Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
saturn170715_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Publicatii
STELE SI CONSTELATII, Marcel Jinca
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 185280
Numar de utilizatori inregistrati: 2500
Cel mai nou utilizator inregistrat: Szabo Csanad
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Asteroizii binari

Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
starbuck
Membru
Membru

Data inscrierii: 23 Ian 2011

Motto: "Orice natiune isi are conducatorii pe care ii merita." - Joseph de Maistre

MesajTrimis: 09 Apr 2019 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu as vrea sa deviez discutia prea mult dar ca sa inchei cel putin din punctul meu de vedere povestea formarii Lunii este important de subliniat ca o acretie a Lunii nu este posibila fara un centru de masa extern care sa o genereze si o materie suficient de densa pe orbita sa (fapt valabil si pentru actualii asteroizi in discutie). Dat fiind proportia intre marimea actuala a Pamantului si cea a Lunii care este mai bine de un sfert (27%) din marimea Pamantului (foarte mare pentru un satelit natural - https://www.space.com/18135-how-big-is-the-moon.html ) este foarte greu conform teoriei respective ca Pamantul sa fi rezistat fara distrugere totala la un impact care sa genereze un astfel de satelit. Daca in schimb Luna era deja un planetoid (in sensul de planeta mica, nu de asteroid mare cum mai este folosit termenul) format in apropierea Pamantului sau oricum pe orbite apropiate atunci explicatia aceasta mi se pare mult mai plauzibila referitor la compozitiile asemanatoare. Legat de fier nu stiu cat de adanc au putut cerceta Luna dar cred ca aceasta informatie este inca la un nivel speculativ (doar se presupune ca ar avea un miez de fier lichid) cel putin conform acestui articol : https://www.space.com/19582-moon-composition.html .
In final miscarea proprie de revolutie a Lunii in faza de planetoid a incetat in momentul in care a devenit satelit capturat al Pamantului (la fel ca asteroizii Phobos si Deimos in cazul lui Marte).
Sus
CAdi
Membru
Membru

Data inscrierii: 07 Iun 2015

Motto: Cogito ergo sum

MesajTrimis: 13 Apr 2019 00:18 Download mesaj
Titlul subiectului:

Acum, daca tot ai deviat-o, cam misterios acest planetoid care a ajuns in apropierea Pamantului
si are si rotatie sincrona cu acesta !
Explicatia oficiala este totusi ca Luna s-a format din resturile ramase in urma ciocnirii Terrei cu
o planeta:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Luna

Membru
Membru

Motto: "Orice natiune isi are conducatorii pe care ii merita." - Joseph de Maistre

MesajTrimis: 13 Apr 2019 00:50 Download mesaj
Titlul subiectului:

N-a fost deviata discutia prea mult, ultima idee lansata in formularea ta initiala find posibilitatea formarii de planete noi din asteroizi. Legat atat de formarea Lunii cat si in general fiecare are dreptul sa creada ce doreste. Eu am oferit argumentele asa cum le-am considerat eu valabile. Teoriile mainstream sunt de multe ori un compromis care trebuie sa sustina multe puncte de vedere si consideratii stiintifice, rezultatul final nefiind intotdeauna la rang de realitate absoluta. As mai mentiona ca rotatia sincrona a Lunii e o coincidenta de "moment" la scara astronomica. Nu a fost sincrona in urma cu un miliard de ani si nu va mai fi sincrona nici dupa un miliard de ani in viitor, poate si mai putin. Sincronizarea rotatiei depinde de distanta fata de Pamant in conditii normale si se stie ca aceasta distanta este in crestere. Gata, inapoi la asteroizi Smile ...

Ultima modificare efectuata de catre starbuck la 13 Apr 2019 00:59, modificat de 1 data in total
Sus
CAdi
Membru
Membru

Data inscrierii: 07 Iun 2015

Motto: Cogito ergo sum

MesajTrimis: 13 Apr 2019 01:00 Download mesaj
Titlul subiectului:

Eu nu zic ca teoria ta nu ar fi viabila. Pentru ca intr-adevar este cam mare diametrul Lunii
raportat la diametrul Terrei si intr-adevar ar fi fost o ciocnire catastrofala pt. Terra !
Insa s-ar putea ca in jurul Terrei sa fi existat si alti asteroizi troieni care impreuna cu resturile
formate dupa ciocnire sa fi dat nastere satelitului nostru...
Sau ar mai fi o ipoteza care vine in sprijinul intrebarii mele din topic, pur si simplu Luna sa
se fi format din satelitii troieni ai Terrei acum cateva miliarde de ani (sau sute de milioane, cine stie).

Ultima modificare efectuata de catre CAdi la 13 Apr 2019 15:06, modificat de 1 data in total
Sus
starbuck
Membru
Membru

MesajTrimis: 13 Apr 2019 01:01 Download mesaj
Titlul subiectului:

Da, o astfel de varianta poate fi la fel de valabila...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
Download topic
Pagina 5 din 5

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact