Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
prima_615.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224547
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Formule de calcul/scheme pentru sistem de lentile, ocular


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
CRISTIAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Dec 2007
Mesaje: 34

Motto: Desertaciunea desertaciunilor, toate sunt desertaciuni

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2007 18:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Formule de calcul/scheme pentru sistem de lentile, ocular
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

am tot incercat sa pricep ceva dintr-o carte de optica geometrica legat de oculare si distante focale, insa recunsoc ca nu am inteles bine mecanismul. Stiti cumva vreun link cu explicatii ? Vreau sa inteleg cum se calculeaza distanta focala unui sistem compus din n lentile, sa inteleg la ce distanbta trebuie sa fie intre lentilele unui ocular.
Heeelp ! Embarassed

Multumesc
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 13 Dec 2007 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai concret. Ca sa calculezi din "n" lentile punctele cardinale a unuei sistem centrat este mai greoaie daca nu esti in tema.
Dar daca o sa am timp fac citeva desene cu calcularea oculalelor simplificat.
La cerere se poate daca vrei si la nivel mai avansat dar mie im ia ff mult timp pina fac desenele si ecuatiile.
Eu zic sa ramine deocamdta la calcule simple din cauza ca nu cunosti datele lentilelor _planuri principale , raze, imdicele de refractie a materialuliu etc.
De obicei un amator face oculare s-au sisteme optice din lentile gata vacute recuperate din sisteme optice.
Exista metode de a masura datele elementelor optice dar cred ca tu nu ai banca optica pentru asa ceva.
Din cauza asta raminem la calcule acsesibile tuturori cu care se poate calcula ocularele s-au alt sistem optic.


Ultima modificare efectuata de catre tamasflex la 13 Dec 2007 21:02, modificat de 1 data in total
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 13 Dec 2007 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai simplu e sa consideri 2 lentile ca un sistem echivalent cu o lentila, de distanta focala

F=F1*F2/(F1+F2-d)

in care F1, F2 sunt distantele focale ale celor doua lentile (daca e divergenta iei cu minus), iar d e distanta dintre lentile.
Daca ai mai multe lentile, aplici succesiv formula de mai sus.

_________________
הבה נגילה
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2007 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

design optic oculare:
http://members.shaw.ca/quadibloc/science/opt04.htm
calculator EFL:
http://www.astronomyboy.com/eyepieces/ep_calc.shtml

PS. Optimist motto ... Smile
Sus
CRISTIAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Dec 2007
Mesaje: 34

Motto: Desertaciunea desertaciunilor, toate sunt desertaciuni

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2007 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uitati cam ce vreau eu sa fac: un binoclu cu o lentila biconvexa (elimina aberatiile cromatice - e apocromata) cu f=200mm (si un diametru de vreo 80mm), un sistem de prisme porro (am vazut ca nu au design complicat - prisma triunghiulara) si un ocular plossl (am citit ca are un camp de vedere foarte bun, e cel mai raspandit azi si din site-ul primit de la voi, nici nu e compus din f multe lentile). Ocularul as vrea sa il construiesc cu o focala de 2,5mm. In felul acesta sper sa obtin un G=80 (200mm/2,5mm). Astfel respect si ideea ca G<= 2*diametrul obiectivului. E greu de facut un ocular plossl de catre un novice ca mine ? Sa fiti sinceri Smile . Multumesc pentru orice idei/formule tuturor. Tamasflex multumesc anticipat pentru scheme.
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 13 Dec 2007 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, ecuatia este adevarat in cazul lentilelor infinit sibtiri.
In cazul in care dl. Cristian are lentile groase care ar fi "d"-ul optim_ luind in considerare ca sistemul optic sa aiba minim aberati ?
Dupa cum se vede in desen este vorba de un ocular acromatic (stil Ramsdem) cu f1 = f2.
Pe undeva este maximul design de ocular pe care un amator poate sa faca din sisteme recuperate cu conditia ca acromatele sa fie bine corectate.
Ecuatia este buna, dar in cazul lentilelor groase niciodata nu iasa distanta focala calculata din cauza necunoasteri parametrilor optici a lentilelor.
Dar sa nu complicam lucrulile.
Si eu folosesc ecuatia respectiva.
Din practica stiu cam care ar trebuie sa fie distanta "d" la lentile groase.
Fac ocularul dupa calcule si cu un obiectiv la care cunosc distanta focala fac o luneta si cu "dinametrul" masor pupila de iesire (vezi Home Made Optics - Lunete si alte sisteme optice)
si calculez grosismentul.
Cunoscind distanta focala a obiectivului si grosismentul imediat gasesc distanta focala execta a ocularului.
Este metoda cel mai simpla de a determina distanta focala a ocularelor "Home Made".
Totus pentru dl. Cristian daca este interesad de calcule optice sa citeasca cartea lui Petre Dodoc - Teoria si constructia sistemelor optice - unde dinsul trateaza problemele pe nivel accesibil tuturori.
Pe undeva in forum am citit ca cineva a cumparat recen cartea.
Faceti un schimb de carte.
Este ceva normal.
Cartile mele practic sint pe drum.
Imi este ff greu sa traduc din magiara calcularea sistemelor.
Pina gasesc cuvintele tehnice tot trebuie sa caut printre carti ca sa nu scriu prosti.
De si am gata facute temele din ani 80 (sisteme optice pentru amatori si alte minuni) si de acolo ma alimentez cind in cind.
Va ginditi acuma "ca e usor pentru mine".
Da e usor, dar cindva am facut si asta ma bucura.
Este ff usor sa intrebi ceva_ ca sint incepator , prima data etc.
Primest o informatie vaga din doua cuvinte (uni domni mai scre si mai detaliat) dar linga asta trebuie sa stai jos si sa faci lucrulile cu creionul.
Asa ajunge omul la un nivel mai avansat.
Nici timpul necesar nu am sa scriu si sa desenez.
Cin in cind ma ia dorul de optica_mai ales spre sfirsit de an_ si intu pe la forumuri astronomice.
Mai fac cite un desen si sper ca cineva a invatat ceva.
Sa nu ma credeti un "TUDOR" am si eu lipsurile mele (multe).
Multe lucruri am invat de la voi si sper ca si invers.
Ajunge pentru azi ca mi e somn.
Cer senin.

Ps. Totus ramine intrebarea cu distanta "d".



AkroOkular.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  23.44 kb
 Vizualizat:  de 30482 ori

AkroOkular.JPG


Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 13 Dec 2007 23:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
design optic oculare:
http://members.shaw.ca/quadibloc/science/opt04.htm
calculator EFL:
http://www.astronomyboy.com/eyepieces/ep_calc.shtml

PS. Optimist motto ... Smile


Nu chiar asa merge calcularea ocularelor.
E buna pentru a determina distanta focala.
Pentru on ocular lentilele se autocompenseaza distoriunile si trebuie calculate inpreuna cu drumuiri optice (nu stiu daca mam esprimat bine).
ETC...............
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 13 Dec 2007 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prin cartile de optica (medii / avansate), sint date lucruri mai complexe exprimate intr-o forma generala.
Eu am inceput cu lucrurile elementare, dar esentiale pt. a intelege ceva, fara a prelua formulele finale de undeva. Eventuale teste optice ar fi foarte bune.

- Distanta focala echivalenta a unui sistem cu doua lentile, o poti afla aplicind formula de mai sus, dar centrele optice (obiect/imagine) in care s-ar plasa lentila echivalenta, nu.
In calculele gaussiene (pozitie/marime imagini) un dublet din lentile alipite, il poti reduce la o singura lentila echivalenta (cu centrele suprapuse).

- Abordarea unui sistem din mai mult de doua lentile distantate, se face construind imaginea din aproape in aproape, pe fiecare lentila. Imaginea (reala/virtuala) data de o lentila, constituie obiectul pt. urmatoarea lentila. Atentie la conventia semnelor.
Distanta focala rezultanta, se poate obtine calculind maririle intermediare, sigur, obiectul primei lentile fiind plasat la infinit.

Citat:
Uitati cam ce vreau eu sa fac: un binoclu cu o lentila biconvexa (elimina aberatiile cromatice - e apocromata) cu f=200mm (si un diametru de vreo 80mm),

Cu o lentila biconvexa 80 f/2.5 pe post de obiectiv, la 80x, nu mai distingi nimic Shocked

Citat:
Ocularul as vrea sa il construiesc cu o focala de 2,5mm. In felul acesta sper sa obtin un G=80 (200mm/2,5mm). Astfel respect si ideea ca G<= 2*diametrul obiectivului. E greu de facut un ocular plossl de catre un novice ca mine ?

In nici un caz, Plossl la f=2.5mm.
Ai nevoie de o amplificare suplimentara: pozitiva (redresor), sau negativa (Barlow).


Ultima modificare efectuata de catre Tavi F. la 14 Dec 2007 00:35, modificat de 1 data in total
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 13 Dec 2007 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CRISTIAN a scris:
Uitati cam ce vreau eu sa fac: un binoclu cu o lentila biconvexa (elimina aberatiile cromatice - e apocromata) cu f=200mm (si un diametru de vreo 80mm), un sistem de prisme porro (am vazut ca nu au design complicat - prisma triunghiulara) si un ocular plossl (am citit ca are un camp de vedere foarte bun, e cel mai raspandit azi si din site-ul primit de la voi, nici nu e compus din f multe lentile). Ocularul as vrea sa il construiesc cu o focala de 2,5mm. In felul acesta sper sa obtin un G=80 (200mm/2,5mm). Astfel respect si ideea ca G<= 2*diametrul obiectivului. E greu de facut un ocular plossl de catre un novice ca mine ? Sa fiti sinceri Smile . Multumesc pentru orice idei/formule tuturor. Tamasflex multumesc anticipat pentru scheme.



Personal am reusit sa fac oculare acromatice cu distanta focala de 4-5 mm (am avut s-au mai am lentile acromatice cu f = 8 -10 mm corectate pentru infinit).
Problema este ca distanta pupilei de iesire este mica care e derenjant.
Ocularele cu distanta focala mica au un design bine conceput pentru a avea pupila de iesire corespunzatoare.
Mai bine foloseste extensia focala (pozitiva_negativa) si un ocular adecvat.
Dar poti sa faci cum vrei.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2007 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tamasflex a scris:

Nu chiar asa merge calcularea ocularelor.
E buna pentru a determina distanta focala.
Pentru on ocular lentilele se autocompenseaza distoriunile si trebuie calculate inpreuna cu drumuiri optice (nu stiu daca mam esprimat bine).
ETC...............


domnule Tamas, exact lucrul acesta l-am spus si eu.
formula calculeaza EFL si nimic mai mult.
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 13 Dec 2007 23:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
tamasflex a scris:

Nu chiar asa merge calcularea ocularelor.
E buna pentru a determina distanta focala.
Pentru on ocular lentilele se autocompenseaza distoriunile si trebuie calculate inpreuna cu drumuiri optice (nu stiu daca mam esprimat bine).
ETC...............


domnule Tamas, exact lucrul acesta l-am spus si eu.
formula calculeaza EFL si nimic mai mult.


Scuza ma , nu am fost atent.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2007 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CRISTIAN a scris:
...un binoclu cu o lentila biconvexa (elimina aberatiile cromatice - e apocromata) cu f=200mm (si un diametru de vreo 80mm), un sistem de prisme porro (am vazut ca nu au design complicat - prisma triunghiulara) si un ocular plossl (am citit ca are un camp de vedere foarte bun, e cel mai raspandit azi si din site-ul primit de la voi, nici nu e compus din f multe lentile). Ocularul as vrea sa il construiesc cu o focala de 2,5mm. In felul acesta sper sa obtin un G=80 (200mm/2,5mm). Astfel respect si ideea ca G<= 2*diametrul obiectivului. E greu de facut un ocular plossl de catre un novice ca mine ? Sa fiti sinceri Smile .


cateva consideratii de ordin practic si teoretic as spune si eu aici.
in primul rand o simpla lentila biconvexa folosita pe post de obiectiv nu poate fi apocromata.
daca te referi la factorul de forma al lentilei acesta poate optimiza intr-o oarecare masura aberatia de sfericitate si coma dar aberatia cromatica se minimizeaza prin alaturarea mai multor elemente optice din sticle optice diferite.
cateva idei poti citi in topicul de aberatii optice.
practic, asa cum s-a mai spus, prin folosirea unui obiectiv dintr-o singura lentila de 80 mm cu un raport focal de 2.5 imaginea rezultata va fi puternic marcata de aberatie de sfericitate si cromatism.
referitor la designul porro intradevar el nu este complicat dar este in schimb foarte sensibil la alinierea pe axa optica.
manual este foarte greu de aliniat in lipsa unui colimator si a unei lunete de vizare cu reticul.
in ce priveste ocularul Plossl, nu sunt sigur dar cred ca nici industrial nu se fabrica cu asemenea focala de care spui.
la ocularul Plossl pozitionarea pupilei de iesire (eye relieful) este in functie de focala (0.7-0.8f) deci situat sub 2 mm in cazul de fata ceea ce ar face practic aproape imposibila folosirea lui.
eu as recomanda ca inainte de constructia unui binoclu sa incepi cu o simpla luneta iar in locul obiectivului dintr-o singura lentila sa folosesti un dublet acromat spatiat sau lipit (indiferent pentru inceput) sau daca vrei sa folosesti o simpla lentila aceasta sa aiba o focala foarte mare...
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 14 Dec 2007 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca tot aveam niste desene, sa mai detaliez putin ce ziceam.
Schemele se refera doar la formarea imaginilor (in particular pt. un ocular pozitiv).



Prima schita reprezinta un sistem dublu convergent distantat, cu centrele optice obiect/imagine, si distanta focala a sistemului avind originea intr-unul din centre.

In al doilea desen se observa formarea imaginii, si pozitia planului focal obiect. Lentila l2 formeaza o imagine virtuala a sursei plasate la infinit, imagine care reprezinta obiectul lentilei l1.
Cunoscind distantele focale ale celor doua lentile, si distanta dintre ele, se poate calcula f, fie prin formula prezentata, fie aplicindu-i lui f2 marirea (m=i/o) produsa de l1.
Stiind O1f si focala sistemului f, rezulta segmentul O2H1 - pozitia pt. centrul optic obiect.

Distantele O1H2 si O2H1 sint egale in cazul lentilelor de convergenta egala.
Inca o remarca: intr-un sistem afocal (luneta), unui obiectiv (cu F>>f) plasat in stinga, acest ocular ii formeaza o imagine reala (pupila de iesire) aflata foarte aproape de f', a carei pozitie se masoara de la H2.
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 14 Dec 2007 15:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnilor, inca tot nu am aflat de unde se ia distanta "d" _d1-d2-d3-d4-d5-d6 (vezi desenul)??
Sus
CRISTIAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Dec 2007
Mesaje: 34

Motto: Desertaciunea desertaciunilor, toate sunt desertaciuni

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2007 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului: M-am gandit de fapt la ocularul nagler de 2,5mm
Raspunde cu citat (quote)

Am gresit. Citisem despre ocularul nagler cu f-2,5mm si imi ramasese gandul la el (7 lentile Rolling Eyes ) . Am citit su pe net si am vazut ca nu se poate plossl cu o asa f mica. Am inceput sa dau telefoane sa vad daca se pot comanda lentile la firmele producatoare din romania. la unii se poate, dar mi s-a spus ca m-ar costa fff mult, ptr ca as cumpara putine lentile, iar altii nu fac ptr pers.fizice.
Citisem ca binoclu are avantajul ca ofera mai multa luminozitate. Chiar si ocularul plossul mi se pare complicat.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact