Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter_09_01_16.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Gauri negre - intrebare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2008 18:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O a doua problema - separat - : ce inseamna colaps gravitational "continuu" ?
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2008 18:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exemplele dlui.raduM par sa contina explicatii legate de existenta unui "inauntru" al obiectelor ce determina comportarea lor; explicatia dlui.Doru Dragan pare sa vorbeasca de corpuri cu proprietati(inerente lor).
Aceasta sa fie sursa confuziei mele ? - cer o parere -

de ce varianta a doua este valida ?
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 12 Mar 2008 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Dar de ce conteaza volumul ?


NU contează volumul decât în măsure în care o stea aflată în echilibru ... stelar are volumul cu atât mai mare cu cât masa ei este mai mare.
Ceea ce contează aici este MASA.



Citat:
Ce anume confera volumului calitatea de cauza ?

Exact chestia de mai sus, Iulian.
Volumul nu e o cauză, nu poate fi o cauză pentru că e doar o mărime fizică asociată unei proprietăți: aceea de a "ocupa" un oarece spațiu.

În cazul colapsului gravitațional, cauza este dezechilibrul dintre presiunea gravitațională și presiunea radiației.

Dar, într-adevăr: volum mai mare al stelei - vezi Arcturus, Betelgeuse etc, cred că și Sirius, muuuuult mai mai decât Soarele nostru amărât - înseamnă masă mai mare - în condițiile echilibrului mai sus pomenit. Astfel, în momentul colapsului, stelele de volum (masă) mai mare se vor comporta diferit de cele mai năcăjite.



... aș vrea să ne spui exact la ce te gândești, pentru că am senzația că ai ceva în minte... Wink
Citat:
Apoi: un corp deformeaza un alt corp - in exemplele respective; aici un corp "deformeaza" spatiul ...??? Nu modul cantitativ de deformare ma deranjeaza - "unele deformari sint mai dramatice" - , ci faptul ca el exista - dovezi ?


Da, există dovezi. Ceea ce numim noi "spațiu" e afectat de prezența energiei/masei. Dovada e arhicunoscută, deflexia luminii în câmp gravitațional fiind una dintre "probele" teoriei lui Einstein.

_________________
הבה נגילה
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Mar 2008 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am dat o explicatie teoretica. Practic volumul nu poate sa descreasca decat daca masa stelei (gravitatia) poate sa invinga fortele care se opun (nucleare).
Apoi mai e aici o problema care s-a mai tot discutat si anume cea a fenomenului local fata de cel global. Global nu conteaza decat masa. Local conteaza cum e ea concentrata (distribuita).
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2008 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am fost "coplesit" de cantitatea de informatii primite, dar, mai ales - si fara ghilimele - , de rabdarea Dvs - a tuturor-. Imi cer scuze daca abuzez in viitor de ea.

Nu stiu ce voi scrie: accesul meu la net este limitat, si venisem deja cu citeva incercari de idei.

raduM a scris:

...as vrea sa ne spui exact la ce te gindesti, pentru ca am senzatia ca ai ceva in minte...

Multumesc de incredere, sper sa am ceva(ceva important) in mintea mea; deocamdata nu va pot "promite" decit ceva confuzie.

doar o singura idee pentru inceput: nu cumva spatiul nu e "spatiu" ? nu cumva materia afecteaza spatiul, pentru ca se afecteaza pe "sine" ?

p.s. nu aceasta am in minte, cred... Confused
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2008 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

doar un prim raspuns: nu ma refer la numarul ce "reflecta" "cantitatea" de spatiu ocupat; cred ca acesta este sensul curent al "volumului"; ma refer la ceea ce este "inainte" de masurare, la fenomenul fizic, la "marimea" fizica propriu-zisa("doamne, ce mare e").

in acest caz, o masa "are" volum in sensul unei proprietati(inerente ei): orice masa - nu este masa decit daca - "ocupa" - ia de la altcineva - o parte de spatiu; aceasta parte, la rindul ei, are o marime sensibila - caci exista un observator uman - ce poate fi eventual masurata - alternativ, comparata; dar ea este o marime - "neseparata", ea "este -> a" unei mase/corp. Ori cum doua mase identice, dar cu volume diferite ne conduc - asa pare - la aparitia de consecinte - ale prezentei lor - diferite, atunci volumul este (si) o "cauza" pentru un efect diferit- daca nu am acel volum mai mare/mic, nu am acel efect( aceasta este o concluzie obtinuta prin inductie "practica"); poate in acest sens.

daca mase identice cu volume diferite ar da efecte identice, atunci el nu este o cauza; altfel cred ca e corect. Corect ?...


Ultima modificare efectuata iulian m la 20 Mar 2008 14:05, modificat de 2 ori in total
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 13 Mar 2008 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"volumul" caracterizeaza marimea tridimensionala a unui obiect. Astfel reuneste directiile spatiale si fixeaza limitele dintre obiect si spatiul inconjurator (aparent). Insa spatiul tehnic nu incepe dupa limita exterioara a obiectului, ba chiar este indiferent de geometria sa spatiala.
Daca am considera curbura spatiului ca o deformare pe axa OZ in conditiile analogiei cu patura de mai sus atunci consideram doua masuri care definesc sageata - masa si dispunerea ei (care se poate reprezenta apelind la volum sau la masurile fizice fundamentale pentru cele 3 dimensiuni).
Asocierea intre cimpul gravitational care colapseaza si fortele nucleare care respind se poate reprezenta in sistemul nostru de referinta (prin sectiuni planare are obiectului). La fel putem sa procedam in cazul unei stele neutronice insa volumul acesteia nu mai este ocupat de nuclei ci de neutroni-protoni superfluizi. Densitatea acesui continut este de aprox 3.5-4 x 10^14 g/cm^3. Limitele si comportamentul sunt distorsionate de asemenea masura incit calculele se exectuta considerind densitatea si intensitatea curburii spatiale ca infinite (singularitatea)
Relatia masa-curbura a fost exemplificata in ecuatiile de cimp ale TRG.
Cimpurile gravitationale (si cunoscutele linii de cimp care ne arata o reprezentare spatiala a dimensiunii deformarii spatiului de care vorbim) sunt proportionale cu acest raport masa-volum. Alte forte care intra in discutie (felurite miscari de rotatie, orbitari, deplasari cauzate de interactiunea cu alte cimpuri) influenteaza comportamentul obiectelor de masa mare cosmice si complica foarte mult calculele de determinare a naturii lor.

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 13 Mar 2008 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
doar un prim raspuns: nu ma refer la numarul ce "reflecta" "cantitatea" de spatiu ocupat; cred ca acesta este sensul curent al "volumului"; ma refer la ceea ce este "inainte" de masurare, la fenomenul fizic, la "marimea" fizica propriu-zisa("doamne, ce mare e").

Noi nu conștientizăm decât rapoarte, adică numere, adică cantități, restul este pură ficțiune, imaginație "bolnavă".
Cum ai spus "doamne, ce mare e", puteai tot atât de bine să spui "doamne, ce mic e".
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 14 Mar 2008 03:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

matematica foloseste "obiecte" adimensionale, pe cand fizica foloseste "chestii" dimensionale, dar si adimensionale in anumite circumstante.
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 14 Mar 2008 09:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
O a doua problema - separat - : ce inseamna colaps gravitational "continuu" ?


Cred ca se refera la faptul ca, de la o limita incolo - la gaurile negre- , colapsul gravitational continua indefinit.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 15 Mar 2008 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pentru lucia lucia
lucia lucia a scris:

...continua indefinit


UNDE ?

banuiam ca asta inseamna - ca traducere a duratei

...dar, ma intereseaza o descriere fizica : cum pot entitatile implicate in colaps sa se mai "prabuseasca" daca "intra unele" in altele ? "unde" se prabusesc ?

pentru Claudiu
Claudiu a scris:

"[... ]sint distorsionate[...]"


...adica nu sint accesibile masurarilor ? ( infinit=inaccesibil masuratorii (?))

imi pare rau nu am inteles (inca) sensul - intregului - mesaj.


pentru IACOB DUMITRU

numerele incearca sa aduca precizie; punctul de plecare - pentru observare - este insa "Doamne, ce mare, mic, etc este (ceva)"

am spus la inceput ca nu am cunostiinte de fizica si ca deocamdata "am" confuzie; cred ca la asta se refera "bolnava".
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 15 Mar 2008 19:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toate afirmatiile facute despre colapsul gravitational infinit vin de la trecerea la limita a ecuatiilor de cimp. Este o consecinta extrema a curburii spatiului enuntata de Einstein. (si se aplica numai punctului central, fara masa si adimensional din centru)
Gaura neagra (singularitatea) este o un paradox informational si de aici avem incapacitatea de a-i masura atributele. (Gaurile negre nu au "par" !)
Hawkings si-a dedicat cercetarile acestui fenomen si unul dintre rezultate a fost ca ele au o temperatura pozitiva, proportionala cu masa.
Deci numai citeva notiuni masurabile sau teoretizabile se leaga in siteme de ecuatii complexe si validitatea acestora, pina in prezent este conditionata de caracterul paradoxal al singularitatii.

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 15 Mar 2008 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Claudiu a scris:

...paradox informational...incapacitatea de a-i masura atributele.
(n.n. sublinierea mea)

deci am scris corect :
iulian m a scris:

inaccesibile masurarilor...
(?)

in (din) principiu ( adaugirea mea).

Claudiu a scris:

[...]punctului central[...]


banuiesc ca este vorba de "resturile" exploziei - cele supuse colapsului continuu; cel care creeaza "gaura neagra" in spatiu - regiunea definita de raza (distanta)Schwarzschild, nu ?

Citat:

fara masa


Citat:

proportionala cu masa


????

apoi: masa curbeaza spatiul; sing. nu are masa ?


Ultima modificare efectuata iulian m la 16 Mar 2008 19:01, modificat de 3 ori in total
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 16 Mar 2008 06:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
dar, ma intereseaza o descriere fizica : cum pot entitatile implicate in colaps sa se mai "prabuseasca" daca "intra unele" in altele ? "unde" se prabusesc ?

Entitățile nu intră una în alta, entitățile doar comunică, caz în care ele pot fi mai mult sau mai puțin pe o aceeași lungime de undă (exprimarea este mai mult metaforică dar nu prea departe de realitate). Dintr-un anumit punct de vedere densitatea rămâne mereu aceeași.
Entitățile nu sunt și nu pot fi niciodată izolate 100%, ele pot fi remarcate doar în gup. O entitate este în fapt o interacțiune și de ce nu, în anumite condiții, un mai mare sau mai mic colaps. Trăim într-o lume absolut neliniară.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Mar 2008 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

... lume relativ-aproximativ neliniara Smile . NU EXISTA ABSOLUT. DIXIT Exclamation
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 13
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact