Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M31mn61.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Membru Nou - Mitica


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2018 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De la chinezi nu prea vine nimic din fabrica, si daca vine se deregleaza pe drum.

Dar de ce nu incerci sa faci alinierea polara cu un calculator, este mult mai usor Smile
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 03 Sep 2018 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fa un desen cum arata ceea ce vezi in luneta polara , cit mai exact . Este fig 1 ? .
http://www.avalon-instruments.com/support/...olar-scope
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 03 Sep 2018 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai varianta asta de reticul ?

P.S.
Nu are importanta daca reticulul e un pic rotit fata de corpul monturii, important este sa fie bine centrat.

Daca faci centrarea, ai mare grija cum reglezi suruburile.
Note:
• When adjusting the Allen screws, loosen one screw only ¼ of a turn, and then tighten the other two.
• Do not over tighten the Allen screws; it might damage the pattern plate in the polar scope.
• Do not loosen one screw completely or loosen more than one screw at a time; otherwise, the pattern plate in the polar scope will be disengaged and further adjustment is impossible.
• If the pattern plate does disengage, remove the polar scope’s eyepiece by turning the knurled ring counterclockwise and then engage the pattern plate again.



NEW_polar_recticle.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  221.14 kb
 Vizualizat:  de 4075 ori

NEW_polar_recticle.jpg


Sus
miticap
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2018
Mesaje: 111



Localitate: Busteni

MesajTrimis: 04 Sep 2018 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut

Multumesc la toata lumea care mi-a rapsuns…

@ MrMxyzptlk - asa cred si eu - ar fi trebuit sa ma gandesc o calibrare si o punere in functiune de la inceput… dar nu am crezut ca sunt atatea lucruri de facut si invatat. Dar trebuie sa ne descurcam Smile

@2sky - da figura 1.

@radur - nu, am schimbat oculare (cu mare atentie) in timpul mersului dar asta cred ca a afectat greutatea si e posibil sa fi patinat … sau franele nu au fost stranse bine - nu mai imi dau seama… o sa fiu foarte atent de acum incolo

@nobody - da... ala e reticulul cel nou… cadran orar fara bula…Smile. Stiu ce scrie in documentatie insa informatiile de la furnizor au fost ca nu este necesar sa execut pasul doi de mai jos pentru ca totul vine reglat din fabrica si ca rare sunt situatiile cand se decalibreaza.

Pasul 1: Orientarea reticulului polar al domeniului (asta l-am facut cu Marius dar o sa il repet)
Pasul 2: Alinierea reticulului de polaritate (nu am facut inca)
Pasul 3: Alinierea polara precisa (asta l-am facut formal - am utilizat metoda de aliniere folosind eqmod din soft)


Pentru ca sa pui steaua polara la ora la care se cere de catre telecomanda trebuie ca acest cadran sa aiba axa verticala a reticulului 12-6 aliniata cu firul cu plumb (in pozitia cea mai de jos a orei 6) si axa orizontala a reticulului 9-3 sa fie orizontala. Si ca sa poti sa setezi manual (grosier) pozitia stelei polare (fara eqmode/telecomanda) conform indicatiilor din documentatie e necesara aceasta calibrare cu axele telescoplui. Dar asta nu este o asa mare problema pentru ca nu o sa fac niciodata aliniere grosiera fara telecomanda

Am pus centrul reticulului pe steaua polara si am rotit axa cu 180 de grade si exista o deplasare de 1-2 mm pe ambele axe ceea ce inseamna o imprecizie de 10 minute care din punctul meu de vedere este foarte mult. Din aceasta cauza apare miscarea de drift cand te pozitionezi pe o stea cu urmarire. (Asta poate sa fie o problema si nu se poate rezolva decat umbland la suruburile lunetei). Evident si aceasta problema se poate rezolva fara luneta polara daca se face alinierea polara prin metoda driftului, dar aceasta ia foarte mult timp si e anormal sa nu folosesc luneta polara. Evident asta nu exclude alinierea dupa stele (minim 3) care este cu totul alta poveste. Am citit tot ce este pe acest forum legat de aliniere polara si stele). Legat de aceasta problema de aliniere a lunetei cu linia imaginara a monturii spre steaua polara din punctul vostru de vedere trebuie facuta? Eroarea respective este acceptata?


Legat de greutate am facut echilibrare pe cele doua axe cat si echilibrarea greutatii tubului in jurul axei lui in pozitie de "Home position" (sa nu cada in lateral). Deplasarea de care vorbeam era ca desi erau franele puse (poate nu le-am strans bine) cand am revenit in pozitia de parkare era o pozitie orizontala, nu pozitia de "Home position" si cred ca asta din cauza ca am schimbat oculare care au alta greutate si e posibil sa nu faca fata motoarele sau sa patineze franele (cu motorul oprit, evident am umblat la pozitia ocularului rotind axa tubului ca sa nu ma urc cu scara - dar asta inseamna dezechilibrare). De acum incolo nu mai schimb nimic in timpul functionarii. O sa parkez, opresc motorul, rechilibrez, refac alinierea stelelor… Pentru astrofotografie e mai simplu ca nu trebuie sa umblu la el. Dar la observatii daca ai nevoie de urmarire e mai naspa ca trebuie sa schimbi oculare si altele care au greutati diferite. Nu prea am de unde sa cunosc aceste proceduri… sunt binevenite sfaturi evident

_________________
Mitica
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2018 15:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-ar trebui sa patineze doar ca pui un ocular, ca ai EQ6. Exista si solutia cu o contragreutate/magnet, pui pe tub in celalalt cap ca sa echilibrezi cand pui oculare grele. Dar mi-e greu sa cred ca un ocular poate dezechilibra un tub asa mare si greu pe un EQ6 incat sa patineze, dar poate nu ai strans suficient, sau chiar greutatea mare e la limita fizica a franelor. Fa niste teste pe lumina, cu pozitionari diferite, oculare diferite, setari diferite, e mai comod asa decat noaptea pe intuneric.
Sus
miticap
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2018
Mesaje: 111



Localitate: Busteni

MesajTrimis: 04 Sep 2018 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut

@Valy ai vazut ocularele "SkyWatcher SkyPanorama"? Cel mare are 900 g... l-am cantarit acum Smile

@Marius tu l-ai vazut

E posibil sa nu il fi strans bine...

_________________
Mitica
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2018 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

miticap a scris:

@Valy ai vazut ocularele "SkyWatcher SkyPanorama"? Cel mare are 900 g... l-am cantarit acum Smile
....
Uff, se pare ca am ramas in urma cu noutatile Confused

Sa inteleg ca acum iti trebuie EQ8 nu pt. telescop ci pt. oculare? Very Happy
Sus
miticap
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2018
Mesaje: 111



Localitate: Busteni

MesajTrimis: 04 Sep 2018 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
@Valy - buna gluma! EQ8 scrie pe mine.

Vestea buna: m-am apucat de luneta polara
Vestea rea: muncesc de 3 ore si e mai rau ca inainte. Mai este si maine o zi!
Laughing

_________________
Mitica
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 04 Sep 2018 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca vorbim singuri .

"Am pus centrul reticulului pe steaua polara si am rotit axa cu 180 de grade si exista o deplasare de 1-2 mm pe ambele axe ceea ce inseamna o imprecizie...."

Te-am intrebat , 1-2mm se deplaseaza polara din centru , sau cercul gradat se deplaseaza la rotirea completa a axei RA . Daca e a 2 varianta , nu ai centrat reticulul si normal ca trebuie centrat din cele 3 suruburi imbus , pina acesta se invirte fara bataie . Si aduci polara pe reticul , acesta este fix si nu invers .
Mai simplu .....
https://darkskies.space/easy-polar-alignment/
Sus
miticap
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2018
Mesaje: 111



Localitate: Busteni

MesajTrimis: 04 Sep 2018 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

@2sky. Aici m-ai spart. Eu cred ca cercul gradat se deplaseaza. Adica reticulul... Ca nu e bine centrat Nu cred ca se deplaseaza steaua polara... Daca s-ar deplasa steaua polara inseamna ca sunt alte probleme de calibrare a axelor monturii care ar fi un lucru grav... Si nu imi dau seama cum faci diferenta...

Adica asa cred...



P.S. Buna metoda pentru a pune reticulul in pozitia corecta... merci mult. Ma chinui cu suruburile imbus... e greu de centrat... desi am respectat regulile... sapam ca asa invatam... nu avem ce sa stricam atata timp cat nu fortam nimic...

_________________
Mitica
Sus
miticap
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2018
Mesaje: 111



Localitate: Busteni

MesajTrimis: 04 Sep 2018 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salve

Deci intrebarea mea era daca trebuie sau nu sa centrez reticulul, pentru ca era in neregula... Informatiile mele au fost ca acestea vin centrate din fabrica si nu am voie sa umblu... Desi eu am citit in carte ca trebuie... dar acum nu mai conteaza ca am umblat deja la ele... sper sa reusesc sa le mai pun la loc... daca nu o sa vad ce fac... gasesc pe cineva care stie sa faca asta...

_________________
Mitica
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 04 Sep 2018 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prima data infiletezi bine luneta , centrezi reticulul pina se roteste fara bataie cu axa RA (se face ziua testul , vizind o antena , un cerc indepartat ).

"axelor monturii care ar fi un lucru grav... Si nu imi dau seama cum faci diferenta... "

(Axa monturii nu are cum sa fie ca e o teava pe rulmenti )
Daca cercul gradat nu bate si se deplaseaza imaginea 1-2mm , inseamna ca obiectivul lunetei este descentrat fata de ocular .
Sus
miticap
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2018
Mesaje: 111



Localitate: Busteni

MesajTrimis: 04 Sep 2018 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salve,

Nu am desfiletat/infiletat luneta... nici nu stiu cum sa fac asta... are si un surub/suruburi de fixare? Sau pur si simplu se desfileteaza/infileteaza prin rotire si atat?.

Imi cer scuze ca te intreb chestii din astea (idioate) dar eu am un principiu... mai bine intreb inainte sa nu fac vreo prostie ... si realitatea e ca meseria se fura daca ai de unde...

_________________
Mitica
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 04 Sep 2018 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

(Luneta se desfileteaza din montura rotind spre stinga) Daca nu ai umblat e bine , las-o asa . Vezi la min 6:22 , cind centrul cercului este centrat fata de horn , dar imaginea nu este centrata , ci oscileaza si imediat spune ca reglajul este ok .
https://www.youtube.com/watch?v=mHzAjmhzrP0&t=34s
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2018 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Polara nu trebuie să fie la centrul reticolului, ea nu se află la Polul Nord ci mai lateral, nu știu dacă ai înțeles asta?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact