Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SA200f.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum se face o colimare pas cu pas?...


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 17 Iul 2018 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noa, am desfacut binoclul, nu am facut poze ca nu am putut...da nu-i nimic interesant, va spun exact ce e acolo: am luat jos ocularele, nu sunt excentrice; la prisme, sunt fixe intr-un locas, nu au suruburi, stau pe carcasa metalica a binoclului, pozitia lor este data din fabrica prin chilnerire, e lovit cu ceva gen chilner in metal asa incat prima sa nu se poata misca, deasupra blocaj clasic cu tablita la un capat cu surub; am scos prismele dinspre oculare, le-am sters frumos...pus la loc, verificat, nici o modificare; am trecut la obiective, luat obiectiv jos dat prima prisma jos...hopa, o tablita de 0,2mm sub prisma inspre axul binoclului, am curatat prisma, pus la loc FARA tablita, verificat, divergenta pe orizontala marita; deschis celalalt obiectiv, sub prisma la fel tablita de 0,2mm tot spre axul binoclului, curatat, pus la loc fara tablita, verificat, divergenta si mai mare; am desfacut iar si am rotit prismele de le obiective cu 180grade si le-am pus asa, nici o modificare in bine. In concluzie binoclul a fost mesterit, cel mai probabil de cel de la care l-am cumparat acum nu mai stiu cati ani, era un nene care mi-am dat seama atunci ca stia cate ceva despre binocluri. Intrebare: sa pun tablite de 0,5mm in locul celor care au fost? chiar daca ar fi prea mult si as avea convergenta, sigur o pot elimina din excentrice, din ce am vazut se poate regla f mult distantele. Alta intrebare, tablitele erau gen zincat, oare nu pot produce ceva reflexii? La lumina puternica si privit la distanta aveam un blur puternic, poate nu e de acolo, dar e ca in ceata, dar numai in anumite conditii mai rar intalnite si numai la distanta mare, poate e de la atmosfera. S-ar putea sa nu pot umbla la el o zi doua pt ca sunt ocupat, dar eu citesc tot ce scrieti, cred ca e rezolvabila problema. Salutare!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iul 2018 08:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Până determini exact grosimea tăblițelor necesare poți pune hârtie. Nu pune nimic lipicios gen bandă ca să nu murdărești prismele. Tăblița nu este în drumul optic dar da, poate produce reflexii. Când vei pune unele definitive le vopsești cu vopsea neagră în prealabil sau măcar cu un marker permanent. Înainte de a regla prismele pune înapoi la centru lentilele obiectivelor.

Verifică colimarea la deschideri diferite ale reglajului distanței dintre cei doi ochi. Dacă ai abatere și aceasta e proporțională sau chiar se anulează la o anumită poziție înseamnă că binoclul este descentrat mecanic de la balama și nu prea ai ce să-i faci, decât să-l colimezi pentru propria ta distanță, îl vei putea folosi doar tu.

Fă testele pe bancul optic construit conform topicului deschis de Zoth la ATM, dintr-o scândură cu ecran îndreptată spre Soare. O montură ecuatorială ajută pentru că îți permite să lucrezi mult timp pe banc fără să trebuiască să-l re-orientezi.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 17 Iul 2018 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa incerc sa pun lentilele cat mai centrate, si apoi sa pun distantier la prisme, cu lentilele centrate cred ca trebuie ceva mai grosier. Am sa revin dupa ce am timp sa fac acest lucru. Atunci cand privesti prin binoclu in timp ce de departezi de oculare ca sa verifici dublarea, trebuie sa privesti cat mai relaxat? Cred ca bine am inteles, sa ai o privire "moale", fara incruntare, fara a forta?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Iul 2018 01:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
... Atunci cand privesti prin binoclu in timp ce de departezi de oculare ca sa verifici dublarea, trebuie sa privesti cat mai relaxat? Cred ca bine am inteles, sa ai o privire "moale", fara incruntare, fara a forta?


Da trebuie sa privesti relaxat, dar pe masura ce te departezi incet de oculare, trebuie sa iti concentrezi privirea doar pe subiectul din imagine. Indepartandu-te incet te ajuta sa iti acomodezi privirea pt a vedea un singur cerc; Trebuie sa ai impresia ca tii in maini o luneta sau o singura imagine in forma de "cerc". Se intelege ca nu vei mai vedea tot FOV-ul ci numai centrul imaginii unde trebuie sa se afle subiectul vizat.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 18 Iul 2018 20:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am pus distantiere si am reusit sa elimin dublarea aproape complect, nu pot 100% pt ca e imposibil din excentrice, au joc prea mare tub-inel_excentric-lentila, din cauza faptului ca efectiv joaca, in momentul in care strang inelul de blocare se misca lentila inevitabil, nu miscare circulara ci aiurea. Imposibilitatea de a vedea un singur cerc remane valabila, la mine se vede ca in desen, partea galbena reprezinta suprapunerea, daca maresc distanta intrapupilara se departeaza, daca micsorez obtin imag de doua paranteze inchise "()". Ce ar putea duce la imposibilitatea de a vedea un singur cerc? Daca nu reusesc sa il fac ok il dau la copii si asta e, imi iau unul mai sanatos dar nu stiu ce, nu sunt convins de Lacerta 8x45 din cauza plasticului, unii zic ca e integral plastic, nu stiu in timp ce modificari ar putea suferi, sa nu se dezaxeze, poate ca vb prostii. Nu as depasi 8x, cel de 10x am inteles ca are tuburile din metal. Ce probleme reale pot sa apara la un Lacerta 8x45 din cauza materialului din care este construit? Sunt in ceata si am nevoie de lumina Smile, cand aveti timp.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 19 Iul 2018 17:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu dubleaza dar se vede rau, era seara si din acest motiv nu am abservat, am crezut ca am rezolvat problema dar nu este asa. Nu stiam de ce se vede incetosat, fara claritate, m-am uitat atent in pupila de iesire la oculare si acolo e problema (pun o poza). Trebuie sa gasesc alta solutie care nu implica prismele, nu este usor pt ca vorbim de o divergenta mare de tot cu reglaj la maxim. Nu inteleg cum poate iesi din fabrica cu o asa deviere imposibil de corectat fara sa treci la modificari. Ma intreb daca nu cumva lentilele din obiectiv sunt excentrice, ma refer exact la sticla, sa nu fie simetric taiata fata de centrul lentilei, ceva de genul cum se taie lentilele pt ochelari in funtie de distanta intrapupilara. Trebuie sa imi fac un dispozitiv pt ca sa desfac inelul care le blocheaza in inelul metalic care le imbraca, oare ar putea fi asa ceva? sau nu are rost sa incerc. Sa rog pe cineva de la ochelari sa verifice daca sunt simetrice? cred ca este un aparat care arata centrul lentilei.


pupila de iesire.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  43.1 kb
 Vizualizat:  de 4286 ori

pupila de iesire.jpg


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 19 Iul 2018 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Verifica tuburile obiectivelor. Roteste-le si vezi ce se intampla. Verifica cum se aseaza tuburile pe corpul binoclului si cum se aseaza obiectivele in tub. Incearca sa schimbi tuburile intre ele, stanga-dreapta, cu tot cu obiective.

Daca lentilele nu joaca in celula lor, nu destrange celula.
Verifica si ocularul daca nu-i joaca lentilele, fara sa-l demontezi bucati.

Jocul lateral de la excentrice poti sa-l mai reduci cu niste foite de aluminiu.

Prismele se pot muta de-a lungul lor sau intra la fix in locas ?
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 19 Iul 2018 22:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am rotit tuburile si indiferent de pozitie am divergenta orizontala, atunci cand sunt desfiletate mai bine de jumatate au un joc in filet care este normal, atunci daca le tin cu mana trase spre exterior stanga-dreapta imaginile se suprapun, m-am gandit sa fac doua inele care sa le pun intre tuburi si corp incat sa le forteze spre exterior numai ca e prea mult desfiletat in acel moment. Prismele sunt absolut fixe in locasuri, se pot doar inclina dar am scris mai sus ce se intampla. Lentile ocular fixe 0 joc. Nimic nu joaca, am schimbat tuburile intre ele, nimic, am schimbat lentilele intre tuburi, nimic. Problema este din fabricatie, din modul de fixare a prismelor, daca reusesc fac maine niste poze ca sa vedeti fixarea, rudimentar mi se pare. In jurul prismei este lovit cu o dalta astfel incat sa se aschieze in 4 puncte corpul binoclului, astfel apar 4 "ridicaturi" de metal in jurul prismei, obigand-o sa stea fixa. O manevra riscanta ar fi sa scot afara tot si sa refac pozitia prismelor, sa le translatez spre exterior. Se vand si unele lovituri in plus pt a fixa prismele, dand impresia de "rateuri". Am sa incerc sa fac poze ca sa fie mai clar.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 20 Iul 2018 00:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa zici ?


100_3202.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  324.86 kb
 Vizualizat:  de 4239 ori

100_3202.jpg



100_3203.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  460.11 kb
 Vizualizat:  de 4239 ori

100_3203.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iul 2018 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-am desfăcut prea multe binocluri, sunt alții mai avansați pe-aici, însă lovirea cu dalta pentru a forma acele chestii mi se pare o barbarie. Nu cred că vreo fabrică se ocupă cu așa ceva. Cineva a "mătrășit" binoclul înainte de ajunge la tine.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 20 Iul 2018 13:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am mai dat jos prismele, dar cred ca se vede si asa, pun pozele cu partea dinspre obiectiv.
@nobody este vorba despre ce ai pus si tu in poze cu diferenta ca in loc de 4 puncte de fixare la mine sunt multe si "grosiere", alt aspect este ca la mine nu mai au vopseaua pe ele, semn ca au fost "lucrate" ulterior, si totusi nu cred ca e acolo problema. Lentilele din obiectiv sunt taiate simetric fata de centrul lentilei, am verificat, nu mai are sens sa le desfac. Daca excentricele pe mijloc am diferenta de ordinul metrilor la obiect situalt la cca 500m, daca le pun incat sa maresc divergenta obtin o diferenta poate de zeci de metri intre imaginile dublate, privind direct prin oculare fara sa ma departez, spun aceste lucruri ca sa va dati seama ca e ceva grosier rau de tot.



DSC_3123.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  92.02 kb
 Vizualizat:  de 4191 ori

DSC_3123.JPG



DSC_3124.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  133.72 kb
 Vizualizat:  de 4191 ori

DSC_3124.JPG



DSC_3125.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  70.9 kb
 Vizualizat:  de 4191 ori

DSC_3125.JPG



DSC_3126.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  122.96 kb
 Vizualizat:  de 4191 ori

DSC_3126.JPG


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iul 2018 13:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prismele se fixează cu o rășină epoxi sau un fel de ciment la unele mai vechi. Ai șanse să-l refaci doar dacă o iei metodic și urmărești pas cu pas tutorialele prezentate de colegi. E bun de antrenament, dacă nu îți iese măcar ai învățat o mulțime de lucruri despre binocluri și optică în general.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Iul 2018 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian
Ei , nu-i placut dar trebuie luata in calcul si posibilitatea ca binoclul ''sa-si dea duhul''...
In loc sa fie un dezastru , priveste aceasta ca un bilet spre paradisul ATM.
O jumatate din binoclu poti sa o folosesti foarte bine ca monocular.
Din cealalta jumatate poti confectiona un cautator, avem aici la ATM exemple.
Sau poti folosi perechea de oculare la un vizor binocular -va fi nevoie de niste bucse adaptoare.
Din perechea de obiective poti confectiona un ocular cu focala lunga , Erwin poate da detalii.
In toate cazurile iti raman bonus prismele : colegul nostru Iulian a construit cu ele un spectroscop.

Iti urez succes in reconditionarea inceputa dar nu uita...exista viata dupa bere !
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 20 Iul 2018 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ma intereseaza binoclul cat faptul sa il fac ok, imi plac situatiile in care trebuie sa rezolv ceva ce toata lumea spune ca nu se mai poate, ca valoare materiala pt mine este zero acest binoclu, nu mai stiu cat am dat pe el dar sigur nu am depasit 130lei cu trasport cu tot. Eu cred ca tot ii dau de capat, mie imi lipseste cateva notiuni de optica, si nu vreau sa intru la modificari fara sa stiu ce fac, domeniul meu este unul tehnic de la reparatii IT, auto, etc pana la tot felul de chichite care normal nu se mai repara. Nu inteleg de ex ce se intampla in momentul in care inclin o prima, am aratat in poze cum se deplaseaza acel romb in pupila de iesire si nu mai am claritate, chiar daca elimin dublarea. Optic vorbind nu stiu ce se petrece. Daca mut prisma efectiv fara sa o inclin se mai petrece aceasta schimbare cu rombul?(am inteles ca e specific bak7 acel romb) Ii pot face alt locas cu fraza folosind un biax, castig cam 1mm la fiecare prisma, dar nu stiu optic ce se poate intampla, cat am voie sa deplasez prisma, cat la suta din prisma se vede prin ocular. As mai putea poliza inelel in care stau lentilele, ca sa le pot apropia mai mult de marginea tubului, mai castig poate un 2mm in total, nu e sigur ca e destul.(daca nu te pricepi la binoclu nu ai cum sa iti dai seama ca dubleaza atunci cand e reglat din excentrice divergenta la minim, deci il pot vinde fara probleme, dar vreau sa il repar)
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 20 Iul 2018 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Posibil descentrat? Ce am obs azi: pus pe trepied, ma uit la un obiect, focalizez apoi ma departez pana dubleaza, din aceasta pozitie incep sa rotesc rotita centrala ca sa iasa din focus, obictul iese din focus, nu il mai vad clar dar pot sa constat modificarea distantei dintre "obiecte", adica cel dublat(modificarea divergentei). E descentrat sau e un efect al defocalizarii? Daca e descentrat totusi ce poate fi asa de rau incat nu reusesc sa suprapun imaginile. Ati mai zis voi sa verific asta dar nu am inteles exact, atunci am verificat privind la distante diferite nu am iesit din focus si nu am obs nimic atunci.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact