Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
14.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224039
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review Sky-watcher Skyliner 200 dobson


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 195



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Feb 2020 01:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dublele din Orion vor trebui să mai aștepte până trece furtuna Ciara, în prezent seeingul e de cca 3 arcsec, abia am putut splita Meissa. Singurul lucru bun e că a curățat cerul de praf, ieri am putut vedea nebuloasele Alcyone și Merope.
@Valy: Ar fi total overkill, genul ăla de raport focal are sens doar dacă trebuie să elimini artefactele de compresie, ca Iulian 90. Telescopul are o rezoluție maximă de 0.8 - 0,7” iar camera are pixelu' de 2.85microni. În condițiile în care camera îmi dă imagini necomprimate, o focală de peste 2m e total inutilă, am numai de câștigat dacă păstrez timpul de expunere scurt și raportul semnal/zgomot mare (gain mic).
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Feb 2020 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mmarin

Sunt observator vizual ,am toata simpatia pentru cei din acelasi soi cu mine si as vrea sa fim mult mai multi.
Ce voi spune aici nu este pentru ''a ma da sferic'' ci pentru incurajare.

Eu zic sa nu luam drept bune 100% prognozele meteo de pe Internet.
Telescopius povestea aseara despre rezolutie de 3'' dar practica a dovedit cu totul altceva.
De Sambata pana Marti ,am vazut de trei ori cometa C2017 T2 si am rezolvat o gramada de stele duble, unele binisor sub 3''.Aseara la 7 Tauri de 0.76'' se vedeau discurile Airy in forma de cifra 8 la doar 154x.

Din cele trei ocazii , din 8 Feb.,9 Feb. si 11 Feb.,aseara s-a vazut cel mai bine cometa desi tot Telescopius povestea despre nori 40%.
Ca dovada ca nu a fost ceva subiectiv : de obicei,pentru ca sa vad bine M1 trebuie sa folosesc marire spre 80x sau 100x.Aseara M1 stralucea in ocularul LV 30mm la 41x.

In privinta rezolutiei poti sa fii mai optimist,cu oglinda ta sunt convins ca vei putea cobora sub 0.7'' ,eu am ajuns la 0.66'' cand seeingul a cooperat.Si nu am dat ''de fund'' ,am de gand ca continui incercarile deoarece nu telescopul pune limita in primul rand ci atmosfera.

Sa nu fiu inteles gresit , dintre toate siturile pe care le-am incercat ,Telescopius imi pare a fi cel mai bun.Dar face interpolari si afiseaza valori medii deoarece se ocupa cu ferestre mari de timp.
Ori noua ,sub cerul liber si real ,ne trebuie cateva minute ca sa rezolvam o stea dubla,sa vedem o nebuloasa slaba sau o cometa,minute care pot sa difere substantial fata de ce se prognozeaza pentru ora sau noaptea respectiva.
Spre sfarsit ,norii au inundat cerul.
Spre Nord,cu ochiul liber, se mai vedea doar Polaris.Cautatorul RACII 9x50mm a fost capabil,prin norii subtiri , sa vada asterismul in forma de secera care conduce de la Polaris la STT 482 /HR 8702,o dubla de 3.5'' (noua pentru mine) si pe care - fara probleme- Toleascopul a rezolvat-o la 205x/Radian 6mm.
''Nevarghivap'' !

Cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact