Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
WB_me.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatoare astronomice scolare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 02 Mar 2008 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului: org.
Raspunde cu citat (quote)

Asa e , o organizatie locala dar cu ramificatii de tipul acestui forum, membri corespondenti. Am deja membrii fondatori si sunt in curs de perfectare a actelor, timpul e limitat(cum altfel) si ar mai fi si slujba. Cat despre instalarea cuiva la conducere, statutul e rege pentru NGO si fundatii. Colaborare da, fuziune nu. Si puterea sta in actiunile desfasurate nu in persoana conducatorului. Desi am niste exemple de ong mici locale care se tot unesc national si , desi iese ceva, nu e ce trebuie. Oricum grupuri de interese isi vara coada si trebuie ceva conceput serios, cu o mana de oameni dedicati, care sa nu fie susceptibili la presiuni de orice fel.
La Iasi eu stiam de mic un observator, dar se vede treaba ca a putrezit... .Altii n-au nici atat(la caini ma refeream, desi ei probabil invata astronomie acolo! Si te intampina sa-ti spuna: Hau! Haule! Black Hole! Si ei invata de mici!
Pe mine m-a impresionat vizita la planetariul din Constanta, tot de mic... si nu ma mai lasa, iar rezultatele cele mai bune le-am avut la ciclul primar. Dar din cei atrasi raman din ce in ce mai putini iar important e sa ramana cativa in fiecare an, si asa in gimnaziu si liceu poti atrage o grupa intreaga. Dupa varsta ingrata poate unii revin acasa, in astronomie.
Poate miscam ceva si pe aici, in Oltenia, eu am inceput si mai incerc cativa ani sa termin ce am inceput, dar trebuie sprijin real nu doar dat din gura.
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 08 Mar 2008 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului: aparitii
Raspunde cu citat (quote)

Vad ca mai sunt pe forum din Craiova, hei, craioveni de peste tot, uniti-va!
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 29 Mar 2008 02:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A mai venit un craiovean. Deci mesajul a fost bun. acuuuum
Stingeti lumina!
sa iasa la iveala toti..........
Sus
Jalba-Bandrabur Valeriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2009
Mesaje: 3

Motto: Impreuna vom reusi !

Localitate: Panciu,Vrancea

MesajTrimis: 04 Apr 2009 01:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stimati co-forumisti ,
Nu stiu cati dintre dumneavoastra sunt cadre didactice.Dar vad ca discutati despre constituirea observatoarelor astronomice in scoli Este un lucru pe deplin realizabil , daca profesorii se implica.Profesorii trebuie sa coboare in agora si sa aduca un nou suflu stiintific comunitatii. Ne-am invatat sa stam pe margine si sa criticam sau sa emitem judecati de valoare pe care nu le valorificam. Poate ar trebui sa spunem , destul!Si sa actionam in interesul tinerilor, al comunitatii. Ca de aceea ne-am ales meseria de dascali. La Panciu, in doua saptamani , cu ajutorul elevilor si stand pe capul primarului , am reusit sa infiintam primul astroclub din Vrancea, dotat deocamdata cu doua telescoape SW 254/1200 EQ6 GoTo si SW 114/900EQ1.
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 04 Apr 2009 07:26 Download mesaj
Titlul subiectului: ?
Raspunde cu citat (quote)

Uneori si in anumite zone, stand pe capul primarului nu obtii decat gropi in asfalt!
Initiativa este totusi laudabila tinand cont de dimensiunea localitatii, felicitari!
Dar realizabilitatea este din pacate o chestie SF care tine de un fenomen mult mai real, legat tot de comunitate si primarul ei: poluarea luminoasa! care nu ne ajuta deloc indiferent de vointa sau putinta. Dupa cum mai spuneam, in orasele mari observatiile corecte raman cele ochiometrice iar acest lucru este dovedibil oricand si oricui, cu oricata rea vointa sau discurs mobilizator-catavencian aruncat in stil politicianist.
Scuze, pierd timpul, noi, cei de aici, chiar facem ceva considerat util, azi si maine inca mai am de lucru, Spor la lucru in Panciu si bine ati venit in zona de proto-cercuri de astronomie!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Apr 2009 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe post de carcotas de serviciu,nu te supara dragu' mosului,da' parca-i zicea fezabilitate nu ''realizabilitate''!In rest,aveti dreptate,adica muriti cu dreptatea in mana.Inca de la Platon citire,se stie ca ''cei mai buni filozofi sunt tinerii carora abia le mijesc tuleiele''.La ce va trebuie observatoare in scoli,obtineti niste telescoape,scoateti-le sub cerul instelat cu toate acele spirite tinere in jur si va veti distra strasnic.Eu dupa fiecare sedinta de astronomie urbana ''imi fac legatura cu pamantul'' si regasesc marile intrebari si marile mirari care m-au facut sa iubesc stiinta cerului.La ''100hoursofastronomy'' i-am avut de clienti pe niste filfizoni care au coborat din masinile lor tunate de sute de cai putere cu care se dadeau la intrecere cu motociclete de ultimul stil prin fata Primariei din Arad.Si sa vedeti , la vederea peisajelor selenare si a lui Saturn,cum au redevenit blanzi si curiosi ,luandu-si la revedere cu ''multumesc frate''.Mircea
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 16 Noi 2009 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Jalba-Bandrabur Valeriu a scris:
Stimati co-forumisti ,
Nu stiu cati dintre dumneavoastra sunt cadre didactice.Dar vad ca discutati despre constituirea observatoarelor astronomice in scoli Este un lucru pe deplin realizabil , daca profesorii se implica.Profesorii trebuie sa coboare in agora si sa aduca un nou suflu stiintific comunitatii. Ne-am invatat sa stam pe margine si sa criticam sau sa emitem judecati de valoare pe care nu le valorificam. Poate ar trebui sa spunem , destul!Si sa actionam in interesul tinerilor, al comunitatii. Ca de aceea ne-am ales meseria de dascali. La Panciu, in doua saptamani , cu ajutorul elevilor si stand pe capul primarului , am reusit sa infiintam primul astroclub din Vrancea, dotat deocamdata cu doua telescoape SW 254/1200 EQ6 GoTo si SW 114/900EQ1.


Felicitari pentru infiintarea primului astroclub din Vrancea. Vin si eu, sa vad stelele de la Panciu, daca aveti o asa impresionanta dotare. Wink

_________________
הבה נגילה
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatoare, Cluburi, Institutii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact