Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ic434klien.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224530
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teste instrumente si observatii terestre


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10637



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2024 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Teste instrumente si observatii terestre
Raspunde cu citat (quote)

Incerc sa gasesc o solutie pentru observatii terestre pe timp de zi, osciland intre ideea unui binoclul (sau mai multe), telescop in mod ciclop sau binoviewer.
Ca sa fie o comparatie corecta cu binoclul, am luat zilele astea o prisma Amici pe 2" si am facut un test rapid pe niste antene aflate la fix 1km distanta.
Observatiile pe timp de zi ridica o problema legata de turbulentele atmosferice, ele se manifesta inclusiv la subiecte apropiate (~50m) inclusiv la magnificatii mici, mai ales cu cat esti mai aproape de pamant sau temperatura este mai mare.

Ieri insa am profitat de faptul ca era nor si ora mai spre inserat, atat pozitia mea cat si obiectul observat fiind la distanta mare de sol (etaj 2 la mine). N-am sesizat deloc turbulente.
Cu cat creste magnificatia cu atat oservatiile sunt mai afectate de turbulenta, dar ieri am mers pana la 60x si a fost ok.
Am crescut magnificatia de la min 11x pana la 60x cu Skywatcher ED 80/600:
- 11x - TV Plossl 55mm (pe 2")
- 33x - Baader Classic Ortho 18mm
- 60x - Pentax XW 10mm
Cu cat cresteam magnificatia cu atat apareau detalii noi, imaginea de ansamblu ramanand cam la fel (dpdv contrast, stabilitate a detaliilor). Totusi cand am pus 60x s-a sesizat instinctiv o "intunecare" a imaginii, dar nu suparatoare.
N-am mers mai mult de 60x desi atmosfera era stabila. Nici nu prea am oculare sub 10mm, doar un 4mm, dar e cam mult.
A fost destul de dificil sa potrivesc telefonul la TV Plossl, dar la celelalte oculare a mers mai bine.

Inca dezbat in forurile interne daca observatiile binoculare sunt un "must" sau merge si modul ciclop. Nu incape discutie ca un binoclu e mult mai comod de utilizat, de asemenea nu incape in discutie ca un telescop este mai flexibil/configurabil (configuratii diverse, oculare). O comparatie corecta trebuie facuta cu ambele tipuri de instrumente puse pe trepied/montura.

Vizual nu am sesizat dar nici nu am incercat sa gasesc "bube", a fost un test rapid, insa telefonul a reliefat o serie de probleme: deformari geometrice, curbura campului. In centru detaliile sunt ok si problemele optice nu sunt vizibile, de pe la 20% si pana spre margine am sesizat "mici" probleme vizibile in imaginile cu intreg campul ocularului.
La 60x se vad goangele de pe optica (praful de pe lentilele ocularului).



PXL_20240416_160816266.jpg
 Descriere:
11x - TV Plossl 55
 Marime fisier:  378.34 kb
 Vizualizat:  de 235 ori

PXL_20240416_160816266.jpg



PXL_20240416_160822552.jpg
 Descriere:
11x - TV Plossl 55
 Marime fisier:  183.05 kb
 Vizualizat:  de 235 ori

PXL_20240416_160822552.jpg



PXL_20240416_161029881.jpg
 Descriere:
33x - Baader Classic Ortho 18mm
 Marime fisier:  445.22 kb
 Vizualizat:  de 235 ori

PXL_20240416_161029881.jpg



PXL_20240416_161036807.jpg
 Descriere:
33x - Baader Classic Ortho 18mm
 Marime fisier:  216.52 kb
 Vizualizat:  de 235 ori

PXL_20240416_161036807.jpg



PXL_20240416_161313088.jpg
 Descriere:
60x - Pentax XW 10mm
 Marime fisier:  589.59 kb
 Vizualizat:  de 235 ori

PXL_20240416_161313088.jpg



PXL_20240416_161318076.jpg
 Descriere:
60x - Pentax XW 10mm
 Marime fisier:  177.41 kb
 Vizualizat:  de 235 ori

PXL_20240416_161318076.jpg


Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1260




MesajTrimis: 17 Apr 2024 20:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In adancul sufletului tau salasluieste o intrebare insa nu ai avut curaj sa o exprimi. 😊
Dar se intelege si din apropo-uri.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4790

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 17 Apr 2024 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adica daca merge peste 60x la terestru ?

Eu de acolo incep ... Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10637



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2024 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu care e intrebarea dar sigur raspunsul nu poate fi decat unul singur: depinde.

Ultima modificare efectuata de catre valy la 17 Apr 2024 23:13, modificat de 1 data in total
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1260




MesajTrimis: 17 Apr 2024 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

😊O gasesti in urmatoarea afirmatie:

,Incerc sa gasesc o solutie pentru observatii terestre pe timp de zi, osciland intre ideea unui binoclul (sau mai multe), telescop in mod ciclop sau binoviewer."
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4790

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Apr 2024 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, depinde ce vrei sa observi.
Ai atins o coarda sensibila cu antenele, eu trebuia sa inspectez asa cea de la 20 km ...
No way cu binoclul. Merge fain ED80-ul tau. Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10637



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2024 01:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
..eu trebuia sa inspectez asa cea de la 20 km ..
Si? Cu ce ai rezolvat problema, cu mak-ul?

Ceva de genul asta am si eu un proiect, nu antene, altceva, in zona 20-30km.
Cu banii de binocluri mai bine niste oculare. Insa imi da cu virgula cand ma gandesc ca e misto sa tii in mana instrumentul, sa ai libertatea de a-l orienta rapid unde vrei si/sau de a te deplasa liber fara nevoia de a cara si instala un trepied. Parca vad ca nu scap si in final ajung tot la binocluri.
https://www.teleskop-express.de/en/binocul...nses-15644
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2024 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am o poziție "privilegiată" și votez cu observațiile ciclopice, prietenii știu de ce... Cool Deși am binoclul TZK 10x80 instalat permanent pe balcon, la măriri mai mari folosesc o lunetă de ochire japoneză de 60mm pentru testarea ocularelor. Nu am reușit să confecționez un adaptor bun de 1.25" pentru al doilea tub al TZK-ului ca să folosesc ocularele de 16mm ES de 68 grade. Cu accestea mărirea ar fi în jur de 18X, destul de bună pentru observații terestre.

Confirm, turbulența este un factor hotărâtor. Există zile calme în care și transparența este bună dar astea sunt rarități. Cel mai îndepărtat obiect pe care-l pot observa din balcon este un turn cu antene aflat la 16Km. În alte direcții orizontul a fost deja acoperit de blocuri. Nu am notat magnificațiile așa că nu pot spune precis care ar fi maximul. De obicei studiez antenele aflate pe celebrele turnuri Monaco din Berceni dar și macarale și alte obiecte.

Observațiile terestre sunt foarte bune pentru evaluarea opticii. Acoperișul unei fabrici îmi permite să calculez rapid câmpul real numărând grinzile triunghiulare vizibile care au cca 1 grad lățime. Niște coșuri de fum aflate drept în față la cca 1Km mă ajută să evaluez cromatismul precum și distorsiunile geometrice, dacă se curbează când le observ la marginea câmpului. Pentru claritate folosesc blocurile cu ferestre și balcoane, dacă pot citi scrisul de pe o antenă parabolică, etc. Becurile aflate la distanță le pot folosi ca stele artificiale pentru evaluarea colimării.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2808

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Apr 2024 08:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Cine se scoala de dimineata departe ajunge" se potriveste de minune observatiilor terestre. Diminetile, devreme, atmosfera este mai limpede si se pot folosii si puteri mai mari de 60x-100x pentru teste. Iarna sau vara atmosfera fierbe de la caldura degajata de acoperisuri. Undeva primavara/toamna este timpul ideal de observatii terestre. Cele mai indepartate cladiri, la care eu am acces de pe balcon, sunt aflate la 1km si 1.7km fiind bune pentru testare, Avand multe antene si becuri montate pe ele. Insa de un an, am montata la aproximativ 180m o tinta de rezolutie printata si lipita pe interiorul geamului unui prieten. O folosesc la testarea rezolutiei instrumentelor. Cand atmosfera imi permite (dimineata devreme dupa cum am spus) pe ea testez vizual prin comparatie rezolutia si contrastul telescopelor, ocularelor sau binoclurilor la puteri mai mari.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 728



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 18 Apr 2024 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
"
...
Insa de un an, am montata la aproximativ 180m o tinta de rezolutie printata si lipita pe interiorul geamului unui prieten. O folosesc la testarea rezolutiei instrumentelor. Cand atmosfera imi permite (dimineata devreme dupa cum am spus) pe ea testez vizual prin comparatie rezolutia si contrastul telescopelor, ocularelor sau binoclurilor la puteri mai mari.


Scuze pt off topic.
Te rog frumos, daca poti, sa imi spui ce e aceasta tinta? Un chart (daca da, care este si daca se poate gasi pdf-ul pe undeva) sau altceva?

Mersi.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2808

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Apr 2024 09:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu, nu esti off topic. Aici este vorba de teste, deci aceasta tinta de rezolutie apartine acestui topic. Eu pe asta din atasament o folosesc pusa la 180m. Iar pentru binocluri cu puteri mai mici (gen 8x) o pun la 10m. Conteaza sa o printezi pe A4 la rezolutie cat mai buna a imprimantei.
Trebuie tinut cont ca rezultatele nu sunt transferabile de la un utilizator la altul pentru ca conteaza acuitatea vizuala a fiecaruia. Eu o folosesc doar in teste comparative intre mai multe instrumente, pentru ca in functie de atmosfera si odihna ochilor mei, rezultatele citite ale aceluiasi instrument pot varia de la o zi la alta. Dar daca compar unul dupa altul, doua instrumente similare in magnificatie, pe mine ma intereseaza doar diferenta de rezolutie, care se pastreaza intre ele, indiferent ca rezultatul citit pe tinta poate fructua in alta zi/moment in functie de atmosfera si odihna ochiului.



CHART1.PDF
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  CHART1.PDF
 Marime fisier:  13.13 kb
 Descarcat:  de 7 ori


_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10637



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2024 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Testarea este buna la om, dar nu cumparam instrumente ca sa le testam ci ca sa facem observatii si nu neaparat din balcon dimineata pe mire de test la 100m.
Este important tipul de instrument, portabilitatea lui, comoditatea/ergonomia, pretul, flexibilitatea, adaptarea la diverse tipuri de observatii, desigur e importanta si calitatea imaginilor furnizate, si nu in ultimul rand este importanta preferinta personala a fiecaruia pentru un anumit (tip de) instrument sau tip de observatii.
Desigur testarea este buna la om, chiar si in conditii ideale, ca sa iti faci o idee despre ce sa te astepti maxim de la un instrument sau sa ii descoperi anumite limite/deficiente.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact