Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
med_gallery_37398_8896_545884.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Gauri negre - intrebare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 16 Mar 2008 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teoretic, principial, logic nu putem admite decât că:

Evoluția nu poate fi decât neliniară.

Faptul că nu întotdeauna putem distinge acest aspect este tot atât de logic.

Procesele pot tinde prin evoluția lor spre o stare de relativă simetrie, relativă omogenitate, relativă liniaritate, dar în mod sigur nu vor sfârși prin a atinge "perfecțiunea".

Logic este (și chiar așa se și întâmplă) ca să existe așa numite momente de "confuzie maximă", momente în care starea de relativa simetrie este practic confundată și implicit succedată de starea de asimetrie.
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 16 Mar 2008 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stie cineva secventa exacta a evenimentelor de imediat de dupa explozia unei stele - ce "fac" resturile pina cind ajung - devin - singularitate: ce se intimpla pina la formarea acesteia - mi se pare prea putin "colaps continuu"; prin ce evenimente trec "entitatile" imediat dupa inceperea apropierii dintre ele,

Multumesc.


Ultima modificare efectuata de catre iulian m la 20 Mar 2008 14:13, modificat de 1 data in total
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 16 Mar 2008 19:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stie cineva secventa exacta a evenimentelor de imediat de dupa explozia unei stele - ce "fac" resturile pina devin o singularitate: ce se intimpla pina la formarea acesteia - mi se pare prea putin "colaps continuu"; prin ce evenimente trec imediat dupa inceperea apropierii dintre ele,

Multumesc.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Mar 2008 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu toate stelele devin singularitate si in nici un caz dintr-o data. Gata ... face poc si ... singularitate. Trebuie sa mai citesti mult despre tipuri de stele, marimi (mase), clase spectrale, nastere si evolutie. Uite aici doua link-uri:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hertzsprung-Russell_diagram
http://en.wikipedia.org/wiki/Stellar_classification
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2008 14:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:

Nu...[...] dintr-o data.Gata ...face poc si ...singularitate.


Corect; asta am intrebat; care este secventa de evenimente ?

"Stellar_classification" are un link catre "Stelar_evolution" - adica intrebarea mea; sectiunea "Maturity/Massive stars" are ceva informatie;
insa:

paragraful "Once the nucleosinthesys...." in afara mentionarii unor conditii de selectie a evenimentelor asociate formarii unei gauri negre - limita Chandrasekhar si cealalta - si a mentiunii ca, "... core will undergo sudden...collapse..." nu prezinta mai departe evenimente de tip calitativ nou; sint tot fenomene normale - reactii nucleare, formare de elemente, transfer de energie, etc -;

dupa care sare direct la paragraful "Stellar remnants" unde gn sint "deja" formate si active.

In postul anterior am mentionat "resturile" si "ce" fac ele pina se ajunge la singularitate - ma refeream la acel caz care duce la gn.

Ghilimele de la "ce" se refera la ceea ce este nou dpdv calitativ - este valabil pentru acel "core" care devine gn.


Ultima modificare efectuata iulian m la 20 Mar 2008 14:17, modificat de 3 ori in total
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Mar 2008 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"If the mass of the stellar remnant is high enough, the neutron degeneracy pressure will be insufficient to prevent collapse below the Schwarzschild radius. The stellar remnant thus becomes a black hole. The mass at which this occurs is not known with certainty, but is currently estimated at between 2 and 3 solar masses.

Since the core collapse supernova mechanism itself is imperfectly understood, it is still not known whether it is possible for a star to collapse directly to a black hole without producing a visible supernova, or whether some supernovae initially form unstable neutron stars which then collapse into black holes; the exact relation between the initial mass of the star and the final remnant is also not completely certain. Resolution of these uncertainties requires the analysis of more supernovae and supernova remnants."
Sorry, nu poti sa ne ceri noua, niste amatori, ceea ce nici profesionistii nu stiu prea bine Sad
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2008 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am vazut diversele "nu stim inca" din "Stellar evolution" si ma asteptam la ele, insa nu credeam ca vor fi atit de categorice... Surprised

cind am terminat postul anterior, am primit eroare de browser si am crezut ca revin miine - 18.03- pentru un alt post (poate mai clar) caci nu ma asteptam sa fi fost receptionat;

intrucit eu nu sunt amator, credeam - si sper in continuare- ca poate va sint cunoscute opinii, afirmatii , etc. ne-mainstream - adica propuse pentru discutie, neacceptate inca de toti ca fiind definitive -, nu neaparat cu dovezi, chiar daca este un site pentru astronomi amatori; speram de asemenea opinii personale si/sau eventuale informatii "vagi" - macar -.


Ultima modificare efectuata iulian m la 17 Mar 2008 23:17, modificat de 2 ori in total
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Mar 2008 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum lesne se poate vedea din povestea cu oul si gaina, nu exista raspunsuri finale, exista doar etape.
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2008 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stie cineva care e natura evenimentelor - detalii, daca este posibil - petrecute imediat dupa declansarea colapsului gravitational si pina cind se ajunge la formarea singularitatii si a gaurii negre - a regiunii inconjuratoare - - cu detalii privind desfasurarea (sa; a regiunii), daca e posibil.

note:
1.aceasta este varianta finala a intrebarii mele - cred -;
2.accentul cade pe natura evenimentelor si, in cazul "anormalitatii" lor - care sint aceste evenimente ? - ,pe detalii;
3. evenimente normale sint cele "cunoscute" : reactii intre particule, dinamica energiei, dinamica temperaturii etc;

ma intereseaza numai cele anormale; sint trei secvente; nu stiu daca exista o ordine temporala;

1. "tisnirea" - prabusirea - resturilor - unele inspre altele - din "core"/nucleu si ce se intimpla cu ele pina se formeaza singularitatea; o explicitare pt. dl.IACOB Dumitru: aceasta este "intrarea entitatilor unele in altele"
2. in ce consta (aceasta)formarea unei singularitati;
3. ce se poate spune despre formarea "gaurii negre" propriu-zise.

Ps. lipsa mea de cunostiinte m-a determinat sa formulez o intrebare exhaustiva atit de contorsionata.


pt. dl.DD:am citit - cum am putut - citeva articole suplimentare - si "Star formation", am vazut si rolul diagramei Russel. mi se pare ca exista un gol de informatie "acoperit" de intrebarea mea si amintit in antepenultimul
meu post - de la "paragraful ..." si pina la final;

repet, daca exista macar "vagi" presupuneri, pareri, etc.


Ultima modificare efectuata de catre iulian m la 20 Mar 2008 15:48, modificat de 1 data in total
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 20 Mar 2008 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian, eu sunt tot mai nedumerit.
Bănuiesc doar că nu vrei descrierea dată de Fizică pentru colapsul gravitațional.
În Fizică, modelul e destul de clar deși - cum spune dl. Doru mai sus - habar n-avem dacă n-o fi în alte mii de feluri. Dă însă rezultate verificabile experimental și până acum nu a prea fost contrazis (spun "prea" pentru că mai există și teoriile Iacobiene care contrazic totul, inclusiv pe ele însele Laughing Laughing Laughing ) Wink
Dacă ne-ai spune la ce te gândești, poate am putea să facem niște legături. Căci sincer, după ultimul tău post eu ți-aș răspunde cu citate din "Pelerinul Kamanita" al lui Gjellerup. Laughing

_________________
הבה נגילה
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2008 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pt dl.raduM: sper ca am terminat de editat intrebarea mea; mi-a luat mult timp si nu stiu daca ati vazut ultima varianta; e un text intortocheat, recunosc;

in esenta, da.

exista o parte "normala", insa desfasurarea pina la aparitia "singularitatii" nu este in intregime "normala"; infinitii din diversele solutii la asta se refera, sint convins.

repet, doresc parerile dvs cu privire la "anormalitati"; in acest sens am insistat - la dna Lucia Lucia, de ex - cu o explicitare mai "desfasurata" a lui "continua indefinit"
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 20 Mar 2008 15:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing
Infiniții din formule sunt ok.
... dar tot n-am înțeles ce vrei.

(na, că m-am îmbolnăvit de la Lulu și fac versuri Laughing Laughing )

PS. Lucia e d-soara - clasa a 12 - a , totuși..(si s-ar putea sa aveti probleme cu ea dacă o numiți "d-na") Laughing Laughing Laughing (la chestii de-astea e rea tare)

_________________
הבה נגילה


Ultima modificare efectuata de catre raduM la 20 Mar 2008 16:03, modificat de 1 data in total
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2008 16:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

de exemplu: prima "secventa" mentionata de mine in postul de mai sus; mi se pare - mie - evident ca "parcursul" "entitatilor" ramase si prinse in colaps- particule, nuclee si "ce-or mai fi" - pina la formarea singularitatii este (si)unul "anormal"; nu au loc numai reactii nucleare, etc; probabil ca mai sint si altele; care ar fi descrierea calitativa - sumara - a acestora ? nu sint reactii nucleare, nici reactii particula-particula, nici fenomene termo-dinamice, nici "adunare" de materie, etc - banuiesc; si atunci ... ?

Ultima modificare efectuata iulian m la 20 Mar 2008 16:23, modificat de 4 ori in total
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2008 16:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

imi cer scuze domnisoarei Lucia; sint destul de "prins" cu ideile din postari cind le citesc si/sau cind le redactez.
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2008 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pt dl.raduM: este antepenultimul post mai clar?

iulian m a scris:

"in esenta, da."


aveti dreptate; nu vreau descrierea data de Fizica; este incompleta - dupa parerea mea; de aceea am dorit opiniile/parerile personale ale unor astronomi amatori - si nu ceea ce pot gasi in "textbook"-uri; wikipedia este neasteptat de clara - asa mi se pare -, dar...

textul final al intrebarii este "complicat" pentru ca nu stiu cum sa descriu in mod sugestiv - ceva ce nu "cunosc": daca ele -dupa cum cred - nu sint fenomene cunoscute, cum sa le descriu ? orice cuvint folosit ar indica o cunoastere prealabila a ceea ce descriu - sarcina dificila.

ca atare pentru a explicita intrebarea am "incercat" o descriere "prealabila" a ceea ce se intimpla - si pentru a sublinia existenta "excentricitatii" fenomenelor.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 13
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact