Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Na-lamp_sp4_0_SA200_phone_.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

46P/Wirtanen


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 526



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 14 Dec 2018 01:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiind in sfarsit senin si in Arad, si vazand prognoza pe urmatoarele saptamani, am realizat ca e cam singura mea sansa sa vad cometa. Am vazut -o pe la ora 18.00 pe camp in afara orasului prin binoclu CZ 8x30 pe care o port in masina ..asa pentru orice eventualitate, iar cum eram pe drum spre casa si in afara orasului Smile
M-a surprins cat de mare e diametrul si ce bine se vedea. Nu am vazut coada cometara sau nucleul dar dimensiunea m-a surprins. Apoi ajuns acasa am incercat cu dobsonianul de 203/1000 si luneta 70/700, dar din cauza poluarii luminoase nu am obtinut rezultate bune. Sa vazuut dar foarte slab, mult mai slabut decat in binoclu mic pe camp si parca in luneta si telescop parea cumva mai mic decat in binoclu. Am decis sa ies la cer negru in padurea de langa oras si am observat cometa cu binoclurile CZ8x30 si Champion 10x50. Rezultate asemanatoare intre binocluri si foarte bune. Parca cu vedere periferica am putut distinge coada cometei. Binoclul mic are camp vizual de aproape 10 grade, astfel a fost extrem de usor de gasit 46P. Dupa un timp sa putut vedea si cu ochiul liber (parca Smile )
Cu ocazia asta am testat binoclul Carl Zeiss 8x30 pe mai multe obiecte in comparatie cu Champion 10x50 si am realizat ca micutul cz e un bun prieten al meu Smile

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Dec 2018 03:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit am vazut-o. Cu binoclu SW 10x50. Mult mai palida decat ma asteptam - probabil lumina din parc, foarte intensa, desi e locul cel mai intunecat in care ma incumet sa merg la ore din astea. Obligatoriu trebuie sa fac niste parasolare pentru binoclu. O usoara nuanta verzuie. Imi pare rau ca nu am luat si camera foto. Cred ca ar fi iesit ceva. Sau ar fi iesit zeama din baterii pe frigul asta.

La cometa s-a mai adugat 6 meteori, din care trei destul de seriosi, si foarte rapizi.

Evident ca am mai stat sa ma delectez cu imaginea Orionului, A Pleiadelor, si a Hyadelor, vesnic superbe. La sfarsit tremura si binoclul.

_________________
Dragos N
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Dec 2018 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari celor care au vazut-o, ca sa zic asa, pe ultima suta de metrii Smile
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Dec 2018 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri 13 dec am iesit afara din oras la Silagiu pe deal . am vazut cu vedere periferica cometa . si am facut si poze fara montura doar trepied si Canon 6D . cateva Geminide am zarit in ora petrecuta la -4 grade .
vazuta bine prin binoclu 10x42 si mult mai bine prin 20x 60.



Autosave co2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  467.44 kb
 Vizualizat:  de 5722 ori

Autosave co2.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Dec 2018 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Abia astept sa vad desenul tau la cometa 46 P.
Eu am facut schite la observatiile din 7 si 10 Decembrie ,dar nu si aseara.
Despre protejarea cu mainile contra luminii parazite : eu cred ca a venit momentul sa ne facem niste glugi de observatie .
Iata ce mi-am notat ca model :

http://r-sky.org/en/products/observing-hood

Armand

Felicitari pentru observarea cometei 46P.
Este cumva prima cometa observata de tine ?
Asa cum am scris si pe CN , si pe mine ma deruteaza faptul ca in binoclu vad coma de dimensiune mai mare decat in telescopul cu o apertura de sase ori mai mare ca arie...

Dragos

46 P este palida si in telescopul de 125mm.
Bine ca ai amintit , aseara am vazut si eu doi meteori , apartinand clar -dupa directie - de curentul Geminidelor.

Tavi

Multumesc pentru poza si felicitari pentru observarea cometei cu ochiul liber.

Aseara ,13 Decembrie, am facut a treia observatie la cometa 46P Wirtanen.
Am folosit binoclul Fujinon 7x50mm si dobsonianul ''Ratusca cea urata'' 125mm F/6.9 .
Nu am putut folosi telescopul RFT 125mm F/4.5 deoarece accesul la acesta este blocat de niste materiale de constructii.
Cometa am observat-o la grosismentele de 27x/ TS 32mm WF 2'' si 87x /Kellner 10mm.
S-a vazut coma usor mai luminoasa spre centru, nucleul cu aspect stelar si ,prin filtru Moon&Skyglow , se zarea coada dezvoltata spre SV la un unghi de pozitie de aprox. 200+ grade.

Am observat in doua reprize ,intai la ora 21:00,numai cu binoclul si apoi de la 23:00 la ora 1:00 , cu binoclul si cu telescopul de 125mm F/6.9.
La ora 21 ,vazuta prin binoclu, cometa forma un triunghi isoscel cu stelele 5Tau si 4Tau,denumite f si s Tau in Stellarium.
La ora 1:00 , cometa forma un triunghi aproape dreptunghic ,cu varful de 90 grade in steaua 5 Tau/f Tau.
Asadar , deplasarea cometei a fost foarte bine vizibila si prin binoclu.
In telescop , deplasarea spre N-NE a cometei a fost evidenta fata de fundalul stelar,mai ales fata de o pereche de stelute slabe aflate pe directia de deplasare.

A fost prea frig ,nu am facut schita.

Edit :

Am uitat sa scriu ce era mai important.Embarassed
De la ora 23:00 ,am incercat sa fac estimari ale luminozitatii cometei 46 P Wirtanen prin binoclul Fujinon 7x50mm , folosind obiecte DSO pentru comparatie.
Galaxia M31 a fost mult prea luminoasa fata de 46P , am renuntat la folosirea ei.
M15 ar fi fost potrivita ,fiind mai slab luminoasa dar era prea mica in diametru.
Pana la urma, am ales roiul M34 din Perseus si roiul M37 din Auriga.
Am notat urmatoarele comparatii :

(M34) 4 (46P)

adica M34 s-a vazut mai luminoasa decat cometa ,de la prima privire

(46P) 3 (M37)

adica 46P s-a vazut ca era mai luminoasa ca M37 dar diferenta de luminozitate s-a vazut putin mai greu.

Comparatia din 13 Decembrie 1918 ,ora 21:30 UTC :

(M34) 4 (46P) 3 (M37)

M34 = 5.5 mv

M37 = 6.2 mv

Delta = 6.2 - 5.5 = 0.7 mv

0.7 : 7 = 0.1 mv

Luminozitatea cometei 46P Wirtanen , dupa estimarea mea de mai sus, de la 13 dec. 2018 ora 21:30 UTC a fost de 5.9 mv dupa relatia:

5.5 + 0.1 x 4 = 5.9 mv

Dupa ce am facut socotelile simple de mai sus , am verificat pe internet.

''www.heavens-above.com'' da cea mai recenta valoare a magnitudinii = 6.5mv.

https://www.heavens-above.com/comet.aspx?c...amp;tz=UCT

''theskylive.com'' da pentru magnitudinea cometei 46P= 4.6 (COBS)

https://theskylive.com/46p-info#lightcurve

https://cobs.si/recent

Fara indoiala ca poluarea luminoasa impreuna cu pacla atmosferica au influentat puternic rezultatul estimarii luminozitatii cometei de la C.S.A.M. adica ''Centrul Spatial-Astronomic Mirciulica''.
Raportul lui Armand vine in sprijinul acestei banale ipoteze care nu cred ca mai necesita demonstratie.

Mircea



mv 46P-heavens-above.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  32.35 kb
 Vizualizat:  de 5669 ori

mv 46P-heavens-above.JPG



mv 46P-skylive.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  68.27 kb
 Vizualizat:  de 5669 ori

mv 46P-skylive.JPG



mv 46P-COBS.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  70.53 kb
 Vizualizat:  de 5669 ori

mv 46P-COBS.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Dec 2018 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc grupului format dintr-o singura persoana de la C.S.A.M. Smile
Eu am specificat magnitudinea vizuala, dar e luata de la unele resurse oficiale (4,6). Dar daca ar fi sa fac eu o estimare proprie, as inclina sa zic ca a fost mai palida (aprox 6,5), exact cum a spus si Mircea de la C.S.A.M. Smile
Chiar am prins ultimul tren de observare al cometei, ca vad ca in tara se va asterne zapada! Si in legatura cu gluga, aveam gluga la geaca, dar e prea stramta sa acopere si ocularele. E clar, trebuie sa schimb geaca Smile Si apropo, a fost un frig cand am observat cometa de inghetase iarba, care deja sclipea de sticloasa ce era.

Pentru a vedea mai bine desenul trebuie marit. Asa se poate observa si sclipirea ca de stea din centrul cometei asa cum am vazut-o eu la oculare.



WIRTANEN.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  250.5 kb
 Vizualizat:  de 5658 ori

WIRTANEN.jpg


Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 480



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2018 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit si eu sa o vad aseara, pentru prima oara in aceasta aparitie.
Am folosit doar binoclul la observatii(10x50), coama mare, cam de 50', cu un grad de condensare mediu, usor vizibila chiar si din Bucuresti. Am facut si cateva poze, aici este un cadru cu un timp total de expunere de 10minute. (40x15s, cu obiectivul pus la 24mm, direct de pe trepied)
Nu am stat mult la procesare, puteam de cosmetizez stelele mult mai frumos, dar eram interesat sa iasa cometa bine. Nici cu focusul nu m-am inteles prea bine mai ales ca faceam totul pe fuga.

Cer senin!

PS: Mircea, legat de diferenta de aspect prin diferite instrumente, din ce tin eu minte, cometele ce sunt foarte difuze si/sau destul de mari in dimesiune aparenta, nu o sa exceleze la observatiile prin instrumente cu aperturi mari, deoarece o sa avem un camp vizual ingust, iar lumina colectata o apertura mare o sa fie prea multa, astfel exteriorul cometei o sa se piarda in fundal, fiindca apertura mare colecteaza si lumina cerului, nu doar a cometei. Binoclul este foarte bun in acest moment, tine un contrast bun intre cometa si cer, iar campul vizual mare, permite vizualizarea in intregime a cometei.
Tin minte acum cativa ani, de la Lisa, ca am incercat observarea unei comete de mag. 9(deci o tinta foarte usoara de pe un cer negru, not this time), dar care era foarte difuza( DC=1/2), culmea, din 3 instrumente folosite, cea mai buna observatie am facut-o prin dobsonul lui Tavi, de 125mm(sper ca tin minte bine dimesiunea), prin 200mm abia o identificam fiindca aveam un fundal inecat in lumina colectata de apertura mare, in 100mm fundaul era mai negru, dar nici cometa nu o vedeam cum trebuie, in schimb prin 125 fundalul era relativ negru si colectam si suficienta lumina de la cometa incat sa o vad destul de clar. La comete nu totul tine de dimesiune, ci de cum reusim sa adaptam aceea dimesiune la "fitele" cometei. Suna cunoscut nu? Laughing



46p11.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  710.52 kb
 Vizualizat:  de 5650 ori

46p11.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 15 Dec 2018 00:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicetari tuturor pentru observatii si mai poze la cometa 46P Wirtanen. Very Happy
Am observat si eu cometa in seara asta cu telescopul de 114mm si prin cautatorul 13x50 al acestuia (ca binoclul il am dereglat, mi l-a daramat pe jos pisica). Cerul nu a fost prea curat, fiind o pacla foarte subtire, plus Luna care contribuia la marirea poluarii luminoase.
Cu ochiul liber nu am vazut deloc cometa, dar prin cautatorul telescopului se vedea relativ bine, mai ales prin telescop,la 22x cu ocularul de 40mm. Era destul de maricica, se vedea coama, partea difuza relativ slab luminoasa, ce inconjura zona centrala cu nucleul, care se vedea cel mai bine, nucleul avand aspect stelar. Coada nu am observat deloc, poate din cauza conditiilor din seara asta.
Apoi s-a inrautatit transparenta tot mai mult, pacla ingrosandu-se tot mai mult. Voiam sa mai fac si niste poze la cometa ,dar vremea a schimbat "planul" repede.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Dec 2018 00:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Felicitari si tot respectul pentru modul foarte veridic in care ai redat impresia vizuala a cometei !
Privitor la gluga astronomica : am veste captusite ,cu buzunare pentru oculare si destul de largi ca sa intre peste alte haine.Acestea nu le schimb.
Ma gandesc numai la o gluga detasata dar cu o parte rabatabila cum se vede in poze ,care sa acopere lumina venind pe langa periferia fetei.
Acea lumina este de doua ori daunatoare cand folosesti filtre.
Odata ca deranjeaza direct vederea.
Apoi ,deoarece filtrele gen UHC functioneaza in ambele directii , lumina care cade pe globul ocular este reflectata inca odata inapoi de filtru ca de o semioglinda selectiva si ajunge iar in ochi.
Si uite asa , multi se plang de faptul ca filtrul UHC nu prea da rezultate...

Niky360

Imi place si fotografia ta,felicitari pentru observatie si multumesc pentru testele interesante descrise!
Acest episod arata ce instrumente minunate dar pline de hachite sunt telescoapele noastre.

Tinand cont de vremea predominant potrivnica , sunt foarte incantat sa vad ca 46P Wirtanen este o cometa cu multe observatii.

Iulian

Imi pare rau sa aflu ca acel binoclu rautacios al tau a lovit-o pe biata pisicuta.
Te rog sa-l pedepsesti si in calitate de proprietar neglijent al binoclului sa iti prezinti scuzele tale Majestatii Sale Pisi !

Te rog incearca sa observi 46P cu filtrul UHC , as avea nevoie de o confirmare daca ''fantoma'' pe care am vazut-o a fost chiar coada cometei.
La cate becuri netrebnice sunt in lumea asta ,nu poti sa stii fara verificari independente...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 480



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Dec 2018 04:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, placerea este a mea, desi nu prea mai fac observatii si nu ma mai implic in discutii cum o faceam odata, citesc mereu topicurile, mai ales cele DSO, dar cand vine vorba de comete am o slabiciune Smile. Imaginea cometei de acum 2 zile, mi-a creat un deja-vu, fix acum 3ani si 11luni am pozat o alta cometa ce se afla cam in acelasi loc cu Wirtanen.

Conditiile de atunci au fost cu mult diferite, eram la Comana, pe un cer negru tuci si aveam un obiectiv mai luminos, fata de acum, sub cerul capitalei care a fost cam incetosat.



Untitled-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1008.15 kb
 Vizualizat:  de 5582 ori

Untitled-1.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Dec 2018 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niky360,
Asta da coincidenta!!!!
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 15 Dec 2018 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niky360 , foarte interesante fotografiile cu cometele 46P Wirtanen si C/2014 Q2 Lovejov. Very Happy Cometele apar aproape in acelasi loc pe cer, in constelatia Taurul. Felicitari. Smile

Dl. Mircea Pteancu.
Aseara am fost asa presat atat de treburi, cat si de apropierea iminenta a norilor dinspre sud, incat m-am grabit sa observ cometa si uitasem sa mai iau si filtrul UHC sa il folosesc la observarea cometei, dar in sesiunile anterioare am observat cometa si cu filtrul UHC si cometa se vedea mai palida dar parca mai extinsa decat fara filtru, insa coada nu am observat deloc la aceasta cometa. Cand am facut fotografii la cometa, pe data de 6 decembrie, am facut si o fotografie prin filtrul UHC la cometa si cometa apare mai palida decat fara filtru UHC, insa aparatul foto "percepe" diferit lumea fata de ochiul uman. Are sensibilitate mai mare decat ochiul dar calitatea este inferioara ochiului uman.
Marti ,conform prognozei, va fi senin, poate atunci voi observa cometa din nou si o sa folosesc filtrul UHC sa verific daca se observa coada. Si poate voi face si ceva fotografii.

[Off topic] In cazul binoclului 10x50 decolimat, pisica a fost "faptasul" ,iar binoclul "victima" ,insa vina a fost bineinteles, a "propietarului" binoclului care l-a lasat nesupravegheat pe pervazul de la geam, afara. Laughing Data viitoare o sa fiu mai atent cu binoclul. Smile



P1160465.JPG
 Descriere:
Cometa 46P Wirtanen 6-12-2018. Comparatie poza realizata prin filtrul UHC vs poza fara filtrul UHC.
 Marime fisier:  237.06 kb
 Vizualizat:  de 5541 ori

P1160465.JPG



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Dec 2018 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niky360

Superba comparatia fotografiilor celor doua comete , as zice ca este ''buna de revista''.

Iulian

Am stiut din prima clipa ce s-a intamplat cu binoclul dar ce sa fac ...e un fel de deformatie profesionala.
La noi in casa eu reprezint interesele pisicii , sunt ''avocatul'' ei si , uneori , asa o si pomenesc drept ''Clienta'' mea care , evident ...''niciodata nu a avut intentia , este gresit inteleasa , este victima unei neintelegeri etc ''.

Maine 46P este cel mai aproape de Terra dar nu prea sunt sanse sa o vad.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 17 Dec 2018 04:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am ieșit pe 13 decembrie împreună cu o trupă pe lângă București și am putut face o plimbare destul de consistentă pe cer care a inclus-o și pe 46P.

Am avut 142 de expuneri de 30s, mai jos stacked și aplicat filtrul Larson Sekanina pentru vedea jeturile care izvorăsc din nucleu. Initial am aliniat cometa si am facut stack pe toate cadrele. Apoi am aplicat L-S și jeturile arătau superb. Citind despre dinamicitatea peisajului cometar acum și despre rotația cometei, am zis că sigur intr-o oră și 20 de minute jeturile se vor misca. Așa că am împărțit tot sessionul (pe care il puteți vedea aici https://vimeo.com/306576387 ) în 14 frameuri de câte 10 expuneri. Mirare totală, se mișcă jeturile! A fost minunat să ai așa perspectivă a cometei care până acum era un blob și atât chiar și la vizual în 10 inci. În plus, am impresia că noi privim în lungul planului cozii, care este pe ambele părți a nucleului, parcă e un evantai, cu vârful spre noi, înclinat aproape edge on cu o parte mai consistentă în stanga datorită perspectivei cosmice.
Gifuri aici: wider https://ibb.co/9pYKkyx și closer https://ibb.co/VBryGYs
Imaginea cu stack-ul mare și L-S pe el mai jos.

Imaginile cu ASI1600&TSA102 @ 609mm

Puteți raporta date bune aici http://www.psi.edu/41P45P46P și aici http://aop.astro.umd.edu/gallery/logbook.shtml

Cer senin tuturor!
PS fotografie de la ieșire cu grup, cometă, m31, orioane, etc



Cometa_LS_micc.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  969.74 kb
 Vizualizat:  de 5429 ori

Cometa_LS_micc.jpg



grup_gem.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  475.64 kb
 Vizualizat:  de 5427 ori

grup_gem.jpg



_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
V. Istvan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Ian 2015
Mesaje: 281



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 20 Dec 2018 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor!

Știe cineva dacă merită de ieșit undeva la munte pentru cometa Wirtanen în zilele acestea, ținând cont de prezența Lunii?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact