Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_2.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224676
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Membru nou


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iul 2018 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si pe mine ma bate gāndul sa-mi completez setul de astro cu o luneta scurta de 100 mm. Ai grija la montura, EQ 1 pare un gunoi. Nu as lua nici gratis acea montura.
Sus
chitac
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2018
Mesaje: 21



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Iul 2018 14:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri, suna bine, incep cu o luneta.

Dar la monturi nu am prea multe optiuni, sa aleg intre Orion si Bresser? Sa iau cu cu EQ1 si o schmb cu timpul?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Iul 2018 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eq1 nu este buna, se bataie din toate incheieturile. Eu as cumpara, pt vizual cu luneta de camp larg, o montura alt-azimutala de calitate.
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iul 2018 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Costa cat luneta una de calitate Laughing

D-aia nu am luat nici eu o luneta inca, din lipsa unei monturi care sa nu-mi creeze frustrare si dezamagire.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 23 Iul 2018 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg , ai de gind sa iei de nou un instrument ~urgent , care face cit unul S.H mai mare si cu care ai avea multe de vazut . Focala mica la lunete sau telescoape necesita oculare mai scumpe mai grele , focale mici , aberatiile sint mai pronuntate . Daca vezi Jupiter la 175 x magnificatie este cam mic , urmareste sa treci lejer de 200 x sau iti iei scule sa te apuci de astrofoto ? . Daca nu ai rabdare sa iti iei din start ceva bun , arunci banii degeaba . Se pot face observatii si din balcon casa scarii si din buda daca ai geam , intreabal pe milanpicard si toata lumea face observatii din bloc , doar ca e pacat daca ai in apropiere un loc putin mai ferit de lumini . Iar vaitarea cu cararea pe scari a unui 254 mm la 28 ani este o gluma proasta . Normal ca se cara separat montura , OTA , set oculare ...etc , + telescoapele mari se transporta cu ajutorul unei platforme /carut . Cimpul larg dat de o lunetica , este datorat mariri mici a camerei si nu e mai mare decit al unui telescop in aceleasi conditii de magnificatie . (Este si o problema in cazul ca vei vrea sa vinzi instrumentul nou cumparat , la care vei pierde f mult ) .
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iul 2018 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
Normal ca se cara separat montura , OTA , set oculare ...etc , + telescoapele mari se transporta cu ajutorul unei platforme /carut .


Data viitoare cānd merg la Kaufland o sa fur un carut, bine ca mi-ai dat ideea Laughing
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4795

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 23 Iul 2018 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oculare bune ai nevoie si la Monstrobson pentru ca raportul focal al telescopului este cel care determina aberatiile din ocular, nu lungimea focala. O lunetica de camp larg completeaza, nu concureaza cu un telescop mai mare. Iar "campul larg" nu se compara dupa "aceleasi conditii de magnificatie".
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 23 Iul 2018 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Peron iti dau o idee , nu fura .. iti faci unul , te poti inspira de aici
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=173153#173153
sau sint si pe You Tube . Nobody am trecut mai multe probleme care apar cu focala mica si era de inteles ca F este si el mic . Cum iti suna " luneta de camp larg" ?
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4795

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 23 Iul 2018 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suna de parca ai incurcat borcanele. O lungime focala mai mica nu inseamna neaparat un raport focal mic, dar inseamna automat un camp vizual real mai mare, cu aceleasi oculare.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 23 Iul 2018 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si comparind ce am spus , acelasi F dar diametre diferite , si magnificatie la fel intre lunetica si telescop nu este mai de "cimp larg telescopul"? (Normal ca fiecare isi are rolul lui )
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iul 2018 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai inteleg nimic.

Skyatcher 102/600 si Skywatcher 102/100, ambele cu ocularul din dotare, de 25 mm, avem acelasi camp sau pe cea scurta se vede mai mult?
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4795

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 23 Iul 2018 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu focala de 600 vei cuprinde o portiune de cer mai larga cu 67% fata de cel cu focala de 1000.
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iul 2018 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles acum.

In privinta maririi, cea de 600 are nevoie de un ocular de 15 mm ca sa ajunga la grosimentul pe care-l ofera cea de 1000 cu ocular de 25.

Avantajul este ca poti sa folosesti ocularele de 25mm pentru o perspectiva panoramica asupra cerului, pe care, cu o luneta de 1000 sau mai lunga, nu o vei avea decat cu oculare foarte mari (40 mm), daca am inteles corect.


In acelasi timp, pentru cineva care cumpara o luneta ca instrument principal, nu in completarea setului de astro, nu este mai indicat sa mearga pe una lunga, care prezinta aberatii cromatice mai mici la puteri de marire de 150-200?
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 24 Iul 2018 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
(...) Iar vaitarea cu cararea pe scari a unui 254 mm la 28 ani este o gluma proasta . Normal ca se cara separat (...)


Man, daca nu cunosti personal omu', nu stii ce probleme are, n-ai cum sa-l judeci asa Smile come on...
Fiecare-si cunoaste propriile limite, sau cat e dispus sa se forteze pt un anumit rezultat, sau sa riste.

Spre exemplu, eu nu as fi dispus sa car mai mult de 20 kg pt vizual, nici daca m-ai plati. Pt foto, da, e adevarat, ma car si cu 30-35kg dupa mine, ca nah.. luneta, ecuatoriala, contragreutate, baterii, laptop, camera, adaptoare, trepied etc... iar pana la locul de observatii e ceva de mers (totusi nu foarte mult) si trebuie sa ma descurc si fara ajutor. Dar vizual, nu mersi. Mai bine caut alternativa pana gasesc ceva convenabil. Dar acuma, na, fiecare gandeste prin prisma propriei experiente si a propriilor asteptari. Smile Momentan, un Mak127 (4.5kg), plus montura Twilight I (7.5kg usor tunata), plus rucsac cu accesorii (oculare, binoviewere, diagonala, barlow, maruntisuri ~ inca vreo 5-6kg) e acceptabil. Ma gandesc sa caut din nou ceva de 8" care sa fie inca portabil, dar tare mi-e ca n-am cum sa impac si capra si varza...

Referitor la observatiile prin geam, sau de la bloc - pot fi un compromis relativ acceptabil atunci cand nu ai timpul sau dispozitia necesare sa iesi cu tot calabalacul afara, dar nici nu te deranjeaza daca nu ai neaparat calitate maxima in timpul observatiei. De preferat geamul sa fie termopan si inchis, orice alternativa degradeaza mult mai mult imaginea, optiunea de a-l deschide pica din prima din pricina turbulentelor groaznic de mari. Dar nici asa nu va fi 100% curata, intrucat geamul nu e facut din sticla optica, desi e net superior geamului care se foloseste la tocaria clasica din lemn (pe unde se mai foloseste..), iar unele modele au chiar acoperiri anti-reflex.
De pe bloc e un pic tricky - fie vara, fie iarna - ca betonul are latenta termica mare si se raceste in mai mult timp decat solul natural (cu iarba - care mai reflecta si IR), ceea ce-ti va fierbe constant imaginea, la orice marire. Am practicat "sportul" asta cativa ani, e... "fun". Very Happy Dar in lipsa de alternativa, csf, ncsf.. taci si inghiti valatuci de turbulente, cu miros de shaorma si manele de la parter, sau muzica la maxim din Bamboo Laughing

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 24 Iul 2018 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

peron a scris:
(...)
In acelasi timp, pentru cineva care cumpara o luneta ca instrument principal, nu in completarea setului de astro, nu este mai indicat sa mearga pe una lunga, care prezinta aberatii cromatice mai mici la puteri de marire de 150-200?



Puteri asa mari, pentru o luneta, necesita fie focale lungi (sau rapoarte focale mari - peste f/8 sa zicem; stiu un 90 f/8.3 care inca mai poate pe la 160x), fie niste filtre care sa mai taie din aberatii (alti bani, alta distractie - fie colorate, fie polarizoare, fie fringe killer, semi-APO, minus-violet, si ce alte denumiri de marketing mai au ele..) Smile
Cand aveam luneta de 100 f/10 ca instrument principal, puteam sa merg pana la 200-250x destul de lejer, in conditii de seeing decent. Cu luneta 70 f/7.1 nu prea mai puteam sa fac asemenea salturi, nici cu filtre (bine, pastrand proportiile pt puterea maxima - nu poti avea pretentii la un 200x curat de la o luneta mai mica in diametru, dar nici de la una cu raport focal mai scurt).

Deci, depinde destul de mult de ce vrei sa faci cu instrumentul respectiv: daca vrei majoritatea timpului de observatii sa-l dedici observatiilor de camp larg, trebuie sa fii dispus sa accepti compromisul cerut de raportul focal mic vis-a-vis de puterea de marire si calitatea imaginii; daca iti plac mai mult planetele, va trebui sa te impaci cu ideea ca obiectele deep sky se vor vedea fie mai putin luminoase (folosind acelasi ocular cu care ai putea vedea DSO mai luminos intr-o luneta cu raport focal mai mic... se subintelege ca la asta m-am referit; bine, pt cine vrea sa inteleaga), fie mai putin incadrate complet in camp - una e sa ai 2 grade intr-un ocular de 20mm 60 gr. AFOV intr-o luneta de 600mm, si alta sa vezi, in acelasi ocular, numai 1.2 grade, in luneta de 1m focala.
Desigur, toate aceste probleme dispar in momentul in care bugetul nu mai reprezinta o problema, ci o solutie. Iti iei un APO 160mm f/6.5 si ai incheiat discutia Laughing Laughing...

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact