Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
JPG_profile_200k_Revision2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223829
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Capătul Universului


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 26 Iul 2005 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Capătul Universului
Raspunde cu citat (quote)

Din câte știu eu, cu cel mai bun telescop s-a putut observa până la 13 miliarde de ani-lumină, și această distanță se consideră limita Universului. Dar dacă s-ar face un telescop de 2 ori mai bun, s-ar mai vedea ceva la distanța de 26 miliarde ani-lumină ? (presupunând că acest telescop chiar vede de 2 ori mai departe)
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 27 Iul 2005 11:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ceea ce vede omul cu cel mai performant telescop se numeste universul observabil. Limita lui depinde de dotarea noastra tehnologica.
Universul real este mult mai... mare.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 24 Oct 2006 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cosmine și mie mi-ar plăcea să cunosc răspunsul la această întrebare. De aceea, hai să încercăm să deducem răspunsul printr-un raționament pe care tu sau alții îl vor corecta.

Să presupunem că raza Universului este finită. Atunci, la un moment dat vom avea un telescop atât de bun încât cu ajutorul său ne vom vedea spatele (dacă Universul este curb). Având un telescop atât de bun, vom putea vedea tot ce există în Univers. Apoi, perfecționând mai departe telescopul de două ori, vom reuși să ne vedem spatele la o distanță de două ori mai mare și așa mai departe.

Să presupunem acum că raza Universului este infinită. În acest caz, răspunsul este simplu: oricât de perfecționat va fi telescopul, tot nu vom vedea niciun capăt al Universului pentru că vom găsi mereu obiecte diferite la orice distanță.

Mai rămâne varianta că raza Universului este finită și Universul nu este curb. În acest caz, va exista o limită dincolo de care nu vom mai vedea niciun obiect cosmic, pentru că dincolo de acea limită nu mai există obiecte.

Care variantă ți se pare bună?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Oct 2006 12:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iar te joci cu Universul ca si cum ar fi o mingiuca de guma. Iar te joci cu finitul, infinitul si curbura spatiului. Iar te joci fara sa ai instrumente si fara macar sa stii (citesti) ca cei care au instrumente se apropie de marginile Universului si au si dovezi in privinta asta, dovezi pe care tu le ignori. Asta se cheama ignoranta.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 24 Oct 2006 13:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce vrei să spui, Dorule, cu „se apropie de marginile Universului”? Se vede cumva vreun zid din ce în ce mai aproape și nu știu (ignor) eu?
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Oct 2006 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ziduri sunt doar in capul tau. De beton Very Happy Apropierea de marginile Universului se constata prin observarea unor tipuri obiecte prezise de teorie la acel orizont.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 24 Oct 2006 19:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

„Obiecte prezise de teorie” Smile . Ce ciudățenii or fi acolo, ceva dragoni cu coarne care apar doar la acel orizont Very Happy ? Ce poate fi atât de diferit încât să trebuiască prezis de teorie? Ce, alea nu mai sunt stele, galaxii, quasari? Și dacă sunt atât de ciudate, ce teorie poate prezice componența „zidului” de la orizont? Ia dă-mi niște linkuri să văd de ce ești în stare.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 27 Oct 2006 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unde ai citi despre limita universului observabil, tot acolo ai sa gasesti si despre obiectele cel populeaza. Oricum e aberanta discutia sunt lucruri stiute si demonstrate.
Propun mutarea topicului intr-o sectiune corespunzatoare.

moderator!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 27 Oct 2006 13:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot apropiindu-ne de margine, nu va trebui sa vedem Big-Bangul ? Si in ce directie il vom vedea ? In partea opusa ce vom vedea ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Oct 2006 13:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca stai cu fundul intr-o vana exista mari sanse ca spatele tau sa fie lipit de un capat al vanei iar pana la capatul celalalt sa fie cam un metru. Daca ai aterizat cumva intr-un ocean exista mari sanse ca distanta ta pana la tarm in orice directie sa fie cam aceeasi. Ca sunt 1000 km sau 900 sau 1200 sau chiar 600, cam tot pe-acolo esti. Pana sa ajungi la mal mai e mult Smile Daca stai cu fundul in acest Univers, exista si mai mari sanse ca in orice directie te-ai uita, distanta sa fie cam aceeasi. Ca-s 13 miliarde sau 11 miliarde sau 9 miliarde de ani lumina, cam tot dracul ala.
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 28 Oct 2006 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Capătul Universului
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Din câte știu eu, cu cel mai bun telescop s-a putut observa până la 13 miliarde de ani-lumină, și această distanță se consideră limita Universului. Dar dacă s-ar face un telescop de 2 ori mai bun, s-ar mai vedea ceva la distanța de 26 miliarde ani-lumină ? (presupunând că acest telescop chiar vede de 2 ori mai departe)

Depinde de teorie
In cea a BB, s-a mai raspuns la aceasta intrebare: cu cit privim mai departe, cu atit privim mai in urma. Si, desigur, pentru ca TRR nu ne lasa, nu putem privi mai departe de BB. Pe care il vom vedea (asimtotic) peste tot, in orice parte ne vom uita.

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Paollo
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2006
Mesaje: 6



Localitate: 46Nord-23Est

MesajTrimis: 30 Noi 2006 00:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari tuturor! sunt cam incepator si vad ca am ajuns intre profesionisti, dar cu voia voastra am sa imi las parerea in legatura cu subiectul, e doar parerea mea, asa ca va rog sa nu sariti tare pe mine acolo unde gresesc.

1.Eu cred ca BB-ul se repeta la nesfarsit. Daca am avea o naveta care sa atinga viteze imposibil de mari astfel incat sa ajunga la o anumita stea aflata la miliarde de ani lumina in mai putin de o secunda sa zicem.. la destinatie nu va mai exista steaua respectiva, si poate BB-ul se va fi intamplat inca o data sau de 2 ori pana atunci, iar daca ne-am uita inapoi spre Pamant de acolo, nici acesta nu va mai fi, deoarece pe Pamant ar fi trecut miliarde de ani in acea secunda.

2.Eu vad universul ca pe un fel de oglinda curbata cu universe diferite. Si partea care ma sperie cel mai mult e ca probabil stelele de la distanta mare nici nu mai exista, iar vidul dinainte BB-ului, sau viitorului BB(vid care se afla in locul stelelor ce le vedem noi acum) se apropie usor de Pamant prin moartea fiecarei stele, pt ca sa fie un nou BB.

3.Eu cred ca oricat am incerca nu putem sa ajungem la stelele indepartate pe care le vedem in telescop pentru ca vom ajunge intotdeuna in alt timp in care vor fi sau nu alte stele si se vor forma noi "margini" spre care sa ne indreptam privirile.

Nu tot ce am scris e perfect exact si nici testat; nici macar argumente nu am destule, si stiu ca probabil am omis unele chestiuni elementare, dar va las pe voi sa crititicati si poate ca ce am scris aici o sa lumineze pe cineva mai bun ca mine sa gaseasca raspunsul exact cu privire la marginile universului.

Cer limpede!

am uitat sa adaug inca ceva..
vidul e infinit, noi doar am avut norocul sa ne nastem pe o planeta intr-un loc plin de corpuri ceresti... stele.. in rest totul e negru.. pe distante infinite
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 30 Noi 2006 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Shocked
am ramas fara grai (pisica asta...)
de altfel, sky a spus ceva mai sus. Nu e sectiunea potrivita.
Shocked

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 30 Noi 2006 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, Paollo! Am citit cu multă atenție ceea ce ai scris și mi s-a părut interesant. Totuși nu prea cred că acest topic va avansa din punct de vedere teoretic, deoarece este pus la o secțiune de observații. Se pare că autorul său ar fi vrut să obțină detalii despre observațiile care se pot face la marginile Universului.

Apropo! Și noi suntem alcătuiți din vid, iar acesta nu este un nenoroc... Very Happy

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 30 Noi 2006 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista niste chestii care se cheama deep sky... eu le cunosc doar teoretic, Abel,
dar le cunosc.
Aceste chestii sunt porti prin care privim in trecut si spre limitele acestui trecut. Nu-mi spune ca trecutul nu are limite.
Ne bazam pe observatii, aceste observatii sunt validate (culmea!!!) de evaluari teoretice... si inca mai facem mofturi?
Noooooooooo.... hai.

_________________
הבה נגילה
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact