Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SA200f.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ocular Super 3,6mm


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 21 Oct 2020 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Ocular Super 3,6mm
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor. Smile

Acum doua saptamani am achizitionat de pe forum ocular Super 3,6 mm ,in ideea de al folosi la grosismente mari fara a mai fi nevoie de lentila Barlow, care in ultimul timp sta tot mai mult montata pe o camera web care o folosesc la astrofoto.

I-am facut proba la planete si stele duble si am constatat ca este un ocular de calitate buna, cu constructie integral metalica.
La planete ocularul Super 3,6mm ofera imagini clare ,cu contrast mai bun decat combinatia dintre un ocular de 9mm si lentila Barlow 3x care o foloseam inainte, avand un cromatism lateral slab spre marginea campului.

Ce am mai observat la acest ocular este campul aparent micut, de numai 35 grade AFOV, precum si schema optica care cuprinde si o mica lentila Barlow simplet pe langa grupul optic tip Kellner in componenta sa. Cromatismul slab al ocularului probabil se datoreaza acelei lentile barlow care este simplet si nu dublet acromat, sau poate este inclusa in schema optica de acromatizare a intregului ansamblu optic al ocularului, nu stiu sigur. Dar cu toate acesta ocularul ofera imagini decente, cu claritate si contrast bune.
Ocularul a mai avut si un reticul,ce venea plasat inauntrul ocularului, intre lentila Barlow si grupul Kellner, dar l-am indepartat deoarece desi privit cu ochiul liber reticulul era format din fire foarte subtiri, in ocular aparea destul de gros ,acoperind o buna parte din centrul campului mic al ocularului si mai mult incurca la observarea planetelor.

Din ce m-am mai informat de pe net, ocularul Super 3,6mm ar putea fi un Sky Watcher Super MA 3,6mm, desi nu scrie marca pe el, seamana foarte mult cu un ocular Sky Watcher Super MA 3,6mm care la randul lui nu are marca scrisa pe el si are acelasi scris pe partea superioara "Super 3,6mm", la fel ca si ocularul Super 3,6mm, chiar cu acelasi tip de font. Indicativul MA inseamna "Modified Achromat", adica "acromat modificat",din ce am mai aflat de pe net, dar nu sunt sigur daca se refera la schema optica tip Kellner.

Oricum ar fi, ocularul Super 3,6mm acum face parte din trusa cu 13 oculare care o am in prezent si il folosesc cu drag, ori de cate ori am ocazia, fie la planete,Luna sau Soare, fie la stele duble. Smile



20201013_144640.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  279.12 kb
 Vizualizat:  de 2958 ori

20201013_144640.jpg



20201013_144652.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  258.61 kb
 Vizualizat:  de 2958 ori

20201013_144652.jpg



super 3,6mm.png
 Descriere:
 Marime fisier:  23.11 kb
 Vizualizat:  de 2958 ori

super 3,6mm.png



sky-watcher-super-MA-3.6mm-eyepiece.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  11.99 kb
 Vizualizat:  de 2958 ori

sky-watcher-super-MA-3.6mm-eyepiece.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 516



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 21 Oct 2020 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu stiu daca ocularul e bun sau abilitatile tale observationale Smile Multa lume nu recomanda sau nu incurajeaza observatiile la grosismente mari. E adevarat ca ochii neantrenati nu mai vad detalii la mariri mai mari , in schimb dupa multe multe ore petrecute la ocular apare nevoia de oculare de 4mm 3.2mm. 2.5 mm care se dovedesc a chiar utile! Nu zic ca nu e importanta calitatea cerului!
_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Oct 2020 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La un ocular Kellner, dubletul acromat e plasat langa ochi. La un RKE si la MA lentilele sunt inversate: dubletul drept lentila de camp si lentila simpla langa ochi - ca in desenul tau.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 22 Oct 2020 07:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci acest ocular are schema optica MA . Mai am un ocular de 20 mm care are o schema optica asemanatoare ,doar ca nu are si lentila divergenta Barlow si scrie pe el RK 20mm deci este Reverse Kellner.
Grosismentele mari obtinute cu un asemenea ocular sunt necesare mai ales la stele duble dificile care altfel la grosismentul mediu sau rezolvant nu se pot rezolva.
Da, e adevarat ca un observator neantrenat nu va observa multe detalii din cauza ca la luminozitate mica ochiul percepe imaginea cu contrast mai redus, iar la unele planete grosismentul maxim nu totdeauna este recomandat , de ex. la Jupiter benzile se vad mai bine la grosismentul mediu decat la cel maxim, aici fiind mai important contrastul. Dar la alte planete ,cum ar fi Marte, Mercur , Venus sau mai ales Uranus , este nevoie de grosismentul maxim obtinut cu oculare cu focala foarte scurta cum ar fi cel de 3,6mm. Smile

Oricum multumesc tuturor pentru informatii. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Oct 2020 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim pentru review !

''here we go again''

Confundam contrastul cu luminozitatea.
Contrastul este intotdeauna o functie diferentiala, apare intre doua marimi, obiecte, culori etc
La un grosisment de doua ori mai mare ,un obiect este vazut cu o arie aparenta de patru ori mai mare.
Deci luminozitatea lui scade categoric.
Dar la grosismente mai mari,fundalul cerului se vede si mai intunecat , deci creste contrastul relativ dintre obiect si fundalul cerului iar obiectul este vazut mai bine.

La Jupiter eu nu prea am putut folosi mariri mai mari de 200x , de acord.
Asta se stie si s-a scris pe la 1800.
Dar Jupiter este unul singur pe tot cerul dar obiecte DSO sunt nenumarate.
Este intrutotul incorect sa extrapolam cazul singular al batranului Jup pentru intreg firmamentul.

Despre afirmatia :

'' ...la luminozitate mica ochiul percepe imaginea cu contrast mai redus...''


am urmatoarea intrebare : de ce la grosismente mari se vad stele mai slabe cu magnitudine mai mare decat la grosismente mici ?
Formulele care calculeaza magnitudinea limita o fac functie de grosisment ... daca ati bagat de seama.
Mie imi da cu rest...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Oct 2020 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:

Contrastul este intotdeauna o functie diferentiala, apare intre doua marimi, obiecte, culori etc
La un grosisment de doua ori mai mare ,un obiect este vazut cu o arie aparenta de patru ori mai mare.
Deci luminozitatea lui scade categoric.
Dar la grosismente mai mari,fundalul cerului se vede si mai intunecat , deci creste contrastul relativ dintre obiect si fundalul cerului iar obiectul este vazut mai bine.

Cerul nu se intuneca in aceeasi masura ca si scaderea luminozitatii obiectului?
Daca de exemplu obiectul are luminozitate 8 iar cerul 4, avem C = 8-4 = 4
Aplicam magnificatie 2x si obiectul va avea luminozitate 2 iar cerul 1, avem C = 2-1 = 1
Iar daca definesti constrastul ca raport, avem C = 8/4 = 2/1 = 2
Deci matematic cum se defineste contrastul astfel incat sa creasca odata cu cresterea magnificatiei? Sau cerul se intuneca mai rapid decat se intuneca imaginea obiectului astfel incat diferenta dintre ele sa creasca? Daca pui un filtru neutral in fata, scade luminozitatea cerului dar si a obiectului, creste contrastul, poti vedea obiectul mai bine? Sau e doar o perceptie, vezi mai bine obiectul pentru ca este mai mare si nu pentru ca este mai contrastant?

Discutia e pentru cazul obiectelor largi/difuze, nu pentru obiecte punctiforme (stele).
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Oct 2020 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Mircea Pteancu.
Asa este, nu toate obiectele ceresti sunt ca Jupiter, sa necesite un grosisment mediu, in defavoarea grosismentului maxim la un telescop dat. Dimpotriva ,multe obiecte ceresti, cum ar fi galaxii, roiuri stelare deschise si globulare, nebuloase planetare , unele nebuloase extinse , stelele, dar si majoritatea planetelor se observa mai bine la grosismente mari decat la grosismente medii sau mici. Smile

Dar eu nu ma refeream la diferenta dintre luminozitatea unui obiect si luminozitatea cerului,cat de bine se vede un obiect pe fundalul cerului, ci la detaliile in cadrul unui obiect, ca de exemplu discul unei planete, discul Lunii, in care unele zone mai sterse sau mai difuze se vad mai bine la grosismente medii decat la grosismente mari, in timp ce alte detalii mai contrastante, mai fine sau mai mici, se vad mai bine la grosismente mari decat la cele medii sau mici.
In cazul Lunii, umbrele produse de marginea craterelor, muntilor, vailor etc, cratere mici, minuscule ,domuri, se observa cel mai bine la grosismente mari, in timp ce detalii mai difuze sau mai estompate, cum ar fi marile lunare, pete difuze,cu variatii de tonuri mai subtile, se vad mai bine la grosismente medii sau mici. Mai exista si unele obiecte, putine dealtfel, care sunt fie mari, fie prea difuze, cu stralucire de suprafata foarte redusa,cum ar fi nebuloase extinse, difuze,ca NGC 7000, NGC 6992, 6995, NGC 281,sau unele galaxii ,precum M 33, M 110, M 109,NGC 2403, care se vad mai bine la grosismente medii sau mici, cel putin din ce am observat eu pana acum. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 23 Oct 2020 12:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:

Deci matematic cum se defineste contrastul astfel incat sa creasca odata cu cresterea magnificatiei? Sau cerul se intuneca mai rapid decat se intuneca imaginea obiectului astfel incat diferenta dintre ele sa creasca?
Sau e doar o perceptie, vezi mai bine obiectul pentru ca este mai mare si nu pentru ca este mai contrastant?


Contrast ratio nu se modifica cu magnificatia.
Se modifica perceptia. In anumite conditii un obiect marit poate parea mai contrastat. Sau, daca magnificatia depaseste o anumita limita, mai putin contrastat.
https://www.cityastronomy.com/rez-mag-contrast.htm

A mai fost o discutie pe tema asta aici: https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...ht=#200386

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact