Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
rosette-neb7-ps.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mak vs Cassegrain pentru observatii


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2019 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu neaparat, instaleaza stellariun si stabileste o tina relativ usoare (vizibila) si urmareste-o. Maine creste dificultatea, poimaine mai creste-o nitel, etc. Ani de zile mi-a fost frica sa vad altceva decat planete, din balcon, intr-un tarziu m-am decis sa observ Andromeda, in fond ce putea fi asa de dificil, e mare, e luminoasa, problema e ca n-am vazut-o dupa multe incercari, pana cand in sfarsit am zarit-o pe un cer de tara, ulterior s-a vazut si din Bucuresti, acum stiu unde este cu "ochii inchisi" Smile

Laselere se pot verifica, daca sunt colimabile ar trebui sa il poti colima simplu daca nu este. Dar cel mai simplu poti verifica colimarea telescopului cu un capacel de focuser cu gaura in centru, probabil ai deja unul la telescop.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 24 Apr 2019 11:30, modificat de 1 data in total
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2019 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

L-am luat ca sa colimez usor principala, fara sa imi bat capul cu tot felul de lucruri pe care le-am vazut in tutorial (acoperit tubul cu hartie sau alte artificii). Am sperat ca este o treaba eleganta si foarte rapida.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2019 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimezi laserul si ai rezolvat problema. Daca te proptesti in primul hop minor stai sa vezi cand pandesti luni de zile seeingul perfect si cand in sfarsit apare, se arde controlerul, se consuma bateria, are febra copilul, s-a terminat zaharul Smile

Totusi n-am inteles ce problema ai cu newtonul curent, e asa de mare, chiar nu incape in masina? Mi se pare perfect, apertura, montura stabila, control manual facil.
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2019 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incape dar nu merita sa-l car dupa mine in iesiri unde nu planuiesc sa merg pe camp ci doar in fata hotelului, sa zicem, ca sa dau un exemplu. Este dificil de manevrat, ocupa mult spatiu, nu poate fi utilizat decat in aer liber, eventual pe camp. Daca vreau sa ies 30 de minute pe balcon sa fac cateva observatii, nu pot face asta cu dobsonianul, am incercat, este un chin si nici nu vad mare lucru.

La fel mi se intampla si acasa, daca vreau sa ma uit la ceva cateva minute, decat sa-l scot din locul in care este depozitat, ma lipsesc, prefer sa folosesc binoclul.

Eu am nevoie de un instrument secundar, pe care sa-l folosesc aproape oriunde, ca pe un ,,ceas de buzunar'', ca sa fac o figura de stil. Vreau ceva care sa fie doar putin mai greu de folosit decat binoclul de 20X80 din dotare.
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Apr 2019 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rhemaxos a scris:


Eu am nevoie de un instrument secundar, pe care sa-l folosesc aproape oriunde, ca pe un ,,ceas de buzunar'', ca sa fac o figura de stil. Vreau ceva care sa fie doar putin mai greu de folosit decat binoclul de 20X80 din dotare.


Eu folosesc de vreo 28 de ani ca instrument de carat prin diverse locuri un newtonian 4.5" f/8,primul meu telescop cumparat,pe vremea cind China nu exista ca producator de optica.E usor,rezistent,colimarea o fac odata sau de doua ori pe an(dureaza 5 minute),optica e excelenta.Folosesc o montura eq2 transformata in alt-az pt comoditate..Sta aruncat in portbagaj,de obicei.A mers cu mine din Retezat pina in insulele grecesti.Mak/Cass sunt mai pretentioase dpdv al colimarii/intretinerii.pe linga faptul ca pretul e sensibil mai mare.



Dob4.5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  413.83 kb
 Vizualizat:  de 4802 ori

Dob4.5.jpg



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Apr 2019 23:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un newtonian f5 de 130-150mm (ai si "telescopice" daca volumul conteaza - cum ziceam, al meu incape in ghiozdan, sau in carry-on-ul de la Wizz si alte dubioshenii) plus o montura alt-az buna. Poti sa pui si goto pe ea daca chiar simti nevoia. Dar nu-i nevoie. Deja dupa 3 nopti ma miscam cu el pe cer la fel de lejer ca cu binoclul.

Vezi ca Mak-ul ala de care zici o sa aiba nevoie de mai mult de 30min sa ajunga la echilibru termic. E fain, nu zic nu, dar are nevoie de aclimatizare Smile

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2019 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stand si rumengand, mi-au tot venit intrebari in minte.

De pilda, cum sta intr-o comparatie directa o luneta apo de genul Skywatcher ED100 vs un mak de 6 inch? Ca pret iesi tot pe acolo, nu e diferenta intre ele. Am cercetat mai atent descrierea tehnica si am constatat ca are doar 3.5 kg, fix cat un C5. Nu stiu de ce dar aveam impresia ca o asemenea luneta cantareste usor 6-7 kg fara accesorii, motiv petru care nici macar nu am luat-o in considerare.

Ce ofera una si nu ofera cealalta? Din cate cunosc luneta are avantajul timpului mult mai scazut de aclimatizare si faptul ca nu se decolimeaza la transport decat daca o abuzezi.

Intrebarea este din punctul de vedere al unui potential instrument secundar, folosit cu precadere din oras. Newtonianul de 10 inch ramane pe loc, nu se vinde, doar ca va fi folosit la iesiri de dedicate (cand voi avea timp de asa ceva). E drept ca nu am incercat alte instrumente dar impresia mea este ca newtonianul este afectat intr-o masura foarte mare de lumina parazitara si de poluarea luminoasa.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 26 Apr 2019 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Refractorul ED are o imagine mai bună decât orice catadioptric (am 3 dintre ele) are un desen și un contrast mai bun. Din punctul meu de vedere este un excelent instrument complementar.Dezavantajul este că are un gabarit mai mare decît mak-ul de 6” (este mai lung nefiind atâta de compact). Excelează la duble, imagini lunare, planete si roiuri deschise. Fiind într-un oraș mare, celelalte ținte vor solicita o apertură mult mai mare pe care deja o ai.
_________________
mihai
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2019 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O alta intrebare la care nu am gasit un raspuns clar ar fi daca un astfel de instrument (100ED) poate sa focuseze cu un binoviewer fara sa faci interventii asupra tubului?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mai 2019 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Banuiesc ca da ,cu compensator adica cu Barlow.
Deci grosismentul va fi maricel iar campul vizual real pe cer va fi mic din aceasta cauza.
Pentru a folosi vizorul binocular fara Barlow , trebuie scurtat tubul.
S-a vorbit la ''Lunete si telescoape'' despre o luneta care are un segment detasabil.
Cei care au achizitionat acea luneta spun insa ca detasarea segmentului ''este cu cantec'' din cauza filetului prea fin deci exista riscul sa ''incaleci'' spirele filetului.
Unul dintre cei care au cumparat luneta (Thomas Jensen), a dat jos definitiv acel segment si fie foloseste luneta in mod binocular fie adauga prelungitor de 120mm pentru modul ''ciclop''.

Eu as vrea sa discutam temerea ta de colimarea newtonienelor.
Ai spus undeva spre inceputul discutiei ca newtonienele trebuie colimate la fiecare utilizare.
Asa este dar numai in cazul newtonienelor ''travel'' cu tub deschis -numite ''truss'' ,cele care se desfac arsice , se transporta demontate si se monteaza ''la locul faptei''.
Ma indoiesc insa foarte tare ca dobsonianul tau de 10'' trebuie colimat la fiecare utilzare ,chiar daca are tubul partial culisant.Poate,poate , daca vrei sa faci observatii la planete si stele duble cu mariri de 300x sau 400x , e bine de verificat si facut micile corecturi.
In rest , un newtonian pastreaza bine colimarea.
Nu am scris aceste randuri ca sa ma umflu in pene cu telescopul meu dar la dobsonianul meu de 200mm trebuie sa refac colimarea cam de doua ori pe an , in ciuda mai recentelor plimbari chiar si pe un scurt drum forestier.
Ai incredere si nu taia newtonianul de pe lista din cauza colimarii ,mai ales daca-i un tanc cu tub solid.

Mihai

Foarte frumusel telescopul tau ''de cavalerie'' ,sa-l folosesti sanatos si la cat mai multe observatii !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mai 2019 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum am spus, sper ca in viitor sa-i achizitionez montura automatizata. Cea manuala este o bataie de cap. Nu stiu de ce dar tinde sa ,,piarda altitudine'' cum s-ar zice, in anumite pozitii trebuie sa sustin cu mana tubul. Tot strang de maner dar in anumite pozitii tot nu sta calumea. Nici nu vreau sa ma gandesc daca pun un binoviewer si doua oculare mai grele. Chiar si cand am urmarit planete mari (Saturn, Jupiter), pana scoteam ocularul de 20 si il introduceam pe cel de 10 pierdeam planeta din campul vizual.

Pentru verificarea colimarii am utilizat un laser care a venit din start cam decolimat. Nu stiu daca asta era motivul dar dupa fiecare mutare a telescopului punctul laserului cadea aiurea pe oglinda principala, departe de centru.

Am mai citit despre luneta respectiva (cea vanduta de nemti sub brand propriu) si intre timp mi s-a mai dus entuziasmul. Se pare ca este construita cu anumite compromisuri, chiar daca producatorul s-a straduit sa ofere foarte mult. Este si destul de grea si de lunga, ceea ce inseamna automat o montura mai serioasa (mai grea).


Ultima modificare efectuata de catre Rhemaxos la 07 Mai 2019 22:00, modificat de 1 data in total
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mai 2019 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Banuiesc ca da ,cu compensator adica cu Barlow.
Deci grosismentul va fi maricel iar campul vizual real pe cer va fi mic din aceasta cauza.


Caz in care voi vedea cam acelasi lucru pe care il vad printr-un Mak?

Apropo de lunete si vedere bino, am citit pe forumurile din afara ca exista pasionati care si-au construit un instrument prin folosirea a doua lunete impreuna. Diferenta fata de folosirea unei singure lunete cu ampertura mai mare cu binoviewer atasat este ca poti utiliza oculare de 2 , in locul celor de 1,25. As fi curios sa ma uit odata prin asa ceva.
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2019 02:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa lungi cautari , atat pe forumuri din strainatate cat si pe site-uri de vanzari, am ajuns la sfaturile colegilor de mai sus si mi-a atras atentia un newtonian de 150, mai exact varianta scurta facuta de TS Optics.

Eu n-am vrut sa mai aud de un al doilea newonian, stiind ca sunt mari, grele si pretentioase cu colimarea, dar am descoperit ca exista unele facute putin altfel.

Acesta, de pilda, are apertura de 6 inch, o lungime de doar 58 cm si greutatea de doar 4 kg. Practic dimensiunile sunt comparabile cu cele ale unui cassegrain de 6 inch. Aici este articolul unde i-am gasit un review https://stargazerslounge.com/topic/196073-...newtonian/

Cei de la TS Optics vand doua variante ale acestui telescop, ambele cu montura inclusa, la pret similar.

Prima varianta este un f4 cu lungimea focala de 750 mm. https://www.teleskop-express.de/shop/produ...EQ3-1.html

A doua varianta are lungimea focala de 1400 mm si ei sunt ca ar avea ,,built-in corrector lens'' (ce-o inseamna asta si cat o fi de adevarata reclama). https://www.teleskop-express.de/shop/produ...mount.html

Am trei intrebari:

1) Merita luat in calcul acest telescop si daca da care anume, cel cu focala mai lunga sau mai scurta?

2) Cum sta in comparatie cu telescoapele despre care s-a discutat mai sus, in mod deosebit fata de un mak de 5 inch?

3) Este suficenta montura EQ 3-1 , avand in vedere ca tubul are 4 kg?


Ultima modificare efectuata de catre Rhemaxos la 25 Mai 2019 10:55, modificat de 1 data in total
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Mai 2019 08:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as avea o mica interventie:
Doar pentru telescopul cu f4 eu m-as asigura daca are oglinda parabolica, pentru ca la raportul asta focal este musai sa fie parabolica! M-am uitat si eu si nu am vazut in link-ul dat de tine nici o informatie de genul asta. Trebuie intrebat pe cei care vand acest produs...daca era parabolica eu cred ca ar fi fost trecuta la avantaje in specificatii!
Spor la "sapaturi" Smile
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2019 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Off-topic: @Rhemaxos termenul corect este apertura, nu ampertura - inexistent
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact