Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
GT_JPG_Astronomy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebare despre MAK-uri


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 06 Noi 2019 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Intrebare despre MAK-uri
Raspunde cu citat (quote)

Intrebarea se refera la aclimatizarea unui MAK. Sa zicem MAK 127/1500, Skywatcher.
Ca regula gsnerala, aclimatizarea unui instrument se face lasandu-l un timp suficient sa ajunga la temperatura mediului in care se vor face obssrvatiile. Fie singur, fie ajutat de ventilatoare sau, in cazul MAK-urilor, de un fel de suflante de aer in interiorul tubului.

Dar pe un alt forum, probabil cloudynights, un nordic (Suedia, Norvegia, nu-mi amintesc) zicea ca foloseste cu succes o alta metoda, care scurteaza f.mult timpul de asteptare.
In loc sa lase MAK-aul la "racit", el l-a izolat, astfel incat sa reduca la minimul posibil schimbul de temperatura intre instrument si mediul ambiant.
Practic a luat o folie termoizolanta, un sendwich dintr-un material cu goluri de aer intre 2 foi de aluminiu, nimic deosebit, se gaseste de cumparat, cu care a infasurat MAK-ul. Ba mai zicea si ca a facut permanenta aceasta modificare.
Practic, instrumentul este izolat termic fata de mediul inconjurator si nu mai pierde din temperatura.
Sunt sigur ca foloseste si un parasolar si/sau alt sistem anti-condens, activ sau pasiv, pentru menisc, dar parasolarul e oricum necesar.

Pentru cei de aici care au MAK-uri, ati incercat metoda asta?

Nu am MAK, abia mi-a incoltit o idee, Luna si planete si la ce roiuri, DSO-uri si altele mi s-o potrivi. Dar am deja 130/650, reflector, pe de o parte f.apropiat ca apertura de un MAK de 127, pe de alta parte instrument de camp larg (focala de 650 versus focala de 1500...).
Insa e doar un gand, mai sunt de rezolvat aspecte (pret,aclimatizare, ca daca stau 40-50 de minute sa ma rog de el sa se racoreasca, nu prea cred ca e de mine).
Daca as merge pe drumul asta, fiecare ar fi cu domeniul lui, MAK-ul pt.Luna si planete si globulare si cum am zis mai sus, iar Heritage-ul pentru roiurile deschise si restul.
Fiind, recunosc, un pic poate cam mult influentat de incantarea celor care lauda imaginile lunare si planetare superbe oferite de acest tip de instrumente.
Sau acromat 102/1000, desi mai lung si mai scump. Si MAK-ul nu are tot atata aberatie cromatica, se zice.

Multumesc.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2019 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai si cu reflectorul newton ajungi rapid la focala de 1500 cu un barlow 2.5x, pe cand de la 1500 nu ajungi la 600 cu reducer Smile
Intrebarea ar fi cat de importanta este aclimatizarea alaturi de alti factori pe care nu ii poti controla de ex. seeingul.
Avantajul principal al mak-ului eu il vad in dimensiuni, este foarte compact, il transporti cu usurinta si e suportat mai bine de monturile mici fata de un tub mai lung cum este newtonul sau refractorul de care aminteai care e imens (are 1m lungime, greutatea la capete balanseaza mult pe o montura subreda).
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 06 Noi 2019 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rau e ca nu pot face o comparatie, focala de 650 plus barlow alaturi de MAK doar cu orthoscopic; n-am acces la un MAK, sa vad ce si cum.
Intrebare: pe un seeing acceptabil, focala lunga e mai avantajata decat focala scurta? Parca imi amintesc ca am citit ceva, dar e cam nebuloaza in mintea mea pe subiectul asta.

De cele mai multe ori am mers cu 140-170x la Jupiter si Saturn. Am incercat si mai mult, dar tot 160 a fost limita.

Din cauza comllicatiilor suplimentare (alta montura, alti bani, alta bataie de cap) nu iau in serios varianta refractorului de 1 metru.

Multumesc.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 06 Noi 2019 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa aclimatizare un seeing bun mai cere si rabdare, de obicei dupa ora 2-3 noaptea se calmeaza mult atmosfera. Daca rabdarea nu este punctul forte atunci un instrument de apertura mai mica sa zicem pana la 80mm e o solutie mai buna. Mak-urile ca orice instrument de focala lunga si apertura relativ mare (127 /1500mm in cazul de fata) sunt pretentioase la seeing dar si rasplata este pe masura. Nu o data cu RC-ul meu de 6" F/9 (din aceeasi gasca newtoniana cu Mak-ul) eram gata sa abandonez si sa trec la binoclul 20x80 dar am preferat sa mai astept si sa ma bucur chiar daca numai cateva minute de un Saturn parca decupat din poze, un M42 parca tras in h-alpha sau o gogoasa de M57 asteptand zaharul Smile.
In rest nu are rost sa te amagesti prea mult cu aclimatizarea daca dupa 20 de minute nu vezi vreo imbunatatire, seeingul bun e clar ca inca se lasa asteptat. Eventual mai poti verifica colimarea care conteaza enorm mai ales la o focala lunga.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2019 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dreammer54 a scris:
.. focala lunga e mai avantajata decat focala scurta?...
Ca sa ajungi dinpct A in pct B cum e mai bine: pasi mici dar rapizi sau pasi mari dar mai lenti? Pai oricum ai face tot in timpul ala ajungi.
Daca vrei o anume magnificatie nu conteaza focala instrumentului, important e combinatia focala intrument/focala ocular. Raportul focal este mai curand important si tipul instrumentului, de exemplu daca comparam acromat f5 vs. mak f12 vs newton f6 etc..
Citat:
..pe un seeing acceptabil,..
Seeingul acceptabil din pacate este destul de rar, si trebuie sa fi acolo ca sa il ai, nu il poti programa dinainte, principiul meu e sa ai instrumentul cel mai bun posibil si rabdarea maxima posibila, daca vine vine, daca nu nu, asta e.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 07 Noi 2019 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Makul meu 127/1500 are nevoie de minim jumatate de ora ca sa poata fi folosit la planete, pe perioada verii. Facusem ai demult o cutiuta cu ventilator de procesor si cu mufe de 1.25" pt grabirea aclimatizarii, poate n-ar fi o idee rea sa pun din nou in functiune jucaria.
Ca sa-l tin uscat pe timpul noptii i-am facut un dew-shield lungut, de vreo 30cm - inca n-a fost nevoie de el, dar acum in sezonul rece de regula e bun, ca-ti mai mentine cateva ore coloana de aer stabil in fata corectorului.
De la latitudinea unde sunt acum, planetele mari se tarasc sub 20 grade si e greu sa prinzi ceva ok, dar de vreo 2 ori tot am reusit sa prind niste imagini decente. Astept cu interes "20-20" cum zicea cineva Laughing sau mai bine 2021, ca sa ne putem bucura de ceva mai mult de o fiertura colorata de gasozi.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 07 Noi 2019 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rabdare este, dar are si ea o limita.
Mai ramane de vazut daca o sa vreau MAK sau nu, oricum nu pot sa-l cumpar chiar acum nici daca as vrea.

Va multumesc.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact