Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M31_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224007
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Studiu sferocromatism


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2019 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Studiu sferocromatism
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi grozav ca atunci cand iesim cu RFT-ul la stele sa putem arunca in caz de nevoie o privire si la planeta sau planetele aflate pe bolta. Sigur, posesorii de newtoniene pot face acest lucru si chiar li se pare firesc insa posesorii de acromate rapide trebuie sa se abtina, nu vor putea obtine imagini acceptabile decat la grosismente mici total neinteresante in cazul planetelor.
Si lucrul asta se intampla deoarece acromatele rapide au mare parte din liniile spectrale utile ochiului afectate puternic de sfericitate, unele fiind sub, altele supracorectate.
Sferocromatismul distrugator de detalii si contrast in acromatele rapide a fost un subiect care m-a preocupat o prioada lunga de timp. De vreo 7 ani cred, nici eu nu mai stiu exact, am inceput sa caut o solutie care sa rezolve aceasta problema. A fost o perioada cu multe esecuri, cumpene, abandonuri si reluari, multe drumuri fara iesire pana mai zilele trecute cand sper ca am obtinut un rezultat notabil.
Este vorba de un corector de sferocromatism format din doua lentile (pe moment lipite) care lucreaza impreuna cu un obiectiv primitiv (nu Fraunhofer) pe care il corecteaza ca in imaginea de mai jos dreapta.
Pentru moment corectorul foloseste doua sticle mai putin uzuale, FK5 si SF4 dar lucrez si la o varianta care nu foloseste acel FK5, vom vedea daca iese ceva ...
In stanga imaginii raspunsul unui acromat obisnuit 150 f5,9 iar in dreapta cum am mai spus, raspunsul unui acromat 150 f5,9 descris mai sus.
In masura in care voi avea noutati despre subiect voi posta aici.



sf2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  72 kb
 Vizualizat:  de 8470 ori

sf2.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2019 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate si mai sugestiv pentru cei mai putin obisnuiti cu graficele ar fi sa comparam cum focalizeaza radiatia albastra de exemplu, acromatul obisnuit (stanga) si cel primitiv (dreapta).
Cerculetul reprezinta discul Airy.



sp.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  71.65 kb
 Vizualizat:  de 8440 ori

sp.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 11 Apr 2019 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este uimitor că ai obținut așa ceva . Din ce văd eu , a rămas doar o vagă supra corecție la marginea obiectivului , pentru C și F .
Desigur , spectrul rezidual longitudinal încă există . Mai poate fi restrâns cumva , poate prin trecerea părții ante-focale a conului luminos , printr-un bloc de sticlă ? Știi deja că la acromatele lungi merge șmecheria asta ...

Oricum , felicitări din partea mea ! Very Happy

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Apr 2019 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Catalin Smile

La randul meu am fost uimit cat de eficienta este solutia gasita in privinta sferocromatismului. Sa nu uitam ca este vorba de un obiectiv de 150mm cu un raport focal undeva in jurul lui 6.
Pana acum, pe toate cararile incercate nu obtineam decat imbunatatiri de ordin cosmetic: 10%; 20% si poate 30%, nu mai mult.
Cred ca merita sa fac un studiu mai aprofundat ca sa pot intelege exact ce se intampla si care sunt interdependentele intre parametrii aflati in joc.

Faptul ca liniile C si F sunt un pic ciufulite in partea superioara nu ma deranjeaza, tinta mea a fost sa aduc sferocromatismul sub limita de difractie si se pare ca am reusit. Ce se intampla dincolo de ea e mai putin interesant. Daca vrei putem face analogie cu gaurile negre si orizontul evenimentelor. Ce se intampla dincolo de acest orizont fizica nu mai poate spune ...

Si pentru ca tot am facut mai sus analiza monocromatica pe linia F (albastru), putem cuantifica acum marimea sferocromatismului pe aceasta linie pentru solutia gasita.
Comparata cu raspunsul de pe linia F a unui acromat obisnuit putem vedea ca este cam la fel doar ca e reprezentata la o scala cu doua ordine de marime mai mica. Trag concluzia de aici ca cel putin pe linia F sferocromatismul este de 100x mai redus decat la un acromat obisnuit (cu aceeasi deschidere si raport focal).



ls.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  32.96 kb
 Vizualizat:  de 8297 ori

ls.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 14 Apr 2019 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesantă soluție, iar diagrama spot spune totul ca o concluzie, iar eu( și cred că și mulți alții) urmăresc topicul tău cu interes. Ce ar fi dacă am avea un refractor acromat de 6” F6 practic făra sferocromatism
_________________
mihai
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Apr 2019 09:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru interes Mihai Smile

Ce ar fi daca am avea un acromat fara sferocromatism? Cred ca ar fi putin mai bine pentru noi cand am lucra pe banda ingusta. Si vizual in limita sensibilitatii ochiului (in special pe liniile oranj, galben si verde) dar in special fotografic unde nu am mai avea nevoie de obiective optimizate pe h-alfa, g-band sau altele.
Pentru a sustine aceasta afirmatie pun mai jos inca doua grafice comparative (rft acromat clasic in stanga si formula noua in dreapta) pentru raspunsurile spot pe linia metanului (ir apropiat) si pe g-band (violet).



metan 889nm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  86.36 kb
 Vizualizat:  de 8154 ori

metan 889nm.jpg



g band 435nm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  80.75 kb
 Vizualizat:  de 8154 ori

g band 435nm.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 20 Apr 2019 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Răspunsul este impresionant.
_________________
mihai
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 20 Apr 2019 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma tot gandeam la filtrele minus-violet pe care ar fi trebui sa le cumpar pe langa un acromat oricat de bun ar fi fost el (macar ca o solutie partiala la problema erorilor cromatice) si intr-adevar ceea ce vad aici pare extraordinar.
Ceea ce ma nedumireste pe mine este configuratia acelui obiectiv primitiv caruia i se aplica corectorul in discutie. V-as ruga sa-mi spuneti si mie ce inseamna mai exact in acest caz obiectiv "primitiv" ? Este un simplet ? Este un dublet ? Ce fel de sticla contine ? Multumesc.

LE: Banuiesc ca referirea "acromat obisnuit" 150 F/5.9 indica un obiectiv dublet cu aceeasi configuratie ca la:
https://astromagazin.ro/telescoape-astrono...0750-.html chiar daca distanta focala e ceva mai mica.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2019 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Drept instrument de comparatie am luat RFT-ul acromat de la TS de 152 f5,9 care vine insotit si de graficul aberatiei longitudinale (vezi linkul de mai jos).
L-am simulat in soft si am facut comparatii mai extinse cu noua formula optica propusa mai sus.
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...ctive.html

Am denumit noul obiectiv "primitiv" din doua considerente:
- se afla intr-un stadiu incipient de studiu
- este intradevar foarte simplu fiind constituit dintr-o singura lentila pozitiva din BK7 cu deschiderea de 150mm si f5,9.

Ca sa pot justifica formula optica a noului instrument trebuie sa vin cu ceva detalii din urma: poate ca unii dintre voi stiu, poate altii nu, sferocromatismul se naste in mare parte in urma procesului de acromatizare a unui dublet. Este daca vreti ca un meci de box unde in ring intra cele doua lentile pozitiva si negativa care se lupta pentru un meci echilibrat.
In cazul acromatelor cu focala lunga protagonistele meciului vor fi doua lentile firave, curburi usoare, puteri optice mici. Vom asista asadar la un meci de categoria "musca" in care daunele finale vor fi mici (sferocromatism mic, incadrabil in limita de difractie).
Cand vorbim insa de acromate RFT lucrurile se schimba dramatic, va fi un meci de categorie grea unde protagonistele vor fi doua huidume de lentile groase, curburi accentuate, puteri optice mari.
Confruntarea se va lasa cu vanatai consistente mai ales spre capetele spectrului vizual (sferocromatism mare).

Este clar cred, din descrierea de mai sus ca pentru un RFT acromat cu pretentii de "verticalitate" nu pot trimite in ring ambele lentile asa incat aleg sa trimit doar una pe care o atentionez de la distanta ca nu va mai participa la un meci de box ci la concursul de frumusete "grasa si frumoasa"!
Atentionarea de la distanta o fac cu un grup de doua lentile mai mici.

Acum sper ca e clara formula optica pe care am folosit-o Very Happy

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 21 Apr 2019 11:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, e mai clar acum, multumesc pentru explicatii (analogia cu meciul de box e haioasa Smile ). Principiul
corectorului in discutie imi aduce aminte ca o scurta paranteza de configuratia de 6 lentile din sticla obisnuita de la asa-zisul apocromat TAL Apolar 125 F/7.5 si de rezultatele peste asteptari ale acestei combinatii:

http://www.skyatnightmagazine.com/review/t...-refractor
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2019 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai multe lentile, mai multe grade de libertate Smile

Despre apolar am pus un post mai recent aici:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=182144#182144

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 21 Apr 2019 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, si de acel topic mi-am amintit, am pus doar link-ul la produs sa nu deviez prea mult off-topic.
Acum probabil ca RFT-ul spre deosebire de un acromat cu focala lunga deschide noi provocari de corectie a erorilor cromatice atunci cand vine vorba de oculare.

In ce masura in cazul unui RFT este corectorul respectiv influentat de erorile cromatice introduse de oculare din punct de vedere al observatorului ? Desigur tot la nivel teoretic sau de simulare in cazul de fata. Multumesc.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2019 19:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toate graficele de mai sus descriu imaginea obtinuta in planul focal de catre ansamblul obiectiv + corector. Corectorul in sine nu este afectat de ocularele folosite insa imaginea perceputa de ochi este.
In general e dificil sa spui care ocular se potriveste mai bine unui sistem optic dar practica confirma in unele cazuri afinitati interesante. Era parca in Optica telescoapelor a lui Rutten un paragraf care se referea la acest aspect (ar fi bine de revazut).
Asadar un ocular poate pastra (cel putin aparent) imaginea obtinuta in planul focal, altul o poate degrada vizibil. In cazul RFT-urilor din cauza conului mai abrupt de lumina este bine sa lucram cu oculare mai elaborate.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact