Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_2959b.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Delta Optical Extreme 10x50 ED


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Apr 2020 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aproape mi-ai ghicit gandul, eu ma gandeam la un APM 10x50 APO ED MG, am citit review-uri f bune despre el. Very Happy
Tu ai testat personal 20x70 apo? poti spune ceva despre el?

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Apr 2020 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am testat personal APM 20x70 dar am vazut multe pareri si comparatii cu alte binocluri. E adevarat ca sunt influentat mai mult si de modelul lor 16x70 care este mai raspandit si pe care l-am vazut comparat cu alte modele gen Fujinon, Nikon, Lunt cu care se aseamna mult, si altele. Unele din aceste modele le-am vazut testate si comparate cu binoclul pe care-l detin eu, SkymasterPRO 15x70 si asa mi-am putut face o parere indirecta cat de cat fara sa-l testez. APM straluceste in toate comparatiile citite de mine in clasa mare de apertura (70mm). Si in clasa 50mm am auzit numai de bine comparandu-se chiar cu Fujinon FMT. Dar aceste binocluri nu au focus central ce le descalifica din start ca "allaround". Eu ti-am propus pentru astro varianta 20x70 pentru ca, fata de un 15x, se va completa mai bine fiind mai diferentiat in putere de al tau Monarch 5 12x42. Acest Monarch 5 este mult mai versatil decat orice binoclu 10x50 cu focus individual, putand fi folosit cu succes atat terestru cat si astro. Deci eu as cauta acum achizitionarea, daca simti nevoia, unei aperturi si puteri mai mari pentru ca ai deja un Nikon Monarch 5 compact si usor de purtat in comparatie cu un porro 10x50! Si cu timpul daca vrei camp mai larg si versatilitate mai mare, schimbi si Nikonul cu o varianta 10x42.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 30 Apr 2020 09:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut eu APM 12x50 Magnesium ED APO si se vede foarte bine, este foarte sharp si luminos. O sa par hater, dar mecanica este slabuta, nu este la nivelul Fujinon-ului 10x50, de exemplu. Eu l-am primit pe al meu decolimat, l-am colimat cu masti Bahtinov, lucru deloc complicat, dar colimarea a tinut vreo 2 zile si nu l-am lovit, trantit, etc.

Strict pe partea de optica, este superb, nu am nimic de comentat. Nu este corectat perfect pana pe margini, dar este foarte bun. Singurul lucru deranjat sunt reflexiile interioare, astea se vad si in pozele de prezentare. Daca ai o lumina puternica langa campul vizual, apar reflexii evidente si deranjante. De exemplu, daca privesti de langa un stalp de iluminat, nu o sa mai vezi nimic decat lumina de la stalp in campul vizual. Dar asta este o situatie extrema.

As merge pana la a spune ca 10x50-ul este peste Fujinon-ul FMTR-SX 10x50 pe partea de optica(contrast, aberatii cromatice), dar cu foarte, foarte putin.
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2020 09:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincer sa fiu, m-a cucerit 10,5x70 din mai multe puncte de vedere.
Prima data ca, in mod paradoxal, desi are IF, datorita cantitatii imense de lumina nu trebuie sa mai fac focus asa de des, decat daca zona dorita este foarte aproape, singur ca apoi trebuie refocusat, dar pt uz normal, se cam pastreaza focusul. Si spun asta ca unul care tot refocuseaza ca maniacul cu Monarch 5 Smile)
Doi la mana e ceva care pur si simplu ma tot atrage sa ma uit prin el, nu stiu sa spun ce, dar pur si simplu senzatia privirii prin el e opium Very Happy
Trei la mana, totul e f detaliat, vezi clar detalii care cer o atentie suplimentare in monarch, desi asta e 10.5x iar nikon e 12x.
Patru, desi e mare si greu, nu prea-mi tremura imaginea asa cum e el de 2.6kg.

Acum, logica mea e urmatoarea, ce as schimba la el:
Mi-ar placea sa fie ca cu 1kg mai usor, sa aiba un camp aparent mai larg, si poate ceva mai mult contrast pe cerul instelat, adica un background mai negru.
In mod natural, toate astea se implinesc fix cu un 10x50. De asta a orientez tot inspre un 10x50, si daca se poate unul si mai bun decat seria normala, cred ca ar fi asta de magnezium apo, care e fix la fel de scump ca DO 10.5x70.

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Sep 2021 14:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Timpul a trecut si in mod nejustificat calitatea se pare ca s-a modificat. Motivele dispar in neantul producatorilor, consumerismului si noii ordini dictate mai mult sau mai putin de asiatici. Va rog sa citi aici:
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...mp;start=0
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6

Download topic
Pagina 6 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact