Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
dsc_2420_165.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 34, 35, 36  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 13 Apr 2018 09:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am iesit si eu afara, obiectivul principal al serii fiind AG Dra, o variabila cataclismica simbiotica, avand eruptii la fiecare 10-15 ani. Cum se cam apropie sorocul, stau observatorii cu ochii pe ea ca pe butelie (avand motive similare ...). Componenta gigantica a sistemului are variatiile tipice ale unei stele semiregulate, deci si fara eruptie, variatii tot sunt, si ai ce observa.

Planul spunea sa ma uit un pic si la celelate variabile, cat timp las telescopul sa se aclimatizeze un pic.
Am scos deci telescopul din magazie, am reglat cautatorul (un red dot finder cumparat de pe forum, la pachet cu alte accesorii), si am lasat telescopul in pace; am trecut intre timp sa mai vad si celelalte 'cliente' de pe lista. Cum nu planuisem o seara dedicata observatiilor prin binoclu, nu m-am obosit sa scot Tento-ul din toc; am luat in schimb corcitura nipono-hong-kong-eza numita SkyBolt: era pe pervaz, si eu ma grabeam sa ies afara, eram deja imbracat, nu aveam chef sa ma mai mosmondesc dupa rus.

Dai cu variabilele din Gemeni - in doar 4 zile am avut totusi shimbari la TV Gem si BU Gem, amandoua scazand un pic. Am zis "pas" la W Gem: combinatia dintre stralucirea relativ mica, si inaltimea redusa deasupra orizontului o faceau mai greu de estimat.

R Leo a scazut si ea un picut, dar ramane in continuare vizibila cu orice instrument optic, chiar si cu un binoclu de teatru.

"Vedeta" programului, AG Dra, statea undeva intre m=9 si m=10 - bine, mai mult catre 10 decat catre 9. La telescop am folosit super ocularul "Super" 10mm, acel 'modified achromat' folosit cateodata de unii pe post de proiectil de prastie Smile. Nu stiu ce sa zic, mie imi pare ca da o imagine acceptabila la 50x, si eye-relief-ul modest ma ajuta: cupa de cauciuc ridicata imi protejeaza bine ochiul de lumina parazita, de care am parte din belsug.

Am revenit la binoclu, si am trecut si prin Canes Venatici, pentru BR CVn, care mi-a parut ceva mai stralucitoare decat data trecuta. A urmat apoi FG Boo, care a batut pasul pe loc.

Legat de FG Boo, cand ajung sa estimez stele in jurul magnitudinii 8 cu binoclul, nu prea imi mai permit sa defocalizez imaginea: fondul cerului e destul de luminos sa "inghita" stelele defocalizate. Nu am deci (de obicei ...) suficienta marja de castig de lumina sa imi permit defocalizari. Ei bine, aseara mi-am permis sa defocalizez un pic imaginea cand am facut estimarea.

Treaba asta m-a pus un pic pe ganduri: aveam totusi o transparenta buna la zenit. Mi-am adus aminte de discuta cu Stille si dreammer54 despre M51 ( http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...;start=930 ). Cum M51 e chiar in campul lui BR CVn, am pus din nou binoclul la ochi, dar de data asta am ignorat variabila, si m-am concentrat pe asterismul triunghiular la sud de 24 UMa, asterism care avea si steaua de comparatie de magnitudine 7.4.
Ei bine, M51 era acolo, bine merci. Vizibila cu vederea periferica, mai ales cand "baleiam" usor cu binoclul, un mic oval abia mai luminos decat fundalul cerului.

Am strans catrafusele, si am dat sa intru in casa. Inspre SE - Jupiter. Ok, tot mai am binoclul de gat, hai sa ne uitam ... Si am observat 3 din cei 4 sateliti galileeni. Bun, care sunt aia? Era deja 00:06, in timp universal insemna 21:06. Scoate telefonul, intra pe https://herralien-apps.appspot.com/ephemer...an%20Moons (da, stiu, shameless advertising ...), bun, deci la Est sunt verde si albastru - Ganymede si Io, la Vest ar trebui sa fie Europa (rosu) si Callisto (negru). Ganymede - check, Io - check, Europa - check, Callisto ... Callisto? Nu l-am vazut ... Cel mai probabil nu m-am uitat suficient de departe de Jupiter.

Planul de-acasa prevedea AG Dra si orice altceva sa umplu timpul de cand scot telescopul afara pana cand ma uit prin el. Planul din targ insa a zis ca e seara corciturii asiatice de binoclu (SkyBolt 10x50), telescopul jucand un rol secundar.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Apr 2018 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Herr_Alien

Imi pica falca de admiratie cand citesc observatiile tale de stele variabile.
Asta pentru ca cer perseverenta ,ceea ce la mine nu este.
Eu inca sunt un Cassanova ,sedus ba de o ramura a Astronomiei observationale ,ba de cealalta... nu pot sa dau inima mea nici uneia.Poate in centenarul urmator...

Cat despre ''shamless advertising'' nu-i chiar asa , este corect ca sa revii constant si sa ne demonstrezi capabilitatile sitului tau.
Blogul meu este abonat permanent iar situl tau este in blogroll.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 13 Apr 2018 18:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multam, nu stiu daca e de admirat sau nu; am 'deficiente' serioase la gasit M-uri (M51 l-am vazut ieri pentru prima oara) sau la detectat detalii la planete.

Fiecare are motivatia lui. Sunt unii care testeaza limitele puterii de separatie pe stele duble, sunt altii care vaneaza exclusiv galaxii. Probabil pentru ei fotonii sunt ca vinurile: cu cat mai vechi, cu atat mai buni ...

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Apr 2018 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dom'le , aceia cu ''fotonii vechi'' au fost excelent definiti de un coleg de-al nostru de forum : astrozauri ! Very Happy

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 18 Apr 2018 18:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase capturi cu galaxia M104, Vlad. Felicitari. Very Happy

Aseara vremea a fost mai ingaduitoare aici si a mai inseninat putin cerul. Cu ocazia asta,am testat un ocular Huygens 6x (41,6mm) de microscop (prezentat aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=177016#177016 ) pe planeta Venus, care se vedea spre vest,iar sub planeta am zarit si secera subtire a Lunii, apoi si pe stele duble.
Ocularul da rezultate fantastice atunci cand lucreaza cu instrumente cu raport focal F/D mare. In cazul meu am combinat ocularul cu lentila Barlow 2,6x si cu un prelungitor optic DIY din teava PVC de 32mm diametru, pentru o marire cat mai mare raportului F/D al telescopului reflector de 114/900mm care este de numai f/8,prea mic pentru ca un ocular Huygens sa lucreze cum trebuie. Cu aceasta combinatie dintre Barlow si prelungitor am marit raportul telescopului la f/55 (f=6240mm),ajungand astfel la un grosisment de 150x.
Planeta Venus se vedea foarte clar ca un mic disc fara detalii, atat pe centrul cat si pe marginea campului aparent al ocularului,care are numai 24 de grade, fara distorsiuni ale imaginii,practic ca intr-un ocular ortoscopic. Smile
Si stelele duble se observau clar pana la marginea campului ocularului. Am observat urmatoarele stele duble:
Castor (Alpha Gem), Algieba (Gamma Leo), Alula Australis (Xi UMa) la care se separa frumos componenteleapropiate intre ele, Zeta Cnc, la care componentele A si B se vedeau lipite intre ele,ca un " 8 ",iar componenta C se vedea mai indepartata, 57 Cnc ,o alta stea dubla frumoasa,la care se separau componetele apropiate intre ele si similare ca stralucire, Porrima (Gamma Vir) la care se separau componentele lejer si Izar (Iota Boo) la care se observa relativ usor componenta B,apropiata de componenta A.
La urma as fi vrut sa ma uit si la planeta Jupiter cu telescopul de 114mm si acest ocular Huygens 6x ,dar nu se vedea deloc, desi era aproape miezul noptii,din cauza unor nori inspre est care nu se vedeau ,dar ascundeau planeta. Asta este, voi incerca altadata. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Apr 2018 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Primul lucru pe care l-am facut aseara a fost sa scot telescopul afara, si sa il orientez catre AG Dra. De inceput am inceput insa cu R Leo si binoclul preferat, Tento 10x50. Am abandonat variabilele din Gemeni, Luna era in zona, constelatia in sine era mai jos catre orizont, am zis ca nu are rost. R Leo e in usoara scadere: si-a atins maximul aproape de m=5, si se apropie incet dar sigur de m=6. Inca nu e acolo, dar peste o saptamana probabil o sa fie. Inca mai e accesibila tuturor instrumentelor de la binoclul de opera in sus.
Am revenit la telescop, si am ajustat orientarea pentru a avea AG Dra in centru; apoi am schimbat Goldline-ul de 20mm pe Super 10mm, si am trecut la estimari. Tot intre m=9 si m=10, o idee mai stralucitoare fata de ultima mea estimare.
Am profitat de faptul ca aveam deja telescopul scos, am schimbat ocularul inapoi pe Goldline 20mm, si l-am orientat catre M51. Fata de ce am vazut data trecuta prin binoclu, acum am observat doua zone luminoase, ca niste stele defocalizate, inconjurate in nobulozitate slab luminoasa. Am putut sa confirm ca am vazut si M51B schimband ocularul pe cel de 10mm: da, a doua steluta e tot acolo, tot un pic pufoasa, tot ca un nucleu de galaxie.
Am trecut inapoi la binoclu, si am localizat din nou M51. Mi-a fost un pic mai dificil sa o detectez fata de data trecuta - probabil atat lumina Lunii cat si transparenta cerului nu erau la fel de favorabile ca data trecuta. Am trecut la BR CVn, adevaratul motiv pentru care exploram zona cu binoclul, si am gasit-o undeva pe la m=7.
FG Boo a fost urmatoarea variabila planificata; am gasit-o tot aproape de m=8, dar o idee mai stralucitoare fata de ultima estimare.
Cum nu am estimat variabilele din Gemeni, mi-am zis sa incerc sa mai adaug alte stele la lista. Am inceput cu S CrB, o stea pe care am mai observat-o in 2015. Ridic binoclu, localizez alterismul in forma de paralelogram care continea variabila ... numai ca paralelogramului meu ii lipsea un colt. Hmm, asta sa fie zona? Ma uit din nou la harta: asterism in forma de triunghi dreptunghic, din stele pe la m=3. In el, trebuia sa fie paralelogramul meu. Ma uit pe cer - da, triunghiul e ala ... ridic si binoclul, da, zona e aia ... variabila insa era absenta la apel. Am notat cea mai slaba stea de pe harta pe care am mai vazut-o (m=8.6). S CrB e o variabila tip Mira, cu un minim pe la m=14 - cel mai probabil pur si simplu a scazut in stralucire.
Cum Hercules era deja destul de sus, am luat la ochi (tot cu binoclul) pe OP Her, o semiregulata pe care o observ de ceva vreme. Am gasit-o aproape de m=6.
Telescop afara, Hercules sus ... am aruncat o privire catre M13 prin binoclu, ca sa memorez un pic zona, apoi am trecut la telescop. Chiar si la 25x, roiul nu mai apare uniform iluminat. Da deja senzatia de textura, senzatie care devine certitudine la 50x: roiul arata eja zgrunturos, cu cate o stea vizibila din loc in loc. Am scos si barlow-ul de 2x, si la 100x am inceput deja sa vad stele individuale. Din zgrunturos, roiul a devenit ca o briosa acoperita cu nuca de cocos.
Inainte sa bag telescopul in magazie l-am orientat un pic catre Luna: cum am terminat cu variabilele, mi-a convenit sa dau la schimb adaptarea la intuneric pe spectacolul oferit de craterele de la terminator.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2018 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În lipsa timpului pentru a rezolva problemele constatate data trecută am revenit la căutătorul original de 50mm cu ocular Erfle. Am ieșit cu membri de la Astroclubul București la Comana aseară, ei ies așa, la zile mari cum a fost Ziua Astronomiei. Very Happy

Am observat Luna, Venus era deja prea jos când am ajuns pe câmp și telescopul neaclimatizat. Seeing-ul a fost mai slab și nu și-a revenit în cursul nopții. Nu s-au văzut detalii în benzi la Jupiter nici mai târziu când a fost sus pe cer iar Epsilon Bootis, în Hercules niciuna iar în cea din Draco cu mare greutate. Nici Epsilon2 Lyrae nu s-au splitat la 170X. În schimb am putut vedea o serie de duble frumoase, Gamma Leonis, Porrima, Castor, Alcor-Mizar, Delta din Scorpion și la sfârșit Albireo. Cu Luna încă pe cer am putut vedea totuși o serie de galaxii și nebuloase în Ursa Mare: Surfboard Galaxy, Owl Nebula, M51 Whirpool, Pinwheel, M81&82 care s-au văzut și cu binoclul 7x42. În Leu am văzut tripleta iar în Fecioara 3 galaxii: M84, M86 și M87 (identificate acum pe hartă). Roiuri observate: M13, M4, Coma Berenicei cu binoclul. Am mai văzut Ring Nebula și M27.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 30 Apr 2018 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am testat camera foto compacta Olympus X42 (montata la telescopul de 114/900mm afocal,prin ocularul de 30mm) pe stele si roiuri stelare, ca sa vad se poate si am ramas surprins.. Very Happy In roiul M44 ,de exemplu, se vad destul de bine cele mai stralucitoare stele,am surprins si o parte din roiul din Coma Berenices,cu steaua dubla STF I 21/17 Comae Berenices si acel grup de 4 stele din constelatia Corbul, aproape de galaxia M104 si de steaua multipla STF 1664.
Am setat camera pe o sensibilitate de ISO 1600 si expunerea de 0,5 sec (maximul la aceasta camera).



P5080010.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  48.08 kb
 Vizualizat:  de 7721 ori

P5080010.JPG



P5080013.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  70.65 kb
 Vizualizat:  de 7721 ori

P5080013.JPG



P5080017.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  679.92 kb
 Vizualizat:  de 7721 ori

P5080017.JPG



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Apr 2018 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo!
Ambele asterisme de langa M104 contin stele duble , 1/1 si 2/1.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 01 Mai 2018 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am mai cautat stele duble prin constelatia Linxul si am gasit multe si frumoase. Acestea sunt :

12 Lyn / STF 948 - Dubla cu componente relativ apropiate si asimetrica,cu componenta B mai slaba decat A.
STF 945 - Dubla cu componente apropiate si asimetrica,cu componenta B mai slaba decat A.

STF 958 - Dubla cu componente relativ apropiate si simetrica.

STF 1062 - Dubla cu componente relativ departate si relativ asimetrica,cu componenta B ceva mai slaba decat A.
STF 1009 - Dubla cu componente relativ apropiate si simetrica.

STF 1065 - Dubla cu componente relativ departate si usor asimetrica,cu componenta B putin mai slaba decat A.
In afara de acesta , am mai observat si prima nova din viata mea, anume V 392 din Perseu ,care aseara avea o magnitudine de 7,3. Very Happy Se vedea si in cautatorul 13X50 al telescopului si mai greu si in binoclul 10x50.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 02 Mai 2018 23:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce am văzut în seara asta.

Eram cu ochii pe cer și la ora 22, între minutele 21 si 22, am văzut prin zona constelației Lynx un obiect care a făcut brusc vreo 5 flash-uri (în timp ce se mișca încet), la fel cum face un Iridium Flare, dar nu am Iridium Flare în noaptea asta și pe Heavens Above nu văd nimic să se încadreze cu ce am văzut eu. După ce a făcut flash-urile alea, obiectul a dispărut, se îndrepta spre zenit. Mai văzusem ceva mai devreme, pe la ora 22 să zic, nu sunt sigur, un obiect care a făcut un flash scurt și a dispărut. Am crezut că era un artefact de la vederea mea, dar acum nu mai cred asta. La sateliți le văd drumul până la punctul în care magnitudinea e cea mai mică, dar la ăștia să dea naiba dacă am văzut un semn.

Ceva foarte similar am văzut în urmă cu câțiva ani când eram la Tecuci și mă uitam la Perseide cu astroclubul Cassiopeia. Pe la ora 3 sau 4 (nu e prea important), am văzut un obiect pe la zenit care a făcut niște flash-uri cum nu am mai văzut vreodată. Ideea e se mișca foarte încet și făcea flash după flash. Ceilalți au văzut același lucru.

Acum, nu mă duc cu gândul direct la OZN, cu toate că aș vrea să însemne mai mult. Am văzut cumva un deșeu spațial sau vreun satelit pierdut? Îmi imaginez că dacă ar fi un satelit, ar trebui să se rotească haotic să reflecte panourile lumină în trepte.

Am făcut repede o poză cu camera cu zona pe unde a apărut obiectul. M-a lăsat pe gânduri.



IMG_2646.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  513.37 kb
 Vizualizat:  de 7630 ori

IMG_2646.jpg


Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 03 Mai 2018 09:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Gaman Gabriel: ... sa fie oare sateliti militari?

Aseara am iesit afara chitit pe nova din Perseu (V0392 Per), incurajat de faptul ca inca nu rasarise Luna. Efemerida pentru Luna (reclama e sufletul comertului Very Happy ) spunea ca "monstrul" rasare la 19:45 TU, adica 22:45 ora locala. Era deja 22:20 asa ca am luat haina de iarna pe mine si m-am agatat de cel mai apropiat binoclu - SkyBolt 10x50 - si am iesit.

Mi-am cautat un loc in curte mai ferit de luminile din jur, si binoclul la ochi. Am gasit nova, dar la fel ca acum doua zile, era prea slaba sa o estimez cu binoclul. Ma asteptam la trebusoara asta, asa ca am intrat in magazie si am scos telescopul - un mic newtonian de 114 mm diametru, 500 mm focala. Cum steaua era inca detectabila in binoclu, am optat pentru cel mai lung ocular disponibil: un Plossl de 32 mm. Am lucrat deci la un grosisment de 16x, camp real de 3 grade si ceva maruntis. Nu chiar ca un 15x70, da' pe undeva prin zona ...
Bun, verificat alinierea cautatorului in red dot finder folosind Capella, apoi plaseaza telescopul in zona, si ochiul in ocular. Am regasit asterismul triunghiular, am gasit nova, deschide Kindle-ul pentru harta. Hmm ... harta mea nu avea stele de comparatie atat de slabe. Mai aveam un pic pana cand urma sa apara Luna. Scoate telefonul, intra pe forum, click pe harta postata de Stille (din nou, multam!).
Cu harta noua si cu niste reacomodari mai rapide (strans puternic din ochi) am reusit sa fac estimarea novei pe la 22:47.

Ok, deci Luna incepe sa iasa, cerul e inca ok, si am telescopul afara. Bun, schimbam ocularul pe GoldLine de 20mm si treci la AG Dra. Aproape cat 93-ul ... clar mai stralucitoare fata de ultimele estimari.

Era deja trecut un pic de ora 22, si cerul inca arata ok - probabil ajutat si de o Luna in descrestere, si de o atmosfera mai curata. Binoclul inca afara, pe scaun, langa harti. "Tara, tara, vrem ostasi!", "Pe cine?", "Pe R Leo". Si R Leo a urmat; am gasit-o undeva intre magnitudinile 6 si 7, clar in scadere fata de maximul pe care l-am prins, undeva in jurul m=5.
A urmat BR CVn, dupa ce am verificat ca M51 e inca la locul ei. Semiregulata mi-a parut o idee mai slaba, dar tot in jurul m=7.
Ultima variabila de pe lista a fost FG Boo; ca si cea din Canes Venatici, e tot o semiregulata, dar cu o stralucire aparenta mai slaba. Am gasit-o ceva mai stralucitoare de m=8; fiind plasata si la o inaltime mai mare fata de orizont, a fost mult mai usor de estimat decat nova.

Strans jucarelele si in casa - urma o zi de munca.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 05 Mai 2018 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară am stat aproape două ore cu ochii pe cer. Am lăsat telescopul deoparte (nu prea se merită având în vedere că nu era prea bun cerul) și am urmărit sateliți.

Am început de la ora 22:00 și am încheiat la ora 23:50.

OBIECTE OBSERVATE (sateliți și rachete)

COSMOS 2084
COSMOS 1656
ARGOS
COSMOS 1703
Necunoscut, ora 22:29
OKEAN 2
Necunoscut, ora 22:33
METEOR 1-29
CZ-2C R/B
LACROSSE 5
OKEAN 1-7
LACROSSE 4
COSMOS 2406
Necunoscut, ora 22:55
COSMOS 2151
Necunoscut, ora 22:59
COSMOS 1300
Necunoscut, ora 23:03
CARTOSAT-1
COSMOS 1536
COSMOS 1992
Necunoscut, ora 23:16
COSMOS 968
COSMOS 1697
COSMOS 1980

La ora 23:14, am văzut iar un satelit între Ursa Major și Ursa Minor care a făcut brusc vreo 3 flash-uri. De când am început să stau cu ochii după sateliți, cerul mi se pare mult mai activ. Încă nu-mi pot explica sateliții care fac flash-uri iar multe obiecte nu apăreau pe radar. În rest, am văzut vreo 3 meteori, din care unul mai lung și luminos lângă Ursa Major.

Cer senin tuturor! Smile
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Mai 2018 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna Gabriel! Imi poti spune, te rog, ce program folosesti ca sa le identifici? Ma intereseaza si pe mine chestiile astea.
_________________
Engage! Wink
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 06 Mai 2018 08:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil aplicatia Heavens-Above. Are si frecventele de radio ale satelitilor care emit radio, in caz ca e genul de chestie care te intereseaza
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 34, 35, 36  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 36
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact