Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m83_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224539
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum se face o colimare pas cu pas?...


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 13 Iul 2018 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Cum se face o colimare pas cu pas?...
Raspunde cu citat (quote)

Buna! Imi bat capul de o vreme cu un binoclu 8x40, are o oarecare divergenta in plan orizontal, am reusit sa elimin aproape in intregime dublarea dar in acesta pozitie nu mai pot focaliza pe parea dreapta nici din rozeta centrala nici din ocular, nu in sensul ca as avea nevoie de o cursa mai mare, se apropie de clar (dar e fff departe de clar), apoi defocalizeaza indiferent de directia reglajului. Nu mai stiu ce sa fac cu el, mai ales nu inteleg de ce nu focalizeaza. Daca rotesc obiectivul drept (lentila) in alta pozitie in care decolimarea pare a fi mai mare, pot focaliza cu amble parti, doar ca te oboseste ingrozitor. Ce sa mai incerc, nu am umblat la prisme si nici nu as umbla, de ce nu focalizeaza? E prea deplasat centrul lentilei obiectiv fata de axa ocular-prisma? (Poate vorbesc prostii.)
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2810

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Iul 2018 09:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sfatul meu este sa incerci inca odata, tacticos, pas cu pas, reglarea drioptriei intr-un mod cat mai corect. Apoi, daca dupa reglare tot nu se va vedea bine, probabil este decolimat.

Reglarea drioptriei se face in felul urmator:

1 Acoperi cu capacul doar obiectivul drept. E mai bine sa faci asa decat sa inchizi ochiul drept, pentru ca e important sa ai amandoi ochii deschisi si relaxati. Daca ai inchide un ochi ai obosi ochiul si nu va mai avea acuratetea necesara reglajului fin cand va trebuie sa-l deschizi. Deci un ochi va vedea printr-un tub iar celalat va vedea negru pt ca e obiectivul acoperit.

2 Astfel, doar prin ocularul stang privesti cu binoclul spre un detaliu cu contrast ridicat (de exemplu un scris mai indepartat sau un detaliu cu o textura mai fina) si faci clarul (din rotita centrala) pana se va vedea perfect detaliul.

3 Odata reglat clarul nu se mai atinge, deocamdata, nici macar foarte putin rotita de focus (cea din mijloc)

4 Cu binoclul in aceeasi pozitie si distanta fata de acelasi detaliu tinta, se va descoperi obiectivul drept si se va acoperi cu capac cel stang. (reamintesc amandoi ochii vor fi deschisi tot timpul)

5 Acum, doar prin ocularul drept privesti cu binoclul spre acelasi detaliu cu contrast ridicat si faci clarul (din rotita de pe ocularul drept) pana se va vedea perfect detaliul.

Astfel odata reglata drioptria pentru ochii caruia s-a facut reglarea, nu se mai invarte rotita de pe ocularul drept niciodata. Bineinteles, decat peste o vreme indelungata cand se va vrea o reglare noua pentru alta drioptrie.

Acum binoclul ar trebui sa functioneze normal, facandu-se clarul normal doar din rotita din mijloc. Daca totusi dupa toata aceasta procedura de reglare de drioptrie nu se vede bine prin binoclu, inseamna ca poate are o problema de colimare. Aceasta problema este mult mai complicat de reglat necesitand experienta si pricepere si nu cred ca, cineva care nu a mai facut iniante lucrul acesta, sa o poata face pentru prima oara doar indrumat prin scris. Pt ca doar vazand binoclul in realitate, si experimentand poti lua decizii corecte referitor la colimare.

Spor la reglare!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Iul 2018 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Cum se face o colimare pas cu pas?...
Raspunde cu citat (quote)

Asta suna a decolimare serioasa intre obiectiv si ocular:
Cristian Kata a scris:
Imi bat capul de o vreme cu un binoclu 8x40, are o oarecare divergenta in plan orizontal, am reusit sa elimin aproape in intregime dublarea dar in acesta pozitie nu mai pot focaliza pe parea dreapta nici din rozeta centrala nici din ocular, nu in sensul ca as avea nevoie de o cursa mai mare, se apropie de clar (dar e fff departe de clar), apoi defocalizeaza indiferent de directia reglajului.
...
Daca rotesc obiectivul drept (lentila) in alta pozitie in care decolimarea pare a fi mai mare, pot focaliza cu amble parti, doar ca te oboseste ingrozitor.


Eventual incearca sa schimbi obiectivele intre ele.

Cum ai eliminat dublarea ?
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 14 Iul 2018 18:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@nobody
Am pus binoclu pe trepied, am focalizat perfect amandoua partile binoclului. Am pus semne pe obiective ca sa am pozitia initiala in caz ca iese mai rau dupa "colimare". M-am departat de oculare pana a inceput sa se dubleze imaginea, era decalaj si pe orizontala si pe verticala. Un lucru nu mi-e clar si e f important pt mine: la o anumita departare nu mai vezi un singur cerc ci doua intercalate, si in acest moment trebuie sa fie suprapuse imaginile ? eu asa am crezut ca da. Mai departe, am incepus sa rotesc obiectivele, a fost nevoie sa le rotesc pe amandoua, de fapt am rotit lentilele pt ca sa nu defocalizez pe masura ce desfiletezi maresti ditanta lentila-ocular, dar eu am rotit doar lentilele. In momentul in care erau aproape suprapuse imaginile (un intrerupator de bec de la o casa, cu contrast bun alb pe maro) a constatat ca partea stanga a ramas focalizata iar dreapta ceata. Am incercat sa focalizez dreapta dar nu se poate sub nici o forma, nici din rotita centrala nici de pe ocular, e imposibil sa privesti prin binoclu in acea pozitie pt ca ti se face rau. Repet, asa cum este binoclul in starea initiala pot focaliza pe ambele parti clar perfect, doar ca are divergenta si cand il tii in mana imaginea tremura groaznic probabil din cauza decolimarii, daca incerc sa privesc un detaliu imi crapa ochii nu altceva. O sa incerca sa schimb obiectivele daca asa zici. Lentilele din ocular sunt tot excentrice? La reglajul de pe ocular se roteste si lentila, daca ar fi excentrice cred ca nu ar fi ok. Te rog sa imi spui cat mai exact cum sta treaba cu privitul de la distanta ca sa vezi suprapunerea, trebuie sa vezi un singur cerc sau doua intercalate? Doar de aproape vad un cerc perfect. Ar mai fi o problema, am obs ca lentilele din obiectiv diametru putin mai mic decat locasul in care stau, si asta e f rau pt ca in momentul in care strangi la loc lentila ea se misca putin dar pe imagine imediat se vede, dar asta e alta treaba.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Iul 2018 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stai, stai sa lamurim, ca le amestecam si iese o varza.

In primul rand, ce model este binoclul ?

Pe urma, "asa cum este binoclul in starea initiala pot focaliza pe ambele parti clar perfect, doar ca are divergenta" ... adica problema de focalizare apare doar dupa ce destrangi tuburile obiectivelor si incepi sa le rotesti ?
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 14 Iul 2018 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zemog 8x40. Da, problema de focalizare aparea dupa ce roteam lentilele obiectiv...si acum un pic de pauza....
Dupa ce am scris postarea de dinainte am luat din nou binoclul cu gandul ca ori il rezolv ori il fac praf(in sensul ca il decolimez rau de tot). M-am uitat pe forum inca odata...nimic nou,pe alte site-uri...nu am inteles mare lucru. Am luat capacele de la obiectiv, am destrans lentilele amandoua, le-am rotit pe rand in sens orar cum te uiti prin binoclu, mi-am notat la fiecare ce miscare face cand rotesc. Am cautat un obiect la distanta de o dimensiune astfel incat la distanta de 1,5m de binoclu, privind prin binoclu, acel obiect sa imi ocupe exact tot campul vizual vazut de la 1,5m prin ocularul stang(deocamdata unul). Am constatat ca in ocularul drept obiectul era rau deplasat, am inceput sa rotesc lentilele pana am avut in amandoua ocularele acel obiect incadrat identic, privit de la 1,5m prin binoclu(o masina patratoasa vazuta din fata pe un vf de deal). Cu acest reglaj am impresia ca nu imi mai obosesc ochii, era deja cam seara dar totusi se vedea bine, maine o sa ii dau verdictul, nu am reusit perfect colimarea pt ca lentilele au un diametru mai mic cu aprox 0,5mm decat tubul, lucru care te incurca fff mult cand blochezi lentilele, orice ai face tot se misca putin, acum nu am stat dupa ele ca sa le pun ceva sa elimin jocul, poate in alt episod. Am mai observat un lucru, magnificatia este putin diferita cele doua jumatati, asta de unde mai poate proveni? sau numai din fabricatie lentile? In momentul in care roteam lentila dreapta se modifica magnificatia, apropia mai mult decat stanga in anumite pozitii estimez undeva la 10-15% lejer(la stanga nu se modifica magnificatia cand roteam).Binoclu second never! cu toate ca arata absolut ca si scos din fabrica, nici cat vf de ac nu are urma pe el, dar un asemenea joc la lentile cred ca e specific binoclurilor low level. Cum vi se pare metoda aplicata pt colimare? Asta mi-a trecut prin cap, sa incerc asa, o sa vad maine cum se vede. Va rog sa imi spuneti din ce cauza tremura imaginea, nu e vorba de maini, cu alt binoclu 8x30 nu tremura, l-am pus pe trepied afara si sufla putin vand, a inceput sa tremure, tinut in maini nu poti citi un numar rosu de masina la distanta de max 150m (dar cred ca e mai putin, poate 130m), pe trepied se vede bine. Cred ca real are peste 8x, dar comparat cu 10x e dif mare, daca nu cumva are si acela peste 10x. Tine tot de colimare tremurul? Sau e un binoclu "varza" cu magnificatii diferite pe cele doua tuburi, in acest caz te poti astepta la orice anomalie.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2810

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Iul 2018 00:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
...Un lucru nu mi-e clar si e f important pt mine: la o anumita departare nu mai vezi un singur cerc ci doua intercalate, si in acest moment trebuie sa fie suprapuse imaginile ? eu asa am crezut ca da.....Te rog sa imi spui cat mai exact cum sta treaba cu privitul de la distanta ca sa vezi suprapunerea, trebuie sa vezi un singur cerc sau doua intercalate? Doar de aproape vad un cerc perfect...


Printr-un binoclu colimat trebuie sa vezi cand te dapartezi cam la 15 cm de oculare un singur obiect (sa zicem o stea sau o antena) fara dublare, dar daca nu esti axact perfect cu ochii pe oculare, chiar si printr-un binoclu colimat perfect poti vedea "doua cercuri intercalate". Dar in schimb imaginea focusata (steaua sau antena) trebuie sa fie in continuare una singura si nedublata. Vezi desenul facut de mine pt a intelege ce vreau sa zic.



imagini prin binoclu.jpg
 Descriere:
posibile imagini cand, pt a verifica colimarea binoclului, privesti de la aprox. 15-20cm departare de oculare
 Marime fisier:  77.85 kb
 Vizualizat:  de 9215 ori

imagini prin binoclu.jpg


Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 15 Iul 2018 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vai lume vai Smile. In acest caz nu e colimat bine, m-am uitat acum si in momentul in care cele doua cercuri nu sunt suprapuse, am doua imagini fiecare centrata in fiecare ocular. La 5 cm deja cercurile nu se suprapun si am imagine dublata. La 15cm am deja doua cercuri departate si imagini identice in amandoua. Astept un instructaj cat mai clar cum si ce sa fac, in momentul in care cele doua cercuri se depart, destul de repede sub 15cm, ce trebuie sa vad prin fiecare ocular? Am crezut ca trebuie sa vad aceeasi imagine in fiecare, dar vad ca nu e bine dupa cum zici. Daca ma uit la un bec sa zicem, ma departez si cele doua cercuri se despart, ce trebuie sa vad in acel moment? Aici este punctul in care eu ma pierd si nu mai inteleg nimic, ce trebuie sa vad prin fiecare ocular, din ce imi dau seama cred ca acum am facut sa am o convergenta la o anumita distanta la care am "reglat" binoclul, practic eu am facut o prostie cu imag identice in cele doua oculare, acum cred ca inteleg ce am facut, nu ma las pana nu il fac daca ma ajutati. Pun desen cum se vede la mine acum, daca imi spuneti cum ar trebui sa arate in caz normal cele 4 situatii cred ca ar fi un pas mare. Multumesc pt ajutor si rabdare!


REGLAJ BINOCLU.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  87.48 kb
 Vizualizat:  de 9153 ori

REGLAJ BINOCLU.jpg


Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 15 Iul 2018 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat sa apropii cele doua puncte sa fie suprapuse dar nu se poate din excentrice, ar mai fi nevoie sa departez lentilele una de alta dar nu pot mai mult. Urmeaza sa ma uit la prisme.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2810

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Iul 2018 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar daca binoclul este perfect colimat tot trebuie sa-ti obisnuiesti ochii sa privesti de la 20cm. si sa vezi totusi un singur cerc. Era bine sa exersezi acest test pe un binoclu colimat ca sa iti dai seama de tehnica.

Vezi si pe aici poate te ajuta
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=177570#177570
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 15 Iul 2018 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1088&start=0

Totusi, tremuratul si modificarea maririi pe partea dreapta nu sunt probleme de colimare, ci mai degraba iti joaca ceva lentila, probabi prin ocular. Fara sa rezolvi (sau sa lamuresti) aceste probleme, nu prea are rost sa te apuci de colimare.

Eventual, cand mai desfaci ceva, fa niste poze si pune-le aici, altfel e foarte greu sa ne dam seama despre ce este vorba. Sunt multe feluri de constructie.

De exemplu, esti sigur ca ai reglaj excentric la obiective si nu ai reglaj la prisme ?
Verifica si pupilele de iesire.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 15 Iul 2018 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reglaj dublu excentric pe fiecare lentila astfel: fiecare lentila este excentrica si este pusa intr-un inel excentric. Incerc sa pun un desen. In acest moment mai am nevoie de apropiere intre imagini dar excentricele nu mai permit, sunt fixate incat sa apropie cele doua axe la maxim. Faptul ca nu vad un cerc nu este de la mine, indiferent cum reglez distanta intrapupilara nu vad un cerc, daca inchid f mult vad exact asa () cum arata doua paranteze unite sus si jos, cum maresc distanta intrapupilara am cercuri decalate. Chiar de mic am folosit binoclu bpt5 8x30, este al tatalui meu (nu il am la mine acum) si vad cercul perfect prin el, unul singur rotund. Cand am sa merg in sat am sa mai fac o comparatie intre ele, pana atunci ori fac "om" din el ori in trec in rezerva. Vreau sa incerc maine asta https://stargazerslounge.com/topic/126460-...ks/?page=1


excentric binoclu.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  30.88 kb
 Vizualizat:  de 9091 ori

excentric binoclu.jpg


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 16 Iul 2018 02:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adica ai ceva similar cu poza (probabil totul mai subtire), celula excentrica a obiectivului (neagra), inel excentric (argintiu) si un inel de blocare care vine peste inelul excentric si strange tot ansablul.

Daca ai ajuns la limita cu excentricele, e semn ca s-a miscat si altceva, prisme, oculare, tuburile obiectivelor etc.

Banuiesc ca asta-i exemplarul: https://www.olx.ro/oferta/vand-binoclu-zem...bmhhQ.html



binoculars-eccentric.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  188.14 kb
 Vizualizat:  de 9072 ori

binoculars-eccentric.JPG


Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 16 Iul 2018 07:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, asa arata excentricele, si in pozitia de departare a lentilelor stanga dreapta la maxim pt a apropia imaginile pe orizontala, tot mai am divergenta, normal era sa pot trece si in convergenta la greglaj maxim, banuiesc. Am un mic firicel de ceva pe o prisma, asa ca nu ma mai retine nimic sa curat prima acum, o sa le verific la fiecare locasul.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 16 Iul 2018 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Citeste un pic, inainte sa intri mai serios in el:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1088

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=17651

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=16035

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact