Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Conjunctie_Venus-Jupiter_3-09-2005.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223822
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oumuamua revizuit


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Noi 2018 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Oumuamua revizuit
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca cei de la Harvard Center for Astrophysics ori se tin de glume, ori nu mai inteleg eu nimic.

Cu totii am aflat despre asteoidul-neasteroid, cometa-noncometa, numit atat de inspirat Oumuamua. Dupa ce au cazut de acord ca nu e nici asteroid, nici cometa, acum astrofizicienii pe care ne bazam cred ca este de fapt o panza pierduta pe drum de vreun vehicul (extraterestru Shocked ) cu propulsie solara. Asta deoarece alte explicatii pentru cresterea neasteptata si rapida a vitezei obiectului dupa ce a trecut Soare, i-a blocat pe toti. (normal, un obiect care trece aproape de Soare accelereaza cand se apropie, datorita atractiei gravitationale, si franeaza dupa ce a trecut) Si uite asa s-a ajuns la ipoteza panzei pierdute. Un articol despre asta gasiti aici:

http://spaceweather.com/

E totusi o mica problemuta in ipoteza celor de la Harvard, Eu nu am citit nicaieri despre vreo franare a lui Oumuamua in timp ce se apropia de Soare, asa cum s-ar fi intamplat daca era intradevar ce spun ei. Sau poate mi-a scapat mie ceva. Sau le-a scapat lor ceva?

_________________
Dragos N
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Noi 2018 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta arata doar cate incredere poti acorda asa-zisilor ''astrofizicieni'' cand vorbesc despre gauri negre,gauri de vierme,unde gravitationale etc

Toate lucrurile din lumea asta sunt legate intre ele , cum a zis liber-cugetatorul batelor de miner ...''sinergia faptelor din meandrele concretului ''.
Conducerea societatii a fost preluata de alde Veorica.Aproape peste tot.
Iar cea a stiintei de astia cu panzele solare,gaurile negre si gaurile de vierme...
Goebells : ''o minciune repetata suficient de des va deveni adevar''.

Privesc cerul de vreo treizeci de ani cu diverse telescoape si n-am vazut de nici unele de mai sus desi pe siturile astea de ... doi centi se scrie zilnic despre ele .

Intrebare : multi , inclusiv de pe forumul acesta ,au facut orgasm intelectual la vestea detectarii undelor gravitationale provocate de fenomene vechi de miliarde de ani, deci extrem/ si dubios/ de indepartate.
Cum de nu se deformeaza calea ferata din cauza undelor generate de super-roiul de galaxii din Fecioara ,aflat de zeci de ori mai aproape !?
Iar cand M31 trece la meridian , ar trebui ca ibricul sa sara de pe aragaz.
(Sau sticlele de alcool de pe rafturile Consiliului Europei ,cumparate pe banii mei de contribuabil si fara acordul meu.
Poate d-aia multe galaxii apropiate nu au autorizatie sa genereze unde gravitationale ... Wink )
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4766

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 08 Noi 2018 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faina cenzura !
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 08 Noi 2018 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nobody or fi beti navigatorii , daca a scapat de stea e logic sa accelereze si nu sa frineze . Documentatia poate fi inexacta , nu zic ca au telescoapele ideale... Mr. Green . Si nu stiu cit de reala e stirea , ca e despre ceea ce nu a gasit 50 ani reteaua SETI . Dar decit surprize la Poli mai degraba ET .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2018 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.mpia.de/homes/calj/gdr2_oumuamua/oumuamua_gdr2.pdf
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4766

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 08 Noi 2018 23:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@2SKY: Degeaba mi te mai adresezi, "moderatorii" imi sterg mesajele argumentate, probabil n-au suficient loc sa injure.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2636

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 09 Noi 2018 19:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
..., "moderatorii" imi sterg mesajele argumentate...


Tocmai mi-am amintit că am scris intr-un topic despre distorsiunea oribilă a foarte laudatelor oculare Ethos , și foarte repede , cineva a șters postarea .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2018 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu dispar domle, dam noi din greseala pe ignore sau preview in loc de post... Sau cine stie o fi vreo minigaura neagra care inghite posturile necorespunzatoare Smile
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Noi 2018 22:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mesajele care contin jigniri, sub diverse forme, mai directe sau cu mantinela, dispar. Cat priveste mesajul legat de acele oculare, nu am idee.
_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2018 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca veni vorba, si mie mi-au fost sterse posturi, nu prea am inteles de ce, nu erau ofensatoare, se refereau la subiectul discutat ... singura explicatie pe care o vad e ca asa a vrut "banana" moderatorului in cauza ...
_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT


Ultima modificare efectuata de catre zoth la 10 Noi 2018 23:24, modificat de 1 data in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Noi 2018 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu ti-am sters mesajele tale, Silviu. In fapt, asa cum stii bine, nici-un moderator nu poate sterge pur si simplu un mesaj, ci doar admin o poate face. Noi ceilalti trebuie sa urmam niste pasi, pe care ii stii, si care pot fi urmariti. Daca ai verificat si nu exista urma mesajelor tale, atunci e clar ca nu a fost ''banana'' unui moderator, ci a altcuiva.
_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2018 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E un fel de-a spune ca au fost sterse, au fost mutate in spam si asta poate s-o faca un moderator. Stiu ca nu ai fost implicat, am adus vorba pentru ca lumea se plangea de mesaje disparute/sterse ...
_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2018 08:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sa aveti parte de tot felul de "surprize" in viata daca nu cititi cu ATENTIE textele stiintifice .
Undele gravitationale nu sunt acelasi lucru cu gravitatia cum un val nu este acelasi lucru cu cresterea nivelului apei . De-aia o maree de 10 metri nu rastoarna nici o barcuta desi implica miliarde de tone de apa dar un val de 30 cm da . Barcuta e "senzorul"
Cat despre Omuamua , a fost descoperit dupa trecerea pe langa Soare si a incetinit bineinteles dar problema lui este ca nu atat cat ar fi trebuit fara influente exterioare .Diferenta a variat cu distanta fata de soare deci e vorba de influenta energiei solare , este suficient de minuscula cat sa fie explicabila prin ejectarea de gaze dar problema astronomilor e ca nu au descoperit particulele de praf (coada de cometa) care ar fi trebuit sa apara in vechile poze facute langa Soare cand Omuamua trecea pe-acolo dar noi nu stiam de el . Posibilitatea A este ca Omuamua e "special" si ejecteaza gaze fara sa antreneze particule de praf /particulele de praf sunt mult mai grosiere in cazul lui iar posibilitatea B este ca ... daca ar fi un obiect artificial usor , gol pe dinauntru (un cilindru de exemplu ) s-ar comporta la fel . Vela solara nu stiu de unde a aparut in povestea asta dar nu are sens , in primul rand pentru ca ar fi produs imediat stabilizarea miscarilor haotice ale obiectului - lucru care nu a fost observat . Personal imi aduc aminte de outburst-ul lui Holmes care a avut loc la 6 luni dupa maxima apropiere de soare asadar nu sunt mirat de nimic in privinta comportamentului diverselor obiecte ce trec pe lenga Soare . Ipoteza cilindrul artificial ramane valabila desi mai mult decat improbabila .Cam greu de condensat ceva ce tipul asta explica intr-un video de 7 minute

https://www.youtube.com/watch?v=gLJP5l7Yp3A

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3983



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 02 Iul 2019 14:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

'Oumuamua nu este o nava spatiala extraterestra: "'Oumuamua Is Not an Alien Spacecraft"...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact