Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC_434.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 496 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

vignietare


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 19 Mar 2019 05:39 Download mesaj
Titlul subiectului: vignietare
Raspunde cu citat (quote)

Salutare seniori ai opticii astronomice
Am si eu cateva intrebari de profan in acest domeniu :
- exista cumva un calcul/formula de determinare a vignietarii intr-un instrument optic ? Cu alte cuvinte, cand utilizarea unui anumit ocular, intr-un anumit instrument determina aparitia vignietarii obiectivului?
- aparitia acestui fenomen este specifica oricarui instrument indiferent de tipul constructiv?
Din cate am inteles eu, aparitia vignietarii unui obiectiv apare la utilizarea unor oculare cu f mare, implicit la un grosisment al instrumentului mic. Cam care ar fi limita de la care se poate evita acest fenomen?
Multumesc.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 19 Mar 2019 10:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca regula generala, field stop-ul ocularului nu trebuie sa depaseasca diametrul ultimei diafragme din telescop/focuser/diaognala/binoviewer/etc.. Dar, bineinteles, trebuie luat in calcul de asemenea campul aparent al ocularului - care nu prea depinde de focala, e in functie de designul optic, de "reteta" ocularului - si distanta pana la acel ultim diametru interior vizibil la capatul dinspre ocular (ultima gaurica, daca-i putem spune asa). Si da, se observa in special la focale lungi ale ocularelor, pentru ca field stopul trebuie sa fie mai mare la focale mai mari ale acestora, ca sa poata oferi campul aparent nominal. Acel field stop este practic un inel plasat in planul focal al ocularului si ofera acea margine bine definita campului vizual considerat optim corectat - intr-o marja acceptabila.

In realitate, e posibil sa nu simti vignetarea chiar asa de puternic, mai ales daca esti nevoit sa observi cu ochelarii la ochi (e recomandat sa ti-i dai jos cand te uiti prin ocular, dar unele aberatii intrinseci ale ochiului pot fi deranjante daca nu sunt corectate), sau daca eyeguard-ul e foarte inalt (nu "eye-relief"-ul) iar AFOV-ul ocularului f.f. mare.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 19 Mar 2019 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
(...)Ideia de baza : este impropriu sa spui ca ocularele produc vignetare.(...)


Cu tot respectul, n-as vrea sa va contrazic de dragul carcotelii Smile dar cred ca Alex s-a referit la vignetare ca fiind efectul analog in cazul ochiului ca cel pe care-l putem observa in pozele trase cu anumite aparate foto: aparitia unui gradient de innegrire la marginea campului vizual, dat de o margine (un element mecanic) prezenta in afara planului focal al ocularului si care are o deschidere mai mica decat campul vizual aparent.

Putem avea oricate oculare, dar telescopul.. nu cred ca-l putem schimba ca sa se adapteze la ocular. Invers mai treaca-mearga Smile

Ce am invatat tot lucrand cu si la ele, e ca orice telescop poate fi optimizat pt un anumit uz: foto sau vizual. Asta inseamna corectii optice dar si un camp complet iluminat in planul focal - mai mare sau egal cu diagonala senzorului foto, respectiv mai mare sau egal cu field stopul celui mai "wide" ocular din trusa. Pt vizual, pe oculare de 2", acesta poate sa fie in jur de 45-46mm, pt oculare de 1.25" de 26-27mm. Pt foto... sky's the limit, poate ajunge si la 55-60mm. Asta nu inseamna ca un Mak de 90mm, spre exemplu, e un instrument prost (construit); e doar optimizat pt observatii in domeniul paraxial, sau foarte aproape de axa optica, deci camere cu senzori mici sau oculare cu field-stopuri micute, care sa se incadreze in campul oferit de el.

Deci, mai degraba vigneteaza ocularul, care poate varia pe un telescop dat, decat telescopul in functie de un ocular - "the one" ocular Smile

L.E.: Sau, ca sa fie pace in ambele tabere: telescopul produce vignetarea, iar ocularul ne "ajuta" sa o observam, ne-o arata in toata splendoarea Laughing

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 22 Mar 2019 05:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salut Saiph
Multumesc pentru raspunsul tau. Oricum nu prea am inteles mare lucru. Din aceasta cauza vreau sa te intreb concret, pe exemple :

la telescopul asta :

- https://www.astroshop.ro/telescoape/skywat...ta/p,15056

eu vreau sa montez ocularul asta :

- https://www.astroshop.ro/oculare/baader-oc...ow/p,53116

cu o prisma amicii la 45

se produce vignietare? daca da, cam in ce interval de magnificatie si daca barlow-ul influenteaza cu ceva acest fenomen.
multumesc maxim.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mar 2019 08:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar dece intrebi de vignetare, care iti este temerea?

Am EDul 80/600 si l-am folosit fotografic cu senzor 25x15 mm deci un cerc in planul focal de 35mm diametru si nu am observat vignetare, putem concluziona ca optica, diafragmele si focuserul nu induc vignetare. Asta pe instrumentul meu. Totusi obtin vignetare de ex. daca folosesc un powermate 2.5x, de asemenea posibil sa vigneteze daca mai ai obstructii de la diversele acesorii care pot afecta/obstructiona lumina daca intervin si o blocheaza, insa depinde ce anume folosesti, dar pana nu le pui pe instrument nu iti dai seama. Nu exista o formula general valabila.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 22 Mar 2019 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salut Alex.

pe scurt, raspunsul ar fi "nu, nu va vigneta". asta pt ca cele 68 de grade camp aparent (afov) sunt pt focala cea mai mica, 8mm; iar la focala cea mai lunga, 24mm, ofera numai 48 de grade afov - scrie la specificatii.

te rog, scrie-mi in privat ce nu a fost clar, ca sa incerc sa reformulez. unii termeni poate au nevoie de explicatii si e bine sa pleci la drum cu treburile lamurite.

vizual, dar si foto, un Barlow nu are cum sa produca vignetare decat daca e subdimensionat zdravan - mult mai mic in diametru util decat conul de lumina (in sectiune) in planul unde il pui. ceea ce face el e sa ingusteze campul rezultat, deci te apropie de axa optica.

pe C80ED-ul meu, cu ocularul Celestron 8-24 nu am remarcat vignetare.

imi pare rau ca dl Pteancu si-a retras comentariul, nu am intentionat sa-mi impun punctul de vedere, doar nu sunt vreo mare autoritate in domeniu; avem cu totii de invatat unii de la altii si poate ambele puncte de vedere sunt valide, diferenta constand mai mult in argumentele prezentate decat in principiul din spatele metodei Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Mar 2019 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@valy:
Nu e cumva normal sa obtii vignetare cand folosesti un senzor de 35mm (sau 29mm din calculele mele - diagonala la 25x15 mm) pe un Powermate cu barrel de 1.25" care cel mai probabil e limitat la 27mm ?

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact