Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
vFota_mmic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

realizare diafragma refractor


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Tavi B
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2008
Mesaje: 329

Motto: tot inainte

Localitate: Resita

MesajTrimis: 04 Dec 2020 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului: realizare diafragma refractor
Raspunde cu citat (quote)

Buna. de ceva vreme ma framanta o intrebare si anume ce se intampla sau pana unde se poate merge cu inchiderea diafragmei raportat la disparitia aberatiilor cromatice sau cel putin reducerea lor. Ca material de lucru, o luneta refractoare SW acromata 120 cu 600 mm la f5, la care in ultima perioada am schimbat focuserul punand unul Crawford cu doua viteze, am schimbat prindera lui din capat cu una mai scurta cu aproximativ 7 mm si avand inel de compresie*(dupa cum se stie prinderea de 2 toli originala nu are inel de compresie si cam cauzeaza probleme bariletului de 2 toli al ocularelor), de asemenea tubul focuserului este destul de lung astfel incat sa se poata monta direct fara prisma oculare si fara a necesita adaptoare de lungire a focuserului, astea ar fi numai cateva dintre modificarile aduse in timp.
Ultima este aceasta diafragma luata de pe net care are 60 mm deschiderea maxima si 3 mm minima fata de 50 mm cea data de capacul de inchidere al obiectivului , suportul l-am realizat la imprimanta 3d(nu eu...)diametrul gaurii fiind de 82 mm.O sa pun in continuare poze cu realizarea tehnica.



20201202_162709.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  494.5 kb
 Vizualizat:  de 2110 ori

20201202_162709.jpg



20201204_164128.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  227.7 kb
 Vizualizat:  de 2110 ori

20201204_164128.jpg



20201204_164143.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  245.26 kb
 Vizualizat:  de 2110 ori

20201204_164143.jpg



20201204_164220.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  351.5 kb
 Vizualizat:  de 2110 ori

20201204_164220.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Dec 2020 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred că asta este calea de urmat... Nu mai ai cromatism dar îți va scădea cam mult apertura = lumină mai puțină. Poate un 20% să fie rezonabil, adică să reduci de la 120mm la 100mm. Luneta asta a fost proiectată ca lunetă de câmp larg, RFT, pentru observații obiecte difuze la măriri mici. La galaxii și roiuri și nebuloase nu prea contează așa mult cromatismul.

Poate un coleg care se pricepe mai bine îți va explica cum este cu optica refractoarelor, cromatismul și alte aberații.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Tavi B
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2008
Mesaje: 329

Motto: tot inainte

Localitate: Resita

MesajTrimis: 06 Dec 2020 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului: realizare diafragma refractor
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru interes Erwin.
Sambata am continuat testele , nu am avut timp prea bun pe timpul noptii dar am reusit ceva vizualizari pe zi. Ca un prim imbold ce m-a facut sa incep acest proiect a fost similitudinea cu diafragma din aparatul foto , respectiv din obiectivele foto. Am avut destula experienta cu ele in special cu cele manuale, mai ales ca mult dintre noi am incercat cu ele tainele fotografiei. Apoi am remarcat o asemenea diafragma nu cu mult diferita pe un site de vanzari la un pret destul de piperat si am zis de ce sa nu incerc ceva in regim de casa reducand diafragma de la 80 mm , 60 mm si de acolo pana la valoarea minima, de asemenea capacul original detine un orificiu de aproximativ 50 mm si de cateva ori am incercat in trecut sa privesc la imagini luminoase vizualizarea fiind imbunatatita. Am resuit sa fac testele pe timp de zi accentuand putin cromatismul imaginii vizualizate , lucru care la-m facut privind prin 4 geamuri respectiv 2 geamuri termopan duble urmarind totul din camera prin geamul acesteia si cel al baconului, o ideie ce mi-a venit pe moment, considerand-o buna zic eu pentru a amplifica aberatiile cromatice pentru vizual, neavand alta posibilitate tehnica de a le masura, doar a le aprecia prin simpla privire si reducand diafragma pentru testare la o marire a lunetei de 120x *nu am avut oculare mai puternice. Concluziile sunt cele care le asteptam, adica acesta a scazut, a crescut claritatea cu o usoara scadere a luminozitatii, lucru care nu e foarte deranjant , din contra as zice eu mai ales cand privim la planete foarte luminoase si e de preferat sa avem claritate in detrimentul cromatismului.
Probabil ca o sa mai incerc , cand conditiile pe astro la luna sau alte planete vor deveni favorabile. As dori sa stiu daca careva din colegi are o experienta similara incercand practic asemenea experiment si la ce concluzii a ajuns.Multumesc pentru interes.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Dec 2020 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe timp de zi vizualizarea aberațiilor cromatice se face vizând marginile unui turn sau acoperiș îndepărtat, într-o zonă de contrast puternic față de cer sau alt fundal luminat. Pe o parte marginea va fi însoțită de o bandă îngustă verzuie iar pe cealaltă o bandă violet. Culorile pot diferi în funcție de răspunsul obiectivului. În niciun caz nu se face vizarea prin geamuri interpuse, indiferent de numărul și calitatea lor. Rezultatele vor fi viciate de aberațiile proprii ale geamurilor.

În evaluarea cromatismului se utilizează un ocular de calitate maximă, bine corectat pentru focala instrumentului pentru a nu introduce propriile distorsiuni.

Va exista o diferență de lățime a benzilor colorate în centrul câmpului față de margine. La un obiectiv bun în centrul câmpului acestea vor fi minime, insesizabile. O zonă cu cromatism acceptabil de minim 60-70% din diametru indică un obiectiv calitativ. Dacă prin diafragmarea a 20-25% din apertură nu se îmbunătățește răspunsul atunci mai mult nici nu are sens pentru că se pierde prea mult. La o cameră foto poți mări timpul de expunere ca să compensezi pierderea de lumină dar ochiul nu poate asimila mai mult.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact