Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Taur-Pleiade-Marte_19-02-2006.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224039
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Prima mea observatie


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Iun 2019 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Prima mea observatie
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai ce am primit binoclul Omegon 25x100 +trepied+cap rotativ .Per total multumit de calitatea produselor.Dupa ce am trecut de faza de copil mic care tocmai ce a primit o jucarie mult asteptata am purces la montarea trepiedului+cap rotativ.Totul s-a potrivit ca uns am atasat si binoclul si cum era ora 19 deci lumina am trecut la verificarea colimarii asa cum am citit eu pe forum.Surprinzator dar binoclul pare bine colimat doar aberatiile cromatice sunt prezente.Am descoperit si luna undeva spre vest si am inceput s-o observ printr-un geam deoarece balconul meu are vedere doar pe axa sud-nord si este si inchis cu termopane.Surprinzator am putut-o vedea cu mare claritate craterele chiar si prin acel geam desigur cu aberatiile cromatice de rigoare.Intr-un final a aparut si JUpiter dupa o macara si un bloc al domnului Cosma baronul nostru local drag.Din cauza acelui mastodont de bloc trebuie sa astept 3 ore in plus pentru a vedea obiectele care sunt de interes si apar dinspre sud-vest.Jupiter a fost prezent impreuna cu 3 sateliti unul in stanga planetei si alti doi in dreapta,cred ca unul din acestia era Ganimede ca parea mai mare.Se pot observa si cele doua benzi pe suprafata planetei,am fost IMPRESIONAT!!Sincer nu ma asteptam sa fie asa bine vizualizat.De un mare ajutor cel putin pentru mine a fost faptul ca priveam printr-un binoclu deoarece in momentul cand inchideam un ochi pierdeam mult din detalii.Astept sa apara si Saturn,de dupa macara si bloc....Conditiile de observatie sunt proaste rau,am 6 becuri de stalpi stradali la nivelul etajului 2 unde stau pe o raza de 40 m asa ca este o feerie de lumina dar totusi sunt multumit ca dint-o "steluta" am reusit sa vad o margiuca cu alte 3 stelute mai mici. Scuze de invalmaseala de idei dar e tarziu su sunt si entuziasmat....
Sus
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Iun 2019 23:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In partea dreapta aproape lipita de Jupiter a aparut o mica "steluta"care se pare ca este cel de-al patrulea satelit .Exista vreun soft care sa imi spuna pozitia planetelor/satelitilor,etc?
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 07 Iun 2019 05:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unul larg folosit si free, se numeste Stellarium.https://stellarium.org/

Spor si bine ai venit!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Iun 2019 07:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faptul ca ai vazut benzile lui Jupiter chiar din prima observatie este un lucru imbucurator! Deobicei, pana te obisnuiesti cu luminozitatea puternica a discului planetei ca sa poti vedea detalii, trebuie sa treaca mai multe sesiuni, dar la tine a fost din prima Smile si chiar la o putere prea mica pentru planete (25x)
Totusi trebuie sa incerci cumva sa deschizi un ochi de geam pentru ca vei vedea chiar mai bine!
Este un instrument bun binoclul tau mai ales la comete si asteroizi! Sa te bucuri de "jucarie" in continuare!
Sus
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Iun 2019 09:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor multumesc pentru urari. Am uitat sa mentionez ca doar Luna am privit-o prin geam .Pentru partea de SE pot deschide cateva geamuri . E cam ingust spatiul dar pasiunea e mare.Cel mai deranjant este faptul ca lumina stradala imi intra in ochi dar si asa am reusit sa disting bine benzile ecuatoriale si momentul cand Io aparea in dreapta discului lui Jupiter, stau bine cu acuitatea vizuala.Din pacate vremea se va strica iarasi asa ca nu-mi ramane decat sa astept.Ma sint atras mai mult de refractoare , pot spera sa vad detalii mai fine decat cu un reflector ( ma refer la viitorul telescop)?Cam care ar fi echivalentul aperturii dintre un refractor si in reflector pentru a avea aproximativ aceleasi rezultate la observatiile planetare?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10591



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iun 2019 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihail Tudose a scris:
..Cam care ar fi echivalentul aperturii dintre un refractor si in reflector pentru a avea aproximativ aceleasi rezultate la observatiile planetare?
Pai cam 1:1, plus/minus obstructia, dar depinde de refractor/reflector, insa vezi ca exista si mixt (cass/mak) ce combina avantajele/dezavantajele celor doua tipuri.

E nasol cand iti bate lumina de la iluminatul stradal direct in ochi, ai putea construi un paravan in jurul tau, sau sa iesi cu binoclul undeva mai la intuneric langa bloc sau in parc.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3988



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 07 Iun 2019 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihail Tudose a scris:
Din pacate vremea se va strica iarasi asa ca nu-mi ramane decat sa astept.

E o lege, demonstrata stiintific, care spune ca stricarea vremii e din cauza achizitiei unui instrument nou, asteptat cu multa nerabdare. Laughing
Conform acestei legi, au fost multe achizitii in primavara ce tocmai s-a incheiat... Geek

Spor la observatii in continuare!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iun 2019 06:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit pe forum!

Având în vedere condițiile din bloc părerea mea este că e mare păcat să nu ieși din oraș cu așa o bijuterie! Ploieștiul e mai aproape de munte, cu cât urci mai sus cu atât scapi de aerul dens și poluat din toate punctele de vedere.

Caută pe forum că există multe informații despre observațiile cu binoclul foarte interesante iar cu al tău ai acces la foarte multe obiecte DSO.

Cer senin și spor la observații!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Iun 2019 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfat. Ieri seara am reusit sa vad si Saturn, mult mai palid decat Jupiter dar cu forma inelului bine definita.Chiar si Jupiter s-a vazut foarte bine fiind reprize de 1-2 secunde cand se vedeau ambele benzi ecuatoriale foarte bine pentru puterea de marire existenta.Am citit ca in trecut Swarovski comercializa niste “magnification busters” care dublau grosismentul.Aveti idee pe unde s-ar mai gasi sau daca exista ceva actual ca si inlocuitor . Banuiesc ca marirea magnificatiei vine la pachet cu scaderea contrastului si pierderea detaliilor asa ca rog daca este cineva care a folosit sa imi spuna daca se merita sau nu.
Multumesc anticipat,
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 12 Iun 2019 07:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am auzit de pe alte forumuri de astfel de amplificatoare de putere dar de la Zeiss si care este destul de scump (Exista si alte variante mai ieftine dar nu asa de populare ca cel de la Zeiss). Deobicei e folosit pentru masurarea rezolutiei binoclurilor. O data cu marirea grosismetului cu acest amplificator de putere normal ca vei vedea detalii mai fine dar in acelasi timp orice fel de imperfectiune optica se va amplifica si ea. Este un fel de test stres pentru binocluri. Daca binoclurile pe care se pune amplificatorul nu au optica de calitate, imaginea marita va scadea pertotal dar e bine sa il ai in buzunar pentru orice eventualitate. Ar fi interesant daca cineva de pe forum are idee cum se poate construi un astfel de amplificator...poate modificand un barlow sau ocular?
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 13 Iun 2019 10:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cumva booster-ele alea is lunete galileene de 2x?
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 13 Iun 2019 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alea de la Zeiss sunt practic monoculare cu prisma roof Schmidt-Pechan:
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...12-T-.html

Campul aparent este destul de mic, 38°.
La pret nu va recomand sa va uitati.

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Iun 2019 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deocamdata stau doar cu binoclul 25x100 fara boostere,nu cred ca se merita investitia.Am patit alta belea ,am gasit celalalt binoclu 15x70 decolimat rau.Desi nu l-am bruscat ieri seara am observat ca vad dublu prin el.Am incercat sa-l colimez din prisme dar nu a mers cred ca s-a dezlipit vreun ocular din
pozitia setata din fabrica.Am gasit pe site la astrovest.ro ca fac si reparatii .Stie cineva despre acesti domni ca as vrea sa il trimit la ei? Oricum am inceput sa ma gandesc serios sa cumpar si un telescop,ma documentez dar astept si sfaturi daca se poate.
Multumesc anticipat!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10591



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2019 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie nu mi-au reparat o problema dar poti sa incerci la ei. Sau pe forum mai sunt colegi care se pricep mai exact la binocluri, poate te ajuta cu verificatul si reparatul.
Sus
essco
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2019
Mesaje: 11



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Oct 2021 16:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prima mea observatie a fost aseara, Luna.
Am ramas putin cam dezamagit. In primul rand am simtit imediat un disconfort aproape dureros; Luna era foarte luminoasa.
Apoi, nu am vazut detalii! De fapt, nu era imaginea clara. Nu erau deloc nori, ma rog erau unii subtiri dar NU in dreptul ei, si totusi eu vedeam cetos. Locul de observatie: balcon Bucuresti Very Happy Atmosfera luminata; conteaza, daca obiectul observat e Luna?
Am folosit oculare de 25 si de 10mm.

_________________
Skywatcher Dobson 254/1200 Pyrex
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact