Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
P2040114.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura Dobson - placaj sau PAL?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Oct 2018 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foloseste banda de hartie ca cea folosita de zugravi si vopsitori auto pentru a izola suprafetele pe care nu vrei sa le vopsesti sau lacuiesti.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 17 Oct 2018 05:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bine construita montura. Chiar daca uneori de saturi de anumite activitati banale si eventual de praf Laughing , ai satisfactia unui lucru bine facut si original. Apreciem pozele!

Spor si sanatate!
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 17 Oct 2018 07:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ups! De banda de hartie uitasem cu desavarsire.

De multe ori dupa ce termin un lucru, imi zic: intai il testez sa vad daca functioneaza cum trebuie si abia apoi il finisez. Dar aproape niciodata nu mai ajung la finisare.
Insa montura asta Dobson e o exceptie: chiar si mie imi place cum arata Smile.

Va multumesc.
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 20 Oct 2018 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ziceam ca sunt satul de praf si rumegus. Mda...
N-am avut stare, mai ales ca vremea nu m-a lasat sa ies cu montura noua, sa o probez, asa ca mi-am refacut trepiedul de care vorbeam intr-un post anterior. Inaltimea de la sol la partea de sus a hub-ului,cu picioarele desfacute, asa cum se vede in poza: 55 cm.
Mai am de pus cate o placuta de lemn orizontala aproape de sol, intre cele 2 parti care compun un picior.
Triunghiul din placaj il aveam facut dinainte, pentru altceva si mi-a ajuns la limita. Trebuie refacut, cand voi avea niste placaj de 4 mm., sa lipesc 2 foi.

In dupa-amiaza asta o sa mai fac o repriza de slefuit filete. Pana la urma trebuie sa mearga asa cum vreau eu!



9202018134033.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  392.81 kb
 Vizualizat:  de 4444 ori

9202018134033.jpg



9202018134051.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  353.82 kb
 Vizualizat:  de 4444 ori

9202018134051.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Oct 2018 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai ,frate , da' tu ai deschis fabrica de telescoape !? Shocked Mr. Green Very Happy

Foarte frumos , ce ma bucur sa vad asa ceva , spor la treaba , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 20 Oct 2018 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.
Am incercat tot felul de idei, pana m-am oprit la astea doua: un mic trepied, usor de carat si o montura Dobson clasica, mai voluminoasa si destul de grea.
Azi am mai slefuit putin filetele fittingurilor si cred ca asta e.
E destul, cred Smile.
Montura Dobson va merge impecabil, sunt sigur.
Dar sunt tare curios despre cum va merge montura din teuri si trepiedul cel mic.
E o combinatie atat de comoda, sunt mici si (relativ) usoare!
Acum vreau doar cer curat si de-as gasi un loc mai bun pt.observatii...
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 23 Oct 2018 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In aceasta seara mi-am testat montura (Dobson).
A mers asa cum ma asteptam, bine-foarte bine.
Mai trebuie mici tatonari. O modificare am adus-o pe teren, desi...am ramas doar cu jumatate din pasla: am mutat cele 4 pasle de la alitudine mai aproape de centru si s-a vazut diferenta destul de mare.
Maine as muta placutele de teflon de la azimut un pic mai spre centru. Merge lin, dar parca un pic prea greoi.

Si mai am o chestiune asupra careia nu m-am lamurit.
De la sol spre cer am asa: o piulita-fluture, saiba, placa de sol, piulita T (prinsa, deci, in partea de sus a placii de sol), placute de teflon, disc de pickup, baza rocker-box-ului. Ca la stellafane.org.
Cand misc montura in sensul de desfiletare, e ok, dar cand misc montura in sensul in care s-ar infileta surubul, incepe sa mearga un pic mai greoi, ca si cum surubul s-ar infileta putin. M-am uitat si surubul nu se roteste cand misc montura.

Fain sa folosesti telescopul stand pe un scaun si nu in picioare. Esti relaxat total.
Dezavantajul e ca incepi sa simti frigul mult mai repede si mai intens decat atunci cand stai in picioare. Iar zona lombara trebuie sa o infasor cu vreun fular, ceva, altfel nu ma vad prea bine.
A fost usor de transportat pe strada, desi coboratul si urcatul a 4 etaje, cu vreo 6 kg.de telescop si 7 kg.de montura mi-a cam scos sufletul, chiar daca le-am carat pe rand: cate 2 etaje telescopul, apoi ma intorceam dupa montura si tot asa.

Azi am dat o tura pe la magazine, dupa vaselina, pentru montura din teuri.
Aici majoritatea au doar din aia cu calciu, iar putinii la care am gasit si altceva au doar vaselina cu litiu si vaselina grafitata. Am vrut vaselina teflonata, dar nici vorba sa gasesc!
Maine am sa-mi iau, totusi, un tub de vaselina cu litiu si seara o sa ies cu micul trepied si montura din teuri, sa o incerc si pe asta.

Intre timp mi-am facut frana la montura Dobson si suport pentru luneta cautatoare. Acum sta frumos cu piulitele la lipit Smile pana maine.

Despre observatii, nimic de zis, cu Luna aproape plina si nori pe cer. In palcuri razlete si subtiri, dar erau acolo unde nu trebuie, pana ii misca vantul.
Totusi, pentru testat montura nici nu trebuia mai mult, stele se vedeau, Marte se vedea - bine ca se stabilizeaza imaginea foarte repede, bine ca nu am vibratii, am putut urmari cat am vrut Marte (e drept, la doar 160x), deci eu zic ca e bine!!!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Oct 2018 06:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, șurubul se poate strânge și destrânge dacă nu pui și o contrapiuliță. Eu am introdus șurubul de deasupra, am o șaibă lată apoi vine rockerul, este din MDF melaminat lucios, pastilele de teflon sunt prinse pe placa de bază din PAL, apoi am iar șaibă lată, piuliță+contrapiuliță. Ansamblul are joc cam 2 mm. Stă prin greutatea lui în contact cu pastilele de teflon. Știu ce zici cu căratul la et.4 și chiar 5 unde stau acum. Și al meu are tot cam atât, în jur de 7Kg fiecare, tub și montură. Dar la tub am prins o curea, îl iau în spate ca pe o pușcă cu tubul vertical, într-o mână țin montura și în cealaltă geanta cu oculare. Pot merge așa vreo 100m cred. Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 23 Oct 2018 07:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.
Atunci o sa folosesc si eu contrapiulita.
De fapt, pun intai o piulita hexagonala, iar cu rol de.contrapiulita foi folosi piulita-fluture pe care o am acum.
Ma gandeam ca atunci cand am dat gaurile pentru surub, poate nu am tinut masina de gaurit chiar perpendiculara. Eu m-am straduit sa fac treaba cat mai buna, dar intotdeauna am avut o problema cu gaurile date din mana (gauri cu bormasina...).

Eu sunt obligat sa merg pe jos cam 1 km.dus-intors. Iar in viitorul apropiat, va trebui sa merg cam 4 km.dus-intors!!!
Acum mai merge sa ma deplasez pe jos, cu tubul in spate si montura pe carucior.
Dar pentru 4 km., sigur voi apela de fiecare data la taxi, nu am incotro!
Am.ca tarit, de curiozitate, trepiedul cu montura din teuri: 4,3 kg. Alta viata! Contragreutatile nu le-am socotit, pietroaiele pe care le-am dus in poienita de observatii sunt la locul lor Smile, desi activitati au fost in zona aia (din pacate, muulte batiste de hartie si vreo 2 pet-uri de bere lasate unde s-a nimerit). Cosul de gunoi e la cel mult o suta de metri, dar probabil ca a fost vopsit cu ceva vopsea speciala, pe care unii pur si simplu nu o pot vedea!!!
Diseara poate nu uit sa-mi iau o punga in plus si le adun eu, nu o zic ca sa ma laud, dar nici nu-mi pica orgoliul daca fac asta.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Oct 2018 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

El are deja contapiulita inglobata in placa de baza sub forma piulitei cu gheare.

dreamer54

Pe cine va asigura cointrapiulita !? Shocked
Nu-i cine stie ce dar oricum te plangi de greutate, eu sunt convins ca va fi inutila.
Eu mai degraba cred ca nu ai strans ca lumea piulita fluture...
Ai folosit cheie pe capul surubului in timp ce strangeai piulita fluture ?

Orice mecanism trebuie rodat , acel ''r'' vine probabil si de la cuvantul ''rabdare''... Very Happy

Mda , cand citesc mesajele voastre de la categoria ''cocos'' si tot va plangeti ... ce sa zic !?
Monturica lui Toleascop cantareste singurica 6kg iar tubul 12 kg.
Dar eu fac dribling numai prin curte.
Iar cand mergem la padure ,munceste sclava mea Octavia...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 24 Oct 2018 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu, am strans doar la mana, o mana pe capul surubului, cu cealalta invarteam de piulita, am crezut ca e suficient.
Si un pic mai multa rabdare nu mi-ar strica, recunosc.
Cu greutatea, ne descurcam fiecare dupa posibilitati si sensibilitati. Ma protejez cat pot, ca sa pot cara si pe mai tarziu greutati in limitele decente, de uz casnic, sa zicem. Mai ales ca stiu cum e sa te doara tare cand iti cari doar propria greutate.
Multumesc.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Oct 2018 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa ai grija cu greutatile...poti ajunge la momentul din care singura alternativa trece prin lama bisturiului sau raza laserului ,mai nou.

Strangerea numai cu mana poate ca ar fi suficienta daca ai avea surub-fluture sau cu rozeta.
La ''Toleascop'' folosesc surub cu cap hexagonal ,deci folosesc cheie lata.
La ''Ratusca cea urata'' am surub cu rozeta , deci strang numai cu mana.
La primul nu am probleme cu lunile.
La al doilea s-a intamplat odata ceea ce ai descris.
De acolo sugestia...

Succes,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 29 Oct 2018 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu parere de rau va anunt ca a trebuit sa refac rocker-box-ul. Nu am avut incotro, efectiv nu faceam fata prea bine la 7 kg.pe 4 etaje.
Am facut altul, mai scurt cu 20 de cm., am refacut si placa de sol, asta e...Sad
Am castigat vreo 2 kg.la greutate. Poate nu pare mult, dar s-a simtit.
Azi am iesit din nou pe cer, ca sa vad ce si cum cu montura. Dar si cerul a fost chiar bun, dar a tinut nu mai mult de jumatate de ora, dupa care s-a albit de nori.
Am vazut pt.prima data Roiul spiralat din Perseu. Interesant prin faptul ca evoca simetrie si geometrie. Nu am scris asta la rubrica de observatii pt.ca...nah, o singura observatie?!? Adevarat ca am revazut dubla dubla a Lirei, roiul dublu din Perseu si m-am holbat ceva mai mult prin Pleiade, unde, nici una nici doua, imi da prin cap sa vad Merope Nebula. Dar nu-i nimic, macar mi-am confirmat din nou ca am vointa Smile))
Montura se misca bine pe azimut, sunt multumit. Poate am tendinta sa zic ca se misca un pic greu, dar cand pun ochiul la.ocular, realizez ca e exact ce trebuie: nu sacadeaza/miscarea e uniforma, se opreste exact acolo unde trebuie, fara reveniri usoare/valsari in jurul punctului de oprire (backlash e termenul in engleza?)
Pe altitudine mai e loc de teste. Am vreo 2 tiple de pasla autoadeziva, dar nu-s grozave. Am mai avut pana de curand si un rest dintr-o alta, pe care am risipit-o aiurea, desi aia era cea mai buna.
In rest, privind prin ocular stand asezat pe scaun, toate bune. Mai putin contorsiunile pe care le fac cand ma uit prin red dot finder. Mai ales cand creste altitudinea/ma apropii de zenit. Cautatoarea optica la 90 de grade inca asteapta un sistem de aliniere (cred ca-mi iau un trepied mic de tot ca pret si-l las fara capul cu bila sau imi fac eu un cap cu bila).
Dar, mai de pe scaun, mai in genunchi, mai cu gatul intepenit, m-am descurcat. Asta e situatia, sunt constient ca nu le pot avea pe toate.
Tre'sa-mi iau (pe asta chiar ca nu mai am rabdare sa o fac!!!) o mica tavita sau cutiuta, de plastic probabil, pe care sa o agat de o latura a monturii si in care sa pun capacele de ochi ale ocularelor. Mi-e cam incomod sa tot bag mana printre decupajele monturii sa bajbai dupa capace pe fundul rocker-box-ului.

Pana una alta, mi-e un dor de cer bun si de relaxare printre vechile prietene astrale, cum nu va imaginati!
Dar las'ca vine si vremea buna si recuperez!


Ultima modificare efectuata de catre dreammer54 la 29 Oct 2018 23:47, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Oct 2018 23:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

''Dar las'ca vine si vremea buna si recuperez!''

Doamne ajuta , asa sa fie , mi-e dor si mie de observatii adevarate !
Incepe sa mi se faca greata cand vad ecrane...

Bine faci, fa-ti telescopul asa cum poti sa-l utilizezi cel mai bine ,cel mai des ,cel mai usor.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 01 Noi 2018 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am roti noi de altitudine
M-am dus la magazin dupa capace de 250 mm., ptteava pvc. Dar cand mi s-a cerut 49 lei/buc., m-am blocat putin.
Asa ca m-am i tors acasa si am taiat incet si cu grija la traforaj.
Placaj de 15 mm.grosime, diametru de 250 mm., banda-cant pentru mobilier, lipita cu fierul de calcat. Daca banda-cant se va uza prea repede, o sa iau un capat de teava de 250 mm.si imi tai 2 cercuri in interiorul carora bag rotile actuale.
Stiam ca se recomanda roti de altitudine cat mai mari, dar nu ma asteptam la asa diferenta, de la 160 la 250 mm., cel putin in casa...ca vremea nu-mi da voie sa ies la cer Sad



1012018192413.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  643.72 kb
 Vizualizat:  de 4077 ori

1012018192413.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact