Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180917_212102_113x_nord.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 34, 35, 36  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 09 Noi 2018 00:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara aceasta in Barlad cerul.a fost foarte bun. Dar si foarte.frig, cam 4-5 grade, iar eu nu m-am imbracat bine si a trebuit sa revin repede acasa. La urmatoarea iesire iau hainele de iarna!
Dar am revazut Andromeda, Triangulum si nebuloasa Crab.
Am cautat Bode si Cigar, dar nu le-am gasit. Erau deasupra luminilor din parc, frunze nu mai sunt, cerul.era cam spalacit in zona aia.
Montura Dobson inca nu e asamblata, abia am terminat de dat cu lac, mai astept vreo zi-doua sa se usuce bine.
Am folosit micul trepied cu montura pipe si a mers bine!!! Un singur inconvenient, totusi: backlash, nu ramanea acolo unde o opream eu, revenea putin. Probabil ca la planete ar fi mai deranjant, altfel isi face treaba...chiar daca nu la fel de fin ca dobson.
Multumesc.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 02 Dec 2018 00:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara asta a fost senin, dupa mai bine de 2 saptamani, asa ca am iesit la observatii, in ciuda gerului.

Am folosit telescopul de 114mm, 2 oculare (Celestron Nexstar 40mm si RK 20mm) si filtrul UHC.

Am cautat mai intai cometa 64P/Swift-Gehrels din constelatia Triunghiul. Nu a fost prea greu sa o gasesc, desi cometa este una slab vizibila in telescopul de 114mm, am avut noroc ca se gasea langa niste stele mai usor de reperat, undeva intre stelele Beta Trianguli si Mirach/Beta Andromedae, in apropiere de steaua HIP 7943 (la un grad spre sud de aceasta). Este greu vizibila, mica, nu cred ca are mai mult de 1 arc-minut, condensare slaba spre centru. Este cea de-a sasea cometa observata de mine.
Apoi mai tarziu, am cautat si cometa 46P/Wirtanen din constelatia Cetus. Aici am intampinat dificultati in gasirea cometei, desi aceasta este mai stralucitoare decat cometa 64P/Swift-Gehrels , fundalul cerului in partea de sud, la inaltimi unghiulare mici, nu prea este negru din cauza poluarii luminoase cam mari in zona aceea, unde se gaseste deocamdata cometa. Dar am insistat si incet-incet am inceput sa zaresc cometa, la 22x. Apoi si la 45x am vazut cometa,dar parca mai greu decat la 22x.
Am pus si filtrul UHC ,mai intai la ocularul de 40mm, apoi si la cel de 20mm si cometa se vedea mai bine conturata, fiind relativ mica, maxim 10 arc-minute cred ca avea, putin alungita de directia nord-sud si cu condensare destul de slaba spre centru. Cometa 46P este cea de-a saptea cometa pe care am observat-o pana acum. Interesant. Very Happy

Pana acum am observat urmatoarele comete:

1. Cometa C/2014 Q2 Lovejov din 2015. Aflasem de cometa cam tarziu, in primavara, cand cometa trecuse deja de perigeu, am observat-o cu monocularul rusesc 8x30.

2. Cometa C/2013 US10 Catalina din 2016.Am observat-o cu lunetele Bresser 60/800mm si RFT 50mm f4.

3. Cometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak din 2017. Am observat-o cu telescopul reflector de 114mm, insa mi s-a parut greu vizibila, din cauza gradului de condensare al capului cometei destul de slab.

4. Cometa C/2015 V2 Johnson din 2017. Am observat-o tot cu telescopul de 114mm si cu binoclul 8x40, s-a vazut destul de bine, a avut condensare mai accentuata, a fost relativ luminoasa.

5. Cometa 21P/Giacobini-Zinner din anul acesta. A fost cam la fel de bine vizibila ca si cometa C/2015 V2, am observat-o cu telescopul de 114mm si cu binoclul 10x50.

6. Cometa 64P/Swift-Gehrels din seara aceasta. Destul de slab vizibila si mica.

7. Cometa 46P/Wirtanen tot din seara aceasta. Deocamdata greu vizibila de la mine, din cauza poluarii luminoase mari spre sud, dar poate sunt sperante sa fie cea mai luminoasa cometa pe care sa o observ. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Dec 2018 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hey baieti, nu stiu daca s-a mai discutat asta aici, daca da, sorry. Dar este o supernova in M77, la 13.2 mag, m-am gandit sa fac reclama. Am avut doua sesiuni cu ea, cu dob8 si tot ce stiu, cel mai mult a fost un fel de nucleu dublu al galaxiei, sau mai elongat... Nu ca un punct distinct. Cei cu Dob12 insa spun ca se distinge. E la 18" NNE de nucleu, dar e slaba si se camufleaza in halou. Dar.am aflat ca put sa dau barlow la 6mm, si la 400x pot vedea stele de 13.5 sau asa. La 200x era imposibil. Good luck!
_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 03 Dec 2018 17:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara m-am uitat si eu la galaxia M 77 cu telescopul de 114mm ,dar nu am putut vedea supernova, ce-i drept mi s-a parut ca nucleul galaxiei este putin mai luminos decat de obicei, dar altceva nu am observat la galaxia M 77.
Pe langa observatii vizuale cu telescopul de 114mm, am mai facut si niste poze cu expunere lunga ,cu aparatul foto Panasonic DMC-FZ7, pus pe montura EQ1, pe care am echipat-o cu un motoras pas cu pas si un reductor de turatie format dintr-o roata si un melc din plastic.
Montura se comporta relativ bine, stelele din poze sunt aproape rotunde, doar putin alungite din cauza ca nu am pus eu montura bine in pol.
Am facut poze in zona constelatiei Cygnus, Roiul Dublu din Perseu, zona stelei Mirfak/ Alpha Persei, Pleiadele , o parte din Hyade si la urma si cateva poze la cometa 46P/ Wirtanen.



P1160404.JPG
 Descriere:
Zona stelei Sadr. Expunere 30 sec. ISO 400, zoom 12x, focala 72mm f/3,3, factor crop 6x. Aparat foto Panasonic DMC-FZ7.
 Marime fisier:  176.52 kb
 Vizualizat:  de 4309 ori

P1160404.JPG



P1160405.JPG
 Descriere:
Zona dintre stelele Sadr si Eta Cygni. Expunere 30 sec. ISO 400, zoom 12x, focala 72mm f/3,3, factor crop 6x. Aparat foto Panasonic DMC-FZ7.
 Marime fisier:  179.49 kb
 Vizualizat:  de 4309 ori

P1160405.JPG



P1160411.JPG
 Descriere:
Roiul Dublu din Perseu. Expunere 30 sec. ISO 400, zoom 12x, focala 72mm f/3,3, factor crop 6x. Aparat foto Panasonic DMC-FZ7.
 Marime fisier:  180.07 kb
 Vizualizat:  de 4309 ori

P1160411.JPG



P1160415.JPG
 Descriere:
Mel 20-zona stelei Marfik/Alpha Per. Expunere 30 sec. ISO 400, zoom 12x, focala 72mm f/3,3, factor crop 6x. Aparat foto Panasonic DMC-FZ7.
 Marime fisier:  182.55 kb
 Vizualizat:  de 4309 ori

P1160415.JPG



P1160419.JPG
 Descriere:
Pleiadele. Expunere 30 sec. ISO 400, zoom 12x, focala 72mm f/3,3, factor crop 6x. Aparat foto Panasonic DMC-FZ7.
 Marime fisier:  186.87 kb
 Vizualizat:  de 4309 ori

P1160419.JPG



P1160432.JPG
 Descriere:
O parte din Mel 25-Hyades. Expunere 30 sec. ISO 400, zoom 12x, focala 72mm f/3,3, factor crop 6x. Aparat foto Panasonic DMC-FZ7.
 Marime fisier:  179.25 kb
 Vizualizat:  de 4309 ori

P1160432.JPG



Copy of 46p_wirtanen_2-12-2018.JPG
 Descriere:
Cometa 46P/Wirtanen in data de 2-12-2018. Stack din 4 cadre de luminanta si trei cadre dark. Expunere/cadru 30 sec. ISO 400, zoom 12x, focala 72mm f/3,3, factor crop 6x. Aparat foto Panasonic DMC-FZ7.
 Marime fisier:  158.17 kb
 Vizualizat:  de 4309 ori

Copy of 46p_wirtanen_2-12-2018.JPG



P1160425.JPG
 Descriere:
Cometa 46P/Wirtanen -cadru brut.
 Marime fisier:  158.05 kb
 Vizualizat:  de 4309 ori

P1160425.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Dec 2018 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Felicitari pentru fotografii si mai ales pentru observarea cometelor.

Ca observarea cometelor nu-i treaba usoara am vazut si eu aseara cand 64 Swift-Gehrels mi-a dat mult de lucru pana ce am vazut-o.
Am cautat-o cu Toleascopul , la 38.5x cu ocularul Plossl 32mm...nimic...si ...iar nimic...si tot asa.
Pana la urma ''m-am insurubat'' la ocular , le-am dat incolo de harti si efemeride si nu mi-am mai luat ochiul de acolo vreo 20 de minute.
Abia atunci , am inceput sa zaresc ''ceva'' cu suficienta certitudine desi am privit spre zona corecta a cerului de la bun inceput.
Am schimbat cu ocularul Seben zoom si ,in sfarsit, la 120x am obtinut o imagine pe care o vedeam stabila si cu privire directa.
Dar a fost foarte slab luminoasa.

Nu stiu ce fac mecanicii de pe cometa asta dar daca ea trebuie sa fie vizibila cu ochiul liber de Craciun ,atunci ar fi vremea sa puna serios mana pe lopata si sa bage carbuni pe foc ...asa... ''bigstail''. Laughing

Lasand gluma la o parte , am comparat cometa 64 P cu M33 si M 74.
M74 s-a vazut aseara de la mine doar cu privire indirecta si daca era pozitionata spre periferia campului vizual al ocularului Plossl 32mm la 38.5x.
Abia atunci , prefacandu-ma ca privesc doua stelute din centru ,se zarea M74 in quadrantul S-V al campului vizual.Cu adevarat ... Galaxia Fantoma !
M33 a fost mai usor de gasit si de observat ca M74 , se vedea cu privire directa dar a fost slab luminoasa.
Cometa 64 P /S-G a fost doar cu ceva mai luminoasa decat M33.

Azi-noapte , pe 6 Decembrie a.c. ora locala 1:42 , a avut loc o minima a stelei variabile Algol.
Ajuns sub cerul liber la 22:30 , am privit des spre Algol si i-am comparat luminozitatea cu cea a stelelor Gama Andromedae de 2.1mv si Epsilon Persei de 2.9 mv.
Am incheiat sesiunea de observatii la ora 1:30.
De cel putin o jumatate de ora, poate de o ora , Algol era mai slab luminoasa decat Epsilon Persei.
Ori la inceputul observatiei , Algol a fost clar mai luminoasa decat Epsilon Per.

Sa vedem cum va fi vremea , pe 8 Decembrie are loc un alt minim al lui Algol ,la 22:31 ,ora mult mai convenabila.

L-am vizitat pe Uranus , extrem de usor de gasit spre Est de Omicron Psc /Torcularis,se vede deja in cautatorul 6x30mm.

Am pus fitrul UHC pe ocularul Plossl 32mm si am observat la 38.5x nebuloasele M42 si M43- de nedescris , apoi M78 si NGC 2071.
In jurul stelei Iota Ori se vedea de asemenea nebulozitatea parte a complexului (roi deschis+nebuloasa) notat cu NGC 1980.
In jurul stelelor 42 Ori si 45 Ori se vedea nebulozitate de forma alungita si neregulata ,parte a complexului de nebuloase NGC 1973-75-77.
Roiul NGC 1981 isi facea vazuta forma de crocodil chiar si in binoclul 7x50mm.

Flame Nebula sau NGC 2024 .. a fost ...si n-a fost vizibila.
Cand Alnitak era in campul vizual , Flame Nebula ... era pe nicaieri.
Cand pozitionam Alnitak inafara campului vizual , se vedea o pata cetoasa de forma unei petale de trandafir dar era chiar in dreptul stelei deci nu am fost sigur daca a fost chiar nebuloasa NGC 2024 sau vreo reflexie.

Am dat jos filtrul si am rezolvat stelele duble-multiple : Rigel,52 Ori,Eta Ori,Sigma Ori si Zeta Ori la 154x/Seben zoom 8mm.

Am trecut in revista roiurile lui Hodierna din Auriga ,adica M37-M36-M38 si NGC 1907.
Am aruncat o ultima privire spre Algol Cel Intunecat si am zbughit-o spre caldurica.

Mircea



Algol.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  77.49 kb
 Vizualizat:  de 4260 ori

Algol.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 06 Dec 2018 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu pe aerith.net am vazut o estimare maxima de magnitude pt 64P/Swift-Gehreis de 9, si asta prin noiembrie, ca acum a coborat deja sub 14.

Cometa vizibila cu ochiul liber de Craciun e 46p/Wirtanen, care de fapt e vizibila cu ochiul liber de acum, pe cer suficient de intunecat (eu am prins-o cu coada ochiului pe un cer unde de abia se vedea calea lactee, probabil la munte se vede usor)

Multumesc de pontul cu Algol - cred ca in Iasi vremea va fi un dezastru sambata, dar omul cat traieste, spera.

NGC 1981 nu l-am vazut pana acum - o sa incerc sa-l prind data viitoare cand ies la stele. Pe el si roiurile din Auriga, ca acum ca le-ai mentionat mi s-a facut dor de ele.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Dec 2018 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Stille , s-a facut lumina in odaita gandurilor mele !
Deci 46P va fi vizibila VOL nu 64 P,asta explica , impreuna cu magnitudinea citata de tine , motivul pentru care am vazut atat de greu cometa aseara.

Atunci trebuie sa caut cometa 46P/Wirtanen.
O cometa luminoasa este un spectacol care nu trebuie pierdut.
Si care poate aduce surprize mari.

NGC 1981 este la Nord de M42-43.
Intre NGC 1981 si M42-43 sunt stelele 42Ori si 45 Ori.

Stelele 42-45 Ori se scalda in nebuloasa NGC 1973-75-77.
Daca obtii un filtru UHC vei vedea partea mai luminoasa a acestui complex in noul tau telescop de 130mm.
Sunt absolut sigur de asta deoarece eu am vazut asa ceva in dobul meu de 125mm din oras ,cu filtru UHC binenteles.
Zona aceea este excelenta sa inveti sa faci observatii cu filtrul.
Nebuloasa NGC 1973-75-77 se va vedea atat de slab incat la inceput nu o bagi in seama.
Abia cand compari vecinatatea stelelor 42-45 Ori cu cea a stelelor din NGC 1981 vei remarca ceata luminoasa ,prezenta langa primele si absenta dintre stelele lui NGC 1981.

Mergand spre Sud de M42 ajungem la Iota Ori.
Aceasta stea tripla , impreuna cu vreo cinci-sase stelute asezate pe o curba langa ea ,formeaza NGC 1980.
Roiul NGC 1980 se scalda intr-o aripa a nebuloasei M42 ,nebuloasa care se vede ca o pata cetoasa circulara si luminoasa in jurul lui Iota Ori.

Cu foarte putine exceptii , nebuloasele sunt foarte palide in telescoapele noastre mici.
Pentru multi , banii - dati pe filtre deloc ieftine - par aruncati in vant pentru niste imagini slab luminoase ,dezamagitoare.
Acestia privesc cu ochiul material.
Pentru altii , chiar si atat este ceva minunat ,incantator ,filtrul este un portal spre un Univers mult mai bogat.
Acestia privesc cu ochiul si curiozitatea intelectului.

Succes Sambata la minima lui Algol,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Dec 2018 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe 16 decembrie o sa fie maximul de stralucire a cometei 46p/wirtanen. Dar numai sa avem senin, ca poate se anunta ninsori!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Dec 2018 20:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Am dat jos filtrul si am rezolvat stelele duble-multiple : Rigel,52 Ori,Eta Ori,Sigma Ori si Zeta Ori la 154x/Seben zoom 8mm.


Fii bun te rog, ce culoare ai observat la companionul lui Rigel? Ms.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Dec 2018 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth

Ti-as spune cu placere dar nu am fost atent la toate detaliile.
Aspectul la care am fost atent a fost daca telescopul rezolva / separa componentele sau nu.
Ultima oara l-am colimat in vara , de atunci am fost de doua ori la observatii ''in natura''.
L-am cam zdruncinat si nu l-am verificat , eram curios.
Cea mai stransa dubla observata aseara a fost 52 Ori de 1.1'' , s-a vazut ca cifra opt la 154x.

In ceea ce priveste companionul lui Rigel , a venit vremea sa continuam tema de observatii legata de observarea acestuia.
Iti multumesc ca ai amintit acest lucru,am sa revin cu detaliul solicitat.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 07 Dec 2018 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Iulian

Felicitari pentru fotografii si mai ales pentru observarea cometelor.


Multumesc dl. Mircea. Smile

Aseara a fost senin, insa ger, dar gerul nu m-a intimidat deloc si am profitat de ocazie si am iesit nu numai cu telescopul de 114mm ,ci si cu echipamentul astrofoto, adica aparatul foto Panasonic si montura EQ1 motorizata in regim DIY. Am facut si un suport de fixare a filtrului UHC pe obiectivul aparatului, ca sa fac poze la nebuloase.
Am pus mai intai montura in pol, insa am intampinat dificultati, fiindca montura nu dispune de luneta polara si nici de reglaj fin pe azimut pentru punerea in pol a monturii, doar pe altitudine are reglej fin , cu un surub ce impinge partea cu axul RA a monturii. Plus ca la aparat i se dercarcase repede bateria si a trebuit sa o pun la incarcat mai bine 1,5 ore timp in care a trebuit sa ma multumesc cu observatii vizuale prin telescopul de 114mm. Apoi , dupa ce s-a incarcat bateria la aparatul foto , m-am mai chinuit vreo jumate de ora cu punerea in pol a monturii, reusind in cele din urma.

Am facut cam 12 poze la cometa 46 Wirtanen (fara filtru UHC) si apoi 7 poze la nebuloasa M 42/M 43 din Orion, cu filtrul UHC montat pe aparatul foto.
Pozele l-am prelucrat (stackat) cu programul Deep Sky Stacker, impreuna cu cateva cadre dark (poze facute cu capacul pus pe obiectiv,cu aceeasi expunere si la aceeasi temperatura ca si pozele la nebuloase) si cateva cadre bias (poze facuate tot cu capacul pus, dar cu cea mai scurta expunere pe care o poate face aparatul foto), pentru reducerea zgomotului in imaginea rezultata.

Rezultatul final la cometa 46P/Wirtanen a iesit relativ bine, insa cu zgomot mai mare decat in pozele brute.
Dar rezultatul la nebuloasa M42 a iesit cam naspa, cu si mai mult zgomot in imagina finala decat in poze.
Ori programul Deep Sky Stacker nu lucreaza bine cu pozele in format TIFF ale aparatului Panasonic, ori aparatul este "praf" , facand pozele cu zgomot prea mare (fundalul imaginii cu aspect de "purici", ca la televizoarele vechi care nu prind posturile TV prea bine) si programul Deep Sky Stacker nu le poate prelucra bine din cauza zgomotului prea mare.
La anul poate i-mi voi cumpara un aparat foto mai bun, poate un DSLR, Canon 1000D.

Cat timp se incarca bateria la aparatul foto ,am facut observatii vizuale prin telescopul de 114mm, mai intai la cometa 46P/Wirtanen, care se vedea mult mai bine aseara, fata de cum se vedea in serile de 1 si 2 decembrie. Se vedea foarte aproape de steaua Azha (Eta Eridani).
La 22x ,dar mai ales la 45x se observa bine zona centrala, cu nucleul, iar cu filtrul UHC pus la ocular, nucleul se vedea mai slab luminos, dar componenta difuza din jurul nucleului, adica capul cometei ,se vedea parca mai bine si mai extinsa decat fara filtru UHC, la ambele grosismente.
Am remarcat si miscarea cometei fata de steaua Azha, vedeam cum de la o ora la alta cometa se apropia fata de stea.
In rest, mai mai uitat la galaxiile M 31,M 32 si M 110 din Andromeda, care se vedeau bine inclusiv M 110, apoi si la galaxia pitica NGC 185 din Cassiopeia, care abia se zarea cu vedere indirecta, mai mult la 45x decat la 22x.
M-am uitat si la galaxia M 33 din Triunghiul, se vedea destul de greu, insa mai bine decat galaxia NGC 185.
Mai tarziu, cand constelatia Orion se mai ridicase pe cer, am pus iar filtrul UHC la ocularul de 40mm si am observat nebuloasele M 42 si M 43, precum si nebuloasa "The running man" NGC 1973/1977 din preajma stelelor 42 si 45 Ori, care abia se vedea, detectand "prezenta" sa, intocmai ca la nebuloasa "America de nord", in zona stelelor 42 si 45 Ori,care nu sunt prea stralucitoare, fundalul cerului se vedea foarte-foarte putin mai deschis decat in jur. Nebuloasa NGC 1973/1977 este cea dea 17-a nebuloasa difuza observata de mine pana acum.



m42-43.jpg
 Descriere:
Nebuloasele M 42 si M43 din Orion. Stack din 7 cadre de luminanta, 4 cadre dark si 4 cadre bias. Captura : Panasonic DMC-FZ7, expunere 30 s/cadru, ISO 400, zoom 12x ,focala 72mm-f/3,3 ,factor crop 6x.
 Marime fisier:  128.17 kb
 Vizualizat:  de 4178 ori

m42-43.jpg



P1160468.JPG
 Descriere:
Nebuloasele M 42-43 din Orion. Cadru brut, expunere 30s, ISO 400.
 Marime fisier:  186.58 kb
 Vizualizat:  de 4178 ori

P1160468.JPG



cometa-46p-wirtanen 6-12-2018.jpg
 Descriere:
Cometa 46P/Wirtanen din data de 6-12-2018. Stack din 12 cadre de luminanta, 6 cadre dark si 6 cadre bias. Captura : Panasonic DMC-FZ7, expunere 30 s/cadru, ISO 400, zoom 12x ,focala 72mm-f/3,3 ,factor crop 6x.
 Marime fisier:  115.6 kb
 Vizualizat:  de 4178 ori

cometa-46p-wirtanen 6-12-2018.jpg



P1160451.JPG
 Descriere:
Cometa 46P din data de 6-12-2018. Cadru brut, expunere 30s, ISO 400.
 Marime fisier:  319.69 kb
 Vizualizat:  de 4178 ori

P1160451.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Dec 2018 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Foarte interesanta prima fotografie a nebuloasei M42-43 Orion.
Parca este fotografia folosita de Alexescu pentru coperta cartii sale ''Cerul ,o carte pentru toti''.

Intentia ta de a cumpara un nou aparat foto ...hm...imi trezeste sentimente contradictorii.
Pe de o parte , trebuie sa respectam liberul arbitru si fiind tu dragul meu coleg de forum ,ar trebui sa iti urez succes.
Pe de alta parte , parca s-au aprins undeva niste becuri rosii de alarma ... bi cherful !
Nu uita ca Ulise i-a pus pe camarazii sai sa-l lege de catarg din cauza sirenelor.


Aseara Joi 6 Decembrie '18 , am observat cometa 46P/Wirtanen,incepand de la ora 22:30 TLR.
Am inceput prin identificarea stelei Azha/Eta Eri, steaua de la stanga de cometa in fotografiile lui Iulian.
Prin binoclu nu se vedea langa Eta Eri nicio urma de cometa.
In telescop ,la 17.5x /Plossl 32mm-camp efectiv de 3 grade ,parca,parca se vedea ceva la NV de Azha.
LA 62X/Plossl 9mm incepea sa se vada binisor cometa ,situata in acelasi camp cu Eta Eri.
La 75x /Plossl 7.5mm - camp efectiv 42 minute , cometa se vedea ceva mai bine decat la 62x, sub forma unui obiect cetos circular, cu diametrul de aprox. 4 minute de arc , cu centrul usor mai luminos si cu nucleu cu aspect stelar ,acesta fiind vizibil numai cu privire periferica.
46 P/Wirtanen se gasea la aproximativ 4 minute distanta spre NV de Azha Eta Eri.

Am folosit pentru observatii telescopul Newton RFT 125mm F/4.5 despre care am scris cate ceva aici :

http://observoergosum.blogspot.com/2015/02...125mm.html

Mi-am facut apoi ''incalzirea'' observand la 75x trei stele din cele patru in Sigma Ori si rezolvand Lambda Ori ca dubla si Iota Ori ca tripla .
Am avut apoi o tentativa la Rigel dar ...ceva nu era in regula, nici urma de companion iar imaginea era neclara.
Cand am luat ochiul de la ocular , am vazut ca trei sferturi din cer era deja acoperit de nori grosi ,impenetrabili.
Iar primii ''emisari'' ajunsesera deja si la Orion.
Doar Cainele Mare parea a fi inca liber de nori.
Am observat M41 , NGC 2362 -T Canis Majoris Cluster si frumusica steaua dubla ''h3945/Albireo de iarna'' , descoperita de John Herschel.

Dupa care ... beng , aproape ca s-a auzit cum s-a trantit capacul de nori cenusii peste o lume inca si mai cenusie decat norii.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 08 Dec 2018 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Iulian

Foarte interesanta prima fotografie a nebuloasei M42-43 Orion.
Parca este fotografia folosita de Alexescu pentru coperta cartii sale ''Cerul ,o carte pentru toti''.


Fotografia cu nebuloasa M 42 de pe coperta cartii "Cerul, o carte pentru toti " este mai frumoasa decat imaginea rezultata din cele 7 fotografii facute de mine alaltaseara. Smile Dar chiar si asa cu arata imaginea realizata de mine, este totusi un inceput bun in astrofoto. Sincer nu ma asteptam sa iasa nici macar asa rezultatul la nebuloasa M 42.
Poate nu o fi chiar bun aparatul foto Panasonic la astrofoto din cauza zgomotului de imagine ridicat, dar deocamdata cu el voi lucra in astrofoto pana ce voi lua un aparat foto Canon 1000D. Mai intai voi invata cu el toate chestiile legate de astrofoto la obiecte DSO ( punerea in pol cat mai corecta a monturii ecuatoariale, expuneri, prelucrari etc.) si pe urma o sa ma gandesc la echipament astrofoto mai performant si mai scump.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Dec 2018 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de sfaturi, Mircea - sambata au fost nori, si nu am apucat inca sa fac rost de un filtru UHC, dar m-am uitat dupa NGC 1981 si chiar arata foarte "crocodilian". Cumva, mi-e greu sa il privesc ca separat de intreaga Sabie, si pe el si pe NGC 1980 - trebuie sa citesc mai multe despre zona asta, sa aflu cate au de fapt componentele ei in comun.

Daca e posibil luna asta, incearca sa cauti 46P/Wirtanen de pe cer intunecat. Pe un Bortle 3 spre 4, are deja aproape 1 grad, e usor vizibila cu ochiul liber si e de-a dreptul spectaculoasa in binoclu.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Dec 2018 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille

Ti-l prezint pe ''prietenul '' meu Bob King :

https://www.skyandtelescope.com/observing/...w02102016/

Am pus ghilimele deoarece prietenia este doar din partea mea ... Very Happy

Sunt inscris pe situl lui Sky&Telescope , primesc saptamanal noutati.
La cate am de observat si de invatat de la Bob King si de la Sue French , ar trebui sa am sapte vieti sa le fac pe toate.

Multumesc si eu de sfat , asa am sa fac , sunt cu ochii pe 46P/Wirtanen.
Cu o anume emotie ,cometele nu vin si ,mai ales, nu pleaca ''cu mana goala''.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 34, 35, 36  Urmatoare

Download topic
Pagina 8 din 36
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact