Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180921_000001_225x_mare_humorum_gassendi.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 34, 35, 36, 37  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Oct 2023 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In aceasta seara de Octombrie 10 am avut ''prima lumina'' la noul meu reflector D =148mm F= 752mm.

Toata ziua s-au perindat norii pe cer, semnele si prognoza pentru aceasta noapte nu erau prea bune.
Tocmai ma pregateam sa dau lapte pisicii si apoi sa trimit un pm aici pe forum cand, privind prin fereastra bucatariei, am vazut stele.
Telescopului i-am facut montajul final in aceasta dupa-amiaza iar seara, in jurul orei 5 p.m., l-am colimat.
L-am lasat la fezandat si, de indata ce am vazut niscaiva stele, am amanat libatiunile lactice si mesajele forumistice pe mai tarziu. Am apucat valiza cu oculare, am alergat la telescop si am inceput testarea.

Reglarea cautatoarelor am facut-o pe Vega si , drept sa spun, mi-a tresarit cu speranta inimioara cand am zarit la 25x/ XCel 25mm stelute slabe in imediata apropiere a ei.
Zeta Lyr este o dubla de binoclu, prea usoara pentru un telescop dar Delta Lyr si roiul Steph 1 bogat in stele au glasuit cate ceva prin culoarea oranj bine saturata a stelei principale si prin numarul maricel de stele vizibile din roi.

La 107x, Eps 1-2 Lyr a fost splendid separata, prezentand companionii A,B,C,D si I. Pe un cer traversat incontinuu de nori nu avea rost sa vanez dupa stelele ''debillissima''.

Apoi, schimband frecvent ocularele pentru 25x si 107x, am observat M13, M92, Rho Her si STF-ul vecin, M71, Zeta Sge , M27.

Nu stiam cu adevarat ce fel de telescop va fi acesta dar am rasuflat usurat si inima mi s-a umplut de recunostinta cand am separat la marirea de 150x/ Radian 5mm, si inca la modul superb, dublele 13 Vul / DJU 4 cu separatie de 1,5'' si Delta Cyg/ STF 2579 AB cu separatia de 2,7''.
Ma temeam de influenta distructiva a obstructiei centrale care la noul meu reflector este de 30% (secundara de 45mm). Cat la Toleascopul de 200mm !
La stelele duble cu componente apropiate ca magnitudine, obstructia sta la panda, mai degraba ascunsa. Daca optica este de calitate, un telescop obstructionat rezolva bine asemenea stele chiar daca au separatia mica.
Stelele duble cu diferenta mare de magnitudine sunt ''cuiul lui Pepelea'' pentru reflectoarele cu obstructie centrala mare.
13 Vul are o diferenta de magnitudini de 2,7 clase iar Delta Cyg de 3,4 clase. Separarea lor a fost excelenta, cu discuri Airy bine definite ca niste bile si cu inele de difractie subtiri, bine ''desenate''. Undeva, pe (sau printre) aceste inele care se agitau datorita turbulentei, s-au vazut companionii, niste stelute mici ca o impunsatura de ac in draperia cosmica si prin care zarim lumina Raiului.

Noua oglinda a reflectorului meu este produsa de Sky Watcher si sunt sigur ca Andrei Juravle de la Astro Vest mi-a trimis oarecare dintre cutiile pe care scria ''150x750''. Mi-a si spus ca, respectand termenele si conditiile, daca voi fi nemultumit de oglinda, o va schimba.
Draga Andrei, multumesc, nu-i cazul. Sunt incantat de oglinda, nu fac reclama - sa fie clar - doar povestesc cele intamplate.

Alte observatii: NGC 457/ ET Cluster, M103 cu dubla din ''varf'', Tr 1 cu trei stele vizibile la 107x, Roiul Dublu din Perseu, Iota Cas - rezolvare+separare de manual, M31+M32 - prea multa pacla pentru a vedea M110, STF 3062 de 1,5'' si STF 3057 de 3,9'' dar Delta = 2,6 magnitudini, Sadr + M29 cu 8 stele la 25x, in acelasi camp.

Apoi capacul de nori a inchis cerul dar ATM-istul caruia-i dau zilnic de mancare ( ba si bere cateodata) a putut sa se retraga multumit si multumind.
Ce incantator este sa petreci timp sub stele cu un telescop nou si bun.
O fi zicand bine un astronom amator de pe Cloudy Nights: timpul petrecut sub stele nu se scade din viata ci i se adauga !

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Noi 2023 00:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu de aseara dar totusi cele mai recente ispravi observationale:

- Joi 9 Noiembrie am facut observatii de la Grosii Noi, impreuna cu Armand si Ionel. Am notat in total 61 de obiecte observate. Printre cele mai exotice obiecte as insira roiul stelar sferic G1 din galaxia M31 si intreg siragul de 20 de nebuloase observate, minunat prezentate de ocularul Panoptic 35mm + OIII al lui Armand.
Sau roiul deschis Berkley 21 aflat la 63.000 a.l., considerat a fi cel mai departat asemenea roi al galaxiei noastre.
Nebuloasa Maia / NGC 1432, in care par sa fie scufundate Pleiadele, s-a vazut prin toate telescoapele, fara filtre.
Dupa ce mi-a inghetat dobul de 250mm, am observat cu binoclul Aculon 10x50mm si m-am distrat foarte bine.
Binoclurile, duse sub cer Bortle 2, pot fi foarte periculoase pentru telescoape deoarece te vrajesc si te fac sa uiti ca le-ai carat pe acelea cu tine cativa zeci de km ... pe degeaba.

Mai multe detalii aici :

https://www.astroclubgalaxis.ro/2023/11/ne...joi-9.html

- Duminica 12 Noiembrie am facut observatii in trei etape:

* am observat 13 stele variabile cu binoclul Aculon 10x50mm, foarte potrivit pentru asemenea observatii. Am incarcat rezultatele pe siturile AAVSO si VCSSZ.

* am observat DSO cu binoclul 10x50mm: Cr 65, Cr 70, NGC 1981, STT 747, NGC 869/ 884, Stock 2, M35 rezolvat partial in stele , NGC 1545, f. mic si sarac + NGC 1528 = ''celalalt roi dublu din Perseu'', M37 - M36- M38 = magnifice.
Trebuie sa fac o nota speciala despre M33: desigur ca slab luminos dar se vede foarte bine cu privire directa !

* am observat DSO cu dobul ''Grond'' D= 250mm F/4.8, dotat cu ocularele Q70/ 37,5x( camp de 112') + zoom Baader 8-24mm:

- M42-43 cu uimitor de multe cretele ca frizura lui Jimi Hendrix, desi altitudinea era mica

- am parcurs Lista lui Lockyer, doar 52 Ori nu a fost rezolvata; la 150x se vedea ca un segment minuscul. Mi-a fost lene sa schimb ocualrele, adaptoarele etc, eram deja dupa vreo patru-cinci ore de observatii.

- In Trapezul lui Orion s-au vazut sase stele la 150x, fara efort, ''din prima''

- M35, rezolvat ''superb de superb'' si roiul satelit sau NGC 2158, mult mai sters decat la Grosii Noi

- M37 - M36 -M38 - NGC 1907 nu te lasa sa scapi usor, le scanezi si le re-scanezi uimit fara incetare, uiti de ''nani, nani, astronomul mami''.
De notat M37 care, privit cu atentie este intradevar o pulbere aurie de stele, asa cum a zis Flammarion;steaua dubla din M36 iar NGC 1907 a fost rezolvat in vreo 10-12 stele , scufundate intr-o ceata slab luminoasa.

- M1 parea sa aiba stelute suprapuse, cu privirea periferica. Nebuloasa gasita prin ''metoda STF ''.

- M33 , galaxie, vazuta deja de sute de ori, dar mereu fascinanta, e ca un pojar, ca un jaratec foarte slab luminos, mocnind sub cenusa milioanelor de ani-lumina. La 150x, nebulozitatea lui NGC 604 nu mai este un secret.

- Orion s-a mai ridicat pe cer dar M78 s-a vazut de-a dreptul naspa. Si cu asta, basta ...

Miercuri 15 Noiembrie, am facut observatii cu newtonianul D= 148mF/5, pus pe ''pipa'' Penelopa.

* am observat prin acest telescop cinci stele variabile. Una dintre ele, HK Lyr nu este abordabila cu binoclul, trebuie telescop.

* alte obiecte: Mel 20 / Alfa Per Cluster intra, cam stramt dar in intregime, in campul reflectorului.
Roiul Dublu din Perseu si, separat, Muscleman cuprins perfect si foarte detaliat, M103 cu steaua din varf dubla cu vedere directa + tripla cu vedere periferica.

*M57 cu steluta de la Est, M27 de forma complexa si extinsa, M71 rezolvat in stele, M56 cetos, Albireo in culori spalacite - mda, iar o fi pacla

* steaua de comparatie ''44'' a lui R Lyr este dubla in telescop !? ''Qui este vous'' ?

- Delta Cyg + Iota Cas + Sigma Cas au fost rezolvate la 150x dar STT 410 cu separatia de 0,86'' numai la 250x/ Radian 3mm

- NGC 6821 - NGC 6811 - Blinking Nebula - NGC 457 cu Fi Cas ca tripla - NGC 436 rezolvat in stelute - NGC 663 la fel - NGC 7789/ Caroline's Rose Cluster, superb, cu stelute foarte mici si foarte multe

- roiul Tr1 a prezentat patru stele cu vederea directa si sase cu cea periferica.

- Kemble's Cascade + NGC 1502 + STF 485 AE

Apoi am pus capacul si am obtinut un reflector extra-axial D= 40mm F/ 19 ... si am reluat totul de la capat.

- Notez aici doar ca M33 a fost slaba dar bine vizibila la D= 40mm si 30x. La fel si M31+ M32. M110 a fost invizibila.

- Trapezul lui Orion a fost rezolvat in patru stele la 125x, au fost rezolvate Mintaka, Lambda Ori si Sigma Ori ca tripla.
- Roiurile precum M45, Hyadele si Kemble's Cascade, NGC 1981, M35 exceptionale in asemenea intrument : fara nici un fel de aberatii, de la o margine la cealalta a campului !

Cam atat, dau legatura inapoi in studio. Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 528



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 20 Noi 2023 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În general, luna noiembrie se distinge prin condiții astronomice dificile, predominant din cauza ceții persistente și a stratului dens de nori care acoperă cerul de noapte aproape în mod constant.
Până la urmă, luna noiembrie mi-a adus și satisfacții și provocări astronomice, dar pasiunea pentru observații a fost neînfrântă. Proiectul "Ayanscope" a prins viață, sesiunile de observații au fost pline de experiențe memorabile de la "first light" cu ocularul Televue Panoptic la teste reușite ale "Ayanscopului". Au existat momente speciale, precum aurora boreală din 5 noiembrie, care a adus spectaculozitate în observații sau observare celor două comete. Cu toate condițiile meteorologice dificile, frig, umezeală, început de ceață, nori trecători, noroi si ce o mai fi, pasiunea pentru astronomie a triumfat, oferindu-mi amintiri prețioase și explorare continuă a cosmosului.
Mai jos o mică sinteză a primelor zile de cer senin și Lună în fază pro -observator Smile

https://armandpopa.blogspot.com/2023/11/no...scope.html

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Dec 2023 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Armand

De obicei, in Noiembrie se trage chepengul si submarinul observational intra in imersia de iarna.
Dar tu ai avut un Noiembrie deosebit din punct de vedere observational dar si ATM. Felicitari !
Ma bucur ca am facut si eu parte din acestea.
E faina Astronomia dar este si mai faina cand o impartasesti cu prietenii !

Noiembrie 2023, scurt raport de observatii:

- Joi 2 Noiembrie am inceput luna observationala prin observatii din Padurea Ceala, impreuna cu Armand, folosind noul binoclu Nikon Aculon 10x50mm, donat de colegul nostru de forum ''cristib''. Si reflectorul ''Ayanscop'' D= 125mm F= 565mm, cu oglinda slefuita de catre Csatlos Geza din Ungaria.
Cometa C 2023/ HE LEMMON a fost vedeta principala, vizibila atat in ''Ayanscop'' cat si in binoclurile 10x50mm.

https://www.astroclubgalaxis.ro/2023/11/sc...joi-2.html

-Vineri 3 Nov. am facut observatii de acasa cu dobul SW Classic 250P : indeosebi DSO + testarea, familiarizarea cu ocularul Q70 f= 32mm, camp =70 grade.
Momentul deosebit al serii a fost observarea unei stelute foarte slabe in M57, chiar in inel, in partea nordica, putin spre Vest de mijloc. Am folosit marirea de 400x pentru aceasta observatie, obtinuta cu noul ocular Radian 3mm.
Vezi atasament ''M57''.

Aladin Lite nu mi-a fost de ajutor la identificare stelutei din inel, dupa cum nu gasesc acolo nici magnitudinea stelutei de la Est, cea cu semnul intrebarii.
Aceasta ( * = ?), daca sunt conditii foarte bune de transparenta , se vede chiar si cu dobsonianul ''Ratusca cea urata'' D=125mm.
Mai usor in newtonianul de 148mm si inca si mai bine cu Toleascopul D=200mm sau cu Grond D=250mm.
John Herschel o clasa de 11mv in 1830.
D'Arrest o estimeaza de magnitudinea 14 in 1861.
Prietenul meu Flammarion a notat steaua *=? ca fiind de magnitudinea 12 in 1891.
Iar Schonfeld numeste steaua drept '' Herschel's Stern'' adica ''steaua lui Herschel''.
Asa voi denumi si eu de acum aceasta steluta de langa M57 si aflata spre Est, la o distanta egala cu latimea inelului.
Este interesant de amintit ca Flammarion, aflat in posesia jurnalelor originale ale lui Messier, atribuie descoperirea lui M57 lui Darquier din Toulouse, care facea observatii cu o luneta acromata Dollond de 60mm.

- Duminica 5 Nov., observatii de acasa cu Grond D 250mm F/ 4,8.
Tinta principala a fost nebuloasa planetara NGC 7027 din Cygnus, un obiect foarte interesant.Am vazut la aceasta nebuloasa planetara patru cadrane, de forme si luminozitati diferite. Foarte greu de reprezentat in desen.
NGC 7027 a fost obiectul lunii Octombrie la ''Observer's Challenge'' asa ca am prins ''ultimul tren spre Gun Hill'' inainte de inchiderea editiei care a avut loc pe 6 Noiembrie.
Gasiti raportul si desenul meu, penultimul, aici:

https://rogerivester.files.wordpress.com/2...7027-3.pdf


Profitand de ocazie ca aveam filtrul UHC pe ocularul Radian 3mm pentru 400x, am reobservat cateva planetare luminoase.
La reobservarea lui M57, am zarit o a doua steluta in inel, cea evidentiata cu albastru, despre care am notat:

'' ... de cealalta parte a punctului Nord a marginii inelului, fata de prima (stea) ''.

Vezi atasament ''M57.v1"'.

- Joi 9 Nov. , observatii pe cer Bortle 2 de la Grosii Noi cu Grond 250mm, Omegon 203mm + Panoptic 35mm , SW 203mm + binocular Technosky + binoclu Nikon Aculon 10x50mm.
( Ce am vazut acolo ... greu de povestit. Nu-i de mirare ca ne bate gandul sa ne haiducim prin codrii Grosilor, sub cerul acela de poveste. Atata doar, e foarte frig pe acolo iar codrii astia - daca va puteti inchipui asa ceva - nu au incalzire centrala ...).
Detalii aici:

https://www.astroclubgalaxis.ro/2023/11/ne...joi-9.html


- Duminica 12 Nov., observatii de acasa cu binoclul Aculon 10x50mm : 14 variabile + DSO.
Am incheiat cu observatii DSO cu dobul D=250mm.
La ora 22:58 am vazut un bolid cu trena de aprox. 25 grade, la Est de Ursa Mica, directie aproape verticala, culoare galbena, explozie la capat.

- Miercuri 15 Nov., testare-familizarizare cu newtonianul D=148mm F/5 : cinci variabile + DSO. Excelent instrument, daca exista o varianta comerciala bine construita, acesta si o montura azimutala solida pe trepied = instrumentul ideal al incepatorului. Si nu numai ...
Pentru divertisment ( la mine totusi Astronomia e un hobby ), am observat si cu apertura extra-axiala D=45mm din capacul acestui reflector.
Am fost uimit sa vad galaxia M33, bine vizibila la 30x, prin apertura extra-axiala.
Pe urma m-am calmat, de la Grosii Noi si de la Tarnova, M33 se vede chiar si cu binoclul 10x42mm.
De fapt se vede in cautatorul RACI 8x50mm ... de acolo.

- Miercuri 22 Nov., observatii tehnologice pentru determinarea pozitiei exacte a planului focal la reflectorul D = 148mm. Vreau sa-l modific cu focuser de 2'', sa pot folosi ocularul Q70.
Am continuat cu DSO si stele duble - Lista lui Lockyer +++

- Miercuri 29 Nov., observatii cu Aculon 10x50mm : Betelgeus ca stea variabila (estimat la magnitudinea 0,6 mv ) si cateva obiecte DSO + Jupiter cu satelitii galileeni.

Cer senin, Mircea



M57.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  383.13 kb
 Vizualizat:  de 1662 ori

M57.jpg



M57.v1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  384.44 kb
 Vizualizat:  de 1662 ori

M57.v1.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 528



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 22 Dec 2023 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ultima dată când am fost la observații astronomice, a fost pe 12 noiembrie 2023... adică acum mai bine de o lună. Din păcate, norii nu mi-au permis să îndrept telescopul către minunile boltei cerești de atunci. După o astfel de pauză, pasionatul de astronomie intră într-un fel de sevraj, și indiferent de frig, umiditate, oboseală sau orele târzii, dacă cerul este senin, chemarea stelelor este irezistibilă, iar noi răspundem. În perioada 16-19 decembrie, am avut patru nopți senine, iar eu am profitat de fiecare ocazie pentru a mă bucura de spectacolul cosmic.

În data de 16 decembrie, am petrecut timpul cu familia și prietenii la târgul de Crăciun din Oradea. Nu am mai făcut observații astronomice din 12 noiembrie, din cauza vremii predominant noroase. Cu toate acestea, am avut noroc să observ o Lună clară și cer senin de la târg. Astfel, m-am hotărât, ca atunci când ajung acasă să încarc telescopul în mașină și să merg într-un loc potrivit pentru observații. Astfel am mers la aproximativ 20 km de Arad, la ieșirea din localitatea Horea, unde cerul era de calitate Bortle 5. Echipamentul folosit a inclus un telescop dobsonian de 8", iar ocularele Panoptic de 35mm și Lacerta UWAN de 7mm au format o combinație reușită. Am început observațiile în jurul orei 23, după apusul Lunii, și, deși eram îngrijorat de ceața densă din oraș, aceasta s-a dispersat la ieșirea din localitate.

În seara următoare, pe 17 decembrie, am ieșit în curte cu Ayanscopul, un reflector cu apertura de 125mm și distanța focală de 565mm. Cu toate că cerul era senin, umiditatea reflecta luminile iluminatului public, făcând dificilă observarea chiar și a roiuri din constelația Auriga, de exemplu.

Pe 18 decembrie, am participat la o sesiune de observație la Grosii Noi, alături de colegii de la Astroclubul Galaxis, Ionel Lupulesc și George Scrob. Plecând la ora 21, am ajuns la locație și am fost impresionați de cerul minunat, exclamând un colectiv "WOWCECER".
George a abordat constelația Orion cu RedCat-ul, în timp ce Ionel s-a jucat cu binoviewer-ul, oferindu-ne imagini stereo cu adevărat extraordinare. Eu, pe de altă parte, am observat tot ce era posibil Smile
Deși atmosfera era caracterizată de o umiditate semnificativă, incălzitoarele au reușit să mențină ocularele, căutătoarele și oglinzile secundare perfect uscate. Astfel, eram pregătiți să admirăm minunile cerului în orice moment al serii sau, mai bine zis, al nopții, deoarece am rămas până în jurul orei 3.

În seara de 19 decembrie, am ieșit cu Ionel Lupulesc la Tarnova, plecând destul de târziu, în jurul orei 22:00. Cu toate că Luna era încă sus la sosirea noastră, am reușit să facem observații, iar la miezul nopții Luna a apus. Despre aceasta sesiune am scris la topicul Herschell 400 II.

Toate obiectele observate in perioada sus menționată sunt trecute pe blogul meu, aici:
https://armandpopa.blogspot.com/2023/12/bo...omice.html

Sper sa mai avem cât de curând perioade de cer senin, ca mie nu imi place astro-sevrajul

Armand

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 528



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 01 Feb 2024 17:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

în seara yile de 30 ianuarie, am ieșit la observații la Tarnova, aflat la aproximativ 35 km de Arad. Cerul acolo e Bortle 4, transparența a fost destul de bună, deși spre orizont se putea observa ceva ceață. vînat obiecte din lista H400 paertea 2 , astfel că numărul total de obiecte observate a ajuns la 138 din cele 400. Am folosit telescopul newtonian de 8" pe montura Dobson și ocularul zoom 8-24 de la Baader.

Pe lângă obiectele din lista H400 II, am avut ocazia să observ și altele, dintre care merită subliniat obiectul de la finalul sesiunii, nebuloasa Cap de Cal, observat fără vreun filtru . În mod interesant, nu am reușit să observ nebuloasa folosind filtrul H-Beta, unde presupun că ar fi necesar un telescop cu o apertura mai mare pentru ca filtrul să își facă simțită prezența .

În absența filtrului, nebuloasa Flame era vizibilă în mod clar, iar nebulozitatea IC434 se distingea ca o zonă laptoasă pe un fundal negru. Capul de cal apărea ca o zonă mai întunecată decât nebulozitatea din jur. Am încercat și cu filtrul UHC, dar nu am observat o îmbunătățire semnificativă.

Observarea Capului de Cal a fost printre ultimele momente ale sesiunii, probabil contribuind la observare adaptarea ochiului la întuneric și antrenarea premergătoare cu observarea obiectelor extrem de palide de pe lista Herschel 400 partea a doua și a dorinței mele sa observ cât mai multe obiecte la limita telescopului.

E a doua oara cand observ nebuloasa Cap de cal prin dobul de 8”, dar am avut ocazia sa o observ si prin telescoape mai mari. Rămâne una din cele mai dificile ținte vizuale și preferata mea.

Cer senin
Armand

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Feb 2024 01:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Duminica 18 Februarie, observatii de acasa, cu dobsonianul ''Ratusca cea urata'' D= 125mm F/6.9.
Am folosit urmatoarele oculare, cu grosismentele aferente: ortoscopic IOR 21,5mm/ 40x + orto University Optics 12,5mm/ 69x + orto Vixen 9mm/ 96x + orto 4mm / 216x.

A fost deci o sesiune de observatii sobra, efectuata cu oculare cu campuri restrictive de 40 grade. Culmea este ca, de indata ce am inceput observatiile, am si uitat acest aspect de severitate auto-impusa. Dupa ce am incheiat si am privit cu gandul inapoi, mi-am dat seama ca folosirea exclusiva de oculare ortoscopice nu a avut nici un impact, observatiile au decurs firesc ca si cu oricare alt echipament iar bucuria de a observa astrii nu a fost cu nimic stirbita.
Nu ascund faptul ca aceasta constatare mi-a placut si am decis sa repet experienta in viitor. Mai ales atunci cand voi inclina spre observatii de stele duble si roiuri stelare.
A rezultat o decizie practica: setul meu de oculare este neomogen si trebuie sa fac ceva in aceasta privinta. Fie le trec pe toate pe standard de 0,96'', fie toate sa fie pe standard 1,25''. Le voi pastra intr-o valiza dedicata, unde ocularele vor fi gata oricand sa intre in actiune.
Voi denumi acest set si observatiile efectuate cu el drept ''Texereau'', in onoarea opticianului si autorului de carte astronomica Jean Texereau.
Pentru atmosfera, atasez coperta primei editii a cartii sale CTA, din 1951 si tabelul cu recomandarea de oculare din aceasta.

Observatii ''reenactment Texereau'':

- pentru centrare cautatoare si ''incalzire'': M42 + M43 + Trapezul lui Orion cu patru stele la 40x

- am parcurs apoi Lista lui Lockyer: Mintaka - Rigel - Zeta Ori - Sigma Ori - Lambda Ori - 52 Ori.
Cateva comentarii:

=Rigel a fost rezolvata si separata foarte bine la 96x/ orto 9mm
=Mintaka a prezentat o separatie enorma la 96x
=Zeta Ori AB s-a vazut cu companionul in ''coafura'' primarei, destul de greu vizibil. C a fost vizibil deja la 40x. AB foarte bine vizibil la 216x dar C se vedea foarte slab si la distanta, spre Nord.
=La Sigma Ori nu am vazut nici la 216x companionul C
=la prima tentativa, la 52 Ori se vedeau discurile Airy cetoase, diforme si continuu zdrentuite de turbulenta. O jumatate de ora mai tarziu, 52 Ori a fost superb rezolvata si separata la 216x.

-am completat Lista lui Lockyer cu rezolvarea si separarea de-a dreptul savuroasa lui 32 Ori de 1,3'' si a lui Eta Ori / DA 5 AB de 1,8''

- NGC 1981 - M50 - M48 - M93 - M44 - M67, roiuri stelare deschise, rezolvate deja la 40x, si mai bine la 96x

- Zeta Cnc/ 1,1'' + 6'' si Beta Monocerotis/ 7'' + 9'', rezolvate ca triple la 96x dar Zeta Cnc prezinta AB doar cu discurile Airy tangente; Beta Mon, complet separata la 96x, Zeta Cnc doar la 216x.

- Iota Leo, a fost superb rezolvata si separata la 216x

- Omega Leo/ 0,94'' a fost ( si a ramas ) o dubla prea dificila pentru ''Ratusca cea urata''. La 216x se vedeau binisor cele doua discuri Airy in contact, cu primara la Vest si cu companionul doar oleaca trecut in cadranul II, ''deasupra'' directiei E-V. Fara separare.
Mirarea nu mi-a fost prea mare. Desi acum, in 2024, Omega Leo are separatia aproape egala cu cea a lui 52 Ori ( 0,97''), totusi Delta mag de 1,6 a lui Omega are un cuvant important de spus fata de cea nula a lui 52.

- galaxia NGC 2903 a fost usor de gasit la 40x cu ortoscopicul IOR 21,5mm, folosind perechea de stele vecina. Vizibila mai bine , dar cu oarecare dificultate, pe cerul iluminat de Luna la 69x / orto UO 12,5mm

- la galaxia M94 am repetat experienta de la NGC 2903 doar ca aceasta a fost mai bine vizibila la 69x

- am rezolvat apoi si separat Castor si k Gem la 96x si Delta Gem la 216x, in Gemenii

- am incheiat cu observarea roiului sferic M3: la 40x parea slab luminos pentru ca la 96x sa-si schimbe personalitatea, vazandu-se granulat si mult mai luminos ca la prima impresie de la marirea mica.

- candva, pe la jumatatea observatiei, am indreptat telescopul spre Luna unde, pe langa ''o groaza'' de alte detalii am retinut Rima Birt de langa createrul Birt si Rima Hesiodus de langa craterul cu acelasi nume.

Cer senin, Mircea



Texereau.coperta.png
 Descriere:
 Marime fisier:  582.62 kb
 Vizualizat:  de 1045 ori

Texereau.coperta.png



Texereau.oculare.png
 Descriere:
 Marime fisier:  534.91 kb
 Vizualizat:  de 1045 ori

Texereau.oculare.png



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Feb 2024 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Miercuri 21 Februarie, observatii cu luneta ''zoth'' D= 90mm F= 600mm.
Folosesc aceasta luneta pe montura pipe ''Penelopa'', cu diagonala de 2''. Ocularele si grosismentele folosite aseara au fost: Q70 f= 32mm / 2'' / 19x, camp 3,7 grade + TS 7mm UWA/ 86x + Radian 5mm/ 120x + Radian 3mm/ 200x.

Scopul principal al observatiei a fost testarea/ familiarizarea ocularului Q70 pe acest instrument. Precum si testarea, probabil catastrofica, a ocularului Radian 3mm. Imi amintesc din corespondenta avuta cu zoth/ colegul nostru Silviu Constantinescu si creatorul obiectivului si al acestei lunete, ca la un moment dat, in procesul de calcul si optimizare a lentilei, a ajuns la un punct in care a trebuit sa ia o decizi ''ori- ori''. Daca am inteles bine, mai putea sa imbunatateasca obiectivul dar fie alegand corectarea spectrului secundar, fie a aberatiei sferice. Silviu a ales, spre marea mea bucurie ulterioara, sa corecteze aberatia sferica.
Aseara, am vazut din nou cum se reflecta aceasta decizie in comportamentul lunetei. La Luna,la planete, la obiectele foarte luminoase, imaginea este albicioasa - mai ales la grosismente mici si se vede o slaba franja bleu.
Asa s-a intamplat si aseara cand, la 19x, Luna s-a vazut ''asa si asa'' iar Jupiter a fost doar un mic disc albicios, insotit de satelitii galileeni.
Dar trecand la grosismente mai mari ... OMG : o geometrie a imaginii perfecta, incredibila la stelele duble si roiurile deschise. Stiam aceasta din numeroasele observatii anterioare dar ocularul Radian 3mm e ca Iancu Jianu urmarit de potera ... da cu pintenii la operatia armasarului (telescopului, adica). Acela e ''telescop de telescop'', cel care supravietuieste intalnirii cu acest ocular. 200x e o marire zdravana pentru o apertura de 90mm si pare insuportabila pentru o luneta F/ 6,7.

Ei bine, pacat ca maiestrul zoth nu a umplut plaiurile mioritice cu sute de exemplare ale acestei minunate lunete si vom vedea de ce.
Steaua tripla Zeta Cnc are dubla AB cu o separatie de 1,1''. Criteriul Dawes este de 1,29'' pentru apertura de 90mm. Aseara, aceasta dubla se vedea la 200x/ Radian 3mm ca o minuscula dar bine vizibila, (adica fara efort) , cifra ''8'', asezata asa ''cum trebuie'' adica verticala, cu cele doua discuri Airy alipite sau partial contopite. Cum am spus, am folosit diagonala-oglinda de 2''. Discul Airy inferior era ceva mai mare iar discul Airy superior mai mic si orientat '' in sus'', spre Nord.
Aceasta se intampla dupa ora 22:30, spre sfarsitul observatiei care a survenit in jurul orei 23:20. Luna era in Racul, am avut de furca la modul serios la gasirea obiectelor din acesta constelatie. Imi amintesc clar ca a trebuit sa caut Tegmine/ Zet Cnc, ''la dreapta'' de Luna. Deci pozitia ''sus'' a companionului a insemnat un unghi orar = Nord , adica PA= 0*. Am verificat acum in StelleDoppie si acest site indica PA= 354*. QED ! Felicitari maiestre zoth !

Observatii:

-Pleiadele incap complet in camp la 19x, de fapt ocupa cu modestie doar partea centrala. Se vedeau foarte bine cei trei companioni ai lui Alcyone, dubla ADS 2755 larg separata iar STF 450 cu separatia de 6'' a fost rezolvata la 86x cu companion foarte slab luminos undeva la stanga de primaara, la Nord am notat eu (PA real = 263*)
-Hyadele incap numai partial in campul de 220' si nu-i de mirare deoarece roiul are un diametru aparent de aproape 6*
- M42- M43 ( cu variabila GVT 3) si trei stele in Trapez la 19x/ Q70
-NGC 1981, cu dubla STF 750 rezolvata la 86x/ TS 7mm UWA
-Iota Ori ca tripla + sase stele in roiul NGC 1980

-Secventa lui Lockyer:

=Rigel, rezolvata si separata la 86x
=Mintaka, rezolvata si separata la 19x
=Zeta Ori, rezolvata si separata la 120x/ Radian 5mm
=Sigma Ori, rezolvata si separata la 120x, cu trei companioni dar C foarte slab vizibil si STF 761 ca tripla
=Lambda Ori, rezolvata si separata la 120x
= 52 Ori nu a fost observata

-Eta Ori a fost rezolvata si separata la 120x
-32 Ori a fost doar rezolvata atat la 120x cat si la 200x, cu companionul ''inmugurit'' la ''ora 2''. Aceasta inseamna ca l-am vazut la 60 grade distanta de Nord. Deoarece am folosit diagonala la toate observatiile, estimarea mea a fost un PA= aprox. ''ora 10'' adica PA=60*. StelleDoppie ne da PA= 44*, deci estimarea mea este eronata cu 16* ... Embarassed ... mi-e rusine dar nu foarte tare
-M41 s-a vazut sters, sarac in stele din cauza unor nori bagareti
-In roiul NGC 2362/ Tau CMa, am vazut vreo douasprezece stele
-Albireo de iarna / HJ 3945 rezolvata si separata fara probleme la 19x
-M47 + M50 + M93 + M48 + M44 + M67 , rezolvate fiecare in stele la 86x si , inca si mai bine , la 120x. Partea dificila a fost gasirea obiectelor pe cerul paclos de iarna, iluminat ''generos'' de Lady Luna

- Apoi a urmat observatia lui Zeta Cnc. O observatie care in jurnalul meu de observatii va fi pastrata ca una legendara. Sunt foarte incantat ca am vazut cu ochii mei asa ceva.

-Gamma Leo/ Algieba + Alula Australis / Xi UMa au fost superb rezolvate la 86x

-In incheiere, am decis sa o vizitez si pe Baba Luna, cea care m-a perpelit toata seara. Stiam deja ca ma pot bizui pe luneta la stele duble chiar si la 200x. Dar la Luna ... hm, oare ce va fi la 200x ? N-am avut sperante.
Ce am vazut: o franja destul de lata, de un bleu spre indigo uimitor de frumos, la marginea Lunii.
In schimb pe discul Lunii ... detalii peste detalii, o bogatie si frumusete de imagine care nu poate fi descrisa in cuvinte. Lipsa de atentie acordata Lunii se razbuna insa si nu sunt capabil sa indentific rimele selenare (si alte detalii fine) pe care le-am vazut aseara.
O idee practica: de testat ce filtru colorat trebuie sa folosesc la observarea Lunii ca sa scap de spectrul secundar.

Concluzia generala este aceea ca luneta 90x600mm functioneaza bine cu ocularul Q70, oferind imagini fara aberatii importante cam pe 70 % din camp, foarte potrivite pentru observatii RFT de vis, in camp larg.
Concluzia neasteptata ( si care a furat spectacolul care trebuia sa fie al ocularului Q70) , este aceea ca , daca sunt conditii potrivite, luneta functioneaza bine la stele duble chiar si la 200x.
Cum sa zic ... nu ma deranjeaza ! Wink

Cer senin , Mircea



L90x600mm.png
 Descriere:
 Marime fisier:  748.47 kb
 Vizualizat:  de 891 ori

L90x600mm.png



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2024 09:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luneta a stat la mine o vreme însă din păcate nu am exploatat-o la adevărata ei valoare, pe vremea aceea nu aveam nici trusa de oculare nici experiența de azi. Felicitări, Mircea, ai avut parte de o seară magică!

Eu nu mă pot lăuda cu prea multe, cerul a fost mai mult acoperit, am testat ocularul RDP pe luneta "Locomotiva" 70mm F/4 după ce prin amabilitatea colegului Mihai Saiph ocularul a trecut de la stadiul de "cocon" lipit cu bandă la stadiul de "fluture" într-un corp nou-nouț printat 3D la mare artă.

Ocularul RDP reușit pe care unii dintre colegi l-au putut vedea la Lisa și cu alte ocazii are în componență 2 obiective de binoclu de 40mm și două de 30mm. Versiunea "cocon" nu avea lentilele perfect aliniate așa că stelele aveau mustăți. Nu am avut senin să văd dacă am scăpat de ele. Însă imaginea turnurilor gemene arată o corecție foarte bună pe tot câmpul. Ocularul ar merge pe 2" însă aș limita serios utilizarea lui pentru că majoritatea instrumentelor mele au focalizatoare de 1.25". Chiar dacă la F/4 și cu ușoare distorsiuni tip pernă produse, la mărirea mică a acestei combinații imaginea este curată și plină de detalii fine. Voi reveni cu imagini și alte detalii după ce reușesc să fac și niște măsurători și să-l mai testez și cu alte instrumente, de exemplu luneta de ochire japoneză de 60mm sau "Niutonică" de 4 țoli.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 26 Feb 2024 09:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, îmi place cum arată și ce îți arată luneta "zoth"! Aerul vintage al lunetei pe montura de lemn, cred că amplifică și mai mult plăcerea observațiilor prin acest instrument. Aproape rezolvată Secvența lui Lockyer cu o luneta scurtă și primirea cu succes a puterii de 200x e, după cum ai zis, de laudat.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Feb 2024 01:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Multumesc pentru comentariu !
Mi-ai trezit interesul in privinta ocularelor RDP, i-am vorbit lui Csillag pe tema aceasta si a completat trei ''pachete'' de lentile pentru asemenea oculare. Poate reusesc sa finalizez vreun ocular RDP.

Tudor

Multumesc pentru comentariul incurajator ! Marirea de 200x a fost un experiment. Ca grosisment maxim, ma voi limita la luneta ''zoth'' 90mm la 120x, obtinut cu un Radian 5mm exceptional procurat prin Erwin.
Luneta are focuser pe 2'', destinatia ei sunt observatiile RFT unde ,cu campul de 3,7 grade, este foarte potrivita.

Luni 26 Februarie a.c., pe inserate, am efectuat intai o observatie cu ochiul liber a petei solare AR 3590.
Seara am facut observatii la cinci stele variabile, in principiu tot cu ochiul liber.

Apoi, folosind reflectorul D= 148mm F/5 pe montura Penelopa, am facut observatii de cer profund.
Ocularele si grosismentele aferente: XCel 25mm / 30x + TS 7mm UWA/ 107x, cu si fara filtru UHC, la care am adaugat ulterior Radian 5mm/ 150x.

Observatii:

- incalzire si centrare cautatoare M42 - M43 ( cu variabila GVT3 ) si Trapezul cu patru stele

- M78: doua stelute intr-o nebulozitate in forma de semiluna, vizibila mai ales la SE

- NGC 2071: nebulozitate mult mai slaba, vizibila in jurul si intre doua stele mult mai distantate, mai ales in jurul stelei care in ocular se vedea la dreapta. La telescop am crezut ca aceasta este stea mai sudica - asa am si notat. Dar de fapt este vorba de steaua estica din pereche, nu sudica.

- In NGC 1980 se vedea foarte bine nebulozitatea din jurul stelei Iota Ori care se vedea ca dubla AB. Pe companionul C ''l-a mancat'' filtrul . Plus roiul asociat, in forma de semiluna.

- Nebulozitate slaba se vedea in jurul stelei 42 Ori, aceasta fiind din NGC 1977. Si aici, am apreciat gresit punctele cardinale ale stelei 42 Ori. ( De ce sa nu gresesti de mai multe ori daca tot ai facut-o odata ? )

- Surpriza serii: in jurul roiului asociat Nebuloasei Rosette/ NGC 2238, se vedea un inel nebulos urias, ocupand cea mai mare parte a campului vizual de doua grade; inel slab luminos dar bine vizibil ( mai ales cu vederea lui TRex ). Inelul era mai lat , mai luminos si mai bine vizbil in partea stanga, deci vestica, a roiului asociat NGC 2244.

- La Eskimo Nebula/ NGC 2392, a fost suficienta marirea de 107x si filtrul UHC pentru a vedea steaua centrala cu vedere periferica.

- In roiul deschis NGC 1662 am numarat 9 stele la 30x dar si acelea impartite in trei grupe. In mijlocul roiului se vede un interesant asterism stelar in forma de Y, asa mai schiop ... 107x aduce doar doua-trei stele in plus.

- NGC 1807 este bine vizibil la 30x. La 107x am numarat 12 stele, una dintre ele, la Vest de centrul roiului este oranj.

- NGC 1812 se vede in acelasi camp la 30x si prezinta doar patru stele. La 107x incepe sa se vada o spuza de stelute prea slabe si prea numeroase pentru a fi contabilizate de un ( fost ) ''injiner''.

- NGC 1647 ocupa intregul camp de 46 minute la 107x. Se vad 20- 30 de stele in mai multe aglomerari locale. In centru se vede o stea dubla cu separatia de 12''. Lucida roiului are la Nord de ea o stea galben intens dar nici ea nu-i neutra, fiind de culoare galben-pai.

- NGC 1746 a prezentat 20/25 stele la 30x, fiind de forma ovala cu axa mare apreciata la un grad. Stellarium ma contrazice insa, dand un diametru mai mic, de 45 minute. Dar arata ca acolo unde eu credeam ca vad doar NGC 1746 se afla inca doua roiuri : NGC 1750 si NGC 1758.
La SE se vede o stea oranj intens cu CI= 1,77, pe marginea roiului. La mijlocul laturii sudice se vede un astrism in forma de L. La mijlocul uneia dintre laturi, se vede o stea dubla cu separatia de 22''.

- Collinder 89 este un roi deschis foarte rarefiat unde pe o arie de aproximativ un grad am numarat 15/20 de stele formand mai multe lantisoare sau curente stelare. Cel mai notabil mi s-a parut cel de la Est.

- NGC 2129 este un roi minuscul in Gemenii, pare mai degaraba o stea multipla cu opt componente.

- 20 Gem/ STF 924 are separatia de 20'', lejer separata la 30x.

- STF 899 cu separatia de 2,2'' a fost detectata ca dubla la 107x cu ocularul TS 7mm UWA . Am rezolvat si separat foarte frumos aceasta dubla la 150x cu ocularul Radian 5mm.

Apoi au venit norii. Chiar eram nelinistit si ingrijorat, ce mai fac dumnealor ?

Cer senin, Mircea

Comentariu: fizic, reflectorul 150x750mm este suficient de compact pentru a justifica incadrarea lui la telescoape mici. Dar din punct de vedere optic, reflectorul 150x750mm este un instrument mediu, capabil sa arate foarte multe obiecte ale cerului profund.
Observatiile de mai sus au avut loc dintr-o curte iluminata de doua afurisite becuri stradale ( care-n lumea cealalta sper sa arda pe vecie in coorul celor care le-au instalat ) si pe un cer iluminat ''cu generozitate'' de o Luna in faza de 90%.
Dus la cer negru si cu adevarat senin, sunt convins ca un asemenea telescop devine o adevarata ''masina a timpului'' cu care poti sa calatoresti pe aripile luminii multe milioane de ani in trecutul Cerului.

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Feb 2024 23:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Singura mea fapta de vitejie astronomica de azi a fost observarea regiunii solare AR 3590 cu dobsonianul ''Ratusca cea urata'' D = 110mm. Apertura este de 110mm deoarece atat este diametrul filtrului Baader primit de la colegul nostru zoth.
La observatii am folosit ocularul Baader Mark III pentru mariri de la 36x la 108x.
La observatii a participat si sotia ... la inceput.

Au fost niste imagini ''uau'', discul solar fiind plin cu pete cu penumbrele lor si cu pori, cu foarte multe detalii in structura petelor.
In grupul de pori de la NE de AR 3590 am numarat 8 pori la 108x.
Marind grosismentul la 144x/ Radian 6mm, am vazut tot acolo 11 pori deoarece trei dintre porii vazuti initial s-au dovedit a fi dubli.
Apoi am fost chemat la cina iar cu sotia nu-i de glumit in aceasta privinta. A trebuit sa ma opresc aici.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Feb 2024 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
cina
La ce ora ati facut observatiile/la ce ora luati cina? Shocked
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Feb 2024 02:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatiile de mai sus, de la trei la patru.
Cina, pe la patru, cinci.
Daca-ti plac povestile lui Tolkien ( ca mie imi plac la maxim ): la mine e ca la hobbiti, sa fie loc si pentru gustarea de la opt si degustarea de la zece ...

Editez ca-i nevoie: si somnutul de frumusete si ten frumos, de la sase la opt.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Mar 2024 15:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sambata 2 Martie a.c. , cerul a fost acoperit pana pe la ora 23. Apoi se zareau niste stele anemice asa ca, obosit de filtrarile in Excel, am decis sa ies la observatii.

Pe unul din criminalii stalpi de iluminat public, s-a defectat porcaria de led, asa ca toata zona era iluminata cu lumina stroboscopica de disco. In consecinta, membrele mele articulate au trimis mai multe semne ale Pacii Universale spre Primarie. Fiind deja trecut de ora 22, am insotit acele semne cu niste mantre cu conotatii pervers-sexual-maternale din folclorul de afurisenii ale tribului meu, spre aceeasi adresa.
Saptamana viitoare am sa cumpar trei papusi. Pe una am sa scriu Bibi, ''capo di tutti capi'' al mafiei iluministe aradene, pe alta Elba iar pe a treia Philips. Voi insoti gesturile pacifiste si mantrele de mai sus, cu un dans in cerc in jurul papusilor, calare pe o matura si voi infige ace in ele, dorind celor inscrisi pe papusi tot felul de blegiri si ofiliri. Mai ales in momentele cheie ...

Sa lasam partea oculta si sa revenim la Astronomie.
Cerul era foarte paclos, prea putin promitator. Am sondat seeingul prin observarea catorva stele duble: Algieba, Alcor-Mizar, 54 Leo , Cor Caroli. Evident ca reflectorul de 148mm le-a rezolvat dar imaginea era foarte urata, ca prin plasa de tantari. Vazand ca nu reusesc sa rezolv Epsilon Bootis/ Izar - stea test pentru 50mm - am renuntat la ideea observarii de stele duble.
DSO se vor vedea inca si mai rau, a cazut si varianta aceasta.
Mi-a ramas posibilitatea sa fac observatii ''tehnologice''. De pilda, sa caut raspuns la intrebarea '' este capabila apertura unui reflector de 6 inch, aflat intr-un oras dusmanos Astronomiei ( cum este Aradul ) si sub un cer paclos cu NELM aprox. 3mv, sa prezinte galaxii ? ''

- Am cautat dubla STF 1689 de la Vest de Vindemiatrix pentru a dibui ''Cararea lui Consolmagno'' care duce la Lantul Markarian. Mi-a luat ceva vreme sa gasesc dubla iar succesul a fost de scurta durata. Singura galaxie vizibila spre Vest de *34 Vir a fost M60. Abia, abia vizbila 30x si ceva mai bine , la 107x.

- Nu a functionat nici ''intrarea cu speraclu'' sau ''portita din spate'', pe la *6 Com. Nici M84 si nici M86, nici alta galaxie din Lantul Markarian nu au fost vizibile. Nici M99 de langa 6 Com.
Am prins o pauza intre nori si pentru cateva minute s-a vazut binisor M87 = Virgo Galaxy, imposibil de confundat. Nu pentru ca numai ea s-ar vedea langa o stea dar se vede cu ea, in acelasi camp, un asterism trapezoidal de forma particulara. Acest asterism m-a ajutat sa recunosc M87.

- Am parasit Virgo si am observat galaxiile M65 si M66 din Leo, foarte slab vizibile cu privire directa la 107x. La 30x se vedeau numai cu privire periferica. Aici ancora care te ajuta la orientare este asterismul stelei 73 Leo.

- In grupul de galaxii Hickson 44 am reusit sa vad doar NGC 3190, abia vizibila la 107x.

- NGC 2903 a fost mai usor e gasit si vizualizat dar sa nu credem ca a fost nevoie de filtru de sudura de luminoasa ce era ...

- In Cainii de Vanatoare, am zarit intai NGC 4490/ Cocoon Galaxy de langa Chara, si ea mai bine vizibila la 107x.
Am incheiat partea galactica cu M94 din aceeasi constelatie.

Incheierea propriu-zisa a oferit-o imaginea promitatoare, mare si granulata, a roiului globular Messier 3.

Concluzia a fost ca da, chiar si in conditiile foarte adverse mentionate, o apertura de 6 inch va reusi sa prezinte galaxii de pana pe la magnitudinea 9. Daca ''astronomul de dormitor'' stie unde sa le caute si daca este dispus la o experienta aproape traumatizanta.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 34, 35, 36, 37  Urmatoare

Download topic
Pagina 35 din 37
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact