Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
TRK1_Mk1_b.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatoare astronomice scolare


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Feb 2008 17:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatoare astronomice scolare
Raspunde cu citat (quote)

La sugestia Moshului, deschid acest topic.
Ideea este de a discuta utilitatea, modalitatea și posibilitatea construirii în școli a unor mici observatoare astronomice.

Evident, problema e finanțarea.
Dar: cu experiența celor care fac astronomie practică de mai mult timp, cu experiența celor care au deja un observator în backyard, poate putem stabili un proiect-tip pentru așa ceva.
Pentru școala la care lucrez acum mă gândeam la fonduri posdru. Bănuiesc că dacă un astfel de proiect e realizat la scară mare, pentru mai multe școli din țară, atunci are mai multe șanse de reușită.

_________________
הבה נגילה
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 28 Feb 2008 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum ramane cu ceea ce a spus domnul Mircea Rusu la nationala de astronomie din 2006 ca vor acorda bani pentru telescoape tuturor scolilor ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 28 Feb 2008 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Cum ramane cu ceea ce a spus domnul Mircea Rusu la nationala de astronomie din 2006 ca vor acorda bani pentru telescoape tuturor scolilor ?


a ramas doar o spusa... Laughing

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 28 Feb 2008 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului: fonduri
Raspunde cu citat (quote)

Pai desi pare ciudat, fondurile pentru dotarea laboratoarelor scolare au fost folosite in destule cazuri din Craiova, la sugestia subsemnatului, si pt cumpararea unei lunete de 5-6 cm. Totul e sa fie folosita !
Daca s-ar da fonduri macar pt un telescop de 150.....ar fi ok pt o scoala.
La PosDRU e de rau pt ca nu este inca deschisa o linie adecvata. Va fi , dar cu asta ne amagim de mult. Mai degraba un proiect de granturi de dezvoltare scolara, dezvoltat ulterior, pentru ca pp ca se pot cumpara si obiecte de inventar de cateva mii de euro.
La Vaslui? Daca o da cel de sus! Pai anul acesta, desi am pregatit ceva copii la ambele categorii, chiar daca se califica mi-e sa nu se intample la fel ca anul trecut, cand am avut un elev dar l-a insotit o colega de fizica pt ca eu eram plecat din tara. Acum e mai bine pusa nationala ca data.
Si mai am un of, daca se ramane la moda asta a tezelor unice atunci imi pierd juniorii, cei de clasa a VII-a si a VIII-a nu mai sunt lasati de parinti decat intr-un procent f mic si pierdem o grupa de varsta foarte promitatoare.
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 28 Feb 2008 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Apropo de olimpiada
Raspunde cu citat (quote)

Vreau si eu regulamentul olimpiadei de anul acesta, il are cineva? Sau mai bine zis , a aparut?
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 29 Feb 2008 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Vreau si eu regulamentul olimpiadei de anul acesta, il are cineva? Sau mai bine zis , a aparut?


inca nu stiu nimic, față de anul trecut.
Adică, mergem pe același regulament.

Cu Pos Dru-ul... mi-era si mie teama (... a se citi pătrățel roșu) ca asa e, dar oricum as incerca.

_________________
הבה נגילה
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 29 Feb 2008 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului: DRU
Raspunde cu citat (quote)

Asta inseamna, dupa cum se stie , dezvoltarea resurselor umane.
1. De RU nu ducem lipsa, de sustinerea activitatii lor e nevoie!
2. Dezvoltarea RU se face pe infrastructura, si nu prin colorare !
Lasand teoriile, PHARE si granturile sunt inca un suport dorit deoarece la celelalte e nevoie de o sustinere printr-un plan de dezvoltare regional, si , mai ales in acest an, nimeni nu va face altceva decat " sa vedem cum integram cerintele dvs intr-o strategie", dar avand in minte alte prioritati din cele mai balcanice cu putinta.
Si e nevoie de sustinere locala durabila. Eu nu pot de ex., in conjunctura actuala, sa ma angajez ca termin observatorul in mai putin de 2-3 ani in functie de evenimentele acestui an. Si mai am si robotica in scoala, alt proiect de implementare in teste. Familia nici nu mai intra in calcul...
Laughing
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 01 Mar 2008 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului: 1 Martie
Raspunde cu citat (quote)

La multi ani tuturor doamnelor si domnisoarelor, niste urari "celeste" in loc de martisor! [b][color=red][/color][/b]
Sus
Polaris the Cepheid
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 42

Motto: "din stele ne-am nascut si la stele ne intoarcem" -----inventie proprie

Localitate: Zalau

MesajTrimis: 01 Mar 2008 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatoare in scoli?----genial!!!!
Ar fi minunat sa vad scolile ( nu toate dar macar jumatate ) cu cate o mika cupola deasupra.Pacat ca este doar un vis Sad

Sunt sigura 100% ca dupa o scurta holbare la un saturn sau ceva deep sky, oricine ar ramane masca.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 02 Mar 2008 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar ramane masca, dar dupa o ora deja va fi uitat.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Mar 2008 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate exista destul de multi oameni care s-au obisnuit cu pozele din reviste si imaginile din filmele documentare. Daca le arati un Jupiter mic cu niste punctulete in jurul lui raman total neimpresionati Sad "Si ce daca punctuletele alea se misca! Si ce-i cu Saturn ala la care abia i se vede palaria. Pai eu am un DVD acasa unde Saturn e mare cat ecranul de televizor!" Unii oameni si-au pierdut capacitatea de a se emotiona. O "playmate of the month" e intotdeauna mai frumoasa pentru acestia decat colega lor de clasa sau serviciu. Chiar daca pe femeia din fotografie nu o sa ajunga niciodata sa puna mana Smile
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 02 Mar 2008 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Emotia stelara
Raspunde cu citat (quote)

Corect dl. Dragan! Dar partial.(ca doar nu era sa va dau total dreptate!!!!)
Uitati ca elevii, cei dintre care am facut si noi parte, sunt mai receptivi la varste mai mici. Solutia e din pacate la mana... parintilor, care trebuie sa sustina adaugirea de stiinte la cei mici. Si noi, profesorii , putem(unii!) sa facem sa se intample asta. La mine s-a intamplat, se vede treaba ca si la Barlad, Roman, Iasi, Suceava, Botosani, Timisoara, Cluj, Valcea, Constanta si multe altele. De ce sa nu folosim asta ?
De ex, ca sugestie pentru cei interesati: pentru a rezolva problema aducerii ciclului primar la observatii noaptea, se aranjeaza cu invatatorul o sedinta cu parintii la care vin si copiii. Si unii stau la sedinta si altii la observatii! Deficienta e ca-ti trebuie ajutoare din cauza stilului de lucru al prichindeilor, care nu pot sta locului daca nu le dai ceva de facut. Si sa vada intr-adevar ceva spectaculos. Pe zi au mers foarte bine observarea petelor solare combinate cu Celestia pt zoom pe soare.
Noi putem face o asociatie la nivel national, am aflat ca s-a mai incercat asa ceva daqr n-am auzit de nimic facut de ea. Eu incerc pe plan local si poate mergem national. Vezi fundatia stiintifica M Geoana, decretata(sic!) de interes national. Se poate si la astronomie!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Mar 2008 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa faci o organizatie nationala care sa aiba sediul central altundeva decat la Bucuresti Smile Fundatia Astronomica Romana (FAR) s-a facut de catre bucuresteni cu sediul la Bucuresti etc. FAR-ul s-a stins destul de repede deoarece la conducerea lui s-a instalat dna Stavinschi (cum altfel). Nimic de felul asta nu va functiona. Si nici n-are cum sa functioneze. Pana nu vor fi organizatii locale, regionale puternice, care sa se fi dezvoltat natural, cu resurse proprii, Bucurestiul nu va putea decat sa "sugrume in fasa" niste firave organizatii locale.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 02 Mar 2008 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Emotia stelara
Raspunde cu citat (quote)

Mosu' a scris:
La mine s-a intamplat, se vede treaba ca si la Barlad, Roman, Iasi, Suceava, Botosani, Timisoara, Cluj, Valcea, Constanta si multe altele.


Ce s-a intamplat la Iasi ? Eu nu stiu de niciun club de astronomie aici, iar la observator nu se intampla nimic. Dimpotriva... te latra cainii daca intri in curte.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Polaris the Cepheid
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 42

Motto: "din stele ne-am nascut si la stele ne intoarcem" -----inventie proprie

Localitate: Zalau

MesajTrimis: 02 Mar 2008 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daka asa ceva vede un adolescent plictisit deja de toate da uita repede.Dar numai arata un saturn sau un M42 sau o Andromeda la un elev de clasa 1 sa vezi ce reactie are.Iti spun eu ca nu mai uita niciodata!
Iti spun asta din experienta proprie.La noi in oras a fost mai demult un cerc de astro si invatatoarea a dus clasa noastra acolo intro seara sa ne uitam si noi(eram in clasa a 2-a) sa vedem.Am vazut M31.Dar de atunci nu am mai uitat-o, sa nu mai vb de colegii mei.

Problema nu este numai la nivel de scoala sau liceu.Este vorba si de educatia de acasa.daka parintii cred ca astronomia este aiurea at copilul nu are ce face trebuie sa se conformeze.Educatia corespunzatoare incepe de acasa de la scoala si rezultatul vine mai tarziu. Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatoare, Cluburi, Institutii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact