Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
20060706.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 34, 35, 36  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 18 Feb 2019 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am facut alte poze cu aparatul foto Panasonic Lumix DMC-FZ7, pus pe montura EQ1 motorizata in regim DIY. Pozele sunt cu expunere de 1 minut, la ISO 400 si focala 72mm (echivalent 435mm pe format 35mm), aparatul avand crop factor de 6x.


orion belt.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  82.48 kb
 Vizualizat:  de 5646 ori

orion belt.jpg



m42-43.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  79.33 kb
 Vizualizat:  de 5646 ori

m42-43.jpg



lambda ori cluster.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  299.37 kb
 Vizualizat:  de 5646 ori

lambda ori cluster.JPG



pleiade.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  75.91 kb
 Vizualizat:  de 5646 ori

pleiade.JPG



m37.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  339.05 kb
 Vizualizat:  de 5646 ori

m37.JPG



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Feb 2019 16:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Miercuri seara am incercat sa gasesc cometa Iwamoto cu reflectoarele de 125mm F/6.9 si 200mm F/6.16 = esec generalizat.
A fost cea mai proasta sesiune de observatii din viata mea ! Crying or Very sad
Iar dupa ce au venit Marius .P si Tudor si au povestit cum au observat cometa cu binocluri de 70mm ,respectiv de 42mm , era sa rup relatiile mele diplomatice cu Japonia de ciuda ... Evil or Very Mad si iar ... Mad Surprised Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad


Vineri seara ,turbulenta a fost atat de mare incat nu am putut sa folosesc grosisment mai mare de 77x pe newtonianul de 76mm.
Tocmai l-am colimat si apoi l-am testat pe stele : Sigma Ori cu doi din cei trei companioni , companionul apropiat a lui Iota Ori ,Lambda Ori,Zeta UMa ,Cor Caroli -rezolvate.

Beta Monocerotis ca tripla a fost indescriptibil de frumoasa !

Nitica nebulozitate in M42 iar M44 a fost ''comme ci-comme ca'' deoarece cerul era deja prea luminos de la Luna.

Nu am mai folosit micul reflector de ceva vreme ,am si uitat ce instrument placut este :focala relativ lunga la F/9.2 conduce la aberatii mici in imagine datorate ocularelor.
Iar apertura de 76mm te obliga sa nu fii prea ambitios ,cu alte cuvinte sa observi obiectele luminoase si ''volens-nolens ''spectaculoase.

Sambata seara , asteptarile mele au fost nule, cerul arata chiar mai paclos si mai luminos decat Vineri.
Mda, cu ce sa se ocupe amatorul pe o asa vreme ?
Cu stelele duble si , de ce nu , cu Luna !

Am inceput cu 52 Ori si mare mi-a fost mirarea cand am obtinut o rezolvare ''ca la carte'' la 205x ,pe Toleascop.
Am marit grosismentul la 308x , imagine stabila , spatiu negru larg ,stabil , dubla foarte frumos conturata de inelele de difractie partial imbratisate.Doar fundalul cerului nu a fost chiar ''ca la carte'' deoarece nu a fost negru ci mai degraba gri lucios...asta e.

La fel s-a intamplat si cu 32 Ori ,superb rezolvata atat la 205x cat si la 308x.

Ma gandeam eu la niste duble subarc dar eram nepregatit , nu aveam la indemana atlasul lui Taki ,asa ca mi-am amintit de Omega Leonis , 7 Tauri iesise din bataia armelor.

Despre Omega Leonis imi aminteam vag ca este undeva spre Vest de Regulus ,ma pun deci sa o caut.
Cautand Omega Leo , m-am impiedicat in doua bonusuri.
Primul a fost steaua dubla 3 Leonis , o dubla inegala cu separatie de 24'' , foarte usor rezolvata la 49x.
Al doilea bonus este ''cu cantec''.
Fiind cerul foarte luminos, in cautator nu se vedea nimic util.
Asa ca am cautat prin incercari.
Tot la Vest de Regulus , la un moment dat am nimerit peste o stea rosie , de un rosu intens.
Sa fie oare o stea carbon ?
Ieri am scotocit in Stellarium si pe net si am primit doua alternative: o fi fost fie CW Leo care este IRC +10216 - o stea in agonie , foarte luminoasa in infrarosu , fie R Leo care este o variabila.
Despre CW Leo n-am aflat lucruri practice ,habar nu am daca se vede si in domeniul vizual.
Dar despre R Leonis am gasit un indice de culoare de 1.52 care este prea modest pentru obiectul vazut de mine , e mai potrivit pentru o stea portocalie.
Apoi am ''aterizat'' pe Omega Leonis , o dubla de stele cu delta mag de 1.5mv, separate prin 0.87'' ,dupa Stelle Doppie.La 205x a fost rezolvata in cadru festiv iar la 308x a fost de-a dreptul superba !

Am incheiat cu rezolvarea lui Propus /Eta Gem , o bijuterie cereasca exceptionala !

Ca sa fiu galant , mi-am zis sa trec pe la Doamna Luna ,sa o salut pe baba dar asta m-a dus in belea.
In loc sa inchei si sa scap de frig , am mai stat o ora si am admirat detalii selenare asa cum n-am mai vazut.Cel putin rille am vazut de-a lungul terminatorului selenar atatea cate n-am vazut la un loc in cele trei decenii de cand fac observatii telescopice.

Aseara ,Duminica seara , turbulenta nu a mai fost chiar atat de redusa dar a fost totusi foarte scazuta.
M-am dus direct la Omega Leo ,rezolvata iar foarte frumos.
Omega Leonis este pazita de doi gardieni,3 Leonis -vazut Sambata si 6 Leonis.
Am rezolvat cealalta stea-gardian a lui Omega ,anume 6 Leonis.
Aceasta dubla are o separatie imensa de 37'' ,deci pare o tinta lejera , potrivita pentru un binoclu mai degraba dar de fapt este greu de observat .
Companionul de 9.3 mv este cu patru clase de magnitudine mai slab luminos decat steaua centrala.Interesanta si solicitanta stea dubla !

Apoi am reobservat Iota Leo , gasita si ea ''pe pipaite'', 54 Leo si steaua de la Est de Procyon, o stea dubla optic.
Atasez observatia lui tata Herschel asupra acestei stele,eu asa tin minte ca are o separatie de 0.9''.N-o fi ea binara dar este frumoasa ,un fel de Porrima in miniatura.

Alula Australis din Ursa Mare este asemanatoare cu 6 Leonis prin diferenta enorma de magnitudine vizuala aparenta dintre steaua centrala si companion.
Alula Borealis este si ea o dubla foarte frumoasa si nu-i cine stie ce usor de rezolvat,dar acesta este farmecul fructului oprit ...nu-i asa !?

Si aseara am incheiat observatia la Luna unde se mai vedeau o parte dintre rilllele/rimele vazute Sambata: Cobra Head si Vallis Schroeteri ,bine vizibile dar Rima Aristarchus nu se mai vedea.
Din zona craterului Mersenius am revazut Rimae Mersenius I si III , Rima II nu s-a vazut nici Sambata ,nici aseara.
In schimb Liebig Scarp s-a vazut excelent in ambele seri.
Pe celelalte ,desi mai putine Duminica , nu le-am mai recunoscut pe harti.
Meserie grea Selenografia asta !

Mircea



dubla langa Procyon.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  27.46 kb
 Vizualizat:  de 5639 ori

dubla langa Procyon.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Feb 2019 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce am vazut aseara
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari domnu' Pteancu pentru Omega Leo...Super reusita. O binara cu separatie 0.87"...nu e de fiecare zi si mai ales pentru oricine... Inca o data felicitari. Ce ocular e castigatorul? si cu ce telescop? cu Nw de 200/1200?
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Feb 2019 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru domnul Pteancu,
Sunt sigur ca nu ati vazut cometa datorita situatiei atmosferice coroborata cu lumina Lunii. Sigur ceva nori de inalta altitudine au acoperit japoneza cu un chimono subtire... Nici eu nu am vazut-o pe 13 feb. chiar daca era mai departata fata de Luna decat pe 15 feb. Pe 15 am vazut-o in "pielea goala" si datorita magiei cerului de munte.
Oricum aveti observatii de top si foarte diverse, fiind unul din cei mai activi observatori de pe forum. Daca nu, chiar cel mai activ/experimentat. Un lup batran Smile
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 19 Feb 2019 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:
Aseara am facut alte poze cu aparatul foto Panasonic Lumix DMC-FZ7, pus pe montura EQ1 motorizata in regim DIY. Pozele sunt cu expunere de 1 minut, la ISO 400 si focala 72mm (echivalent 435mm pe format 35mm), aparatul avand crop factor de 6x.


Iulian, usor-usor migrezi spre deep sky Smile foarte tare! 1 minut cu EQ1, la focala aia? pai nu-i rau deloc!
Poate reusesti sa stivuiesti cateva cadre la un singur DSO, sa vezi cum iese.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Feb 2019 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Nu ma pricep eu la astrofoto da' cred ca tu esti cel care a bagat EQ1 in campionat !
Cele mai sincere felicitari !

Fotografiile contin mult mai multe obiecte decat spune titlul si ar fi bine ca incepatorii sa stie acest lucru.

In prima fotografie ,in jurul lui Alnilam , steaua de mijloc a ''Centurii lui Orion'' sau (de ce nu ?) ''Raritele'' din astrognozisul taranesc romanesc , se vede roiul Collinder 70.
Acesta include si siragul de stele de aprox. 7mv care - in teoria lui Mirciulica Embarassed (nu dati cu pietre,prefer bomboanele ) - a dat numele de ''Alnilam'' stelei mijlocii ,adica ''Sirag de perle''.
La Vest de Sigma Ori se vede steaua tripla Sigma 761.

In fotografia cu titlul M42-M43 deasupra , spre Nord de nebuloase se vad stelele 42-45 Ori ,''adresa de corespondenta '' a nebuloasei Sh 2-279 ''Running Man''.
Mai la Nord , se vede foarte bine in fotografia ta roiul deschis NGC 1981 ,pe care unii il asemuim cu un crocodil.
Spre Sud de M42-43 se vede bine in jurul dublei Iota Ori ,la Vest/ ''dreapta'' , un sirag de stelute care impreuna cu Iota si cu o nebuloasa care se vede bine fara filtru , formeaza NGC 1980.Putin mai jos ,spre dreapta ,se vede dubla Struve 747,pe care ''tot binoclistu' este obligat sa o rezolve''.Very Happy

Numele oficial al roiului deschis ''Lambda Ori'' este Collinder 69.

In fotografia Pleiadelor se vede bine,spre dreapta de Alcyone ,steaua dubla Bu 536 ,partea AB-C rezolvabila cu binoclul.Bu 536 AB este o dubla de 1.04'' pe care eu n-am reusit sa o rezolv niciodata.

Avem deci in aceste fotografii un mic ghid de observatii care poate linistit sa iti umple o seara de observatii de neuitat.Cine are filtru UHC , nu mai pleaca de acolo in seara aceea decat alungat de frig,dupa multa vreme...

Florin

Multumesc frumos !
Cu ocularul Plossl Celestron 6mm la 205x , dubla este rezolvata , se vad cele doua discuri Airy fara suprapunere si primele inele de difractie ''imbratisate''.
La 308x/Ortho Kasai 4mm , se vede si spatiul care - in absenta Lunii si a iluminatului public - ar trebui sa fie negru...nu e negru ,dar e vizibil.
Sunt sigur ca SCT-ul tau de 8'' va rezolva aceasta dubla fara probleme ,doar seeingul sa fie bun.
Esti deja un dublist ''tabacit '' ,ai vazut ca Mama Natura este factorul hotarator daca rezolvam o dubla sau nu.

Tudor

Multumesc frumos pentru aprecierile care ma onoreaza mai mult decat merit !
Diversitatea observatiilor provine doar din faptul ca sunt un lenes care nu a vrut sa se apuce serios de munca ,de pilda sa observe stele variabile sau sa masoare stele duble ... un ''bagabont'' al stelelor !

Cat priveste cometa Iwamoto , te felicit din nou si pe tine ,si pe toti care ati reusit sa o vedeti si mai ales pe Marius.Volumul de munca si abilitatile cerute de observarea a zeci de comete ,sunt pur si simplu impresionante.

Sa vezi vreo galaxie sau un roi anume cere deja de multe ori un mare efort.
Dar acestea sunt acolo si te asteapta ca , dupa ce te smiorcai pentru insucces, sa incerci din nou.
Cometele nu ,ele se misca continuu , aici presiunea momentului favorabil este foarte mare !


Aseara, Luni 18 Februarie , iar mi-am scos Toleascopul de 200mm la observatii.
Inafara de cateva stele ,era greu sa gasesti orice alt obiect.

Am rezolvat din nou stelele duble 52 Ori si am revazut 32 Ori sau STF 728 cu o separatie de 1.35''.
Am cautat in arhiva personala,in trecut am rezolvat 32Ori la 12 Decembrie 2012 si apoi la 7 Ianuarie 2013 cu ''Ratusca cea urata'' de 125mm F/6.9.

Am continuat cu steaua dubla 33 Ori sau STF 729,o dubla destul de dificila ,inegala ,cu separatie de 1.8''.
Cu siguranta ca este doar o impresie personala eronata dar la 33 Ori ''delta m'' mi s-a parut a fi mult mai mare de o clasa de magnitudine ,poate chiar doua clase.
Desi mai deschisa , mie 33 Ori imi pare mai greu de rezolvat decat 32 Ori.
Voi ce parere aveti ?


Am rezolvat cu brio Propus /Eta Gem si Delta Gem.

Dubla de langa Procyon poarta numele de catalog STF 1126, are o separatie curenta de 0.82'' si este un obiect ciudat conf. situlului ''Webb Deep Sky Society''.
In zece ani si-a modificat PA cu zece grade dar nu si separatia.Deci nu-i ''biztos'' ca este o dubla optica !? Atunci e binara !?Rolling Eyes
Desi teribil de frumusica , vad ca aceasta descoperire a lui tata Herschel e ''cam iesita din moda''.

https://www.webbdeepsky.com/double-stars/object?object=STF%2B1126

La Vest exista intradevar o steluta foarte slaba pentru care StelleDoppie da o separatie de 41 secunde.
Aceasta dubla am vazut-o avand forma cifrei 8 prin ''Ratusca cea urata'' ,o singura data, la 10 Martie 2012.

Azi-noapte am incheiat dardaiala astronomica prin observarea Lunii (aproape) Pline.
Am folosit 49x /Plosll 25mm si 137x/Plossl 9mm ,ambele cu filtru rosu 23A.
Nu am reusit sa imi depasesc recordul propriu ,am vazut doar 13 cratere cu ''raze''.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Feb 2019 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară printre teste astrofoto la Lună am pus un pic telescopul cassegrain clasic 8" F/15 pe M42, folosind ocularul Double Plossl de 40mm, (construcție proprie după designul lui Red Henry) și un ocular cu reticul de 25mm, kelner. Am reușit să văd a 5-a steluță din Trapez dar de a șasea nu sunt sigur. Nebuloasa arată mai slab decât în newtonian, mărirea este mare chiar dacă am apertura mai mare, contrastul este mai slab. Probabil și lumina Lunii și a orașului, observația fiind făcută din balcon.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Feb 2019 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
iulian90 a scris:

Aseara am facut alte poze cu aparatul foto Panasonic Lumix DMC-FZ7, pus pe montura EQ1 motorizata in regim DIY. Pozele sunt cu expunere de 1 minut, la ISO 400 si focala 72mm (echivalent 435mm pe format 35mm), aparatul avand crop factor de 6x.



Iulian, usor-usor migrezi spre deep sky Smile foarte tare! 1 minut cu EQ1, la focala aia? pai nu-i rau deloc!
Poate reusesti sa stivuiesti cateva cadre la un singur DSO, sa vezi cum iese.


Multumesc @saiph si Mircea Pteancu pentru felicitari. Smile

Anul trecut in noiembrie am montat un motoras pas cu pas la montura EQ1 si un angrenaj dintr-un pinion si melc din plastic luate de la un mecanism de videorecorder cu caseta. Dificil a fost pana am gasit o metoda de prindere a motorasului si a angrenajului pe montura EQ1,dar am trecut si peste problema asta, confectionand un simplu suport in forma de "7" din tabla groasa de 1,5mm de la sasiul mecanismului de videorecorder.
Prima oara am inceput cu o constructie gen Barn door tracker, dar nu facea urmarirea prea buna, stelele iesind ca niste dungi in loc de puncte, apoi m-am gandit sa folosesc montura EQ1 care desi nu prea este buna pentru telescopul de 114/900 cu care a venit, ar putea fi numai buna pentru atasarea unui aparat foto care este mult mai usor decat telescopul. Dar ma loveam de problema cu motorizarea monturii, am cautat pe internet motorasul special de la Celestron ,care se potriveste pe EQ1 si EQ2 si vazusem ca este cam scump nou, ma gandeam si la varianta sh dar nu am gasit nimic, nici chiar pe acest forum la rubrica vanzari. Renuntasem o vreme la ideea de a mai continua cu domeniul astrofoto DSO. Dar cum aveam deja un motoras pas cu pas cu driver UNL2003 parca, am mai facut rost de angrenaj si asa am ajuns sa rezolv problema motorizarii monturii EQ1.

Din cauza vremii nefavorabile nu am putut testa montura decat abia acum, zilele acestea cand a fost senin , desi a fost si Luna prezenta pe cer. Montura este relativ buna,nu foarte precisa, chiar si in ultimele poze tot mai apar stelele alungite, posibil din cauza ca nu am pus perfect in pol montura, dar poate si din cauza vitezei neuniforme de urmarire a monturii datorate mecanismului de antrenare montat de mine.
Daca o sa mai fie senin, mai ales dupa ce trece Luna spre ultimul patrar, o sa mai fac asemenea poze ca cele de sus.
Am ramas si eu surprins de ce poate aparatul acesta chiar si pe un cer poluat de lumina Lunii. In poza cu Collinder 70 mai ales, se vad stele cu magnitudinea de pana la 10,5 chiar ,daca stau si ma gandesc, aparatul Panasonic Lumix a realizat asemenea poze la o apertura de numai 22mm (cam atat inseamna
deschiderea de f/3,3 la focala de 72mm), la o asemenea apertura ochiul omenesc ar zari stele cu magnitudinea de pana la 8 sau putin peste, pe cand aparatul depasete magnitudinea limita de 10 mv.
Cu timpul poate o sa devin din ce in ce mai priceput si in domeniul astrofoto DSO, la fel cum a fost cu domeniul astrofoto planetar si selenar, numai cer senin sa fie. Smile Am in plan sa i-mi cumpar un DSLR ,Canon 450D sau 1000D, mai ales fiindca am deja un obiectiv foto Canon EF-S 18-55mm cumparat din targ anul trecut.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 19 Feb 2019 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:
In poza cu Collinder 70 mai ales, se vad stele cu magnitudinea de pana la 10,5 chiar [...]

Am analizat fotografia cu Unimap-ul lui larrylart si mi-a dat o magnitudine limita atinsa chiar mai mare: 11,6 folosind catalogul Tycho2. Shocked



Orion_belt_iulian90.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  629.74 kb
 Vizualizat:  de 5496 ori

Orion_belt_iulian90.PNG


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Mar 2019 19:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luni 18 Martie , observatii cu Toleascop 200mm :

In amurg , Toleascopul a servit de ''mama surogat'' pentru imaginile camerei web a lui Armand ,apoi am luat o mica pauza.
Pe cand am revenit la telescop , cerul era innorat ,doar uneori se vedea Luna in ''pauzele'' dintre nori.
Apoi norii s-au rarefiat pentru o scurta vreme :

-am admirat terminatorul selenar la mariri de la 49x/Plossl 25mm la 205x/Plossl 6mm

-am rezolvat la 135x /Plossl 9mm dubla k Geminorum cu parametrii 3,7mv/10mv/7,2'' . Desi separatia este maricica ,este o dubla nu tocmai usor de observat din cauza diferentei Delta mag = 6,3mv

-am rezolvat Wasat /Delta Gem la 135x , foarte frumoasa

-am observat nebuloasa planetara Eskimo /NGC 2392 care s-a vazut ca un obiect luminos cetos ,cu o luminozitate aproximativ uniforma ,fara alte detalii decat steaua centrala bine vizibila la 205x

-printre nori ,pe langa nori ... M35 a fost chiar si in acele conditii un roi splendid

-am rezolvat Propus /Eta Gem cu o separatie de 1,6'' , a fost nevoie de marirea de 205x

-am incheiat cu reobservarea dublei STF 1126 cu o separatie de 0,82'',aflata la Est de Procyon
Aceasta stea nu a fost rezolvata.Am vazut totusi cele doua discuri Airy ca pe doua papadii lipite ,tremarand datorita turbulentei atmosferice.

Au venit apoi nori grosi care au acoperit tot cerul si care s-au incruntat spre bietul astronom amator ... ''du-te acasa , fii cetatean onorabil al mahalalei nu d'acela care se zgaieste ore-n sir la cer.
Nu te gandesti ca din cauza unuia ca tine scade valoarea de piata a imobilelor din cartier !? '' Shocked Neutral Sad

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Mar 2019 01:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Miercuri seara am facut observatii cu luneta ''zoth'' 60x828mm.
Joi seara am facut observatii cu Toleascop 200mm.
Cateva stele duble noi , superbe ... ''de colectie'' ,au fost adaugate in panoplia lui Binar Predator . Wink
Una dintre ele este STF 1638 cu separatie de 1,86'' din roiul Mel 111.
Tot in Mel 111 am observat dubla STT 225.
Aceasta are companionul la 8.4'' , deci n-ar trebui sa fie o dubla dificila.
Dar ,din oras si pe cerul luminat ''a giorno'' de Luna , a fost extrem de greu de vazut la magnitudinea sa de 11,2mv.
Cred ca este cel mai ''din adanc'' companion vazut de mine pana acum.
Dar perla cea mai de pret este STT 235 din Ursa Mare ,cu o separatie de 0,82'' dupa Stellarium sau 0,95'' dupa StelleDoppie.

Am notitele, poate maine voi avea timp sa revin cu un raport amanuntit.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2019 09:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară am pornit cu avânt tineresc să cuceresc teritoriul astrofotografiei cu cassegrainul din dotare, după reabilitarea cu velur negru și dotarea cu focuser motorizat. După ce-am pus montura în pol la instalarea telescopului, legând hand-controllerul monturii la bateria de 12V nu s-a aprins nici LED-ul de control, nici motorașul de RA n-a pornit. Cred că micul convertor DC-DC instalat anul trecut în interior, spre a proteja circuitul și a folosi eficient curentul din baterie (comanda merge la 5V, inclusiv motoarele) a decis să-și dea duhul.

Așa că, în lipsă de urmărire am trecut pe modul manual/vizual. Am putut verifica și ajusta colimarea telescopului și cu anumite contorsiuni suferite de coloana vertebrală (ce încă rezistă, nu ca a unui bine cunoscut personaj politic Twisted Evil ) am observat destul de puține obiecte printre care și două duble foarte frumoase: delta din Leu și Castor. După ce un coleg ce a venit mai târziu avea aparat de măsură, am măsurat și confirmat că am legat corect firele am putut porni și focuserul motorizat și testa cu succes, chiar dacă încă nu este gata 100%. Celelalte obiecte au fost 2 galaxii din Fecioara, un roi din Auriga, Coma Berenicei și la sfârșit Lady Luna. Câmpul este prea îngust și nu sunt încă bine familiarizat cu noua configurație a setup-ului. Căutătorul nu l-am amplasat bine, dar când ai EQ un căutător cu diagonală cred că este mult mai ușor de utilizat fără să-ți rupi gâtul sau să stai în poziții de yoga și "kama scurta"!

Am mai stat de vorbă cu colegii ce-au fost pe câmp și au testat și reglat și ei instrumente. Așa că ieșirea a fost bună, după atâtea luni de pauză. Desigur, n-am pus astronomia în pauză, am făcut observații și din balconul de la răsărit, dar turbulență e cu carul în perioada asta a anului, când merg centralele de apartament. Vara am prins și seeing acceptabil după ora 12 când se mai răcea blocul. Chiar foarte bun într-o noapte în care am observat Saturn și o mulțime de roiuri și nebuloase din Săgetător, Ophiucus, Scorpion etc.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Mar 2019 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Important este ca ai ''pornit motoarele'' la Cass-ul de 200mm.

Musai iti trebuie oculare cu focala lunga de 50-60mm ,asa cum ai inceput sa construiesti din obiective de binoclu.

Cred ca am mai scris asta : i-am povestit lui Attila Csillag experimentele tale cu asemenea oculare si repede a confectionat si el un prototip pe care l-am incercat pe telescop si am fost multumit de rezultat.
Doar ca focala era un pic prea lunga pentru Toleascop.
Ori tu tocmai de asta ai nevoie pe Cass.

Iti sugerez sa citesti capitolul despre oculare al lui Texereau din cartea C.T.A.,acolo el da si exemple de truse de oculare si sfaturi practice.
Nu-i greu sa-ti dai seama din lectura acelei carti ca Texereau a iubit telescoapele Cassegrain.

Pe de alta parte , nu degeaba Zeiss a avut timp de decenii in oferta ocularul Huygens ''gigant'' de 40mm.

Spor in continuare ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2019 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, mulțumesc! Evident că ocularul de 40mm tip double-plossl l-am folosit cu succes, chiar dacă încă este într-o montură improvizată. Voi primi probabil în curând și alte obiective și voi continua experimentele. Mă bucur că și alții au reușit să construiască astfel de oculare, probabil și tatăl lor, Red Henry, ar fi bucuros să audă despre ele!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Mar 2019 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Attila a folosit obiective cu mazgaliciul acela oranj ( rubby coating se numeste parca ) ,tuburi de plastic si carton , doar ca verificare a ideii.
In ciuda confectionarii foarte spartane insa , comportamentul optic a fost neasteptat de bun deci ideia este excelenta.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 34, 35, 36  Urmatoare

Download topic
Pagina 10 din 36
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact