Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4581astksm.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Publicatii
STELE SI CONSTELATII, Marcel Jinca
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 173823
Numar de utilizatori inregistrati: 2342
Cel mai nou utilizator inregistrat: depprussell
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice cu SW 203/1200

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Zsoldos Filip
Membru
Membru

Data inscrierii: 15 Iun 2018

MesajTrimis: 12 Iul 2018 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii astronomice cu SW 203/1200
Raspunde cu citat (quote)

Salutare si bine v-am gasit!
In seara de 11/07 , intre orele 11:30 si 01:00 am avut parte de prima sesiune de observatii astronomice memorabila cu noul instrument Skywatcher 203/1200 pe montura Dobson. Observatiile au fost facute dintr-o zona marginala a orasului Cluj, cu vedere E-SE-S-SV , poluare luminoasa moderata .
Primul obiect observat a fost planeta Jupiter , cu cei 4 sateliti ai sai clar-vizibili. Desi timpul de aclimatizare a fost scurt ( aprox 30min pana la prima observatie), am fost placut surprins de detaliile oferite. Prin ocularul de 25mm din dotare (48X) se vedea un disc luminos si cei 4 sateliti. La o privire mai "atenta" prin ocularul de 10mm din dotare (120x) am fost uimit de imaginea redata: se puteau observa pe suprafata planetei benzile ecuatoriale, precum si cele subecuatoriale, ondulatie puternica de-a lungul benzii pe care se afla GRS, iar GRS la randul ei se distingea clar, dupa cateva secunde de concentrare asupra imaginii. In ocularul de 4mm Super Plossl discul era mult mai mare, dar se pierdeau detalii seminificative la "first glimpse" , care reveneau doar dupa momente lungi de concentrare asupra imaginii.
Urmatoarea tinta a fost Saturn care, desi era ceva mai jos la orizont si mai putin luminos, m-a surprins placut. Prin ocularul de 10mm, imaginea a devenit, dupa cateva secunde, de o claritate excelenta. Se putea distinge Diviziunea Cassini cu usurinta, de asemenea se puteau observa niste diferente de nuanta in zona ecuatorului ( in forma de benzi, maro deschis) si nu numai. Pe langa planeta, am avut ocazia sa observ 4 dintre satelitii sai, Titan si Rhea erau vizibili clar, iar Tethis si Dione se vedeau vag, neintrerupte cand foloseam vederea periferica. Era de asemenea prezent un obiect ce s-a dovedit ulterior a fii o stea, in dreapta lui Saturn.In ocularul de 4mm (300x) imaginea era frumoasa, dar scadea claritatea , diviziunea Cassini fiind vizibila doar dupa scurte momente de observatie asupra imaginii.
Imediat dupa aceasta (in ideea ca voi reveni asupra planetelor dupa o aclimatizare corecta) am mutat telescopul pe Hercules, respectiv M13, in ultimele momente inainte sa treaca dupa bloc. In ciuda poluarii luminoase prezente, M13 m-a surpsins placut : Prin ocularul de 25mm, aparea ca o pata albicioasa cu nucleu mare si luminos, dar se vedea doar o urma de granulatie.Privelistea prin ocularul de 10mm a fost superba,forma obiectului a devenit mai accentuata, multe stele apareau rezolvate pana in centrul clusterului, la un moment dat am avut impresia ca am vazut niste stele care formau un fel de filamente intrerupte vagi. Din pacate, timpul nu mi-a permis o observatie mai atenta a acestui obiect.
Ultimul obiect pe care as vrea sa-l prezint sumar in cadrul acestei observatii este M15 din Pegassus. Luminozitatea acestui cluster m-a surpsins placut, data fiind locatia observatiilor. Cele mai bune imagini le-am obtinut prin ocularul de 10mm: Nucleul era mai luminos si mai compact decat la M13, dar apareau mai putine stele rezolvate in total, desi nu lipseau nici acestea. Obiectul ocupa aproximativ jumatate din campul vizual .
Va multumesc pentru atentie, as aprecia niste critici constructive din partea voastra Smile
Cer senin in continuare !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori
Download topic
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact