Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
19.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

coliziuni intre galaxii


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 09 Ian 2008 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului: coliziuni intre galaxii
Raspunde cu citat (quote)

Am citit recent un articol in Adevarul care este cel mai probabil traducerea acestei surse :
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/6933566.stm
Insa informatiile pareau sa fie luate si din alte parti. Sau poate formularile..
Iata ce mi-a atras atentia :
Citat:
Se cunostea pina in prezent ca stelele se formeaza in urma aglomerarii gazului cosmic si ele pot avea dimensiuni mai mari sau mai mici in functie de densitatea materiei negre din acea regiune a spatiului (...) Studiul roiului CL0958+4702 ne arata ca originea prafului cosmic este alta decit ceea ce s-a crezut pina azi. Acest praf provine de la ciocnirea super-galaxiilor primordiale (...) Coliziunea celor patru galaxii produce cantitati imense de praf care nu mai poate forma stele noi.


Imaginea in discutie este aceasta:
http://news.bbc.co.uk/2/shared/spl/hi/pop_...html/1.stm

Concluziile referitoare la dinamica unor asemenea coliziuni vor veni probabil necontenit in urmatoarea perioada. Nivelul de complexitate al evenimentului observat este inimaginabil. Am gasit o referinta foarte amuzanta dar si sinistra :
http://csep10.phys.utk.edu/astr162/lect/ga...ic/sw.html

Totusi, as dori sa intreb cite ceva :
1. Care-i povestea cu praful/gazul cosmic ? exista masa sterila in Univers? tind sa cred ca este o problema de traducere (grea engleza asta)
Din cite stiu, acumularea masei Jeans nu este restrictiva din acest punct de vedere.
2. As dori sa stiu daca desi coliziunile clasice (ARP 273) au exemple de stele tinere, formate in urma coliziunii insasi, se pot face afirmatii de genul acesta. Galaxiile cu pricina sunt in majoritate formate din stele batrine, dar cantitatile de praf puse in miscare (si incalzite napraznic) de ce n-ar putea sa formeze stele noi in cadrul coliziunii celor 4 recent observate ?
Citat:
One way to resolve the problem is through the idea of gas-rich and gas-poor mergers. In gas-rich mergers, the galaxies are soaked with gas that ignites to form new stars. But in gas-poor mergers, no new stars are formed.

Gas-poor mergers, then, were one way that large galaxies might merge without accompanying star formation.

Indeed, the Spitzer observations demonstrate that gas is a missing component in the new quadruple merger, perhaps explaining why only old stars have been found.

Coliziunile finale ale roiului nu vor mai implica nici un fel de nori de praf ?
Totul se indreapta se o simplificare extrema ?

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 09 Ian 2008 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Există o teorie, a dinamicii stelare, care consideră dinamica stelelor exact cum tratăm gazul ideal...în teoria cinetico-moleculară: stelele sunt acolo puncte materiale și ecuațiile se scriu prin (mai mult sau mai puțin) analogie.
La fel, pentru galaxii.
Teoretic, ciocnirile dintre galaxii sunt fenomene foarte normale - la scală cosmică-.
Observațional, sunt extraordinare ciocnirile între două galaxii (darămite între 4 galaxii !!!) datorită scalei temporale la care se desfășoară astfel de fenomene.
Simularea aceea cu Andromeda e foarte simpatică. Dar de la începutul până la sfârșitul unui astfel de proces, lumi întregi se nasc și mor.

O astfel de interacțiune "gargantualescă" Confused pantagruelică Confused , ca și -la scară mai mică- exploziile de novă/supernovă oferă, pe lângă materie "sterilă" - care nu mai poate fi combustibil (v. combustia stelară, e o mulțime de spus pe tema asta ), material pentru noi stele.
De ce?
Pentru că explozia de novă intervine nu atunci când s-a consumat tot combustibilul ci atunci când presiunea gravitațională nu mai poate fi echilibrată de presiunea radiației stelei. Deci, mai rămâne combustibil nefolosit. Bașca faptul că într-o astfel de expozie e expulzată doar "atmosfera" stelei - bine, spuneți-i cum vreți..., materie încă proaspătă, nechinuită nuclear: elemente ușoare. Dacă mai intervin și perturbații din exterior, cum este câmpul unei întregi galaxii Shocked , atunci aceste interacțiuni (termenul "ciocniri" e nițel impropriu...) destabilizează steaua și provoacă explozie prematură. Astfel, rămân suficiente elemente ușoare care pot deveni combustibil într-o nouă stea.
Asta teoretic.
Acum... nu e mai puțin adevărat că timpul de viață al unei stele e suficient de lung ca, /după câte știu eu/ să nu putem fi martori - încă - la formarea unei noi stele din materie ejectată de exploziile altor stele. (aici chiar nu am date, dacă știe cineva mai multe, rog completare).

_________________
הבה נגילה
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Ian 2008 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In evoltia "normala" a stelelor se produc elementele chimice pana la FIER. Dupa care urmeaza evolutia cataclismica in care se produc elementele mai grele.
Ce e foarte interesant (dupa parerea mea Smile) de spus este ca in "coliziunea" a doua galaxii, probabilitatea intalnirii a doua stele, adica ciocnirea lor mecanica este foarte mica din cauza distantelor foarte mari dintre stele. Ceea ce se intampla de fapt este mai mult o interactiune gravitationala. Oricat ar parea de ciudat, ciocnirile propriu zise sunt destul de rare Very Happy
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 09 Ian 2008 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ceea ce se intampla de fapt este mai mult o interactiune gravitationala.

DA.
Dar ferească Sfântul să fim noi o moleculă care se "ciocnește" de alta...
Atunci Soarele nu mai e Soare
Atunci Timpul nu mai e timp.
Spațiul ți se scurge printre degete
și nici degetele nu mai sunt decât amintire
a posibilității de mișcare,
a posibilității de eroare. Laughing (spre mulțumirea d-lui Iacob)

Puțin probabil (ei na... chiar improbabil !) să trăim așa ceva.
Din fericire, putem observa de la distanță. Very Happy

_________________
הבה נגילה
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 10 Ian 2008 00:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok. Deci coliziunile (sic!) sunt juxtapuneri ale galaxiilor.
Totusi sunt nelamurit putin in legatura cu valenta acestor rendez-vous-uri.
Am inteles ca masa unei galaxii este dispusa relativ echilibrat si nu este exagerat de centrala. (materia neagra) Aceasta ar permite sa se realizeze simulari matematice ale interactiunilor prin reducerea sistemului la puncte, fiecare cu citeva marimi fizice caracteristice. Eroarea in acest caz ar fi in puterile mici ale lui zece, nu ? adica doar citeva mii de lumi poate.. Rolling Eyes Este evident imposibila o predictie perfecta si de asemenea inutila pentru existenta noastra.
De cind cu cimpul Ultraprofund ne incearca o stare de beatitudine in jurul locului nostru in Univers.. O intorsatura inimaginabila pentru omenire cu doua secole in urma. Si faptul ca totul este intr-o continua deplasare ne ofera totusi sentimentul ca traim momente unice.. Daca n-ar fi limitarea teoretica a luminii, cu siguranta nu am fi atit de inversunati sa privim printre ultimele galaxii din departare.
In acest spirit ma gindeam daca n-ar trebui sa ridicam sanctuare hidrogenului...

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 10 Ian 2008 00:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

PS : Si la urma urmei galaxia noastra nu e a noastra... Ce-ar zice saracii locatari ai norisorilor lui Magellan ? sau bosorogii din sagetatorul sferoidal pitic ?
_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 10 Ian 2008 04:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
In acest spirit ma gindeam daca n-ar trebui sa ridicam sanctuare hidrogenului...


Laughing Laughing Laughing nostimă idee...

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 10 Ian 2008 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Atunci Soarele nu mai e Soare
Atunci Timpul nu mai e timp.
Spațiul ți se scurge printre degete
și nici degetele nu mai sunt decât amintire
a posibilității de mișcare,
a posibilității de eroare. (spre mulțumirea d-lui Iacob)

Mare eroare de gândire domnule profesor. Timpul va fi mereu același, adică o durată, adică un defazaj. Istoria se exprimă întotdeauna multidimensional, adică spațial (pretutindeni unde este scurgere temporală este și spațiu, viceversa este valabilă oricând, nu există spațiu de sine stătător sau timp de sine stătător).

Erorile sau abaterile de care vă vorbesc eu se află totdeauna sub controlul legii unice de funcționare (legea asimetriei). Neglijați cu bună știință faptul că semnul „= “ (perfecțiunea) nu are nimic în comun cu legile ce definesc Universul. În acest caz „erorile” sau „abaterile” despre care vă vorbesc în teoria AUF sunt certitudini, sunt durate, sunt niște „monotonii”.

În altă ordine de idei, se uită foarte ușor că Universul este un întreg, adică un organism viu, o entitate, o relație de monotonie (dacă ne referim la scara Universului ca și întreg). Eu cred că „se întinde cam mult coarda” în momentul când se supralicitează mdelul de aproximare probabilistic. Nicicând istoria nu va găzdui „haotica” stare a simetriei perfecte, a repausului, a neființei, a nemișcării.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 10 Ian 2008 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Mare eroare de gândire domnule profesor. Timpul va fi mereu același, adică o durată, adică un defazaj.


O fi eroare, dar e a mea (chiar dacă e indusă)
Defazajul poate fi și spațial. Ați făcut armata... știți ce-i acela defazaj, măcar de-acolo. Laughing Laughing Laughing
Din păcate... cum spunea Lulu pe aici cândva (noroc că acum are și ea legătură la net și nu mă mai pisează pe mine s-o las la calculator Laughing ), în cazul unei găuri negre spatiul devine timp și invers.
Ca să continui pe aceeași linie - văd că înțelegeți această formă de teoretizare -

Spațiul e formă și forma-i neant
noaptea în moarte s-a scurs ...și-a pierit
Timpul e tare ca un diamant.

Poate e mai clar dacă vă imaginați sfera aceea nenorocită care ilustrează Universul, în proiecție 2D. Raza sferei -în expansiune sau nu - este o scală temporală.
O gaură neagră arată așa (scuze pentru erori...):



GN copilaresc.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  23.9 kb
 Vizualizat:  de 12384 ori

GN copilaresc.JPG



_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 11 Ian 2008 08:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În sfârșit, vorbim aceeași limbă, limba universală.
Citat:
Defazajul poate fi și spațial. Ați făcut armata... știți ce-i acela defazaj, măcar de-acolo.

Corect, spațiul e definit de mai multe entități, nimeni nu a negat diversitatea, nimeni nu a negat existența multiplelor planuri ale observațiilor, dar nu trebuie uitat faptul că fiecare entitate își are istoria sa. Înainte de a defini spațiul la scala amintită de dumneavoastră, este bine să facem o observație la nivelul scalelor mai mici, poate cele mai mici cu putință, la fel de temporale și ele.

Al doilea, al treilea și al ... pas ar fi să observăm relațiile dintre aceste minuscule scale temporale ca și minuscule volume, ca și minuscule teritorii. Evident că în final vom ajunge la marea scală temporală ca și imens volum și de ce nu la marea relație ca și lege de funcționare sau interacție dintre entitățile imediat inferioare. Universul este un cumul de relații.

Ce doresc să subliniez. Eu doresc să subliniez faptul că fiecare plan al observației reprezintă (sau este descris de) la rândul său o scală temporală (mai mare sau mai mică desigur). În felul acesta se naște ideea multiplelor dimensiuni.

Atenție, mare atenție, Universul își modifică permanent forma dar nu și volumul. Modificările permanente ne aduc în prim plan ideea de eveniment și implicit de scurgerea a timpului. Dumneavoastră tratați destul de simplist ideea de spațiu-timp. Știu că această idee este deja împământenită, dar eu zic că a sosit vremea să fie înbunătățită.
Citat:
Spațiul e formă și forma-i neant
noaptea în moarte s-a scurs ...și-a pierit
Timpul e tare ca un diamant.

Spațiul este definit de traiectorii și implicit de formele schițate de acestea, în rest este neant, neant doar dacă nu observaăm faptul că fiecare minuscul pas al traiectoriei este cotat ca și eveniment și de ce nu ca și durătă minim garantată, garantată ca o certitudine sau de ce nu ca un indestructibil.

P.S. Nimic nu este perfect simetric în această lume, dacă veți dori să îmi reprezentați Universul sau chiar o gaură neagră vă rog ca mai întâi să îmi vorbiți și de asimetriile lor (în felul acesta definirea lor va fi mult mai exactă, mult mai profesională).
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 11 Ian 2008 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Până la urmă, e vorba de coliziuni între galaxii. Nici o problemă, în limbaj universal: Universul nu se sinchisește de coliziunea a două astfel de sisteme, cum nu ne sinchisim noi de coliziunea a două particule de praf într-un vârtej de aer.

Suntem un punct de cretă pe-o tablă mare, neagră...
Nu ne putem da seama ce-am fost ori ce vom fi
Ne-am pomenit deodată pierduți, fără lumină
Căci de ne naștem oameni, tot oameni vom muri.

(ca să respect stilul Laughing )

_________________
הבה נגילה
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 11 Ian 2008 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Până la urmă, e vorba de coliziuni între galaxii. Nici o problemă, în limbaj universal: Universul nu se sinchisește de coliziunea a două astfel de sisteme, cum nu ne sinchisim noi de coliziunea a două particule de praf într-un vârtej de aer.

Suntem un punct de cretă pe-o tablă mare, neagră...
Fără de importanță-ntre mii de galaxii
Ne-am pomenit deodată pierduți, fără lumină
Căci de ne naștem oameni, tot oameni vom muri.

(ca să respect stilul Laughing )

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 12 Ian 2008 07:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Până la urmă, e vorba de coliziuni între galaxii.

Poate ar fi mai bine să nuanțăm un pic.
Citat:
Universul nu se sinchisește de coliziunea a două astfel de sisteme,

Da, dar poate ar fi mult mai corect din punct de vedere științific să spunem că, sistemelor fizice precum galaxiile li se oferă posibilitatea de a se ajunge din urmă unul pe celălalt. În felul acesta se subliniază ideea de existență a unei tendințe generale de organizare (a unui permanent autocontrol) și de ce nu, a continuității.
Citat:
cum nu ne sinchisim noi de coliziunea a două particule de praf într-un vârtej de aer.

Să nu uităîm nicicând trandafirii, să nu uităm nicicând existența vârtejului, practic nu este vorba de o ciocnire propriu-zisă, este vorba de o omniprezență a vârtejelor. Vârteje au fost, vârteje vor fi încă.

Ce vă face să credeți că acele particule de praf nu sunt definite le rândul lor de alte minuscule vârteje? La urma urmei, spațiul este un cumul de vârteje, este un pur sânge câmp electromegnetic.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Ian 2008 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba sa ma scuzati, nu e vorba de nici un fel de vartej. Asta poate o fi valabil pe la tara dar la noi la oras, intre oamenii de stiinta i se spune elice si e definita de curbura si torsiune (unde e Abel sa ma auda Smile).
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 13 Ian 2008 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Răspunsul d-lui Iacob a fost trecut pe "Teorii alternative" sub denumirea provizorie "privind autoinducția", nefiind legat de ciocnirea galaxiilor
_________________
הבה נגילה
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Cosmologie Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact