Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax7.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reuniunea Nationala Astronomy.ro 2019


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 10 Mar 2019 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Reuniunea Nationala Astronomy.ro 2019
Raspunde cu citat (quote)

Cum, necum lunile trec repede. Cred ca ar trebui sa ne gandim la Reuniunea noastra din anul acesta. Din punctul meu de vedere Lisa este o optiune serioasa. Perioada sfarsit de august-luna septembrie (vom fixa data ulterior) mi se pare acceptabila pentru majoritatea dintre noi. Iarasi din punctul meu de vedere organizarea a fost buna in toti anii acestia, m-am gandit ca poate Gabi Corban sa accepte sa se ocupe de aceasta latura intotdeauna sensibila. Iarasi ca o dorinta personala as vrea sa ma revad cu toti prietenii care au fost anii trecuti si as mai vrea ca pe langa conditiile de masa si cazare care au fost excelente sa dam sectiunii de comunicari importanta cuvenita.
_________________
mihai
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2647

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mar 2019 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari Mihai (Theogon) si tuturor colegilor Comunitatii Astronomy.ro.
Un gand bun si implinirea proiectelor va urez tuturor, pentru acest an, 2019. Smile
Desigur MIhai, am sa ajut si in acest an, cu placere si sper ca si sesiunea de comunicari sa fie cel putin la fel de consistenta.


Iata deci ca traditia Reuniunilor Nationale Astronomy.ro a continuat cu succes, de-a lungul a 7 ani, iar in ceea ce ma priveste, ma bucur sa ajut, atat cat pot, la organizarea lor in cel de-al 8-lea an.
In ultimii ani, din ce in ce mai multi membrii ai Comunitatii au cerut sa participe la acest eveniment si dupa cum am vazut si auzit, din ce in ce mai multi au inceput sa-si achizitioneze telescoape, camere dedicate capturilor astronomice si multe alte accesorii pentru observatii, de acest gen, ceea ce tradeaza o participare mult mai intensa in aprofundarea cunostintelor in Astronomie.
Cel mai important lucru insa a ramas socializarea directa care ofera ocazia unor schimburi de idei sau a cunoasterii directe a diverselor echipamente de observatie sau captura.
Reuniunea Nationala Astronomy.ro, trebuie sa recunoastem, este cea mai atractiva forma de realizare a unei socializari de tip CREATIV.
===============================

Acum va rog pe toti cei care au mai participat sau care doriti pentru prima oara sa participati, sa va ganditi a va spune opinia legata de urmatoarele doua probleme foarte importante si utile:


1) Dat fiind numarul mare de solicitari dar si a eventualelor vacante de familie pre-platite, ar exista posibilitatea sa se organizeze doua sesiuni ale Reuniunii Nationale, astfel incat nimeni sa nu piarda prilejul:

- o sesiune in perioada 5 Mai- 30 Iunie
- alta sesiune in perioada 1 August - 15 Septembrie

Intrebarea: organizam o sesiune sau doua ???

2) Dupa ce avem un raspuns agreat de majoritate pentru problema 1) intrebarea fireasca va fi :

in ce weekend (uri) organizam ???
Va rog sa va exprimati liber, direct aici sau prin p.m. opiniile legate de 1) si 2) ca sa avem timp sa organizam totul fara stress si cu chibzuiala.

Asadar, am dat startul organizarii si doresc sa stiu cine poate sa participe (deocamdata in principiu vb), la Reuniune.
Numarul meu de telefon este 0744777795 pentru cei care sunt mai timizi si vor sa-mi comunice imediat punctul lor de vedere. Smile

Va astept cu drag.

Cer senin! Smile

Gabriel

_________________
Gabriel
Sus
gabi
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 950

Motto: To be, or not to be, that is the question

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2019 07:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Eu as opta pentru doua sesiuni.
3 - 5 Mai si 30 August - 1 Septembrie, perioade cand este luna noua, dar nu stim cum va fi vremea.
Oricum voi participa, indiferent ce se decide.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1525

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Mar 2019 10:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

in principiu vin la amandoua iesirile. Cool
perioada 1-5mai ar fi mai ok ca sunt zile libere etc...se pot lega mai usor de un weekend prelungit... nu trebuie luat liber vineri de la servici ca sa ajungi vineri dupa masa la timp sa instalezi sculele si sa gusti palinca si sa ai vreme sa-ti revii pana sa intuneca Wink

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!


Ultima modificare efectuata de catre StarChild la 11 Mar 2019 11:32, modificat de 1 data in total
Sus
V. Istvan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Ian 2015
Mesaje: 281



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 11 Mar 2019 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Prima perioadă ar fi mai interesantă, deoarece pe a doua "se îngrămădesc" și alte tabere, și ar fi păcat că trebuie renunțat la una în favoarea alteia.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Mar 2019 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si mie imi convine sa facem 2 tabere. Doar ca cea de la inceputul lui mai se suprapune cu un alt eveniment astronomic unde sunt invitat si asteptat sa fac si ceva prezentare. Merg acolo din 2012 si parca mi-ar fi nu stiu cum sa refuz participarea de anul asta. Pe de alta parte mi-ar place nespus sa particip la 2 tabere la Lisa.
In primul an cand am organizat prima tabara astronomy.ro, tabara a fost in luna mai, dar in septembrie (parca) Vali Grigore a mai organizat si el una cu SARM tot la Lisa si vreau sa spun ca experienta a fost fantastica. Mi-a placut mult sa reiau experienta din primavara - catre toamna. Oameni diferiti, organizari diferite, experiente deosebite.
Daca se schimba data organizarii din mai, vin negresit la ambele tabere.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2019 23:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu 2 tabere, niciodată nu e destul timp să vorbim fiecare cu fiecare... Din păcate nu știu dacă pot participa la amândouă.

Având în vedere faptul că suntem din ce în ce mai mulți și locurile limitate ar fi bine să renunțăm la a aduce prietenele, iubiții, familiile, copiii dacă nu cumva sunt și ei astro-amatori. Există deja un nucleu de participanți consolidat dar cred că ar fi bine să facem loc și altora care vor să participe iar mini-vacanțele cu familia să le petrecem în altă parte.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2647

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2019 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragi colegi, domnul Erwin (caruia ii multumesc foarte mult) tocmai a instalat un Pool legat de organizarea Reuniunii Nationale, Pool care se afla la acest link:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...highlight= <<<<<<

Doar cei care sunt foarte hotarati sa vina trebuie sa-l completeze!
Vorbim de lucruri concrete aici. Smile

Daca se va opta pentru 2 sesiuni, as vrea sa stiu concret numele celor care vor sa vina la prima sesiune.
Numarul acestora trebuind sa fie suficient de mare ca sa putem valida o sesiune pentru luna Mai.
Adica n-ar avea rost sa facem o sesiune doar pentru 6-7 oameni, vreau sa spun. Smile

As vrea sa inteleg ca cei care voteaza pentru 2 sesiuni, vor sa vina sigur si la prima sau macar la prima.
Astept cat mai degraba VOTURI.

Cu drag,
Gabriel

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2647

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2019 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiri noi si dure:

Se pare ca va trebui inca din Ianuarie sa dam startul la organizare, incepand de la anul viitor.

Am vorbit cu patroana complexului Lisa si mi-a spus ca sunt rezervate 2 cabane pentru luna Mai, exceptand weekend-urile 17-19 si 24-26 Mai. In weekendul 31 Mai-2 Iunie sunt tot ocupate.

Pentru luna Mai avem de ales doar unul dintre weekend-urile 17-19 sau 24-26 Mai.

Eu am spus sa ni le rezerve pe amandoua pentru cateva zile pana hotaram aici prin vot daca organizam 2 sesiuni si pe care dintre versiunile de mai sus o vom alege, pentru luna Mai.

Pe de alta parte, daca anul trecut au venit peste 52 oameni la unica sesiune, acest an ar trebui ca la fiecare sesiune (daca se vor vota 2 sesiuni) sa cooptam macar un numar de 20-25 persoane care sa vina cu certitudine. Un argument in plus pe care mi l-a subliniat doamna este acela ca nu merita (ca efort si complicatii) sa asigure si mancarea la un numar mic de persoane. Mi se pare normal.

Pana acum 10 oameni au votat pentru 2 sesiuni dar nu sunt convins ca vor sa vina la prima si mai ales la una dintre cele doua oferte posibile: 17-19 sau 24-26 Mai.

In continuare, deoarece Pool-ul nu a prins si intrebari referitoare la intervalele optate (sper ca la anul sa le prinda), as dori ca ACUM si IMEDIAT, fiecare sa faca alegeri pentru una dintre cele 2 posibile sesiuni, adica sa specifice weekend-ul ales dar si o optiune pentru Toamna.

Care anume weekend pentru Primavara si care pentru Toamna ???
Va rog sa interactionati cat mai rapid caci nu prea avem timp de pierdut.
Trebuie de pe acum sa rezervam si pentru Toamna, cat mai e timp.

Cer senin!

PS: Intai aliniem dorintele pentru prima sesiune, vedem daca sunt destui oameni si platim avansul dupa acceptul ferm al tuturora si gata.
Corect? Smile

_________________
Gabriel
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 14 Mar 2019 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

17-19 mai e luna plina, iar 24-26 al treilea patrar.
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
gabi
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 950

Motto: To be, or not to be, that is the question

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2019 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai sa facem prima intalnire intre 30 mai si 2 iunie, avem luna noua, se mai duce si polenul, poate prindem si cer senin.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 14 Mar 2019 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu poc sa vin doar in 24-26 mai. Nush sa zic nimic despre toamna, cred ca nu ar trebui mai tarziu de septembrie.
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2019 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara. Este posibil sa vin si eu la una dintre intalniri. Astept sa decideti perioadele in care vor fi, pentru a spune sigur daca vin sau nu. Smile
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2647

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2019 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gabi a scris:
Hai sa facem prima intalnire intre 30 mai si 2 iunie, avem luna noua, se mai duce si polenul, poate prindem si cer senin.


Gabi, am scris mai sus ca wekendul cu 31 Mai e exclus (rezervat de altii).

_________________
Gabriel
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 14 Mar 2019 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru 24-26 mai as veni cu placere, pentru septembrie vom decide o data impreuna
_________________
mihai
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact