Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Verificare colimare binoclu folosind plasa de tantari :)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 26 Aug 2018 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
Poate am fost incalcit in exprimare.

On-topic nu pot spune mai mult decat au spus colegii Mircea si Silviu, dar off-topic te rog sa citesti mesajul http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=180309#180309 si apoi sa vad daca mai spui ca esti "incalcit in exprimare"...
Mr. Green
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 26 Aug 2018 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@zoth
Mersi! Acum inteleg, tot timpul am avut impresia ca e vorba de o miscare de translatie intre axe, dar de fapt e un fel de roto-translatie si le scoate din plan. Dupa ce am citit ce ai zis tot nu imi puteam imagina corect ce se intampla (dupa ce intelegi e banal, dar cand nu intelegi e greu Smile ), am luat doua bucati de plastilina si le-am pus in capat la obiective pe capace, apoi am infipt doua scobitori in plastilina, paralele dar nu cu axul central, am variat dist. interpupilara si am vazut exact ce se petrece. Deci nu e translatie cum credeam, am fost pacalit Smile. Acum alta intrebare daca vrei sa ma ajuti: ce spun acum e valabil cel putin pt toate binoclurile la care am incercat; ma uit la un punct departat, il plasez in cetrul campului vizual, nu este dublat, il plasez sus la maxim in camp si nu este dublat, il plasez jos si este dublat. Apoi, rotesc binoclul 180gr in jurul axului ("cu capu in jos") si ramane valabil ce am zis inainte, deci tot jos dubleaza, nu se muta sus chiar daca am rotit binoclul. Ce se intampla? Problema la ochi sau la binoclu? Sau e ceva normal?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2018 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca am inteles bine dar tu spui cam asa: campurile celor doua canale se suprapun in zona centrala si superioara dar nu se suprapun in zona de jos. Ai observat fenomenul la toate binoclurile incercate pana acum.
Trebuie sa recunosc ca suna cam ciudat. Este putin probabil sa gasesti mai multe binocluri cu acelasi defect iar daca fenomenul se repeta si la rotirea binoclului cu 180 grade inseamna ca problema nu ii apartine. Posibil sa fie vorba de o pozitionare defectuoasa a binoclului la ochi, un reglaj incorect a dip sau o problema de convergenta a ochilor tai. Iti obosesc ochii repede la citit?

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 27 Aug 2018 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca se refera la binoclul desfacut la maxim in sus, apoi apropiat din nou cat mai mult jos.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 27 Aug 2018 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zoth, ai inteles bine, am obs lucru asta intamplator de 4 zile, nu am avut nici o treaba pana acum sa ma uit atent in partea campului vizual de jos, asta am obs folosind plasa de tantari, apoi am testat ziua numai ca nu era asa evidenta dublarea, dar exista, deci am testat pe 3 binocluri, acum ca m-ai speriat am testat si pe al 4-lea care nu era la indemana, din fericire nu am nimic la ochi, cu asta nu dubleaza, e singurul care nu a fost decolimat, restul au fost decolimate si am incercat sa le aduc la realitate cat ma putut, stiu ca sunt doar in conditia de aliniament pt DIP a mea, dar vazand ca nu se schimba nimic prin rotire la 180 gr am inceput sa cred ca e ceva legat de ochi. Oare de ce nu trece sus dublarea cand rotesc binoclul? Am sa suprapun imaginile in partea de jos a campului, apoi o sa vad ce se intampla.

Interesant, se pare ca atunci cand te uiti in jos pt ochi nu este la fel ca si cum te uiti in sus, adica este mai greu sa compuna imaginile in cazul unui binoclu decolimat, asta se intampla, mai invatam cate ceva. (am citit in ceva documentar despre ochi)
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 27 Aug 2018 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Eroare se rotatie ...
Raspunde cu citat (quote)

Ok, e eroare de rotatie, una din prisme nu e plasata la 90 de grade fata de urmatoarea prisma din aceeasi jumatate de binoclu ... practic, o jumatate de binoclu inclina imaginea.

Asta se poate verifica: te uiti cu un ochi prin binoclu, si cu un ochi liber. Iei apoi o linie orizontala sau una verticala, si vezi daca linia vazuta prin binoclu are o inclinare fata de cea vazuta cu ochiul liber.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2018 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este posibil intradevar ca unul din campuri sa fie rotit. Efectul trebuie sa fie vizibil si in partea superioara a campului, nu doar in cea inferioara. De fapt defazajul este prezent pe toata circumferinta campului.
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Aug 2018 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca eroarea de inclinare (rotatie) este combinata si cu un pic de eroare laterala, atunci poate sa se manifeste mai mult intr-o parte (doua linii paralele sa apara ca un V, nu ca un X). Dar totusi, efectul ar trebui sa se rastoarne cand intorci binoclul.

Mai este posibil sa fie un reflex al ochilor (de convergenta) cand privesti in jos, de obicei nu vezi prea departe decat daca-ti ridici privirea. Mecanismul de vergenta este foarte complex, sunt cel putin 3 reflexe involuntare si nici nu este chiar simetric, fiind dictat de ochiul dominant. Parerea mea e ca nu ne putem baza prea mult pe astfel de teste subiective, mai ales cand se creeaza o stare de confuzie (la asa ma refeream cand am pomenit de confuzie) sau cand se face o fixatie voluntara, dar in loc gresit. Unde mai pui ca ochii se pot si rasuci ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Eye_movement



Cyclodisparities-during-head-translations-A1-C1-head-translation-above-a-table-while.png
 Descriere:
 Marime fisier:  211.33 kb
 Vizualizat:  de 3070 ori

Cyclodisparities-during-head-translations-A1-C1-head-translation-above-a-table-while.png


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2018 08:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Cristian Kata
Deci am verificat si eu , si in mod normal nu trebuie sa apara acea dublare jos ... asa cum au spus tu. Acum nu pot sa iti spun care este cauza .. este derutant faptul ca inversand, dublarea ramane in aceeeasi pozitie.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact