Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn_15_Mai_2011.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cafeneaua lui cata2


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 19, 20, 21  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2019 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Motorul este mai util la magnificatii mari cand vrei focus de finete, ca daca atingi cu mana iti vibreaza imaginea si evaluezi mai greu corectitudinea focusului.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 21 Aug 2019 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A, da, corect, uitasem de aspectul asta Smile Desi, la cele cu reductor planetar, cuplul necesar actionarii axului e mai mic tocmai gratie reductorului, iar vibratiile induse sunt mai mici - testat pe C80ED, la vreo 200x, un pic cam sus, dar a iesit ok proba.
_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2019 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Când am zis partea centrală mă refeream la tubul care culisează in focuser.Inițial am vrut să-i dau de lucru strungarului, dar o să iau unul nou mai de calitate. Totul a plecat de la fatul că adaptorul de 1,25 care se înfiletează în acel tub este praf.....unele oculare intră putin forțat, unele intră ok și colimatorul cu laser joacă în el. Chiar dacă newtonianul meu este din seria cu oglinda principală lipită am luat colimatorul doar așa de verificare. Ca un mic up-date am să îmbrac tubul în carbon și am să pun o șină mai lungă, pentru a reduce vibrațiile. Voi dota cu un focuser nou...încă nu știu de care. Oare să montez oglinda principală într-o celulă reglabilă sau să o las așa cum este?
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 22 Aug 2019 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cata2 a scris:
(...) Oare sa montez oglinda principala intr-o celula reglabila sau sa o las așa cum este?


Oglinda primara de newtonian, de cele mai multe ori, e montata in celula reglabila, tocmai pt a o putea alinia corect cu secundara. Lipirea ei intr-o pozitie fixa nu e o idee prea buna din cel putin doua motive: te obliga sa te bazezi exclusiv pe priceperea producatorului de a colima axele optice, in plus poate induce tensiuni in oglinda daca este fixata cu un adeziv necorespunzator sau printr-o metoda prea agresiva.
Trebuie sa vezi daca ai lungime de tub suficienta care sa-ti permita sa schimbi modul de fixare a oglinzii - mai intervin niste milimetri ici, niste milimetri colo, si te trezesti ca nu mai pici pe focar cu ocularul. Daca vrei sa incerci foto, probabil e o miscare buna, pt ca in felul asta iti duce focarul mai in fata, iar pt vizual poti folosi o extensie. O sa ai o mica pierdere de lumina din cauza secundarei subdimensionate in cazul asta, dar cred ca nu o sa te deranjeze chiar atat de tare.
Inainte de a ma apuca de treburi de genul asta, de obicei masor cat pot de precis, modelez totul la scara si daca da cu virgula iau o pauza de gandire Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2019 08:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru sfaturi. Momentan forjez echipamentul existent în sălbăticia din zona Vadu. Am avut parte de o noapte bogată în observații. Multe cu binoclu...care pentru mine rămâne campionul.Din păcate încă nu le am cu pozele....am făcut ceva, să vedem cum le procesez și ce iese. Până una alta ceva făcut cu telefonul.


Screenshot_20190824-091947_Gallery.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  854.33 kb
 Vizualizat:  de 5970 ori

Screenshot_20190824-091947_Gallery.jpg


Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2019 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dimineața devreme...


Screenshot_20190824-092046_Gallery.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  732.83 kb
 Vizualizat:  de 5972 ori

Screenshot_20190824-092046_Gallery.jpg


Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2019 19:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revenit acasă am mutat pozele din aparatul foto în calculator. Am făcut două tipuri de setări....1s@ISO1600 și 30s@ISO1600. În cele de o secundă am prins câteva puncte roși,galbene și albastre. În cele de 30s am prins ceva mai mult, însă la setări am văzut ca diferă ISO de cel setat în aparat.....am greșit undeva? Pun mai jos un printscreen.


F1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  183.49 kb
 Vizualizat:  de 5934 ori

F1.jpg


Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 25 Aug 2019 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nikon are o atenuare a zgomotului destul de agresiva la DSLR-uri, e bine sa fie anulata in prima faza deoarece poate trata multe stele drept simplu zgomot. Un alt motiv ar fi apertura de F/4.5 care mie cel putin mi se pare cam mica pentru capturi astro. Rar am tras mai putin de F/2.8, de obicei F/1.7 si ISO minim 800 (la tine vad ca e 640). In EXIF info vad ca ai max. aperture 3.6, incearca sa o folosesti pe asta. Apoi trebuie verificata sub- sau supraexpunerea din aparat. Alte filtre gen ND, UHC sau polarizatoare iti scad si ele cu minim 2 f-stopuri expunerea dar o poti creste din soft in cazul imaginii RAW. Mai poti incerca un reset la valorile initiale din meniul aparatului dar verifica neaparat setarile de atenuare zgomot, de obicei sunt 2 nivele de atenuare, alege-l pe cel mai mic sau off. Pentru toate cazurile mentionate ma refer numai la modul manual de folosire atat pentru aparat cat si pentru obiectiv.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2019 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Esti sigur ca ai setat iso 1600? Mai fa o incercare cu capacul pus, vezi daca chiar asa este. In aparat tot iso 640 iti indica? E raw sau jpeg? Poate nu stie softul sa interpreteze, desi la modul cum arata poza pare iso relativ mic.
Punctele colorate sunt probabil hot pixels, poti sa ii scoti cu dark-uri.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2019 07:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unde este contragreutatea? Montura e prea mică pentru a ține tubul fără ea, chiar dacă faci doar vizual nu e indicat s-o soliciți așa pentru că pot apărea deformații permanente în axe și uzură prematură.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2019 08:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aparatul foto este setat să facă raw și jpeg în același timp. Poza postată nu stiu ce format a fost, dar verific când ajung acasă. Intenția nu este să fac cine știe ce poze, vreau doar să fac poze cât de cât ok pentru a putea să învăț constelațiile. Pozele au fost făcute după trepied fix, cu focalizare automată....pe manual nu am reuși să obțin poze clare.....poate obiectivul nu este bun.

Montura nu are contragreutate ci un mâner care nu era încă montat când am făcut poza. Nu am folosit reglajele fine ale monturii. Cum trepiedul newtonianului era la strungar am improvizat și eu ceva de moment. Ca să fie meniul complect când am ajuns soția mi-a descărcat trepiedul și l-a pus culcat cu teul în nisip....și cu vaselina proaspăt dată de mine....două ore am învârtit la filete....blestemul domnului Mircea....😂.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2019 20:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze, nu am văzut bine poza, credeam că ai o EQ1 sau 2... așadar tu ai acolo o montură "T" de instalații pusă pe un AZ3? De ce? Shocked
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 27 Aug 2019 22:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai probabil ca sa poata face observatii la zenit dar ma mir si eu de lipsa contragreutatii. Ar prinde bine macar o improvizatie gen o plasa sau saculet cu nisip sau pietre atarnat de o bara in cealalata parte a monturii, altfel dupa cum spune si Erwin deformarile si uzura vor aparea rapid.
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2019 08:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A fost doar o improvizație de moment. Totul a mers ok. Newtonianul nu merge pe az3 fiind prea greu. El are trepiedul lui care momentan este la strungar pentru a primi o montură T cu rulmenți și sigur v-a avea și contragreutate. Dacă în weekend v-a fi senin voi încerca transfăgărășeanul cu luneta de data asta. Iar ca o întrebare : ce soft să folosesc pentru a procesa pozele ?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2019 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce inseamna sa procesezi poze? Stacking sau simple operatii gen crop/contrast/resize?
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=189679
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 19, 20, 21  Urmatoare

Download topic
Pagina 13 din 21
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact