Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Hartley_2_Roiul_Dublu_x~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mak vs Cassegrain pentru observatii


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2019 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Mak vs Cassegrain pentru observatii
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua, detin un telescop SkyWatcher 254 flextube pe montura Dobson, cu care am iesit de catea ori in afara Bucurestiului. Ofera imagini incantatoare, chiar si cu ocularele standard insa este foarte greu de transportat , mai ales cand plec in excursii de 2-3 zile. Ocupa foarte mult spatiu in masina, nu poate fi folosit din balcon, este greu de manevrat. Va ramane pentru iesiri dedicate.

De asemenea detin si un binoclu Celestron 20X80, asa ca nu ma incanta ideea sa investesc intr-o luneta scurta.

Am in plan achizitionarea unui instrument mic, portabil dar capabil sa ofere imagini frumoase cu planetele din Sistemul Solar.

Am observat ca pretul unui Maktusov de 127 se apropie de cel al unui Cassegrain de 154. In ce masura ajuta plusul de ampertura in acest caz?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2019 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Mak vs Cassegrain pentru observatii
Raspunde cu citat (quote)

Rhemaxos a scris:
.. In ce masura ajuta plusul de ampertura in acest caz?
Ajuta, sub egida "aperture rulles". Totusi mak-ul este mai compact si mai usor, deci mai portabil.
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2019 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum am vazut ca este o diferenta in privinta lungimii. Un Cassegrain de 154 are cam 55 cm lungime. Este acceptabil din punctul meu de vedere, nu am de gand sa-l car in rucsac. Mai mare de atat deja incepe sa devina incomod.

In privinta greutatii, un Cassegrain de 154 este similar cu un Mak de 150, din ce am vazut. Diferenta de pret dintre aceste doua telescoape in schimb este foarte mare (minim 50%).

Mai sunt si alte dezavantaje in afara faptului ca are cativa cm in plus fata de un Mak cu ampertura similara?

Nu stiu exact cum functioneaza obstructia pentru fiecare dintre aceste scule. Daca imi vine ideea sa folosesc un binoviwer pentru planete?

De asemenea ma intereseaza problema colimarii. Care isi mentine colimarea mai bine si care este mai usor de reglat in cazul in care se decolimeaza?
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 22 Apr 2019 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Maksutov-ul este de fapt maksutov cassegrain (față de un cassegrain clasic are un menisc divergent care corectează aberațiile induse de primara sferica)
Cassegrain-ul clasic are primara parabolică și secundara hiperbolică, motiv pentru care nu mai este nevoie de meniscul corector. Poate ne spui de unde dorești să achiziționezi cassegrain-ul.

Regula aperturii invocată de Valy spune că instrumentul mai mare adună mai multă informație, dar într-un fel ambele instrumente sunt specializate pe domeniul planetar, duble, și vizual pe roiuri globulare, nebuloase planetare, galaxii și mai puțin pe roiurile extinse (roiul dublu Perseu, M 45, Hyade sau galaxia Andromemeda)

_________________
mihai
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2019 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:
Poate ne spui de unde dorești să achiziționezi cassegrain-ul.


Il voi achizitiona din Romania sau de pe un site care livreaza in Romania. Deocamdata nu sunt decis iar achizitia nu este urgenta ci doar ceva ce am in plan pentru viitorul apropiat.

Nu este obligatoriu sa fie nou, conditia este sa raman intr-un buget de maxim 450-500 euro, pentru ca va trebui sa cumpar si o montura. Am pus ochii pe aceasta sau ceva similar https://www.astroshop.ro/azimutala-fara-go...el/p,49742 ca sa pot utiliza atat binoclul de 20X80 cat si telescopul in acelasi timp, fara sa ma car cu doua monturi. De asemenea nu prea ma incanta monturile cu limita de greutate de 5-6kg. Mi se par foarte fragile si nici nu sunt future proof in caz pe pe viitor voi dori sa utilizez un telescop mai mare.

Ca o paralela, in viitor planuiesc sa automatizez dobsonianul din dotare. Ma pasioneaza observatiile astronomice dar nu am cunostintele necesare si nici disponibilitatea sa invat acest domeniu la nivelul la care sa pot gasi mii de obiecte ceresti de unul singur. Vreau sa petrec timpul observand, nu cautand obiecte ceresti.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 22 Apr 2019 16:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

”Vreau să petrec timpul observând nu căutând” - este o opțiune personala, dar cel puțin eu cred că frumusețea pasiunii noastre include și componenta căutării și a identificării, iar satisfacția găsirii obiectului ceresc căutat, recompensează efortul. Este ca la vânătoare, iar instinctul de vânător (mă rog cu derivatele sale) există în genele noastre.
Te poți alătura celor de la Astroclubul Bucuești (sunt în centru lângă Piața Romană) și poți afla acolo lucruri interesante și în plus poți vedea unele instrumente la lucru.

Bref, montura mi se pare OK , eu n-am lucrat cu ea însă este intuitivă și permite instalarea a două instrumente. Poate mai culegi și alte păreri.
Spor

_________________
mihai
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2019 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O alta idee ar fi montura AZGTi, bifezi si partea de goto.

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=186076
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2019 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut si eu in cautarile mele acea montura doar ca sunt cateva semne de intrebare in legatura cu cat de utila mi-ar putea fi.

In primul rand nu stiu cum as putea sa folosesc si binoclul pe aceasta montura (separat, ca impreuna cu alt telescop sigur nu tine).

In al doilea rand, daca merg pe un Cassegrein de 154, acesta are deja 5.5 kg , la care se mai adauga restul. Daca pun un binoviewer si doua oculare mai serioase, ajung lejer la o greutate totala de 7 kg (banuiesc).

Partea de Go-To ma atrage foarte mult, doar ca monturile automatizate aflate in bugetul meu nu imi par foarte bine facute. Multa plasticaraie, sunt fragile si majoritatea nici macar nu-ti permit un control manual, ci te obliga sa folosesti mereu controlul electronic.

Dat fiind ca nu am de gand sa utilizez telescopul pentru astrofotografiere, o mica instabilitate nu ar fi cea mai mare tragedie, dar nici sa tremure imaginea la prima adiere de vant.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2019 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

...
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2019 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum am precizat, nu este nicio graba, ma mai documentez. Nu e batut e nimic batut in cuie, posibil sa ma multumesc cu un mak de 127 daca ajung la concluzia ca este cea mai buna varianta pentru nevoile mele.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Apr 2019 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rhemaxos

Vad ca gasirea obiectelor revine ca un leitmotiv.
Makul de 127mm este un sistem la F/12.
Cu Makul poti obtine un camp de un grad cu un ocular de 60 grade.

Nu stiu ce raport are telescopul Cassegrain dar ma astept sa fie un F/15.
Daca-i asa , va avea o focala efectiva de 2,25 metri.
Cu asa ceva sa zici ''mersi'' daca poti obtine un camp vizual efectiv de 40-50 minute cu oculare de 82 grade !

Ma indoiesc ca telescopul Cassegrain iti va permite utilizarea vizorului binocular fara compensator.
Deci ,in cel mai bun caz, focala va deveni din 2,25 metri una de cel putin 3 metri.

Makul nu are nevoie de compensator pentru vizorul binocular deci vei folosi focala nativa de 1,5 metri ...ma rog ,ceva pe acolo.
Acest telescop va fi mult mai apropiat de ideia telescopului universal, care sa iti arate de toate, decat Cas-ul care este specializat.

Cu toate cele de mai sus , daca as fi cu adevarat interesat de observarea planetelor ,eu as achizitiona telescopul Cassegrain.
Acesta va fi insa si mai neprietenos decat dobul de 25cm deoarece in nici un caz nu va functiona bine pe vreuna din monturile la care te gandesti.
De musai ,atat Makul cat si Cas-ul se pot folosi pe monturi azimutale dar locul lor este pe o montura ecuatoriala.
Iar daca te intereseaza planetele, la ce iti mai trebuie GO TO !?
Oricum niciunul din aceastea doua nu va prezenta detaliile planetare asa ca dobsonianul de 25cm.

Sa nu uit : la Mak vei avea o problema suplimentara.Cautatorul va fi practic inutilizabil pe o montura azimutala, iti va veni in stanga ,jos ,sub tub.Va trebui sa te chircesti sub tub ,sa te faci mic de tot , sa iti rasucesti gatul ca un contorsionist.
Vei vedea ,cu siguranta ,multe stele verzi...Eu le-am vazut ! Razz

Cas-ul e cu totul altceva , pe acela poti sa-l modifici dupa plac.
Mak-ul nu , ''se foloseste cum se serveste''.

Succes,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Apr 2019 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apertura te ajuta la planete.

Daca este vorba de un Cassegrain Clasic de la Omegon (clona GSO) co oglinzi fixe si focuser separat, atunci trebuie sa fii atent la backfocus (BF) care este de max 140 mm de la focuser. Asta inseamna ca s-ar putea sa apara probleme de ajuns in focus cand folosesti un binoviewer si o diagonala. Pentru planete, se poate ajunge cu un barlow sau compensator dedicat (peste focala nativa deja de 1848 mm), dar pentru un camp mai mare s-ar putea sa fie mai dificil sau chiar imposibil.

In rest, fara date concrete, nu putem decat sa ghicim.

@theogon: Treaba cu secundara hiberbolica e mai complicata cand vine vorba de solutia contructiva si corectia pe intregul camp vizual, nu doar pe centru. Dar astea sunt aspecte teoretice, practic cred ca factorul de calitate a productiei in serie este cea mai mare problema. Iar cand vine vorba de reduceri miraculoase de preturi la chinezi, am asa o retinere.

@Mircea Pteancu: depinde cum le potrivesti



Omegon-Telescop-Cassegrain-Pro-CC-154-1848-OTA.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  148.88 kb
 Vizualizat:  de 6300 ori

Omegon-Telescop-Cassegrain-Pro-CC-154-1848-OTA.jpg



Skywatcher-Maksutov-telescope-MC-127-1500-SkyMax-127-AZ-GTi-GoTo-WiFi.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  62.47 kb
 Vizualizat:  de 6300 ori

Skywatcher-Maksutov-telescope-MC-127-1500-SkyMax-127-AZ-GTi-GoTo-WiFi.jpg



Skywatcher-Maksutov-telescope-MC-127-1500-SkyMax-127-AZ-5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  72.81 kb
 Vizualizat:  de 6300 ori

Skywatcher-Maksutov-telescope-MC-127-1500-SkyMax-127-AZ-5.jpg



_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Apr 2019 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody

De acord , depinde cum le potrivesti dar si cum le nimeresti...
Cautatorul Mak-ului meu (cred ca despre asta vorbim) , vine intr-o pozitie cat de cat accesibila numai cu telescopul la dreapta monturii pipe.
Unde nu pot folosi ochiul drept ci stangul iar tubul trebuie sa-l manuiesc ca un stangaci , eu fiind dreptaci.
As muta cautatorul Mak- ului meu dar pentru aceasta ar trebui sa demontez celula OP de pe tub ... and I don't have the gutts to do that ! Sad

Edit : acum am studiat tabelul pe care l-ai anexat.
Acolo sunt parametrii unor telescoape Ritchey-Chretien , nu Cassegrain clasic ... se schimba dramatic treaba.
Nici vorba de super observatii planetare cu asa ceva la obstructia gigantica de 59%.

Aceasta optiune ar trebui taiata de pe lista unui observator de planete.
Am citit ca telescoapele R-C sunt grozave pentru astrofoto , unii colegi spun ca dau rezultate si vizual , nu ma indoiesc dar n-am auzit sa sparga piata in domeniul planetar.

(Vaicareala de uz personal : secundara de 9 cm la un telescop de 15 cm ??? unde merge lumea asta !? Surprised ... OMG, Mein Gott, Uram Istenem !!! Shocked )

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric


Ultima modificare efectuata de catre Mircea Pteancu la 22 Apr 2019 21:41, modificat de 1 data in total
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 22 Apr 2019 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@nobody. Este adevărat că nu calitatea optică a instrumentelor produse in China se afla pe primul plan, iar strategiile de marketing rămîn puțin cunoscute, dar din ce am văzut la mine și la alții, am constatat că această calitate a opticii instrumentelor a crescut odată cu extrernalizarea producției din SUA în China. (vorbesc de SC și de instrumentele din gama mijlocie și suoerioară de preț). Desigur calitatea este variabila, dar cu puțin noroc poți prinde un instrument bun.

Așa că ce-l sfatuim pe amicul nostru? Printr-un mak de 127 m-am uitat (este un instrument mic și puternic și oricum se pretează mai bine la călătorii) , dar printr-un cass de 154 mm nu. Parabolizări face toată lumea, secundare hiperbolice...nu știu cât de reușite sunt, nu cred totuși că sunt rele. Oricum un cass clasic de 8” m-ar tenta și pe mine. Laughing

_________________
mihai
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Apr 2019 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea Pteancu:

Datele din tabel sunt de la "Omegon Cassegrain Pro" ce apar la vanzator si corespund cu descrierea sumara "Un Cassegrain de 154", "55 cm lungime", "5.5 kg" si ieftin.
https://www.astroshop.ro/telescoape/omegon...r_1_select

Obstructia si apertura sunt date in mm, 59/152 = 0.39 (39%)

Referitor la RC, care fost adus intr-o discutie anterioara "Mak vs. Mak", ar fi asta:
https://www.astroshop.ro/telescoape/orion-...r_1_select

Si clona RC "Omegon":
https://www.astroshop.ro/telescoape/omegon...r_1_select
cu obstructie de 48%

Aici apare si alt tabel: https://nimax-img.de/Produktbilder/zoom/53...70-OTA.jpg

Notele de la subsol identice (footer) cred ca apartin aceluias tabel din care au fost extrase portiuni relevante. La modelul RC10", apare obstrucie "110", care evident nu inseamna 110%, decat daca nu cumva chinezul a folosit o materie ultra-intunecata-super-transparenta, recent descoperita la noi pe forum (luati-o ca o gluma) Smile

Si daca nu v-am ametit complet (adica numai eu am ametit), atunci mai este o clona (Teleskop-Service) de acelasi Cassegrain (GSO):
https://www.astroshop.ro/telescoape/ts-opt...r_1_select
La asta apare ca diferenta doar: Material oglinda Quarz

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact