Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
16.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Marte 14 oct 2020


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Tom Sawyer
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2019
Mesaje: 49



Localitate: Mogosoaia

MesajTrimis: 15 Oct 2020 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Marte 14 oct 2020
Raspunde cu citat (quote)

C8, 2.25x barlow, ASI462MC


Marte_2020-10-14_20-55_00-40.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  1.17 MB
 Vizualizat:  de 4100 ori

Marte_2020-10-14_20-55_00-40.gif


Sus
Tom Sawyer
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2019
Mesaje: 49



Localitate: Mogosoaia

MesajTrimis: 15 Oct 2020 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si cateva poze...


2020-10-14-1936_5-RGB-Mars_AS_P32_lapl6_ap127_conv.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  46.76 kb
 Vizualizat:  de 4079 ori

2020-10-14-1936_5-RGB-Mars_AS_P32_lapl6_ap127_conv.jpg



2020-10-14-2034_6-RGB-Mars_AS_P16_lapl6_ap132_conv.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  52.8 kb
 Vizualizat:  de 4079 ori

2020-10-14-2034_6-RGB-Mars_AS_P16_lapl6_ap132_conv.jpg



2020-10-14-2107_2-RGB-Mars_AS_P27_lapl6_ap130_conv.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  47.66 kb
 Vizualizat:  de 4079 ori

2020-10-14-2107_2-RGB-Mars_AS_P27_lapl6_ap130_conv.jpg



2020-10-14-2135_3-RGB-Mars_AS_P31_lapl6_ap134_conv.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  48.83 kb
 Vizualizat:  de 4079 ori

2020-10-14-2135_3-RGB-Mars_AS_P31_lapl6_ap134_conv.jpg


Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 15 Oct 2020 16:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase fotografii!
_________________
The truth is out there
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 16 Oct 2020 16:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imagini foarte misto, poate ne dai niste amanunte (locul achizitiilor, prelucrare, conditii atmosferice -cred ca bune spre foarte bune. Cum ti se pare camera la lucru efectiv?) Dupa aceea o sa te rog sa-ti faci bagajele si muta-te la avansati
_________________
mihai
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Oct 2020 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări. Subscriu lui teogon.

Marte a fost mai darnic sezonul ăsta de opoziție, am putut vedea mai multe detalii decât acum 2 ani când a fost furtuna de praf globală.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Tom Sawyer
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2019
Mesaje: 49



Localitate: Mogosoaia

MesajTrimis: 16 Oct 2020 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Descrierea
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,

Multumesc CAdi, theogon, Erwin pentru aprecieri.

Am folosit setup-ul "standard" (defapt singurul pe care il am ): Celestron NexStar 8SE, Barlow 2.25x de la Hyperion Mark IV, ZWO ASI462MC si Filtru ZWO UV/IR CUT

Tot din curte ca si pana acum: Mogosoaia, Ilfov (Bortle: Class 6)
Transparenta a fost relativ mai buna decat de obicei dar seeing-ul n-as putea spune ca a fost deosebit chiar din contra.
Se puteau observa ceva mai multe stele fata de alte seri dar nu pot sa spun ca a fost ceva deosebit.
Per total sa zic 7 din 10, unde 10 e cea mai buna seara pe care am prins-o eu la mine in curte pana acum (asta fiind undeva prin vara cand am putut deslusi carul mic complet, cu ochiul liber acomodat la intuneric).
Am avut parte si de cateva perioade cu nori (dispareau toti martienii in acel moment) dar am stat si i-am asteptat sa treaca, de unde au rezultat acele "gauri" in animatie.

Am 3 puncte fixe in fata garajului unde pun trepiedul, l-am pus in boloboc cu ceva vreme in urma si il pun la loc de fiecare data. Trepiedul, montura, OTA-ul si ce mai e, le iau direct in brate si le pun pe pozitie usor (10 metri deplasarea).
Alinierea o fac doar dupa planeta pe care urmeaza sa o filmez (ma ajuta fiica-mea la asta), sta cu ochiu' in RDF si ma ghideaza iar eu ghidez din NexRemote pana apare planeta in centru.
Stiu ca nu e cea mai optima varianta (nu aruncati cu rosii), motiv pentru care in timpul filmarii mai trebuie sa "corectez" cate putin montura mai ales daca am "noroc" de vant.
Ce e drept montura cu un Alt/Az, cu un singur brat la f/22.5 si crop-ul pe care il aleg ma asteptam sa nu fie perfect dar mi-am "facut mana" pentru ea.
Partea cea mai buna la treaba asta este ca, ajutat de un cablu de USB3.0 de 10m (cu amplificare) tras pe geam, pot sta in casa la caldurica pe PC.
Va trebui sa iau o luneta de ghidaj si o camera ca sa fac alinierea tot din casa.


In total am tras cu FireCapture 32 filme (120 sec / film) de aprox 22.000 cadre / film la 424x360 @185fps ~300 GB de date.
Shutter=2.500ms, Gain=350 (58%), Gamma=60
Am facut filmele cam la 5-10 minute intre ele si cat eram in "pauza" bagam filmul anterior la procesat in AutoStakkert.
Timp petrecut: de pe la 21 pana pe la 1 cand se stricase vremea si am strans jucariile.

In AS, din totalul de cadre din film foloseam cam 10-30%, cele mai bune calitativ peste limita de 50%.
Laplace, Noise Robust la 6, Local AP, Double Stack Reference, Auto Size;
Adaptive buffering, v blur, h blur si rotation (luat din Stellarium datele pentru fiecare film in parte si puse in AS la Advanced / Experimental features / Field rotation);
Inainte de Analyse ma plimbam pe film, selectam un cadru bun si ii puneam ~10 puncte de aliniere pe zonele de interes, am inteles ca le utilizeaza cand stabileste calitatea cadrelor - aici nu stiu sigur daca au avut efect (n-am incercat cu/fara sa fac comparatia).
Sharpen, RGB Align, AP size la 32 cu Multi-scale, Min Brightness 40 - astea mi-au dat cele mai bune rezultate (la filmele din seara respectiva).

In RegiStax 6 am luat la mana ce a iesit din AS.
Automatic, Linear, 1 Layer, 1 step increment, Default Filter, 4.2, 4.8, 4.8, 3.0, 6.7, 3.6, Contrast 100, Brightness 0 - facuta ca schema pentru Marte.
Varianta de mai sus mi s-a parut cea mai ok pt primele filme motiv pentru care le-am facut si pe urmatoarele identic: Open, Do All, Save; fara sa le mai iau pe fiecare in parte la "puricat"
Procesare asta am facut-o in aceeasi seara.

A doua zi a fost partea de "bibileala":
PhotoShop: resize la 150%, trecute prin cu UnSharp / Sharp More in varii cantitati => salvat, comparat cu varianta neprocesata, ales varianta care arata cel mai bine.
Topaz DeNoise Ai: 5-15% denoise, 5-15% Sharpness - ca mai sus, in varii "cantitati" => iar salvat, comparat cu varianta neprocesata + varianta din PS.
La final mai "gadilite" in PS, unele chiar facute din mai multe layere (original + out PS + out DeNoise) cat sa iasa ceva care sa imi placa.
Fiecare poza avand 5-10 variante in diferite stadii.

La final am facut un gif din aproape toate cadrele (au fost si unele slabe rau) si m-am bucurat de cateva imagini de care am fost multumit (cele 4 de mai sus).
Ce e drept ele au beneficiat de datele cele mai bune, cu alte cuvinte "materia prima" conteaza cel mai mult dar si procesarea ulterioara face diferenta.
Luand in calcul cum se vedeau cadrele din filmulete vs ce a iesit din ele, pff... este... distanta pamant si marte.
Avand in vedere "vasta mea experienta" de <2 luni de cand am telescopul, 3 sapt de cand am camera, poluarea luminoasa de la mine si timpul pe care l-am avut la dispozitie ma declar multumit cu ce a iesit.
Sigur se poate mult mai bine.


De ASI462MC sunt multumit, chiar mi se pare buna pentru planete. Totusi, parca mi-ar fi placut daca avea o rezolutie putin mai mare (5-6 megapixeli), lucky imaging Smile
Am incercat acum 1 luna sa fac treaba de planete cu un Nikon D5100 dar nu vroia sa iasa cum vroiam eu (cred ca mergea mai bine la DSO dar pe DSO inca nu ma bag, mai am de mancat pana acolo, plus ca nu am montura pentru asa ceva).

NexStar-ul l-am luat pt portabilitate si vizual. Faptul ca pot face si foto cu el e un plus.
Ce e drept am vazut cateva variante si de DSO cu el, am sa incerc si eu, dar la anu' in iulie-august pe langa lacul Vidra (Bortle 2) - am prins acolo de 2 ori luna noua si ce vedeai pe cer cu ochiul liber era de poveste.


O seara placuta!
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 17 Oct 2020 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Descrierea
Raspunde cu citat (quote)

Tom Sawyer a scris:

In total am tras cu FireCapture 32 filme (120 sec / film) de aprox 22.000 cadre / film la 424x360 @185fps ~300 GB de date.
Shutter=2.500ms, Gain=350 (58%), Gamma=60

Au iesit bine pozele. Bravo, deci camera e buna! Wink
FireCapture am incercat si eu dar pierde frame-uri si nu inteleg de ce. E adevarat, la rezolutia nativa a camerei. Dar Sharpcap nu pierde... Nu se pune problema de storage, ca merg pe SSD PCIx (1600/1200 MB/s). E ceva gresit la setari, dar nu-i dau de cap. Oricum, prefer Sharpcap.

Tom Sawyer a scris:

v blur, h blur si rotation (luat din Stellarium datele pentru fiecare film in parte si puse in AS la Advanced / Experimental features / Field rotation);

Detaliaza partea asta cu v/h blur si datele luate din Stellarium. De unde?

Mai e o chestie cu WB-ul, care pe Auto da in balarii, cum se vede din clipul meu de aici https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=200276#200276
Pe CN setau inii manual si ziceau ca sunt multumiti de rezultate. Probabil ca asa va trebui sa fac si eu.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Tom Sawyer
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2019
Mesaje: 49



Localitate: Mogosoaia

MesajTrimis: 17 Oct 2020 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Descrierea
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:

FireCapture am incercat si eu dar pierde frame-uri si nu inteleg de ce. E adevarat, la rezolutia nativa a camerei. Dar Sharpcap nu pierde... Nu se pune problema de storage, ca merg pe SSD PCIx (1600/1200 MB/s). E ceva gresit la setari, dar nu-i dau de cap. Oricum, prefer Sharpcap.

Am incercat si eu Sharpcap dar parca mai mult mi-a placut FireCapture. Cred ca tine mai mult de preferinte personale (asezare optiuni, etc).
Sigur nu este SSD-ul respectiv problema in aceasta ecuatie.
De asemenea nu cred ca este o problema, in cazul asta, daca folosesti rezolutia maxima sau doar o anumita regiune. Singura diferenta este numarul de cadre pe care le obtii si la planete... mai multe = mai bine. As merge pe o regiune mai mica dar nu prea am cum cu montura mea (treaba de care ziceam cu "micile corectii" pentru ca risc sa iasa din cadru si sa nu reusesc sa o corectez la timp. Practic pentru captura imi las sus si jos 1/2 din obiectul filmat si pe laterale cam 2/3, aspect care imi asigura o marja de eroare buna, mai ales daca sufla vantul.
FC-ul are o setare legata de cat din banda de USB sa foloseasca (nu sunt la PCu acum ca sa iti zic unde e), eventual poti sa mai scazi acolo din viteza pt ca sa nu mai faca drop (dar presupun ca stiai deja asta).
Gasisem pe clodynights un subiect care zicea fix de FC si 462, dar era vorba de faptul ca nu gasea deloc camera, ideea fiind sa iei niste fisiere din varianta beta 2.7 de FC si sa le folosesti in varianta stable 2.6. Eu totusi nu am avut problema asta.

GunDALF a scris:

Detaliaza partea asta cu v/h blur si datele luate din Stellarium. De unde?

Am urmarit in urma cu aprox 1 saptamana un filmulet de ~2 ore pe YouTube in care taticul AutoStakkert, Emil Kraaikamp, l-a prezentat mai in detaliu.
In el am gasit cateva chichite. De unele stiam dar nu intelesesem clar ce fac iar altele erau chiar noi.

v/h blur - aplica la fiecare frame in parte un blur (eu il las la 1), aspect care il ajuta la stacking, cu mentiunea ca face asta doar in memorie pt ca sa alinieze mai bine AP-urile, nu va blura imaginea finala.

Field Rotation - daca ai un filmulet mai lung si montura Alt/AZ (nu e nevoie de asa ceva pt ecuatoriala), intre primul cadru din film si ultimul va fi o diferenta. Pe baza datei si a orei filmului, iei din Stellarium (poate fi si altceva) pozitia Alt/Az a obiectului filmat si o introduci in AS. Restul de informatii (Latitudinea unde s-a facut filmarea si durata film le cunosti). Pe baza lor AS-ul va sti ca primul cadru este la 0 si ultimul ajunge sa fie spre exemplu la -0.55 grade. AS va aplica la fiecare cadru in parte compensarea necesara in timpul procesului de stacking si implicit va fi mai precis. Cu mentiunea ca trebuie facut asta pentru fiecare filmulet in parte.

GunDALF a scris:

Mai e o chestie cu WB-ul, care pe Auto da in balarii, cum se vede din clipul meu de aici https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=200276#200276
Pe CN setau inii manual si ziceau ca sunt multumiti de rezultate. Probabil ca asa va trebui sa fac si eu.

Eu nu las pe auto WB-ul. Setez initial toti parametrii de captura si ii folosesc la fel pe toata sesiunea. Si la mine apar diferente dar sunt datorate in primul rand variatiilor transparentei si a eventualilor nori subtiri care isi fac simtita prezenta.

Pot incerca sa pun pe YT unul din filmele care au stat la baza celor 4 imagini dar e mare rau ser-ul (10Gigi) si parca nu e cea mai optima idee, plus ca nu stiu daca accepta YT-ul formatul asta. Ai convertit cu ceva filmul respectiv inainte sa il incarci?
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 17 Oct 2020 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Descrierea
Raspunde cu citat (quote)

FC pierde frame-uri (multe), adica dropped frames, asta ziceam... Wink Sharpcap nu pierde.
Tu folosesti High Speed Mode? RAW8 sau 16?

Am privit si eu clipul ala cu Emil. In trecut, am dialogat cu el pe mail. Il rugam sa faca astfel incat sa nu mai trebuiasca sa convertesc fisierele MOV in AVI. Si a adaugat un modul ffdshow la AS!2, care facea conversia, scutindu-ma de munca in plus.

Am convertit in AVI, dar merge si SER pe YT.

PS: pune, te rog, fisierul cel mai bun pe mega.nz. Vreau sa incerc si eu sa-l editez.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Tom Sawyer
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2019
Mesaje: 49



Localitate: Mogosoaia

MesajTrimis: 17 Oct 2020 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Descrierea
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
FC pierde frame-uri (multe), adica dropped frames, asta ziceam... Wink Sharpcap nu pierde.
Tu folosesti High Speed Mode? RAW8 sau 16?

HighSpeed=off
8 bit


GunDALF a scris:

Am privit si eu clipul ala cu Emil. In trecut, am dialogat cu el pe mail. Il rugam sa faca astfel incat sa nu mai trebuiasca sa convertesc fisierele MOV in AVI. Si a adaugat un modul ffdshow la AS!2, care facea conversia, scutindu-ma de munca in plus.


Nu stiam de optiunea asta, ce e drept nici n-am cautat-o Smile

GunDALF a scris:

Am convertit in AVI, dar merge si SER pe YT.

PS: pune, te rog, fisierul cel mai bun pe mega.nz. Vreau sa incerc si eu sa-l editez.

Hai ca incerc sa vad cum fac sa pun si pe YT si sa-ti dau un link cu ser-ul ca sa te joci Smile
Chiar sunt curios ce poate "scoate" altcineva dintr-o filmare de la mine poate imi mai imbunatatesc tehnica Smile
Iti dau un mesaj dupa ce fac treaba (nu pot chiar acum).
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 17 Oct 2020 11:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu pune pe Youtube, pune direct pe mega.nz.

E vorba de o versiune veche de AS!2, astea noi n-o mai au.

In ceea ce priveste tehnica, cam la fel procedez si eu, exceptie AP-uri puse inainte de Analyse. Nu cred ca au rost. La Registax se puneau dinainte.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Tom Sawyer
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2019
Mesaje: 49



Localitate: Mogosoaia

MesajTrimis: 17 Oct 2020 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Link
Raspunde cu citat (quote)

Hai ca am reusit sa incarc filmuletul, a durat o vesnicie...

Il poti descarca de aici (9.53GB).
Este sursa de la poza 2020-10-14-2034_6-RGB-Mars_AS_P16_lapl6_ap132_conv.jpg de mai sus.

Defapt, il poate descarca oricine cu rugaminea ca pozele rezultate sa le puneti aici impreuna cu informatiile de prelucrare. Poate mai invatam unii de la altii cum sa procesam mai bine.

Distractie placuta! Smile
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 17 Oct 2020 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Thanks!
Una... rapidamente de la baiatu'! Wink

In mare parte, eu folosesc acelasi workflow ca si tine, pana la editarea finala. Adica am cam aceleasi setari in AS!3. La Registax e "dupa gust" la wavelets, dar incerc sa nu trag aiurea de sliderele alea. Uneori mai folosesc Astra Image. Apoi editarea finala intr-un banal program, mult mai simplu decat PS, se cheama PhotoFiltreStudioX. E al unui francez si lucrez cu el de muuuulti ani, de la aparitia primei versiuni. Detaliile prelucrarii finale nu sunt standard, e iarasi "dupa gust". Mr. Green

PS: totusi, imi permit sa-ti dau un sfat: mai mare nu inseamna mai bine. Eu evit redimensionarile. Nici drizzle nu folosesc. Aaa, daca seeingul este impecabil, atunci merge incercat un drizzle 1,5x, care e mai bun decat orice upscaling din vreun soft foto.

Later edit: adica un drizzle 1,5x ar arata cam asa...

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Tom Sawyer
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2019
Mesaje: 49



Localitate: Mogosoaia

MesajTrimis: 17 Oct 2020 20:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai ca n-a iesit deloc rau Smile

La poze totul este dupa gustul celui care le face/prelucreaza, cum e si normal.
Wavelets, culori, etc. sunt in general subiective.

Stiu ca drizzle-ul e cea mai buna varianta, la fel si cu treaba de upscaling, dar, cum ziceam si mai sus, depinde de preferinte.

Apropos, cum ti s-a parut "materia prima" vs ce ai tras tu cu mak-ul (tot cu 462-ul)?
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 17 Oct 2020 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie mi se pare ca a iesit foarte bine (o comparatie cu ce arata Stellarium, in ideea ca ar fi corect si Winjupos). Very Happy Tu ai avut noroc de transparenta mai buna. Si seeingul a fost mai bun. Dar nu perfecte. Se poate si mai bine. Din pacate, nu toamna si nu in perioade de-astea dintre ploi/nori.
Nu mai spun de cei 3 inchi in plus la apertura. Dar nu asta e principala problema...

Mie imi place sa pastrez detaliile in capturi si imi place sa nu aplatizez pozele. Cred ca se vede ca Marte arata... aproape 3D. Prelucrarile excesive aplatizeaza imaginile. Wink

PS: cred ca am lucrat cam la aceeasi ora in ziua de 14.10. Wink

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact