Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
slnhd_Panoramabwlrcrpsm.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Colimarea cu webcam


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 22 Mar 2019 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Colimarea cu webcam
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Un prim pas in colimarea newtonianului este centrarea secundarei in focuser (consideram ca suportul secundarei este deja centrat in "spider"). Sau, pe romaneste, secundara sa o vedem rotunda, cu muchia egal departata fata de marginea tubului focuser. Nu discut despre ce suruburi trebuie sa le strangem, ci numai despre instrumentele folosite pentru vizualizare:
- cele uzuale- 1. "sight tube" sau " collimation cap"- un tub cu o gaura mica la capat; 2. "ocular" Cheshire. Dar pentru o precizie buna, spatiul vazut liber intre secundara si marginea focuserului trebuie redus la minim - tubul de vizualizare trebuie introdus mult si sa fie bine centrat in focuser. Intervine insa si eroarea datorata unghiului de pozitionare a ochiului la gaura instrumentului.
-De vreo doi ani, mi-am mai luat un "concentrator" pe 1.25" de la TS ( https://www.teleskop-express.de/shop/produ...copes.html ). Inelele concentrice gravate in plexi ajuta mult la centrarea secundarei. Se poate verifica si centrarea instrumentului in tubul focuser. In principiu, se poate alinia chiar si oglinda principala, la fel cum se face cu cheshire. Si aici, pentru o buna precizie, trebuie ajustata inaltimea de focalizare astfel incat unul din inelele gravate sa se vada cat mai aproape de muchia secundarei. Si la acest instrument poate sa apara eroarea datorata pozitiei ochiului fata de gaura de vizionare.
Pentru a vedea clar marginea secundarei trebuie pus un carton in spatele ei, deoarece reflexia primarei este perturbatoare (la fel se foloseste si la celelalte instrumente).
O chestie la care nu s-au gandit producatorii- inelele trebuiesc iluminate intr-un anumit unghi, altfel nu se vad bine. Ar fi trebuit pus un LED, asa cum au ocularele cu reticul iluminat( ma gandesc la un upgrade de acest gen).
Vreu sa va expun o metoda mai putin cunoscuta, versiunea electronica a concentratorului - folosirea unei camere cu iesire digitala (web, astro) ce poate merge in mod video si care poate fi vazuta cu un program ce permite adaugarea unui reticol pe imagine (important pentru marcarea centrului senzorului/imaginii). Despre ea am citit aici: https://www.cloudynights.com/topic/463465-...need-this/
La prima vedere pare simplu de facut, dar cum nu traim intr-o lume ideala... Mi-am zis ca versiunea cea mai simpla, ce nu necesita nici o modificare, ar fi punerea unei lentile CS in fata unei camere cu corp de 1,25". Aceasta se centreaza usor in focuser (Baader Cliclock) si ar fi trebuit ca si imaginea marginii focuserului sa fie centrata. Ei bine, nu este. Fie axul optic al lentilei nu coincide cu axul focuserului, fie senzorul nu este perfect centrat in camera. In domeniul capturilor in prime-focus, nu prea conteaza 0,5mm stanga/dreapta; dar in acest caz ar fi o deviatie de peste 10% din latimea senzorului/imaginii (130 pixeli la o camera de 1,3Mpx). Am incercat cu mai multe lentile, dar am avut acelasi rezultat.
Am incercat apoi cu o camera web SPC900 -are pe placuta montura pentru lentila M12 si parea bine centrata pe senzor. Dar nici cu asta n-am avut noroc. Am trecut la modificari:
- La capatul unui barilet de 2" am pus un disc de pertinax in centrul caruia am pus o montura M12 (un filet-mama recuperat de la un webcam).
- Am pregatit un focuser cu prelungitoare de 2" cu lungime totala de cca 20cm (distanta intre punctul focal si secundara la newtonul meu).
-Camera am pus-o intr-o carcasa noua, cu senzorul aproape de suprafata (am scos montura M12 de pe placa);
- Cu o lentila (6-8mm cred) am focalizat astfel incat sa vad clar marginea tubului (atunci cand o pun pe telescop, ma intereseza sa vad clar muchia secundarei). Prin culisarea camerei pe barilet am centrat cercul luminos (capatul tubului focuser) in centrul senzorului cu ajutorul reticolului din WXAstroCapture. Am folosit si un reticul virtual suplimentar- "Mira de collimation". Am lipit in aceasta pozitie camera pe barilet. In acest fel, cand pun camera pe telescop, secundara este perfect centrata in focuser.
Pentru versiunea cu lentila CS, am folosit o camera PGR Chamelon (USB). Lentila am introdus-o intr-un prelungitor de 1,25" (un corp de barlow ieftin de plastic) si am fixat-o cu sase suruburi (la fel ca o luneta de ghidaj). Capatul prelungitorului l-am prins intr-un adaptor pentru 2". Folosind tubul focuser am centrat imaginea (cercul luminos) in centrul senzorului cu ajutorul celor sase suruburi, deci prin inclinarea camerei.



Concentrator.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.01 MB
 Vizualizat:  de 2449 ori

Concentrator.jpg



Centrare camera in tub focuser.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  171.06 kb
 Vizualizat:  de 2449 ori

Centrare camera in tub focuser.jpg



Centrare secundara in focuser-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  164.37 kb
 Vizualizat:  de 2449 ori

Centrare secundara in focuser-1.jpg



Centrare secundara in focuser-2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  638.63 kb
 Vizualizat:  de 2449 ori

Centrare secundara in focuser-2.jpg



Centrator cu SPC900.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.07 MB
 Vizualizat:  de 2449 ori

Centrator cu SPC900.jpg



Centrator cu PGR-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.05 MB
 Vizualizat:  de 2449 ori

Centrator cu PGR-1.jpg



_________________
Marius
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Mar 2019 00:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Centrarea secundarei este ''Cenusareasa'' newtonienelor.
Aproape toata amatorii-i acorda foarte putina atentie.
De fapt este cheia spre un telescop bine colimat.
O secundara bine centrata inseamna colimarea oglinzii principale in cateva minute.
O secundara care este descentrata inseamna un telescop care nu va fi bine colimat niciodata.

Foarte interesant , felicitari colegului dmtr69 pentru idee si multumesc pentru ca o impartasesti cu noi.
Metoda ta este remarcabila deoarece tinteste spre obtinerea unei centrari din care sa fie eliminat factorul subiectiv.
Acuma ar urma ,ca proba practica ,rezolvarea unor stele duble dificile.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact