Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC7000LRBGfwffro.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223829
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura Dobson - placaj sau PAL?


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 08 Oct 2018 08:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Montura Dobson - placaj sau PAL?
Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca s-a scris destul de mult despre realizarea in regim de amator.a acestor monturi, insa eu nu am gasit o informatie care ma intereseaza.
Este vorba de greutatea materialelor, PAL versus placaj multistrat.
Deci, dimensiunile fiind aceleasi, evident, ce e mai usor: PAL-ul melaminat sau placajul multistrat?

Eu as fi optat pentru ceva de 16 mm., dar placaj multistrat am gasit de 18 mm. PAL se gaseste si de 16 mm.


Si a doua intrebare:
Montura e pentru reflector 150/750.
Sunt tentat sa o fac cat mai inalta, axa care trece prin centrul rotilor de altitudine sa fie undeva la 1,2 - 1,3 m.de la sol.
Dar la asa o inaltime, pe o baza de 40x40 cm., imi pun intrebarea cat de stabila va fi.
Pe de alta parte, pot sa o fac si mai mica, la 60-70 cm.si sa fac observatiile stand pe un scaun.

Daca o fac de 1,3 m.inaltime, ii pun roti de carucior, caut cat mai moi, eventual cu camera, pentru amortizare si o transport ca pe un carucior.
Daca o fac mai mica, o transport pe un carucior de cumparaturi.

Va multumesc.


Ultima modificare efectuata de catre dreammer54 la 08 Oct 2018 11:23, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Oct 2018 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Există placaj multistratificat de diferite grosimi, mai ușor decât PAL-ul din câte știu eu, depinde de lemnul din care este făcut, cel de plop este foarte ușor. Am folosit placaj de mesteacăn de 15mm pentru montura mea, am făcut-o înaltă ca să observ din picioare și să nu mă aplec prea mult. Cu telescopul la zenit stau drept. Baza este din PAL iar discul de azimut este din MDF melaminat. Este destul de ușoară s-o pot căra într-o mână pe distanțe mari (100m) dar este demontabilă în plăci separate de partea de jos astfel încât nu ocupă mult spațiu în portbagaj. Greutatea mare a celor două discuri de la bază face ca montura să fie destul de stabilă, cu condiția să nu tragi brusc de telescop.

Ai grijă să prevezi un sistem de așezare fermă pe sol dacă vei avea un cărucior permanent altfel nu vei putea observa nimic din cauza elasticității rolelor.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 08 Oct 2018 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

D-le.Erwin, multumesc.

Atunci o sa am rabdare pana o sa gasesc placaj de 15-16 mm.
As putea si sa cumpar o foaie de placaj de 4 mm.din care sa debitez placile si sa le lipesc cu aracet, dar nu stiu cat merita.

Avantaj ar fi ca placajul de 4 mm.se gaseste peste tot, chiar si la mine in oras se mai gasea candva.
As mai putea risca si sa o fac din 3 foi de placaj, adica 12 mm.(plus cat mai adauaga aracetul Smile ) si sa o rigidizez cu coltare triunghiulare (practic bucatele taiate din scandura de cires, am niste resturi de la picioarele de trepied).
Pentru baza nu as proceda totusi asa, pt.ca ar putea aparea erori prea mari de planeitate.
Dar pentru peretii verticali, ar putea merge.

In legatura cu caruciorul permanent: rotile sa fie dincolo de planul bazei, in fata sau in spate si montate la o inaltime fata de sol astfel incat, cu montura pusa pe.sol, rotile sa fie deasupra solului.
Iar cand vreau sa o transport, inclin montura suficient cat rotile sa atinga solul si sa inceapa sa ruleze.

Nu stiu cat de realizabila e, e doar o idee.

Multumesc.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6429



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Oct 2018 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

PAL-ul nu este recomandat. Este un material aglomerat, practic fragmente de lemn ramase de la taiat. Nu poti prinde in el suruburi si sa ai incredere ca vor tine.

Placajul de plop este prea moale. Cel de mesteacan e mai bun, si are si un coeficient de dilatare mai mic. Exista si placaj de mesteacan de aviatie, cu foi de 0,5mm, care e foarte bun, dar pretul e cam mare.

Lipirea mai multor straturi de placaj e problematica, daca nu ai niste dispozitive bune care sa tina placile presate intre ele, pana se usuca adezivul. Mai ales daca lipesti bucati cu suprafata mare. Si adezivul in sine poate fi o problema, daca nu stii ce se potriveste si ce nu, daca nu e pus in strat uniform, daca pui prea putin sau prea mult, etc. O placa de placaj subtire, cum ar fi de 4mm, daca e data cu aracet si nu e pusa imediat la lipit se va incovoia. Daca utilizezi poliuretan, si stratul nu e subtire si uniform, se va umfla adezivul si iar nu iese bine. Nu e ca atunci cand lipesti scanduri de lemn, care au o grosime, si reactioneaza mai incet cu adezivul.

_________________
Dragos N
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 08 Oct 2018 11:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n, stiam de aspectele legate de lipirea foilor mai mari de placaj. Nu am decat prese mici, din acea care se gasesc in seturi pe la Lidl sau Praktiker.
Oricum, chiar si fara problemele de lipre, e prea mare deranjul, taieri multiple, spatiu unde sa stea pana se lipesc, ceea ce in bloc e exclus.

Revin la placajul de plop: totusi, cat de moale si flexibil sa fie pentru 5-6 kg de telescop? Mai ales daca il rigidizez cu mici triunghiuri de lemn, la colt la imbinari.

Nu vreau sa fiu incapatanat, doar incerc sa-mi dau seama daca e asa mare diferenta intre placaje la tipul asta de aplicatie (montura dobson pentru telescop relativ mic si usor).

Multumesc.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6429



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Oct 2018 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E suficient de mare diferenta. Nu lua in calcul doar greutatea. Mai e si vant, si miscari bruste, care inevitabil apar.
_________________
Dragos N
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 08 Oct 2018 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am rezolvat.
Holver Iasi, placaj de messteacan, 15x1525x1525.
Calitatea nu e chiar de top, este placaj clasa C, dar cred ca e ok.

Problema e ca nu vand decat la coala intreaga, iar eu am nevoie de aprox.1 mp.
Daca era placaj de 4 mm. nu era nici o problema, faceam cutie de oculare, cutie de binoclu si altele din restul.
Asa, la 15 mm., cam greu pentru cutii.

In fine, coala costa aprox.120 lei, dar cu debitatul si cu tra sportul prin curier ajung sa platesc cam 200 lei!!!

Daca totul e ok, probabil o sa apar la rubrica "Vanzari" cu restul de placaj!

Dar pana acolo mai este!

Va multumesc pentru ajutor.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Oct 2018 12:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai sunt site-uri care vand placi pt. modelism, au bucati mai mici, dar posibil sa iesi per total mai scump.
Ex. https://www.sierra.ro/Placaj-c205c.html

La mine la bloc, se arunca aproape saptamanal mai un placaj, mai un termopan, mai un set de usi sau o mobila veche dar din placaj calumea (ehe, ce vremuri!), cu putin efort iti mai faci o casa.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6429



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Oct 2018 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu o sa se supere nimeni daca pui niste placaj la vanzare Very Happy
_________________
Dragos N
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 08 Oct 2018 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy, am cumparat diverse de la sierra, phoenixmodels panze de traforaj electric, tevi de aluminiu, o data chiar si o bucata de placaj, imi trebuia ceva de 2 sau 3 mm. Dar evit sa cumpar placaj de la modelism pentru ca e mult mai scump. Adevarat, calitatea e alta decat la materialele de constructii, dar utilizarile mele nu cereau calitate maxima a placajului.
Montura Dobson pentru Heritage am facut-o din PAL de la dulapul vecinului Smile si a iesit bine. Ma rog, suficient cat sa-mi dea incredere, desi se pare ca prea multa, intrucat montura pt. 150/750 am gresit-o, dar dupa aia am reusit sa o dreg, oarecum.
In orice caz, aveam de gand sa o refac, cu atat mai mult cu cat am aflat ca placajul e si mai usor.

dragos.n, ma gandeam eu ca sunt amatori de placaj la dimensiuni mai mici decat o coala intreaga Smile.
Dar, cum am zis, pana acolo mai este.
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 09 Oct 2018 02:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai vreau sa-mi clarific un aspect: prinderea rotilor de altitudine pe inele.
Unii le fixeaza direct pe inele.
Altii le fixeaza pe niste bucatele/scandurele de lemn si apoi aceste placute/scandurele le fixeaza pe inele.

Care e diferenta?

Multumesc.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Oct 2018 18:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am văzut montură făcută din scândură de brad rindeluită ce se găsește la orice magazin de bricolaj. Dacă o protejezi cum trebuie cu mai multe straturi de lac sau vopsea o să țină o viață. Deoarece sunt 3 scânduri care formează un ansamblu rigid nu se vor deforma în timp, mai ales daca adaugi triunghiurile la colțuri.

La montura mea doar lateralele sunt din placaj de mesteacăn, cea dintre este din TEGO de 12mm. Pentru asamblare am folosit șipcă cu secțiune pătrată de 30x30 din fag în care am dat găuri și am introdus piulițe speciale pentru lemn de M6. Șuruburile sunt picioare de mobilă cu cap din plastic randalinat. Montarea și demontarea nu durează mai mult de 3 minute.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 09 Oct 2018 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, Erwin.
Dar am dat deja comanda de placaj si mi-au zis ca s-ar putea sa-l trimita vineri.
Daca e asa, inca o sambata ocupata si deranj in casa Smile
La mine va fi toata montura din placaj, pentru ca nu vindeau decat coala intreaga (1500x1500 mm.).
O sa incerc sa fac baza rocker-box-ului tot din placaj de 15 mm., desi s-ar zice ca e cam subtire.
La imbinarea cu suruburi de mobila ma gandeam si eu mai demult. Nu-i rau sa fie demontabila, la nevoie o bag in troller si in tren sau in masina, dupa caz.

Sper sa-mi iasa, eu am o problema cu imbinarile pe cant, de cele mai multe ori mi-au iesit abateri de 2 - 3 mm.
Nu lateralele ma ingrijoreaza, da-o naibii de estetica la o adica. Dar cand o fixez pe baza, atunci apare riscul de a deforma placa de baza.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6429



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Oct 2018 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu exact cum e placajul asta de 15, dar comparand cu ce am eu, din ala de aviatie, (am facut o proba si am lipit trei bucati de 5mm una peste alta), cred ca toate ingrijorarile tale o sa treaca atunci cand o sa-l primesti, si o sa vezi ce teapan e.
_________________
Dragos N
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 09 Oct 2018 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aaa, nuuu, nu de rezistenta imi fac eu griji.
Am lipit si eu de-a lungul timpului placaj ordinar, de 4 mm., 2-3-4 placi, e drept mai.mici, maxim 20x15 cm., cu aracet un pic mai bun decat aracetul de constructii (am avut Bison si Moment, la tuburi din alea de 100-200 grame).

Problema e ca de fiecare data cand am facut vreo cutie am avut probleme cu planeitatea.
Era bine daca aveam niste menghine de mobila, usurau f.mult si mai si scurtau mult timpul de lucru.

Dar pe de alta parte sunt destul de sigur ca o sa iasa ceva fain.

Azi mi-am finalizat luneta cautatoare din obiectiv de binoclu si prisma la 90 de grade.
Cu ocazia asta m-am jucat pt.prima data cu velurul autocolant.
Cu putina atentie, o sa iasa bine si imbracarea tubului optic.
Deocamdata am pus velur in tubul lunetei cautatoare Very Happy.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact