte variante pe acest forum. Stiu ca e o investitie mica si ca pt ceva mai performant trebuie mult mai mult dar pt inceput ......
Multumesc celor care ma vor ajuta sa fac cea mai buna alegere!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mar 2008 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da este bun pretul si telescopul dar ai grija la montura. Daca este EQ1 este slab, mai bine mai dai un ban si iei minim EQ2. Vezi ca sunt cateva magazine in tara cu telescoape la fel de bune si cam la acelasi pret.
Numai bine!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mar 2008 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti recomand http://www.skywatcher.ro/Cel/astromaster130eq.htm daca nu ai multe pretentii pentru a urmarii planetele.
Numai bine!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 19 Mar 2008 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin Paduraru a scris:
Da este bun pretul si telescopul dar ai grija la montura. Daca este EQ1 este slab, mai bine mai dai un ban si iei minim EQ2. Vezi ca sunt cateva magazine in tara cu telescoape la fel de bune si cam la acelasi pret.
Numai bine!

Imi cer scuze dar e un alfabet nou pt mine si nu stiu ce inseamna nici montura nici EQ1 sau 2.
Dintre cele doua care ar fi mai bun(cel postat de mine si cel al dumneavoastra)? Parca la Norconia vad ca mareste mai mult. Dar probabil sunt si alte lucruri de bagat in seama la un telescop bunicel. Eu as dori sa-l folosesc si pentru observarea peisajelor, iar la Astromaster specifica acest lucru. Totusi pe forum am citit ceva de ,,imagine inversa" la observarea terestra.
Intre timp am aflat si cum se calculeaza ,,f"-ul ,iar la Norconia are o valoare mai mare(7,Cool decat la Celestron Astromaster 130(5). Cu toate acestea habar nu am ce valoare ar fi mai buna din cele doua si de ce!


Ultima modificare efectuata de catre cristib la 19 Mar 2008 15:17, modificat de 1 data in total
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mar 2008 15:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai bun in general este cel recomandat de mine (Celestronul). De ce? Are doua oculare mult mai bune cu care vine (deci nu iti mai cumperi altele, maxim le completezi) si montura este mult mai buna (deci stabilitate mai buna, nu ai vibratii). Iar prin design-ul lui este mai stabil (are tubul mai scurt).

Teoretic puterea maxima de marire a unui intrument astronomic este de doua ori diametrul instrumentrului (maxim de doua ori jumatate, depinde de calitatea opticii). In cazul de fata, strict matematic vorbin cel recomandat de mine este mai bun (poate mari mai mult).

Montura EQ (=montura ecuatoriala) se clasifica cam asa (groso modo):
1<2<3<4<5<6, adica 6 e mai buna ca 5 si 5 mai buna ca 4, etc. Deci EQ1 este cea mai proasta. Iar experienta a arata ca pentru un telescop cu oglinda de 114mm, 130mm o montura acceptabila este de la EQ2 in sus.

Cu orice instrument poti sa observi si terestru. Da, intoarce imaginea dar exista o lentile (un accesoriu) care se pune intre ocular si telescop (arata ca un barlow) si care coresteaza aceasta intoarcere a imaginii. Asa ca indiferent de telescop poti sa corectezi imaginea.

Numai bine!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 19 Mar 2008 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://astromagazin.ro/catalog/product_inf...6e47ad1572 asta nu ar fi mai bun. E cu putin mai scump!

Si detaliile
http://www.astroshop.de/en/telescopes/our-...50-1400-eq
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Mar 2008 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu! In astronomie cat dai atata face telescopul. Nu ti se pare suspect ca un telescop cu un diametru de 150mm pe montura ecuatoriala costa aproape la fel cu unul de 130mm? Un newtonian de 150mm incepe de pe la 1100 ron in Romania. Oare ce defect are respectivul din linkurile tale?

Ce nu scriu cei care le produc/vand, si se bazeaza pe aceasta omisiune in a vinde (sau mai degraba a prosti eventualii cumparatori) este faptul ca respectivul telescop are 2 mari-mari probleme optice: 1)o oglinda sferica cu o focala pe undeva la f/4, iar in focalizator este montat o lentila Barlow care modifica distanta focala la 1400mm. Oglinda sferica inseamna ca telescopul are aberatie de sfericitate, imaginile nu pot fi focalizate, sunt neclare orice ai incerca sa ii faci. Barlow-ul din focalizator e de obicei de slaba calitate, mai introduce si el aberatii optice si in plus joaca un rol mai grav decat s-ar crede: nu iti permite sa colimezi telescopul precis intrucat barlow-ul respectiv nu se poate colima, regla in focalizator. Iar daca demontezi focalizatorul si reusesti sa scoti Barlow-ul nu mai poti focaliza telescopul la distanta focala nativa a oglinzii sferice intrucat cursa focalizatorului nu e suficienta. De unde iti poti da seama de faptul ca e un telescop prost: daca te uiti la imagine tubul optic e prea scurt pentru a gazdui o oglinda cu o focala de 1400mm; ar trebui sa aiba 1,5m lungime tubul, dar el nu are mai mult de 50-60cm.

Ce marca e si asta MegaStar, cati au auzit de ea? Nimeni, nimic.

Daca vrei un telescop de 150mm bun poti lua unul de la Sky-Watcher sau Celestron:

http://www.skywatcher.ro/SK/SK15012PEQ32.htm
http://www.skywatcher.ro/Cel/omnixlt150.htm

Sau la aceeasi bani poti lua un Dobson de 203mm:
http://www.skywatcher.ro/SK/Dob8clasic.htm
http://www.skywatcher.ro/SK/Dob8pyrex.htm


cristib a scris:
http://astromagazin.ro/catalog/product_info.php?cPath=1_207&products_id=808&osCsid=d770adc4dc068e3aa1dea66e47ad1572 asta nu ar fi mai bun. E cu putin mai scump!

Si detaliile
http://www.astroshop.de/en/telescopes/our-...50-1400-eq
[/quote]

Ultima modificare efectuata de catre horatius la 21 Mar 2008 18:27, modificat de 1 data in total
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mar 2008 19:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:
http://astromagazin.ro/catalog/product_info.php?cPath=1_207&products_id=808&osCsid=d770adc4dc068e3aa1dea66e47ad1572 asta nu ar fi mai bun. E cu putin mai scump!

Si detaliile
http://www.astroshop.de/en/telescopes/our-...50-1400-eq


Skywacher a raspuns direct la subiect asa ca nu are rost sa ne repetam si noi. Poate putin cam dur la adresa comerciantilor (care nu au nici o vina, ei doar vand cumparatorii aleg).
Numai bine!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 19 Mar 2008 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:

. Ce marca e si asta MegaStar, cati au auzit de ea? Nimeni, nimic.

Daca vrei un telescop de 150mm bun poti lua unul de la Sky-Watcher sau Celestron:

http://www.skywatcher.ro/SK/SK15012PEQ32.htm
http://www.skywatcher.ro/Cel/omnixlt150.htm

Sau la aceeasi bani poti lua un Dobson de 203mm:
http://www.skywatcher.ro/SK/Dob8clasic.htm
http://www.skywatcher.ro/SK/Dob8pyrex.htm


]

Nu vreau sa fiu Gica contra dar totusi firma TS se afla pe un site sub denumirea de Teleskop Service, iar site-ul e romanesc, iar cunoscatorii ar fi trebuit sa stie de acesta firma care este nemteasca sau germana, ca nu stiu cum sa mai zic. Produsele recomandate de Sky... sunt chinezesti si sunt din ,,vanzarea " proprie. Sa fie asta motivul pentru care nu ,,a auzit " de firma concurenta tot din romania?
Iar scopul meu principal era sa stiu daca firma Norconia cu al ei produs la care am afisat caracteristicile, se merita sa fie folosit .
Sus
CATALIN_RG
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2007
Mesaje: 46

Motto: In intuneric vad cel mai departe,privesc trecutul! (c.i.)

Localitate: Lugoj

MesajTrimis: 19 Mar 2008 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului: bani tai
Raspunde cu citat (quote)

tu poti sa faci ce vrei ca sunt banii tai,dar sa sti ca nimeni de aici nu ar avea motiv sa te-nvete prostii! montura EQ nu prea ai nevoie la observatii vizuale,mai satisfacatoare e o montura dobson(nu tremura aproape deloc) asa ca ia un dobson de 200mm si o sa ai multe de observat iar pe urma poti sa-ti iei si montura la el si orice altceva dar nu te grabii ai prea multe de invatat si sa stii ca cei care ti-au dat sfaturi sti foarte multe despre optica si despre piata de accesorii astronomice din romania. Eu nu am intrebat pe nimeni si mi-am luat un junk telescop cu care vedeam luna si cam atat iar pe urma mi-am luat un doson de 200mm si sunt multumit,dar tu ai sansa sa inveti de la cei mai buni de pe la noi!
Cel care invata din greselile proprii e destept insa cel care invata din greselile altuia e intelept! Fi intelept!!!!
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Mar 2008 22:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sa te convingi ce e nemtesc si ce nu cand il cumperi. Daca nu inmultesti cu cel putin 10-20 de ori suma pe care vrei sa o investeti acum intr-un telescop nu o sa iei instrument produs in alta tara decat China/Taiwan. 95% dintre instrumentele ce se vand peste tot sunt facute in China.

E alegerea ta de unde si ce iei. Oricum vad ca esti hotarat pe Norconia acela. Orice se poate folosi, cu rezultate diferite de la produs la produs.


cristib a scris:
Nu vreau sa fiu Gica contra dar totusi firma TS se afla pe un site sub denumirea de Teleskop Service, iar site-ul e romanesc, iar cunoscatorii ar fi trebuit sa stie de acesta firma care este nemteasca sau germana, ca nu stiu cum sa mai zic. Produsele recomandate de Sky... sunt chinezesti si sunt din ,,vanzarea " proprie. Sa fie asta motivul pentru care nu ,,a auzit " de firma concurenta tot din romania?
Iar scopul meu principal era sa stiu daca firma Norconia cu al ei produs la care am afisat caracteristicile, se merita sa fie folosit .
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 19 Mar 2008 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: bani tai
Raspunde cu citat (quote)

CATALIN_RG a scris:
tu poti sa faci ce vrei ca sunt banii tai,dar sa sti ca nimeni de aici nu ar avea motiv sa te-nvete prostii! montura EQ nu prea ai nevoie la observatii vizuale,mai satisfacatoare e o montura dobson(nu tremura aproape deloc) asa ca ia un dobson de 200mm si o sa ai multe de observat iar pe urma poti sa-ti iei si montura la el si orice altceva dar nu te grabii ai prea multe de invatat si sa stii ca cei care ti-au dat sfaturi sti foarte multe despre optica si despre piata de accesorii astronomice din romania. Eu nu am intrebat pe nimeni si mi-am luat un junk telescop cu care vedeam luna si cam atat iar pe urma mi-am luat un doson de 200mm si sunt multumit,dar tu ai sansa sa inveti de la cei mai buni de pe la noi!
Cel care invata din greselile proprii e destept insa cel care invata din greselile altuia e intelept! Fi intelept!!!!

Multumesc de tonul foarte cald! Dobsonul tau intradevar e o masinarie faina. Sunt constient ca am de invatat de la cei mai buni de aici , de asta am si apelat la ajutorul lor. Ideea e ca imi vine acest telescop, pe care e drept ca nu sunt obligat sa il cumpar, ma refer la Norconia, si acum nu prea stiu ce sa fac.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mar 2008 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:

Nu vreau sa fiu Gica contra dar totusi firma TS se afla pe un site sub denumirea de Teleskop Service, iar site-ul e romanesc, iar cunoscatorii ar fi trebuit sa stie de acesta firma care este nemteasca sau germana, ca nu stiu cum sa mai zic. Produsele recomandate de Sky... sunt chinezesti si sunt din ,,vanzarea " proprie. Sa fie asta motivul pentru care nu ,,a auzit " de firma concurenta tot din romania?
Iar scopul meu principal era sa stiu daca firma Norconia cu al ei produs la care am afisat caracteristicile, se merita sa fie folosit .


Firma poate este germana dar produsele sunt din China. Doar sticker-ele de pe telescoape sunt germane. Poate nu ne crezi dar asta este realitatea.

Acum mai este o chestie, telescopul dar exemplu de tine are oglinda sferica, cel recomandat de mine o are parabolica. Te rog sa ma crezi ca este un mare plus in calitatea imaginii.

Iar restul avantajelor le sti.

Ai putea sa ne dai un link un ai vazut telescopul de care zici tu, ca eu inca sunt putin confuz de ce zici tu.

Normal ca nimeni nu iti baga nimic pe gat. Tu ne-ai cerut parerea si noi ti-am dat-o. Alegerea iti apartine.

Numai bine!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 19 Mar 2008 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
O sa te convingi ce e nemtesc si ce nu cand il cumperi. Daca nu inmultesti cu cel putin 10-20 de ori suma pe care vrei sa o investeti acum intr-un telescop nu o sa iei instrument produs in alta tara decat China/Taiwan. 95% dintre instrumentele ce se vand peste tot sunt facute in China.

E alegerea ta de unde si ce iei. Oricum vad ca esti hotarat pe Norconia acela. Orice se poate folosi, cu rezultate diferite de la produs la produs.


cristib a scris:
Nu vreau sa fiu Gica contra dar totusi firma TS se afla pe un site sub denumirea de Teleskop Service, iar site-ul e romanesc, iar cunoscatorii ar fi trebuit sa stie de acesta firma care este nemteasca sau germana, ca nu stiu cum sa mai zic. Produsele recomandate de Sky... sunt chinezesti si sunt din ,,vanzarea " proprie. Sa fie asta motivul pentru care nu ,,a auzit " de firma concurenta tot din romania?
Iar scopul meu principal era sa stiu daca firma Norconia cu al ei produs la care am afisat caracteristicile, se merita sa fie folosit .

Trebuie sa recunosc o mare experienta in ceea ce spui si din acest motiv am si apelat la acest forum. Concluzia ar fi ca daca iti doresti ceva performant trebuie sa cresti si suma investita proportional. Norconia pe care am postat-o cu ale ei caracteristici cum ati caracteriza-o fata de celelalte modele mai des intalnite pe acest forum? Asta e intrebarea ,, to be or not to be"?
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mar 2008 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai telescopul cumparat de tine este standard. Adica telescoape cu aceste caracteristici sunt produse de toate firmele din lume. Nu e un telescop slab ca optica dar mecanica e la fel de importanta. Si este posibil sa fie slabuta mecanica si sa fi dezamagit.
Eu de asta ti-am recomandat altul.
Numai bine!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact