Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax9.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224470
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat achizitie binoclu planetar


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dan Popescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2018
Mesaje: 19



Localitate: Domnesti

MesajTrimis: 14 Aug 2018 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfat achizitie binoclu planetar
Raspunde cu citat (quote)

Salut
Doresc sa-mi cumpar un binoclu.Experienta mea e zero.
Am tot citit comentarii despre achizitia diverselor binocluri dar inca nu stiu ce sa-mi iau pentru ceea ce doresc sa fac cu el.
In principiu il voi folosi noaptea la stele dar si ziua.Stiu ca pentru ziua un 10 x 50 ar fi ok dar nu la fel de bun si pentru planete. Nici bugetul nu e prea stralucit ,1000 de lei asa ca trebuie sa ma incadrez in banii astia.
In principiu ma voi uita la Luna sau Marte ca nu am sperante sa pot vedea altceva cu un instrument cumparat la bugetul de mai sus. Probabil voi vedea ceva Perseide ,avioane (e culoar de zbor pe de-asupra casei mele Very Happy ) si niste sateliti Razz statia spatiala etc.
Cautand pe saituri specializate am vazut la filtrele de cautare criterii gen putere de marire,diametru lentila frontala,tipuri de prisme.De asemenea in specificatii am vazut ca pot fi cu diverse dimensiuni la pupila de iesire,factor de intunecare deci chestii pe care nu le inteleg.
Ca orice novice probabil, am tendinta sa-mi doresc o putere de marire mare si un diametru de lentila cat mai mare cu toate ca astfel ar fi mai greu si ar necesita un trepied.Dar de exemplu nu mi-as dori sa platesc mai mult pentru niste dotari care ar creste doar foarte putin calitatea imaginii.

Poate ma ajuta cineva sa inteleg urmatoarele:
-pupila de iesire intre 2 si 5 e ma buna mai aproape de 2 sau de 5
-valorile intensitatii luminoase mai mici sau mai mari
-la fel si pentru factorul de intunecare
-campul vizual real cu mai multe sau mai putine grade
-orice alte aspecte care ma pot ajuta sa iau decizia cea mai buna in alegerea binoclului in bugetul de 1000 de lei.

Nu vreau sa par idiot dar e un domeniu nou pentru mine.
Please help
Multumesc
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Aug 2018 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a vedea ceva detalii la planete iti trebuie un instrument de focala lunga. Deci binoclurile nu se incadreaza aici. Dar asta nu inseamna ca nu poti vedea planetele si cu binoclul, dar nu cu detalii. Specialitatea binoclurilor sunt campurile vizuale largi. Un binoclu clasic pentru astronomie este 10x50 pe care-l vei putea folosi si pt observatii terestre din mana. Desigur, exista de exemplu binocluri 25x100 dar care vor trebui puse pe o montura. Si atunci daca tot recurgi la montura si ajungi la un volum mai mare de echipament, astfel varianta unei lunete este mai versatila pentru ca poti folosii mai multe puteri si este mai usor de privit prin ea. Cele mai versatile binocluri sunt cele pe care le poti tine in mana fara sa tremure imaginea si sa le iei cu tine oriunde. Din mana, in functie de deprinderile fiecaruia si greutatea si volumul binoclului, se pot folosi binocluri 10x ( rar in situatii de exceptii 12x fara trepied)

Pupila de iesire este raportul dintre diametrul obiectivelor si puterea de marire si este practic o zona circulara prin care ajunge lumina la pupila noastra. Normal ca intr-o pupila a binoclului de diametrul 5mm va intra spre pupila ochiului nostru mai multa lumina decat prin una de diametrul 2mm.

Valorile intensitatii luminoase si factorul de intunecare ele sunt niste numere care indica in linii generale luminozitate si puterea de separare in intuneric a binoclurilor. Dar acestea sunt niste caracteristici cu caracter orientativ care in relitate nu spun totul despre luminozitatea binoclului. Pentru ca intra in ecuatie si calitatea optica (sticla lentilelor, tratamentul antireflex etc). Ca sa intelegi iti dau un exemplu: un binoclu 10x50 are valoarea intensitatii luminoase mai mare decat al unuia 10x42 dar asta nu inseamna in mod automat ca va avea o transmisie a luminii stralucita. Pentru ca exista situatia in care modelul 10x42 sa aiba sticla de calitate, iar modelul 10x50 sa aiba sticla de proasta calitate. Astfel cel de 42mm va avea transmisia luminii mai mare, deci va fi mai luminos chiar daca in fisa tehnica are valorile intensitatii luminoase mai mici.

Campul vizual real cu mai multe grade iti va arata o 'bucata' de cer mai mare decat fata de un binoclu cu aceeasi putere dar cu un camp vizual real mai mic.


Ultima modificare efectuata tudor la 14 Aug 2018 14:34, modificat de 4 ori in total
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 14 Aug 2018 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand spui ca nu te astepti sa vezi mai mult decat Luna si Marte, e din cauza poluarii luminoase din zona din care intentionezi sa observi, sau sunt alte motive? Fiind instrumente de camp vizual larg, binoclurile exceleaza la obiecte de dimensiuni aparente mult mai mari decat ale planetelor
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Dan Popescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2018
Mesaje: 19



Localitate: Domnesti

MesajTrimis: 14 Aug 2018 14:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de informatii.
Tinand cont ca oricum nu vad detalii la plantete cam ce diferenta ar fi intre puterile de marire 15x70 si 20x80. Intreb pentru ca pe cele 2-3 saituri de profil am gasit un Binoclu Levenhuk Bruno PLUS 15x70 si un Celestron SkyMaster 20x80. Specificatile si pretul sunt mai sus la Levenhuk si m-ar tenta. Vreau doar sa stiu ce pierd prin diferentele la puterea de marire si la diametrul obiectivului.

https://astromagazin.ro/binocluri/7109-bin...5x70-.html

https://astromagazin.ro/binocluri/1078-bin...20x80.html
Sus
Dan Popescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2018
Mesaje: 19



Localitate: Domnesti

MesajTrimis: 14 Aug 2018 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille a scris:
Cand spui ca nu te astepti sa vezi mai mult decat Luna si Marte, e din cauza poluarii luminoase din zona din care intentionezi sa observi, sau sunt alte motive?


Ma refer ca nu am sa pot vedea detalii la alte planete.
Poluarea luminoasa exista ca stau in Domnesti langa Bucuresti

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=9...0TFFFFFFFF
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Aug 2018 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fac abstractie de modelele indicate de tine pentru ca nu stiu care sunt diferentele in calitatea sticlei optice dintre cele doua binocluri. Dar vorbind la modul general si considerand calitatea optica a celor doua instrumente asemanatoare, tipul 15x70 va avea pupila de iesire mai mare decat tipul 20x80. Dar in schimb diferenta de apertura si putere fac din 20x80 un binoclu care va avea teoretic acces la stele de magnitudini mai mari decat cel 15x70, si asta intr-un corp cu un volum nu cu mult mai mare, lucru ce il face un binoclu mai folositor. Dar trebuie sa iei in calcul la eceste binocluri o montura buna care sa-ti confere confort la privit. Trebuie sa stii ca este destul de inconfortabil de privit de la 45grade in sus spre zenit prin astfel de binocluri fara o montura speciala care va costa si ea. Pentru asta eu iti sugerez sa-ti iei un binoclu mai mic (, 10x50, 12x50, 12x56) pe care-l vei folosi mai usor chiar din mana, adica cu alte cuvinte mult mai des si cu placere
Sus
Dan Popescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2018
Mesaje: 19



Localitate: Domnesti

MesajTrimis: 14 Aug 2018 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
eu iti sugerez sa-ti iei un binoclu mai mic (, 10x50, 12x50, 12x56) pe care-l vei folosi mai usor chiar din mana, adica cu alte cuvinte mult mai des si cu placere


Binoclul 15x70 e dat cu o greutate de 1400g. Nu am tinut in mana un timp indelungat greutatea asta sa-mi dau seama daca dupa un timp devine greu.Din ce marimi recomanzi tu cele cu 12x56 imi depasesc bugetul.Ma incadrez la 12 x 50 ca bani dar vad ca intre ele diferenta de greutate e de maxim 500g .
E notabila diferenta asta? Sunt un tip solid am 96 kg ,mi-ar fi greu sa manevrez cele 1400g?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Aug 2018 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La 15x si mai ales la 20x nu mai conteaza greutatea binoclului ca din mana imaginea va fi oricum tremurata. Uneori nu e bine sa fie nici prea usor: de exemplu un 10x25 de 200g va fi mai greu de stabilizat decat un 10x50 de 1000g. Dar nu numai greutatea binoclului ci mai ales magnificatia este cea care iti va induce tremurul... plus ca trebuie sa mai si respiri Smile La puterea 20x orice mica miscare sau respiratie se va amplifica de 20x. Puterea maxima recomandata din mana este 10x cu exceptii rare 12x si asta in reprize foarte scurte. Creierul uman nu poate sa proceseze detalii fine peste un anumit grad de miscare. Si tocmai de asta un 10x50 din mana iti va arata detalii fine pe care cu un 20x80 din mana nu le poti vedea pt ca nu sunt stabile.
Sus
Dan Popescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2018
Mesaje: 19



Localitate: Domnesti

MesajTrimis: 14 Aug 2018 16:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha ,acum m-am luminat deci daca as lua un 15x70 ar trebui sa vad cu el de pe trepied ca sa nu tremure imaginea.
Dar daca cu acelasi binoclu asi mari doar pana la 10 x si nu la capacitatea lui maxima de 15 x, ar mai tremura?
Bine asta in cazul in care zoomul e reglabil.Dar cu am spus ,nu ma pricep,doar imi imaginez.


Ultima modificare efectuata de catre Dan Popescu la 14 Aug 2018 16:27, modificat de 1 data in total
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 464



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 14 Aug 2018 16:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru un binoclu tinut in mana, puterea de marire optima e undeva pe la 7X. Peste aceasta putere de marire e bine sa gasim o solutie de a sprijini coatele, mainile sau binoclul. Cel mai bine e sa avem o montura pt. binoclu. Daca dorim un binoclu cu care sa cautam obiecte pe cer, 7X-8X e optim.

Ultima modificare efectuata de catre Remus Boldis la 15 Aug 2018 10:04, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Aug 2018 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai deja makul de 127mm, dece vrei un binoclu pt. Luna sau planete?

Umple doua sticle de 1l cu apa si tine-le fixe la ochi 10 min., ca exercitiu... Shocked


Ultima modificare efectuata de catre valy la 14 Aug 2018 17:32, modificat de 1 data in total
Sus
Dan Popescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2018
Mesaje: 19



Localitate: Domnesti

MesajTrimis: 14 Aug 2018 17:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

I-am luat Makul cadou sotiei,pt ca credea ca o sa vada prin el ca prin telescopul spatial Hubble.Credea ca va vedea galaxii,nebuloase etc asa cum a vazut in emisiunile de la televizor. Realitatea insa a facut-o sa doreasca sa-l returnez.L-am trimis azi inapoi.
Mi-a cerut un binoclu cu care sa se uite spre luna ,spre statia spatiala ,sateliti,comete si eventual avioanele care trec pe deasupra casei la aterizare.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Aug 2018 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci este pt. sotie? Atunci pune-o sa tina ea sticlele... Smile

Ideea e ca tremura si daca nu e obisnuita o sa te puna sa il returnezi si pe el. Iar daca ii iei unul mic nu va vedea detaliile sau galaxiile asa cum ar fi sperat.
Satelitii nu se vad decat ca un punct cu exceptia ISS care este un punct mai mare, cometele se vad in limita cerului adica foarte difuz din oras, avioanele se vor vedea ok, la fel si Luna dar nu foarte spectaculos, cel putin comparat cu un mak unde ai posibilitatea utilizarii unor magnificatii mai mari.

Nu zic sa nu iei un binoclu, e util sa il ai pe langa tine, doar ca sa nu te astepti sa vezi detalii prea multe (aici insa nu stiu exact ce asteptari ai), iar daca o sa vrei un binoclu mare ca sa vezi si mai bine s-ar putea sa fii dezamagit din cateva puncte de vedere:
- binoclurile zoom au calitate mai slaba (camp ingust, mecanica mai slaba - zoomul)
- binoclurile bune sunt scumpe
- binoclurile gen 15-20x sunt mari si grele
- oricum binoclurile bune (scumpe) nu inseamna ca vezi neaparat detalii mai multe ci doar ca cele pe care le vezi sunt mai bine definite, mai "curate", mecanica este mai buna
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 15 Aug 2018 02:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu un binoclu de 400 la 20x poti vedea planetele ca niste sfere desi fara multe detalii e totusi o experienta faina.De avioane sau dso nu mai vb...un 20x60 merge si la mana pana iti iei trepiedul potrivit.Pupila de iesire de 3mm il face Instrument Universal atat in natura cat si astro mai ales pe cer bun!

Succes! Smile
Sus
TheLycan
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2015
Mesaje: 66



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2018 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dan Popescu a scris:
I-am luat Makul cadou sotiei,pt ca credea ca o sa vada prin el ca prin telescopul spatial Hubble.Credea ca va vedea galaxii,nebuloase etc asa cum a vazut in emisiunile de la televizor. Realitatea insa a facut-o sa doreasca sa-l returnez.L-am trimis azi inapoi.
Mi-a cerut un binoclu cu care sa se uite spre luna ,spre statia spatiala ,sateliti,comete si eventual avioanele care trec pe deasupra casei la aterizare.


Imi aduc aminte de dezamagirea pe care am avut-o cand m-am uitat prima data la Andromeda, de la tara, printr-un dobson la 114mm. O ceata fara niciun detaliu, cu o ceata mai mica langa (satelit). Ma asteptam macar sa vad un detaliu..

Chestia e ca in domeniul asta, daca treci peste dezamagirea initierii, iti va da experiente frumoase. Dar este foarte important sa cunosti ceea ce vezi si sa stii cum se vede.

Daca vrei calitate mare la galaxii si nebuloase, trebuie apertura cat mai mare si asta o atingi doar cu un dobson. Exemplu: https://www.google.com/search?q=m13+compar...dODwKoxCM:
Cluster M13 este unul destul de luminos si arata fantastic si in cel mai mic telescop din imagine. Imaginea live, este foarte frumoasa chiar daca nu se vede ca la tv. Dar ca sa ajungi acolo trebuie minim 300mm apertura si un cer de tara, si experienta la privit.
Pentru un telescop de pana in 200mm, si zona langa Bucuresti, galaxiile si nebuloasele nu se vor vedea prea bine, dar se pot vedea planetele, stelele duble. Alt exemplu aici: http://www.deepskywatch.com/Articles/what-...scope.html

Eu am mers pe luneta, este cea mai bina alegere pentru zona cu poluare luminoasa. Mak-ul este aproape la fel, si avantajul daca il pastrezi e ca il poti cara in concedii f usor (nu ocupa spatiu), si nu are nevoie de mentenanta (nu se strica cu timpul).
Binoclu recomand de maxi 10x, si cum s-a zis mai sus, se pot vedea chestii complementare telescopului. Nu il poate inlocui deoarece la telescop ai imagine stabila, si mariri mult mai mari.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact