Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M45,_Pleiadele,_mic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224541
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum se face o colimare pas cu pas?...


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 20 Iul 2018 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rombul acela, care-i de fapt patrat, este dat de alinierea prismelor intre ele si pare corect reglat initial. Faptul ca nu se mai vede bine cand unesti imaginile, poate fi si din cauza ca obiectivul se aseaza/sta inclinat fata de restul binoclului.

Vezi ce zice un nene cu 45 de ani de experienta in domeniu:
Citat:
In most cases, not being able to collimate an instrument with the movement of these eccentric rings is cause to suspect one or more prisms has/have shifted on the shelf or that there is an inordinate amount of wedge in one of the lenses or the combination.
In a perfect world, the objective cell fits snugly into the objective housing and will spin smoothly there. However, I have repaired inexpensive units having as much as .030-inch [0.76 mm] between the outer wall of the objective cell and the inner wall of the objective housing. An error like this must be corrected by shimming before meaningful collimation can start.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 21 Iul 2018 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci spatiul la excentrice arata ca este din clasa "inalta". Deplasarea patratului apare in cazul in care inclin prisma, nu atunci cand modific pozitia obiectivului, eu am crezut ca are legatura cu unghiul dintre prisme, pt ca nu mai sunt paralele. Acum am reglat din excentrice asa incat daca ma departez ffff incet de oculare aproape ca atind distanta de 15cm fara sa dubleze, cred ca este cam 12-13cm, dar apoi brusc se dubleaza semnificativ. Poate il las asa,deocamdata, oricum trebuie sa mai iau unul pt ca toti din fam suntem pasionati, asa ca il dau pe mana copiilor si imi iau altul mai bun. As fi curios sa testez un Lacerta dar nu stiu cum ar fi posibil in Oradea, daca are cineva pe forum si e dispus sa ma lase 2min sa ma uit prin el ... ar prinde bine:). Multumiri pt ajutor la toti, diferenta este semnificativa in bine fata de cum era la inceput cand ma dureau ochii si capul cand priveam prin binoclu.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 21 Iul 2018 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu niste concluzii: Azi am fost in sat si am luat binoclul cu mine ca sa fac comparatia cu BPT5 8x30 (al tatalui meu), ultima comparatie a fost acum o luna si ceva cred, inainte sa il mesteresc, in acel moment binoclul meu era obositor la vedere....Am vedere spre un releu TV la aprox 8km sa zicem, pe un vf de deal, aveam si soarele la apus si releul spre rasarit, deci numa bine. Am comparat cele doua binocluri. Am reusit o departare zic eu de 15cm si nu am avut dublare. In acest moment ca si imagine oferita este peste BPT5 incomparabil, mult mai luminos, culori absolut naturale, clariate mult mai buna. BPT-ul nu este colimat chiar bine dar nefiind al meu stau cuminte. E mai lejer sa privesti prin BPT5 de la distanta mai mare de ocular, are lentile dublu ca si suprafata la oculare(nu mi se pare sa aiba pupila de iesire mai mare), acele patrate nu sunt vizibile la BPT5, eu am citit ca la BAK4 sunt cercuri nu patrate, din ce stiu la acest binoclu sunt prisme BAK4. Declar lupta castigata Smile si va multumesc inca o data pt ajutor, am invatat multe fata de ce am stiut, si nimic fata de cat se poate invata de pe acest minunat forum. Salutare!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Iul 2018 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Cristian !
Acum ,datorita descrierilor tale detaliate , forumul este mai bun.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iul 2018 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiind plecat in concediu abia acum am citit aceste randuri. Nu cred ca am inteles foarte bine , dar fiind pe gratis ma bag si eu.
Doua lucruri imi par esentiale:
1- Am inteles ca ai focalizare proasta, nu prea iti iese clarul pe ambele tuburi (nu conteaza in acest caz ca este decolimat ...adica daca privesti pe rand cu cate un ochi prin fiecare tub).
2- Ai o diferenta de magnificatie intre tuburi.
3- Ai un joc de 0,5 mm intre lentilele unui obiectiv si suprafata de sustinere sau la ambele.
Ca si idee (facem o paranteza), bercluirea prismelor este un procedeu din nefericire intalnit si in fabricile de binocluri inclusiv cele japoneze, cazul tau ... este neesential pt moment.
Revenim : 1,2 si 3 ma duce obligatoriu , daca am inteles eu cum trebuie ce ai explicat, la concluzia ca cineva a schimbat cel putin una din lentilele obiectv. In mod normal la acest binoclu trebuia sa ai excentrice. Cine a umblat in el , a inlocuit obiectivele cu altele (mai mult ca sigur de proveniente diferite = focale diferite) renuntand la excentrice.
Era bine sa nu umbli la prisme asa repede.
Oricum .... as spune ca ai 2 sanse si poate fi recuperat.
Dar asta inseamna ca ai prima sansa: Respectiv sa cumperi un alt 8x40 eventual defect sa fie mai ieftin si sa ii folosesti obicetivele lui la binoclul tau ...in primul rand trebuie sa rezolvi diferenta de magnficatie caci aceasta oboseste ingrozitor ochii , indiferent ca este colimat perfect!
Ok, deci dupa ce ii pui noile obiective (identice!) nu conteaza daca nu iti incap si excentricele (e bine daca poti sa pui noile lentile cu tot cu ecentrice, dar daca nu incap, asta e merge si asa, doar ca le faci niste tablite de centrare fie rotunde in jurul lentilei fie trei puncte echidistante).
Acum ca ai montat noile obiective poti trece la recolimarea lui. Chiar daca NU ai reglajul de excentricitate vei putea recolima corect binoclul nu iti fie teama.
Si cam asta ar fi tot ...in afara unui alt fapt posibil (imi este greu sa cred caci din exeprienta mea cunosc putini care s-ar baga la asa ceva - aceasta ar fi a doua sansa!) respectiv diferenta de magnificatie sa vina din cele doua oculare ceea ce inseamana ca cel putin o lentila din unul din oculare este schimbata. Aici solutia este simetrica ca in cazul obiectivelor ...alte oculare sau refacuta doar combinatia defecta ... putin mai complicat.
Ca si idee binoclul este japonez in principiu deci BK7 dar era buna o poza ... caci eu ce am vazut pe net acest model asa pare.
Imi place mult modul in care am vazut ca abordezi problema. Ai sa vezi ca totul se poate rezolva, chiar daca implica putin munca Smile ... in timp asa obtii o experienta as spune eu interesanta. Iti trebuie mult calm.
Si inca ceva ... asa cum mai zicea cineva mai sus ... metoda cu departarea la 20 cm ... presupune ceva mai multa experienta cu binoclurile .... nu este perfecta , normal de altfel caci perfectiunea vine doar din echipamente specializate de reglaj. Sfatul meu este sa nu te enervezi si sa perseverezi in continuare caci totul se poate repara si regla Smile ... doar catrebuie sa fii calm si sa nu te enervezi. Nu injura prea rau binoclurile second hand .... sunt o mina de aur ... doar ca precum cautatorilor din Alaska trebuie sa iti antrenezi simturile pentru a sti unde si cum sa dai de filon!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Iul 2018 16:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prima pagina:
Cristian Kata a scris:
Am reglaj dublu excentric pe fiecare lentila astfel: fiecare lentila este excentrica si este pusa intr-un inel excentric. Incerc sa pun un desen. In acest moment mai am nevoie de apropiere intre imagini dar excentricele nu mai permit, sunt fixate incat sa apropie cele doua axe la maxim.


La pag. 2 era vorba de distantierele de reglaj aflate sub prisme:
Cristian Kata a scris:
...
dat prima prisma jos...hopa, o tablita de 0,2mm sub prisma inspre axul binoclului, am curatat prisma, pus la loc FARA tablita, verificat, divergenta pe orizontala marita; deschis celalalt obiectiv, sub prisma la fel tablita de 0,2mm tot spre axul binoclului, curatat, pus la loc fara tablita, verificat, divergenta si mai mare;
...
Intrebare: sa pun tablite de 0,5mm in locul celor care au fost?


Diferenta (aparenta) de marire ar putea fi si de la distorsiunile induse prin decolimarea obiectiv-ocular (cand axa optica a obiectivului nu vine pe centrul ocularului).
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iul 2018 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@nobody:
Da ...scuze, ai dreptate, am citit pe graba ... deci se pare ca totul este ok ...doar trebuie colimat ... Sad
@Cristian Kata:
Si da, foita trebuie pusa la loc. Se poate mari sau micsora grosimea in procesul de colimare pana se ajunge la inclinarea dorita. Citeste mai intai putin despre cum se face recolimarea inclusiv aici pe forum, si incepe procesul. Si poate vei impartasi cu noi rezultatele si solutiile tale Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact