Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M31-04-10-11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mak vs Cassegrain pentru observatii


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2019 00:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Cu toate cele de mai sus , daca as fi cu adevarat interesat de observarea planetelor ,eu as achizitiona telescopul Cassegrain.
Acesta va fi insa si mai neprietenos decat dobul de 25cm deoarece in nici un caz nu va functiona bine pe vreuna din monturile la care te gandesti.


Daca trebuie sa folosesc o montura ecuatoriala mare si grea, n-am facut nimic. Asa pot la fel de bine sa tarasc dupa mine dobsonianul de 10 inch, ca tot cam atata spatiu imi ocupa in masina.

Inteleg ca solutia este tot un Mak de 127 si o montura mai discreta.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Apr 2019 10:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei detalii bune la planete sa nu speri ca vei vedea cu cela mici 127- 155mm diametru . daca te-ai obisnuit cu 250mm alea mici sunt slabe . similar cum ai trece de la Audi la dacia sandero sau moskvici.
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2019 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este mult spus ca ,,m-am obisnuit''. L-am utilizat doar de cateva ori pana acum in zone rurale, in curte. Nu am fost niciodata la o iesire dedicata, pe camp, unde sa am un cer complet negru si nicio lumina pe o raza de cativa km.

Intr-o zi ii voi cumpara o montura automatizata, ca sa nu ma mai chiorasc in skysafari si sa nu ma mai chinui cu telefonul indreptat spre cer ca sa-mi dau seama cum se numeste ceea ce vad in ocular.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2019 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ia un EQ 6 cu goto, nu e mai portabila decat dobsonul? Cred ca merge la limita cu newtonul.
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2019 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca merge deloc. Este un flextube.

Din cate stiu eu acestea au fost proiectate sa le folosesti pe montura Dobson.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Apr 2019 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai scurt cu putinta Cassegrain 250mm clasic planetar Lunar cu doua oglinzi ar fi asa Primara f/2,7 parabola sec 46mm diam distanta intr oglinzi 560mm Focar 5m f/20 BF 300mm


EXPORT cass scurt.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  858.64 kb
 Vizualizat:  de 4032 ori

EXPORT cass scurt.JPG


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Apr 2019 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rhemaxos

Ce am zis despre monturi era valabil pentru un Cassegrain clasic de F/15 care in caz de BF mic cere compensator pentru vizor binocular si asa ajunge la F/20 -F/24.
Desi nu am folosit asa ceva ,sunt convins ca este foarte dificil sa folosesti un telescop Cassegrain de 3 metri focal pe o montura azimutala.
Telescoapele newtoniene au cu totul alta ergonomie, unul de 3 metri poate fi folosit si a si fost folosit asa cu mare succes.

Am facut observatii o seara intreaga cu un dobsonian flex-tube de 10'' , dotat cu GO TO ( caruia nu i-am dat drumul,n-am nervi si rabdare pentru asa ceva) .Este un instrument destul de neprietenos ,voluminos si greu,noroc ca in doi ne-am descurcat.
In plus ne-a invadat lumina parazita din toate partile , cred ca si lanterna profesorului Lidenbrok ,cel trimis de Jules Verne spre Centrul Pamantului , a luminat de jos in sus interiorul telescopului.
Daca ai tot timpul un asistent sa te ajute la carat si locuiesti la ''Cucuietii din deal'',este o buna optiune.
Daca nu ,nu.

Cum Ritchey-Chretien nu intra in discutie ca telescop planetar , ramane Makul de 127mm.
Acesta mai poate fi folosit pe o buna montura azimutala la focala de 1500mm.
Makul meu de 100 mm are focala de 1400 mm si ar functiona bine pe montura pipe Penelopa dar trebuie sa-i dau de capat povestii cu pozitia indecenta a cautatorului.
Despre Makul de 127mm am citit rapoarte de observatii reusite la planete ,Luna ,duble, roiuri stelare.

Dar daca tot accepti focala de 1.5 metri , oare nu ar fi mai potrivit un C6 ?

https://www.youtube.com/watch?v=0lNacEUEr8o

La 37% obstructie centrala insa nu este ideal nici acesta pentru planete,nu stiu daca vei vedea la acestea mai multe detalii decat cu Makul de 127mm.

Am sa fac un ultim comentariu care sper sa nu te supere dar ai scris ceva ce m-a intristat.
Ai o problema pe care nu o recunosti si pe care nu ti-o asumi,cautand rezolvarea acolo unde nu o vei gasi niciodata.
In recenta ta postare ai pomenit din nou ,oarecum ofuscat, despre cautarea si recunoasterea obiectelor.
Imaginea aceea a cuiva bajbaind pe cerul noaptii , implorand cu telefonul spre cer, este destul de trista.
De fapt aceasta este problema ta si rezolvarea ei : invata si te imprieteneste cu cerul.
Exista o cale foarte placuta ,rapida si instructiva pentru asta :un telescop scurt , de camp larg.
De ce nu incerci un newtonian de 150x750mm pe o montura azimutala buna ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2019 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu se pune problema de nicio suparare, am deschis acest topic in ideea de a fi ajutat sa ajung la o decizie cat mai buna.

O sa raspund pe rand la intrebarile dvs.

Locuiesc in Bucuresti, nu intr-o suburbie, ceea ce imi ofera probabil cel mai poluat cer din Romania. Din fericire este cartier de case, asa ca nu am lumini deasupra capului.

Legat de ideea unui newtonian mai mic, de 150/750, nu imi surade absolut deloc, desi ii recunosc meritele unui asemenea instrument, chiar fara sa-l fi probat vreodata. Nu mai vreau alt newtonian, pentru ca este mare (chiar si aceasta) si presupune colimarea aproape de fiecare data. Daca trec prin acest proces o voi face pentru cel de 10 inch, la iesiri dedicate, nu cand am chef sa ma uit cateva minute din curtea casei sau cand plec intr-o excursie de 2 zile.

C6 este echivalent ca putere de colectare a luminii, volum si greutate cu un Mak de 150. Nu le-am pus pe lista din motive de costuri. In primul rand costul tubului si in al doilea rand costul monturii (una de genul skywatcher az gti nu prea duce asa ceva). Trebuies sa recunosc insa ca am salivat in repetate randuri la un NexStar 8 SE (secound hand, nu nou). Nu stiu insa cat de mult spatiu ocupa in masina asa ceva si cat de usor se manevreaza de catre o singura persoana.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2019 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vorbim de planete, din ce am observat aici pe forum, cele mai frumoase imagini au fost captate din oras din curte, o posibila explicatie ar fi ca e rapid/comod de scos instrumentul si verificat seeingul, si daca este bun te apuci de pozat, daca nu il bagi la loc si faci altceva. De asemenea calitatea a crescut odata cu apertura.
La DSO sau obiecte difuze insa lucrurile nu mai merg asa bine din oras datorita poluarii luminoase.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Apr 2019 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu stau la oras , centrul orasului este la 10 minute plimbare de la mine.
Fara sa te familizarizezi cu cerul ,nici unul nu te va ajuta.
Succes in gasirea instrumentului potrivit,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Apr 2019 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimarea aia de fiecare data e pentru a obtine rezultatele perfecte, si la momentul asta din evolutia ta ca astroamator, perfectul e opusul lucrului bine facut Smile Corbu' meu, un newtonian 130/f5 care incape intr-un rucsac de zi cu tot cu montura si trepied, n-a avut colimarea refacuta de cand l-am luat, si l-am carat pana si pe avion Laughing . La roiuri, nebuloase etc e ok.

Subscriu la ce spune dl. Pteancu: problema cu orientarea pe cer ar cam trebui rezolvata. GOTO-ul iti usureaza munca dar nu o poate face pe toata pentru tine - uneori o sa mai vrei sa vezi cate un obiect care nu e neaparat intr-unul din cataloagele monturii, si atunci ce faci? E ca si cum ai refuza sa inveti tabla inmultirii doar pt ca exista calculatoare. Din fericire, nu-i greu, nici chiar pe un cer atat de nasol ca al Bucurestiului central.

Pasul 1) opresti functionalitatea aia a SkySafari care iti arata ce-i in spatele mobilului, ca oricum e imprecisa rau si mai mult incurca. Il folosesti drept harta de acum.

Pasul 2a - versiunea fara cheltuieli in plus) cand scoti data viitoare telescopul la stele, baga-i cel mai de camp larg ocular pe care il ai, alege obiecte usoare, si mergi cu grija de la unul la altul. Ia-ti repere din SkySafari, asterisme din care sa mergi din pas in pas, si la sfarsitul serii deja o sa-ti fie mult mai usor.

Pasul 2b - versiunea mai ieftina decat un GOTO) Ia-ti binoclu, cara-l cu tine peste tot, mai pune si un trepied in portbagaj sau ceva dar nu-i neaparat necesar. Cand vezi stele, scoti binoclul, cauti cu el o chestie pe care nu o vezi cu ochiul liber. Nici n-o sa simti cum inveti sa te orientezi asa.

Subscriu si la ideea cu instrumentul portabil de camp larg - daca chiar ti s-a acrit de newtoniene, incearca cu o luneta, aia chiar e grab&go. Dar, pana atunci, ca tot stai in Bucuresti, oras plin de astroamatori ... nu s-o gasi cineva pe acolo cu un newtonian gen 150/f5 pe o montura azimutala buna care sa se lase scos la o bere de Rhemaxos intr-o seara, sa-i arate exact cata bataie de cap e genul ala de instrument, si ce poate observa cu el?

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2019 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille a scris:
Pasul 2a - versiunea fara cheltuieli in plus) cand scoti data viitoare telescopul la stele, baga-i cel mai de camp larg ocular pe care il ai, alege obiecte usoare, si mergi cu grija de la unul la altul. Ia-ti repere din SkySafari, asterisme din care sa mergi din pas in pas, si la sfarsitul serii deja o sa-ti fie mult mai usor.


Am facut treaba asta cu dobsonianul de 10 inch. Pe langa faptul ca nu aveam nicio certitudine cu privire la numele real al obiectelor pe care le vedeam (cu exceptia planetelor), era si extrem de obositor. Am cautat zeci de minute obiecte mari, ce ar fi trebuit sa apara foarte usor in campul vizual, fara niciun semn de izbanda. Posibil ca luneta cautatoare cu care a venit acest telescop sa fie o porcarie, datorita lipsei unei diagonale. Este foarte dificil de utilizat.


Pana in momentul de fata singura satisfactie reala au fost planetele. Prima data cand am observat Jupiter din afara orasului am inghetat. Desi vazusem o gramada de fotografii detaliate, experienta reala era cu totul altceva. Nici macar nu era colimat telescopul. Ulterior am cumparat un laser cu care mi-am luat teapa. Am intrebat telefonic vanzatoarea de la magazin daca este colimat si m-a asigurat ca toate vin bine colimate. Am descoperit ulterior ca laserul era mai decolimat decat newtonianul meu dupa un drum de 200 km.
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2019 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille a scris:
Ia-ti binoclu, cara-l cu tine peste tot, mai pune si un trepied in portbagaj sau ceva dar nu-i neaparat necesar.


Am un Celestron 20X80. Mi-a aratat imagini superbe in timpul eclipsei de luna din vara lui 2018.

Stille a scris:
incearca cu o luneta, aia chiar e grab&go.


Imi vine greu sa cred ca o luneta de 102/1000 (ca exemplu) este mai usor de transportat si manevrat decat un Mak.

Una scurta nu ma incanta pentru ca este utilizabila doar la marimi reduse si am deja binoclul pentru treaba asta.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Apr 2019 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, nu e - eu ma refeream la un instrument de camp larg.

Nasoala treaba cu cautatorul - eu folosesc un RDF, ca sa cantareasca cat mai putin, dar pe tine s-ar putea sa nu te ajute foarte mult la cer poluat. Schimba cu ceva cu diagonala atunci, daca nu ti-e comod sa-l folosesti, nici n-o sa-l folosesti. Pe urma, nu te duce cu el direct pe obiect - du-te pe o stea stralucitoare din apropiere, de s-o prinzi lejer. Verifica in SkySafari daca esti pe steaua corecta - uita-te la formele create de cele din jur. Vezi ca aplicatia stie si sa-ti deseneze un cerc de dimensiunea campului vizual - ajuta mult asta. Si pe urma, din stea in stea - in momentele cand nu mai stii unde te afli, revii la punctul initial si incepi iar. Chestia asta cu "vad o chestie, dar nush ce e" e ok doar cand testezi focusul fara sa fi tintit neaparat telescopul pe ceva Smile

Uite, hai ca n-a disparut inca de tot Auriga, si e zona bogata in tinte care tin la tavaleala. Te duci pe Capella, cobori la Haedus, stanga pe urma la lambda Aur (nu-ti bate capul acum cu NGC 1857, chit ca-i langa), stanga si jos la sigma Aur, si pe urma tot in directia aia spre Minnow asterism si M38. Minnow e inconfundabil, si odata ce il ai pe asta, ai si M38 identificat. Si dupa asta, vezi daca prinzi si celelalte 2 Messiere. Doar tine minte, cand te-ai pierdut, inapoi la un punct recognoscibil

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2019 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E clar, prima achizitie trebuie sa fie o lucrare de astronomie buna pentru incepatori.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact