Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v1_0_.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie dobson 254


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Mai 2019 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy

Dai sfaturi foarte bune amatorilor incepatori ,nu am alt comentariu decat ca am respect pentru aceste lucru.
Mormaielile mele incearca sa-i motiveze pe incepatori sa nu stea pe ganduri ,sa mearga la cules in zmeurisul galactic unde intalnirea cu ursul este inevitabila (focalizare ,cautare si iarasi cautare de obiecte ,seeing prost ,turbulenta, colimare ) dar din acele confruntari se forjeaza un bun observator al cerului.

In fond , daca cineva are nevoie de gadgeturi , sa le foloseasca daca ajuta.
Baiul este ca prea multi amatori se opresc acolo.
La cate mii de telescoape exista acum in Romanica , activitatea observationala ar trebui sa fie mult mai efervescenta.
Inca mai sper ca astfel sa devina.

2SKY

Daca colimatoarele laser sunt bune ,cum se face ca aproape toate newtonienele prin care am privit sunt decolimate ?
Cum se face ca din doua colimatoare laser care mi-au trecut prin mana ,ambele introduc erori considerabile ?
Sa nu-mi spui ca ... trebuia intai sa colimez colimatorul.Shocked
Sunt convins ca nu esti de parere ca o ruleta buna este cea pe care si-o gradeaza fiecare client dupa cat vrea el sa fie metrul!?

O metoda este buna daca da rezultate.
Practica este criteriul suprem al adevarului.

Dar daca ai curaj si esti sigur de ceea ce spui , hai sa cadem de acord sa-ti fac niste controale inopinate la colimare.
Doar Timisoara nu-i chiar la capatul lumii si asa ne mai cunoastem si noi ... Very Happy


Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 25 Mai 2019 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimatoarele au reglajele sigilate . Daca il scapi pe jos , umbli la el si strici colimarea de fabrica pot avea abateri . Am avut mostre . Unele au un mic joc in portocular , daca nu realizezi faptul , colimezi asa si nu verifici la final pe stea , pot fi abateri . Apoi au aparut cele laser cu autocentrare , mai sint cele cu adapor 1,25/2 ". (De obicei jocul se rezolva cu un strat de banda scotch)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Mai 2019 16:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu le-am scapat pe jos , nu am umblat la ele , nu am stricat colimarea din fabrica ... pentru ca nu au nici un fel de colimare din fabrica.

Da' vad ca nu zici nimic pe tema principala : facem controale inopinate la colimare ?
Ce atatea explicatii si discutii :rezultat bun ,bravo !
Rezultat naspa : newtonu' ...plutonu' ... beng,beng!

Mircea von Kolimator

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2019 18:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un ITP al colimatoarelor se impune. Al meu era decolimat, nu-i bai, il colimezi, dar avea alta problema - cu spotul prea slab si ziua nu se vede, noaptea da. Si joc in portocular.
Dar capacelul gaurit ce are?
Sus
alex1977
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Feb 2018
Mesaje: 26




MesajTrimis: 26 Mai 2019 07:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salutare tuturor
am vazut ca s-a inceput o ampla discutie pe tema colimatoarelorlaser. opiniile pro si contra, invariabil si-au facut prezenta. intr-adevar, si eu am cumparat un colimator laser de la gso

- https://astrovest.ro/site/index.php/acceso...gso-detail

in prima faza si verificare, laserul era decolimat. nu prea rau, dar era. cum am procedat la colimarea lui? printr-o metoda simpla si proprie.

- am montat cat mai fix in reductorul port-ocular laserul. fara jocuri, cu suprafata de contact ( inelul opritor al colimatorului) tangenta pe suprafata reductorului. asigurarea pozitiei prin suruburile de fixare ale port-ocularului.
- am vizualizat locul pe suprafata oglinzii principale unde cade punctul laser.
- am adus cat mai precis prin colimarea oglinzii secundare punctul in centrul cercului de colimare prevazut pe oglinda principala (singurul reper cert din sistemul optic. daca asta nu e centrat perfect, totul cade. )
- am slabit fff putin suruburile de fixare ale port-ocularului astfel incat sa pot roti 360 grade laserul colimator fara insa a aparea joc intre el si tubul port-ocular. rotirea se face perfect tangent pe toata suprafata cercului opritor al colimatorului si tubul port-ocular.
- am rotit colimatorul si ma observat o deplasare a punctului laser fata de cercul de colimare al oglinzii principale. deci, colimatorul este ... decolimat.
- am ajustat din cele trei suruburi ale colimatorului, combinat cu rotirea acestuia pana cand punctul nu se mai deplaseaza ( pozitia fixa a acestuia poate fi si in marginea sau exteriorul cercului de colimare al oglinzii principale. ideea este ca el sa ramana in aceeasi pozitie la rotirea colimatorului.) aceasta etapa dureaza putin mai mult.
- dupa centrarea colimatorului, il aduc in pozitie de lucru ( cu ecranul spre oglinda principala si il blochez in aceasta pozitie. )
- acum consider ca am colimatorul precis reglat.
- pasul urmator incepe cu colimarea oglinzii secundare
- si in final cu colimarea oglinzii principale.
ideea de baza este ca laserul colimator trebuie sa fie perfect tangent la tubul port-ocular, iar jocul transversal sa nu existe. in acest punct de tangenta jocul transversal este minim sau chiar lipseste.
rotirea colimatorului in jurul axei optice determina aparitia sau lipsa descentrarii acestuia.
prima data cand am utilizat laserul, am observat aceste diferente. acum sper ca am gasit o metoda de colimare dubla si serioasa atat a telescopului cat mai ales a utilajului de colimare.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Mai 2019 08:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum ai colimat secundara ?
_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mai 2019 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandeam ca laserul il colimezi independent de tub, de ex iei adaptorul la 1.25, il pui in menghina, pui laserul si il rotesti, punctul nu trebuie sa se deplaseze pe un plan aflat la distanta mare. Mi-e neclar cum asiguri rotatia fara jocuri sau cum rigidizezi menghina/portocularul si sa nu fie afectata de interventia ta. De asemenea raza laser trebuie centrata in mijlocul colimatorului/adaptorului 1.25, din suruburi o poti deplasa intr-o parte.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 26 Mai 2019 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incorect !!! ai colimat lantul de la ceva inexistent . Ai STRICAT LASERUL (NU SE UMBLA si daca ti se pare ) ai umblat la reglaje pina offsetul a permis o aliniere acceptabila . Este un fel de armonica , aici pierzi lumina pe care Valy a aratat-o , ca fiind lumina slaba . Procesul corect este invers , colimare principala si mai rar secundara . Deci ai busit dublu cel putin si serios , atat telescopulul cat mai ales utilajului de colimare. Verificarea pe stea iti arata daca esti offset in marja mica . Am comparat 4 colimatoare , doua umblate doua nu . Cele stas nu au avut erorii ......
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Mai 2019 14:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va dau eu o metoda sigura de a colima colimatorul.
(Singura parte ciudata este aceea ca cineva care va folosi aceasta metoda nu imi dau seama de ce ar mai avea nevoie de colimatorul cu laser.)

O metoda de colimare a colimatoarelor descentrate :
-se centreaza oglinda secundara si se colimeaza oglinda pricipala folosind metoda clasica cu capacel si Cheshire
-se introduce colimatorul cu laser in focuser , se strange
-se regleaza laserul ,din suruburi sale de reglaj , astfel incat spotul sa cada pe punctul negru din mijlocul OP
-se roteste cu 120 de grade colimatorul cu laser in focuser
-se repeta reglajul de mai sus
-se repeta ultimii doi pasi pana cand la rotirea colimatorului in jurul axei proprii ,spotul laserului sta nemiscat pe punctul negru al OP

Alex

Sa nu te superi dar in metoda ta ,la pasul 3 ai ''dat-o-n colimare''...

1)Daca secundara a fost bine centrata,ai descentrat-o
2)Daca secundara nu era bine centrata ,dupa aplicarea pasului 3 ,va fi si mai descentrata decat initial.Restul pasilor nu mai conteaza.

Dar tin sa te felicit pentru ca faci eforturi sa intelegi fenomenul.
Daca vei continua ,il vei intelege cu adevarat si vei deveni foarte priceput in colimare.
Newtonienele vor deveni prietenele tale si va fi ca in ''Dormind cu lupii''... Wink

Mircea



Sleeping Wolves.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  44.37 kb
 Vizualizat:  de 5591 ori

Sleeping Wolves.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Mai 2019 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stati un pic ca le amestecam.

La pasul 3, citez:
- am adus cat mai precis prin colimarea oglinzii secundare punctul in centrul cercului de colimare prevazut pe oglinda principala (singurul reper cert din sistemul optic. daca asta nu e centrat perfect, totul cade.)

Adica nu a colimat efectiv secundara, ci doar a adus spotul intr-un punct de referinta.
Colimarea laserului nu depinde si nici nu trebuie sa depinda de colimarea telescopului.
Colimarea laserului se face fata de propriul barrel, sau mai exact, fata de axa cilindrului acestuia.
Din punctul acesta de vedere, metoda este OK.
Daca la rotirea laserului, fara a schimba inclinarea, spotul se misca din punctul de referinta de pe oglinda primara, atunci laserul este decolimat, indiferent daca pozitia secundarei este corecta sau nu. La fel, este irelevant daca reperul de pe principala este centrat sau nu, important este ca spotul sa ramana in acelasi loc.

La o adica, colimarea laserului se poate face prin proiectie pe perete, fara telescop, cred ca Zoth a prezentat deja o astfel de metoda, folosind parca un cornier.

Dar intrebarea mea se referea la punctul ulterior: "- pasul urmator incepe cu colimarea oglinzii secundare", deoarece am impresia ca s-a sarit peste centrarea secundarei fata de focuser si fata de primara (cu offset sau nu, dupa gust), lucru care nu se prea poate face doar cu un laser simplu (eventual doar cu "barlowed laser"). Si cred ca este un pas important peste care sar multi impatimiti de lasere.

Faptul pe care comerciantii cam "uita" sa-l specifice, este ca daca raza laser se intoarce exact de unde a plecat, asta nu inseamna neaparat ca telescopul este colimat. Laserul simplu este bun pentru o colimare rapida, dar partiala, daca si numai daca oglinda secundara este corect pozitionata si daca centrul oglinzii principale este efectiv centrul optic si nu are defecte centrale.

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
alex1977
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Feb 2018
Mesaje: 26




MesajTrimis: 27 Mai 2019 05:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salutare tuturor
corect domnule nobody
cred ca sunteti pe aceesi lungime de unda cu mine.
secundara nu se colimeaza in prima faza. ea doar aduce punctul laser intr-un reper sigur. atit. eu pot practic sa decolimez atat de mult secundara incat sa pot transfera punctul laser spre orice reper (imaginar desigur) posibil existent, teoretic chiar si spre un punct exterior sistemului optic. dar acest punct trebuie sa fie un reper precis. cum am asigurat o miscare corecta a colimatorului, pai exact cum m-am exprimat anterior : printr-o miscare de rotatie axiala, cu o tangenta permanent asigurata intre inelul limitator al laserului si marginea port-ocularului.
ideea cu rotirea laserului nu mi-a venit mie. am vazut/citit undeva o colimare a colimatorului pe perete. eu nu am facut altceva decit am modificat doua elelemnte : suportul cat mai precis al colimatorului (in cazul meu insasi port-ocularul) si planul de proiectie cu reper fix (in cazul meu oglinda principala nu peretele). atat. restul este identic cu metoda respectiva. nu am inventat ci doar am inovat Very Happy Very Happy Very Happy
oglinda secundara nu trebuie colimata. ea, in prima faza, trebuie doar sa-mi aduca punctul laser intr-o zona cat mai precisa. abia apoi, dupa colimarea colimatorului se colimeaza si secundara.
in acest moment al experientei mele cu instrumentul acesta, consider (si poate nu corect) ca centrarea secundarei fata de focuser este ok.
eu sunt convins de faptul ca un colimator precum al meu nu poate sa asigure o aliniere perfecta. mai intai invat sa ma port cu utilajul si sa-i cunosc chichitele Very Happy Very Happy Very Happy

domnule mircea
am sa incerc cu siguranta si metoda precizata de dumneavoastra, metoda prin care se asigura o pozitie corecta a secundarei. dar trebuie sa fac un capacel. si evident sa ma apuc sa citesc despre aceasta metoda de colimare pe care multi astronomi experimentati o practica permanent. in zilele astea londoneze, nu prea am ce face decat sa ma joc pe colimare. numai cine nu strica nu prea invata. nu?
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mai 2019 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze ca intervin, eu am un collimator laser GSO si, aplicand metoda (si bucata de lemn cu niste cuie) din link, a fost foarte usor apoi sa colimez Newton-ul. Paternul discului Airy vazut pe stele mi-a dat incredere ca totul e ok.
De ce trebuie sa umblati la secundara ? Atat de rau este decolimat sistemul ?

http://www.stark-labs.com/craig/llcc/llcc.html

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mai 2019 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alex1977 a scris:
..numai cine nu strica nu prea invata. nu?
Da, dar cat timp stricaciunea nu e ireversibila... Very Happy

Matrixul a scris:
Imi cer scuze ca intervin, eu am un collimator laser GSO si, aplicand metoda (si bucata de lemn cu niste cuie) din link... http://www.stark-labs.com/craig/llcc/llcc.html
Daca nu sunt cuie cel putin L/4 iar expansiunea termica a lemnului de ordinul fibrei de carbon, eu nu m-as baza pe precizia colimarii!! Shocked
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mai 2019 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cat costa un colimator laser care sa nu dea batai de cap si sa nu se puna macar problema sa vina decolimat sau sa-si piarda colimarea?

Asa ceva https://www.astroshop.ro/colimatoare-laser...r_0_select ?

Este o simpla fantezie ceea ce intreb eu?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mai 2019 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si un Stradivarius se acordeaza din cand in cand.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact