Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
15_02_2011_schiller.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Aliniere polara pe timp de zi - Va rog sa-mi dati un sfat


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
eugen
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Aug 2011
Mesaje: 62



Localitate: iasi

MesajTrimis: 25 Mar 2020 07:05 Download mesaj
Titlul subiectului: Aliniere polara pe timp de zi - Va rog sa-mi dati un sfat
Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa incerc sa fac cateva fotografii dar nu stiu cum sa aliniez montura .Balconul este orientat spre E-ESE si Polara nu este vizibila. Montura este EQ2 si pentru foto folosesc sony nex5 si Pentacon auto 50 mm f/1.8.
Sus
motzu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2007
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2020 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare

Pentru alinierea unei monturi polare fara sa ai acces la steaua polara exista mai multe metode - vezi de exemplu in acest thread : https://www.cloudynights.com/topic/493795-...t-polaris/

In ceea ce te privest - parerea mea personala si atat:

1. EQ-2 nu e mama monturilor. E greu de aligniat si cu steaua polara dar si mai greu fara - e o montura relativ imprecisa ceea ce duce la =>
2. Cu obiectivul de 50/1.8 poti face poze frumaose si fara montura - doar de pe trepeid fix - la 50 cu regula de 500 cred ca poti face poze de 10 secunde - nu o sa lasi la 1.8 ci o sa duci probabil spre 2.ceva diafragma ca sa ai stele mai conturate - dar si asa pentru un camp larg nu ai musai nevoie de un tracker sau de montura ecuatoriala ( BTW e motorizata ????? )

Fa un test - alege sa zicem Orion, baga vreo 20 de poze a 10-15 secunde ( vezi unde e limita obiectivului prin teste successive, in care faci zoommaxim, atat pentru a vedea daca se misca stelele cat si care e diafragma ideala pentru stele conturate dar si pentru luminozitate). Dupa care baga-le in Sequator sau DeepspaceStacker si vezi ce iese

DAca bagi si niste dark-uri,flat-uri etc o sa fie si mai interesante pozele - iti atasez ceva la post

Have fun !!!

P.S Dupa cum spuneam - iti pun si 4 poze bune de pastrat la casa omului - le descifrezi tu Smile Ai acolo destule instructiuni utile pentru inceput

Spor si revino cu feedback te rugam !!!



astrophoto.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  143.73 kb
 Vizualizat:  de 3020 ori

astrophoto.jpg



bortle.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  29.3 kb
 Vizualizat:  de 3020 ori

bortle.jpg



focus_on_stars2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  144.43 kb
 Vizualizat:  de 3020 ori

focus_on_stars2.jpg



Night-sky-cheat-sheet-new2.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  Night-sky-cheat-sheet-new2.pdf
 Marime fisier:  616.05 kb
 Descarcat:  de 184 ori

Sus
motzu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2007
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2020 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oratania aia de obiectiv nu pare cea mai buna alegere pentru astrofoto -are bube in cap si ziua daramite noaptea - probabil ca trebuie sa jonglezi intre f2.8 si f4 daca vrei sa fie pozele mai sharp

https://phillipreeve.net/blog/pentacon-aut...i-coating/

Plus ca sony-ul este APS-C si nu full frame deci cu 50mm lentila ai de fapt vreo 75mm ceee ce te duce sub 10 secunde expunere - cel mai probabil 8 secunde - error and trial scrie pe dvs Smile

si poze facute de pe trepied cu obiectivul dvs : https://www.astrobin.com/gear/26255/pentacon-pentacon-50mm-f18/

Pentru incurajare Embarassed
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2020 06:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La tranzitul lui Mercur am instalat montura înainte de trecerea Soarelui la meridian. Am folosit umbra unui stâlp de iluminat lângă care m-am așezat. Am pus un obiect pe jos (terasa București Mall) în dreptul umbrei exact la ora când Soarele a trecut la meridian. Înainte de asta am nivelat cât de bine am putut trepiedul astfel ca altitudinea să corespundă cu gradațiile pe pana ecuatorială. Mi-a reușit o aliniere polară mai precisă decât făcusem cu Polara pe timp de noapte (reticulul lunetei este simplu, nu are gradația orară, lipsește o flanșă de la suportul lunetei polare). Am urmărit tranzitul cu cassegrain-ul clasic de 200mm F/15 și la 3m focală cu camera ASI290mm nu am avut drift aproape deloc, făceam mici corecții la intervale mai lungi de jumătate de oră.

Nici acasă de pe balcon nu văd nordul. Am încercat metoda driftului pe timp de noapte, folosind 2 stele aproape de ecliptică, la Est și la Sud. Nu prea mi-a reușit, în principal pentru că montura în sine avea joc și erorile erau mari pentru magnificația utilizată (cu cass-ul și ocular cu reticul).

Însă am un cimitir vis-a-vis și m-am orientat după alei care sunt pe direcția N-S. Apoi am identificat pe google maps, la orizont se vede movila de gunoi de la Berceni fix la sud. Altă metodă este să folosești o aplicație pe un smartphone care are compas (busolă).

Cu o zi înainte de Echinocțiul de Primăvară am avut senin și am pozat Soarele cu telefonul la răsărit. Așadar mai am un reper, blocul din spatele căruia a răsărit. Pot calcula eroarea de 1 zi în grade azimut folosind efemeridele și atunci am direcția EST destul de precisă. Un raportor sau un echer la 90 grade va da Nordul. Am trasat pe gresie cu un marker niște puncte însă nu prea am putut pune trepiedul fix în același loc iar punctele s-au șters.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
eugen
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Aug 2011
Mesaje: 62



Localitate: iasi

MesajTrimis: 26 Mar 2020 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poze cu obiectivul Pentacon auto 50 mm f/1.8 , 60x6 secunde +10 dark .Stivuite cu Sequator(am incercat aproape toate obtiunile de setare) si DSS. Cred ca sunt la f2, dar cand mai prind cer senin o sa incerc si cu f4.Speram sa prind si Bucla lui Barnard ,dar cred ca trebuie alta aparatura


60x6 sec. 1600 iso50mm f2 Sequator.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  535.12 kb
 Vizualizat:  de 2930 ori

60x6 sec. 1600 iso50mm f2 Sequator.jpg



60x6 sec. 1600 iso50mm f2 DSS.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  706.54 kb
 Vizualizat:  de 2930 ori

60x6 sec. 1600 iso50mm f2 DSS.jpg


Sus
motzu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2007
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2020 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari

Probabil spre F4 o sa scapati de coma aia care se vede teribil

Peste 6 secunde incep sa "miste" stelele ? Ati incercat spre 7-8 ?

Dark-uri,flat-uri,bias ?

Spor !!!!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact