Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m13.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224039
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reuniunea Nationala Astronomy.ro 2019


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gabi
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 950

Motto: To be, or not to be, that is the question

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2019 17:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lisa, Mai 2019.


003.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  62.74 kb
 Vizualizat:  de 3424 ori

003.jpg



011.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  134.51 kb
 Vizualizat:  de 3424 ori

011.jpg



012.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  66.39 kb
 Vizualizat:  de 3424 ori

012.jpg



018.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  75.63 kb
 Vizualizat:  de 3424 ori

018.jpg



020.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  85.41 kb
 Vizualizat:  de 3424 ori

020.jpg



030.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  63.38 kb
 Vizualizat:  de 3424 ori

030.jpg



051.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  58.09 kb
 Vizualizat:  de 3424 ori

051.jpg



055.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  59.1 kb
 Vizualizat:  de 3424 ori

055.jpg



059.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  59.59 kb
 Vizualizat:  de 3424 ori

059.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 29 Mai 2019 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A fost o reuniune grozavă , de pe urma căreia am identificat trei probleme de rezolvat pe viitor :

1) Mai multă băutură !

2) Și mai multă băutură ,

3) Cât mai multă băutură !!

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 31 Mai 2019 00:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A fost o reuniune de poveste si ma bucur ca v-am revazut pe toti , in cazul meu dupa o pauza de doi ani.

Am facut si eu cateva poze si asa cum am promis, am pus toate pozele facute pe goole drive
https://drive.google.com/drive/folders/1nb...sp=sharing

Postez totodata si o poza de grup in care sunt toti (sper) participantii, inclusiv Mak ce lipsea din poza numerotata.



Poza de grup.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  848.04 kb
 Vizualizat:  de 3288 ori

Poza de grup.jpg


Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iun 2019 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inainte de orice:
va anunt ca deja s-a deschis un nou topic dedicat Reuniunii Nationale Astronomy.ro 2019 - SESIUNEA DE TOAMNA aici:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=187892#187892
In plus, s-a deschis si un Pool, pentru alegerea celei mai potrivite date pentru desfasurare, aici:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...viewresult

Vreau in plus sa multumesc tuturor participantilor la sesiunea de Primavara a Reuniunii .
S-a dovedit ca indiferent de vreme, sesiunea si-a atins scopul cu success lasand in urma amintiri extrem de placute.
Socializarea, discutiile informale pe teme din tot spectrul activitatilor specifice Comunitatii, Sesiuna de Comunicari organizata de Cristi Danescu, toate au umplut cu succes timpul oricum insuficient oferit de cele 48 de ore ale sesiunii.

Daca nu ma insel, Reuniunea Nationala Astronomy.ro 2019 se afla deja la a 7-a editie in acest an.
Ideea organizarii ei a vizat printre altele si trecerea noastra, a membrilor Comunitatii, de la statutul de persoane virtuale la unul mai sanatos, de oameni in carne si oase, prietenosi si saritori sa impartaseasca experienta in Astronomie sau doritori s-o primeasca.
Intepaturile reciproce de pe Forum, cate-odata exagerate, caracteristice anilor de dinaintea lui 2012, "epoca" predominant virtuala, pare ca s-au mai domolit acum.
Atunci cand ai intalnit in sfarsit,direct, la Reuniune, o persoana pana atunci eminamente virtuala, deja capeti un respect pentru impresia lasata de el in "real" si nu-ti mai vine sa-l "intepi" decat poate in gluma, pe Forum.
De ce? Pentru ca de fapt respectul se bazeaza (trebuie sa se bazeze) pe VALOARE, oricat de mica ar fi aceasta. Pe ceea ce fiecare membru aduce Comunitatii prin activitatea lui mentionata sau nu, pe Forum, dar marturisita si demonstrata direct, la Reuniune.
Il vezi ca-si instaleaza montura, telescopul, eventual camera sau diverse alte instrumente interesante, iti povesteste problemele si realizarile si deja capeti un respect pentru el si ceea ce face.
Te raportezi la el si iti faci planuri mai indraznete. Asta cred ca este avantajul major al acestor intalniri.

As mai dori sa adaug un aspect ce ne va viza pe toti mai devreme sau mai tarziu
Cineva (nu a venit la Lisa) a remarcat privind poza de grup ca media de varsta pare cam mare, pentru asteptari.
Cred ca asemenea discriminari pe criteriul varstei, nu ar trebui sa se faca decat intr-o singura situatie dar si atunci doar in gand: varsta MENTALA.
Adica atata timp cat esti prolific, "rascolesti" productiv teme pe profil si aduci ceva deosebit Comunitatii, esti inca valoros chiar daca ai trecut de o varsta.
Am mentionat acest aspect, la topicul "Soarele Azi" cand am anuntat ca in 2018, un astrofotograf in varsta de 86 de ani a castigat o pozitie in lista scurta a Concursului International Anual de Astrofotografie organizat de Observatorul Greenwich - Anglia, concurs cu ~ 5000 aplicanti.
In definitiv, toti imbatranim, adica salasuim in aceasta "CARCASA" care se deterioreaza incet, iremediabil. Important este insa mentalul, tineretea acestui mental si productivitatea lui.
Sincer va spun: am intalnit nu o data si tineri cu un mental batranicios, mult limitat, fara verva spirituala. Razz
Hotarat insa, tinerii sunt bineveniti oricand, avem nevoie ca ei sa ni se alature si trebuie sa stim sa-i cooptam, incurajam si sa-i ajutam cu experienta noastra.

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2020 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doresc sa va anunț pe aceasta cale ca s-a deschis un nou topic privitor la "Reuniunea Naționala Astronomy.ro 2020 SESIUNEA DE PRIMAVARA".
Cei interesați pot citi noutățile pe link-ul:


http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...747858[/ur

_________________
Gabriel
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6

Download topic
Pagina 6 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact