Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M13_05-05-25.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Adaptare pentru modul vizual Rubinar 10/1000


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2011 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze de interventie dar vreau sa spun ca si la Rubinar focusul se face tot pe filet.
Rulmentul de care se face vorbire se afla intre inelul de prindere pe montura si tubul instrumentului si permite rotirea libera a ansamblului instrument-aparat foto, sau in cazul de fata instrument-diagonala-ocular fata de montura.
Nu stiu si daca la modelul cel vechi prezentat de AFP este prezent acest rulment.
Sus
AFP
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Apr 2011
Mesaje: 6



Localitate: iasi

MesajTrimis: 16 Apr 2011 14:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru aprecieri.
Zoth: modelul vechi de MTO nu are acest rulment.
referitor la focalizare:
focalizarea o fac din inelul normal de focalizare al obiectivului, iar cea fina prin deplasarea in limita a 4 mm a ocularului care se roteste pe un filet M42 cu pas mic.
in cazul ocularului transformat din viewfinder de Pentacon acesta are o parte fixa cu filet M42 si una mobila cu ansamblul de lentile.
diagonala de la Canon imi da exact aceeasi imagine ca in ocular si imi face doar o corectie de -/+ 4 dioptrii.
pentru cei care utilizeaza MTO e bine sa-si faca un adaptor de la 1 1/4 la M42 si apoi un filet mama/tata de 5-6 mm lungime.
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Apr 2011 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Faină treabă! Eu am un MTO, e mai simplu, are un singur menisc iar sistemul de focalizare e pe filet, mai păcătos decât al rubinarului care am văzut că este pe bile de rulment. Cum te descurci cu focalizarea? La mine e problematică, mișcarea necesară este foarte fină.


Exista solutii pentru o focusare fina care pot fi montate direct pe obiectiv ca cele de aici sau iti poti lua un microfocuser (se monteaza direct pe prisma daca folosesti una sau direct pe obiectiv cu un adaptor M42->T2) cum este cel de aici si pe care il am si eu. Totusi focalizarea direct din miscarea tubului nu mi se pare foarte incomoda si de cele mai multe ori o folosesc in detrimentul microfocuserului care intervine doar in situatii limita. Mai degraba problema focusarii este data de faptul ca fara o montura stabila imaginea se misca in ocular si nu iti dai seama unde esti in focus pe de o parte si pe de alta parte de raportul de transmitere intre rotatia unghiulara a tubului si cursa liniara a secundarei care ar fi trebuit sa fie putin mai mic (adica de helicoidul de focus). Sunt in fotografie obiective care au cursa scurta de focus si obiective care au cursa lunga de focus pentru aceeasi focala. Primele sunt comod de folosit si celelalte sunt mai precise ca si zona de focalizare.

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Apr 2011 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, problema vine de la faptul că folosind o diagonală sunt obligat să folosesc o zonă din filet care nu este uzată (e dincolo de cursa lui normală), merge greu chiar după curățat și uns, dar și din cauză că montura pe care o foloseam nu era destul de stabilă și pierdeam obiectul până focusam. Nu am inelul cu filet M42 original, am înlocuit piesa pe care era inelul M42 cu un port-ocular fix în care stă diagonala. Am mai încercat focalizări fine mișcând ocularul în tubul diagonalei. Mai trebuie lucrat la el oricum, probabil că o să încerc un sistem exterior cu coliere și șurub, nu neapărat micrometric. Sper ca pe montura piston nr.2 să stea mai fix.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Apr 2011 20:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca tot s-a reactivat topicul atasez cateva imagini si cateva impresii pentru cei care sunt interesati de subiect.
Obiectivul sau sa-i spun telescopul se poate transforma usor intr-o investitie care sa consume foarte multe resurse financiare asa ca inainte sa il cumparati ganditi-va ca pretul accesoriillor pentru transformarea lui este aproape de pretul obiectivului (flansa sau adaptor M42->T2, prisma, suport ocular).
In ciuda designului este totusi un telescop de 4" cu o obstructie centrala destul de mare si performantele lui sunt limitate.
Il puteti folosi pentru observatii terestre, pentru luna, pentru a vizualiza cateva obiecte deepsky mai luminoase, pentru stele duble etc.
Pana la mariri de 80x imaginile terestre sunt bune insa de aici si pana la 130x contrastul scade iar dupa aceasta putere incep sa nu se mai vada detalii suplimentare.
Imaginile stelelor sunt foarte bune, punctiforme, superioare celor date de un refractor acromat si raman asa si atunci cand se creste puterea.
Imaginile lunare sunt excelente.
Este extraordinar de portabil. Il puteti lua pe umar cand iesiti la plimbare impreuna cu un trepied foto si sa faceti usor observatii lunare sau pe stele duble din oras.
Per ansamblu in ciuda faptului ca l-am luat initial din pasiune pentru obiectivele foto nu sunt dezamagit de ceea ce ofera ca si telescop si mai ales ca portabilitate.
Nu este un instrument pentru un incepator si recomand oricui sa se orienteze catre o apertura mai mare.



rubinar6.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  277.55 kb
 Vizualizat:  de 11640 ori

rubinar6.JPG



rubinar5.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  256.34 kb
 Vizualizat:  de 11640 ori

rubinar5.JPG



rubinar4.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  277.26 kb
 Vizualizat:  de 11640 ori

rubinar4.JPG



rubinar3.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  267.66 kb
 Vizualizat:  de 11640 ori

rubinar3.JPG



rubinar2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  304.58 kb
 Vizualizat:  de 11640 ori

rubinar2.JPG



rubinar1.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  271.43 kb
 Vizualizat:  de 11640 ori

rubinar1.JPG



_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Apr 2011 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arată foarte bine, îmi place căutătorul Laser cu suport demontabil. Ocularul Baader cu focala reglabilă în pași cred că este foarte potrivit, în special pentru observații terestre.

Îți dau dreptate, și MTO-ul "face" la fel, eu l-am luat într-o stare mult mai proastă și foarte ieftin, iar investițiile de până acum au fost nesemnificative în bani, dar semnificative în timp de lucru și gândire pentru a găsi cea mai bună soluție pentru repararea lui. Comparativ cu refractorul Fraunhofer de 80x900, captează cam aceeași lumină, avantajul este însă lipsa aberațiilor cromatice care la măriri mai mari deja se văd, dar și portabilitatea. Satisfacția este după măsura așteptărilor fiecăruia, nu? Să-l folosești sănătos mult timp de-acum înainte!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2011 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am o intrebare pentru cei care stiu optica si au fost interesati cat de cat de acest sistem. Am citit ce se mai gaseste pe Internet legat de acest subiect insa nu m-am lamurit pe deplin de ce focala acestui instrument se modifica atat de mult atunci cand utilizezi sa spunem o oglinda sau o prisma diagonala fata de situatia cand conectezi suportul de ocular direct la telescop. Este raportata o diferenta de la F16 la F10 intre cele doua situatii.
_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2011 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In starea nemodificata acest instrument are planul focal situat la 45mm in spatele flansei M42.
In cazul in care cuplam la iesire direct un ocular si asiguram conditia de confocalitate pe aceasta distanta atunci instrumentul va functiona la raportul focal dat de fabricant, adica la f/10.
In momentul in care introducem la iesire o oglinda sau o prisma vom fi nevoiti sa mutam planul focal al instrumentului mai in spate cu atat mai mult cu cat drumul optic cerut de conditia de confocalitate este mai mare.
Mutarea planului focal al instrumentului mai in spate se face prin apropierea celor doua oglinzi si de aici rezulta modificarea raportului focal final.
Logica este simpla: considerati oglinda primara ca pe obiectivul instrumentului iar secundara ca pe un barlow. Mutand barlowul spre obiectiv planul focal este mutat mai in spate dar creste si raportul focal final al ansamblului.
Este suficient de clar?
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2011 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce am recitit ce am scris mi-am dat seama ca nu m-am exprimat cum trebuie. Nu vorbim doar de modificarea raportului focal dat de repozitionarea oglinzilor ci avem chiar o modificare de focala. Adica modificarea raportului focal ar trebui sa dea doar imagini mai luminoase sau mai intunecate obiectele pastrandu-si dimensiunile pentru un anume ocular folosit. Insa cu acelasi ocular functie de drumul optic de la corectorul de camp la el se modifica si puterea de marire ceea ce inseamna ca se schimba efectiv focala instrumentului si nu doar se muta planul focal (corecteaza-ma daca gresesc).
_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Mai 2011 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact asta ti-a explicat zoth,daca te gandesti la secundara Cass ca la o lentila Barlow,prin introducerea diagonalei esti obligat sa modifici distanta ''B'' echivalenta a lentilei Barlow asadar modifici /maresti''M'',amplificarea distantei focale a oglinzii primare de catre secundara.
De asemenea raportul focal nu se poate modifica fara modificarea fie a aperturii fie a focalei.
Daca-i fara suparare,putem discuta pana ne lamurim,parerea mea este sa intrebi pana ce lucrurile sunt clare.Ca d'aia exista forumuri,nu-i asa?
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2011 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adrian, poate nu m-am exprimat suficient de clar: odata ce modificam distanta dintre cele doua oglinzi, modificam automat si focala instrumentului.
La orice cass, mak sau SC, oglinda secundara este un element activ (cu amplificare) iar repozitionarea acesteia fata de oglinda primara duce la modificarea focalei instrumentului.
La scaderea distantei dintre oglinzi focala finala creste in timp ce prin cresterea distantei dintre principala si secundara, focala finala scade.
Mircea a explicat la fel de bine fenomenul Very Happy
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2011 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, deci sa inteleg ca natura convexa a oglinzii secundare face ca focala instrumentului sa fie schimbata efectiv functie de pozitia ei fata de primara.
_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mai 2011 08:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, exact asa Very Happy
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2013 23:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Continui cu prezentarea adaptarii ocularelor care au fost desemnate sa lucreze in cuplaj direct cu prisma T2.
Transformarea a avut in vedere un comportament parfocal.
Pentru ocularele de 20mm, 12.5mm si 10mm care au diafragmele de camp incluse in corp, noua forma a barelului este prezentata in desenul de mai jos.
Ocularele se desurubeaza din barelul original, se reinsurubeaza pe noul barel si transformarea e gata!
Cum arata in realitate le puteti vedea intr-unul din posturile anterioare.
Sper ca de data asta am fost mai atent la amanunte Smile


Pentru cazul in care mai sunt inca persoane interesate de subiect, adaptarea ocularelor de la M28 la T2 se poate face in cazul in care nu aveti acces la un strungar printr-un adaptor dedicat care se gaseste in comert:
http://www.teleskop-express.de/shop/produc...hread.html
Ca sa testati daca un ocular se poate monta cu ajutorul lui trebuie sa desfiletati bariletul si sa incercati infiletarea opticii in filetul de filtre (adica la capatul opus). Daca se poate inversa, ocularul este "compatibil" Toate ortoscopicele "Circle T" sunt compatibile cu el si de asemenea o serie de oculare Plossl. Adaptorul este identic cu cel descris de zoth.



barel_t2_820.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  19.9 kb
 Vizualizat:  de 10064 ori

barel_t2_820.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Apr 2017 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

După mult timp revin cu o îmbunățire adusă teleobiectivului MTO11CA. După cum se poate vedea în imagine (scuzați calitatea, e făcută cu telefonul) am procurat un focuser elicoidal de pe ebay, model Lacerta de 1.25" cu lungimea activă de 10mm. Deoarece mai demult am strunjit flanșa originală a teleobiectivului ca să se potrivească o prismă diagonală pe filet Vixen M36.4x1 acest focuser s-a potrivit la fix. Nu mai pot folosi diagonala aceea ci o alta cu oglindă pe care o aveam disponibilă. Focalizatorul a costat în jur de 25USD și este prevăzut cu inel de compresie și gradații fine. Nu este Lacerta original care costă destul de mult dar își face treaba cu brio. Am eliminat astfel inconvenientul focalizării prin rotirea obiectivului care mergea greu. Ca să ajung în focus a trebuit să mai rotesc vreo tură și jumătate (2-3mm, nu am măsurat exact), față de poziția originală de la F/10 estimez că am apropiat cu 10mm. Nu știu ce focală are acum Probabil un microfocalizator Baader ar fi fost mai bun fiind mai scurt.


18055799_783020758517085_7997723063510518355_o.jpg
 Descriere:
MTO11CA cu focuser elicoidal tip Lacerta
 Marime fisier:  152.05 kb
 Vizualizat:  de 7082 ori

18055799_783020758517085_7997723063510518355_o.jpg



_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact