Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
best18.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224479
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

In curand o mica revolutie in oferta de instrumente in RO


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Vinde (comercial)

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Noi 2007 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului: In curand o mica revolutie in oferta de instrumente in RO
Raspunde cu citat (quote)

Detalii "in curand" (1-2 zile). Fiti pe faza.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 23 Noi 2007 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-a crescut pulsul instantaneu.... Laughing Eu unul astept cu nerabdare Wink
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 23 Noi 2007 18:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sper ca "revolutia" sa insemne pretzuri mai mici pt. cumparatorii din Romania...sa nu fim invadatzi de "mega-oferte" ,"hiper-pretzuri" si alte prostii de genul asta...m-am saturat sa ma holbez la telescoape care costa cit o inima si un plamin pe pe piatza neagra.De obicei ,pretzurile in Romania la ins. astronomice sint cu cel putin 30% mai scumpe ca in restul Europei...sa nu mai vb. de o comparatie cu America,unde sunt cam la juma de pret....Si sper sa produsele sa fie in stoc,sa nu trebuiasca sa asteptam prea mult pina ce vine comanda...
In rest,succes in afaceri Razz
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Noi 2007 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vad ca "sperietoarea" astroshop.ro a inceput sa functioneze chiar inainte de lansare... Laughing Laughing

In alta ordine de idei, domnule mcuzic2002 nu putem compara piata americana de instrumente astronomice cu cea europeana, acolo se intampla sa fie vorba de altfel de relatii comerciale.
In schimb, orice instrument in Romania ar trebui sa coste exact atat cat costa si in Europa, nici un leu mai mult!!!
Pana nu demult interlocutorii nostri se ascundeau in spatele taxelor vamale, acum ele nu mai exista insa preturile au ramas cam aceleasi.
Se intrevede totusi speranta ca in curand se vor intampla mici schimbari...
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Noi 2007 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe de alta parte, nu te grabi sa judeci asa usor preturile/distrubuitorii. Mai e si problema volumului. Cate instrumente astronomice se vand la noi, si cate in vest, sa fim seriosi. Iar daca tu, ca magazin, nu poti sa comanzi in masa pierzi bani din transport si din comsionul care ti-l da producatorul (care e dependent de volum). Nu mai zic ca, pentru acoperirea celorlalte cheltuieli operationale trebuie sa-ti faci un nivel de incasari minim, care se poate obtine ori prin vanzari multe cu comsion mic, ori invers Smile Iar la noi, din cauza pietii nu poate fi decat invers Sad
_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Noi 2007 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fie cum doresti insa nu m-ai convins si nici nu vreau sa ma contrazic pe aceasta tema.
Preturile practicate in Ro nu sunt justificate nici pe departe aceste inginerii de care vorbesti.
Sa nu uitam ca piata vestica este de mult asezata pe acest domeniu, volumul de vanzari trebuie sa fie aproape constant, pe cand piata de la noi e flamanda in acest domeniu si capabila sa inghita mai mult pe o perioada de timp.
S-ar mai justifica altfel infiintarea unor firme care sa vanda in Ro aceste produse? ...nicidecum.
Suntem vestiti drept saracii Europei dar priveste ce se intampla de exemplu pe piata de automobile... etc
Nu vreau sa mai continui, voi ramane la parerea mea, un instrument in Ro trebuie sa coste fix atat cat oriunde in Eu, nici un leu mai mult!
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Noi 2007 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe ideea asta, gandeste-te de ce un produs costa mai ieftin la supermarket si mai scump la magazinul din colt ... crezi ca proprietarii magazinului din colt sunt mai lacomi decat cei ai supermarketului?
_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Noi 2007 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Afirmatiile voastre se bazeaza pe presupuneri. In realitate lucrurile nu stau chiar asa, ci mai rau, piata nu e flamanda, e subdezvoltata, saraca si lipsita de o cultura in domeniul astronomiei (sunt mai multe cauze aici, dar in principal e socializarea in acest domeniu). Magazinele din vest au avantajul ca sunt aproape de producatori si atunci costurile operationale sunt mult mai mici, la fel ca si timpii de livrare. Foarte putine au stocuri in vest, cele mai multe se comporta ca si magazinele online de pe la noi ce vand de toate, cum apare un client cum aduc de la distribuitor produsul si il trimit mai departe. Si comertul cu instrumente astronomice e ca orice alt comert, nu are nimic magic in el, decat poate reprezentarile sociale asociate telescoapelor. Iar piata vestica e mai bogata, mai educata.

Insa surpriza anuntata va fi pe masura asteptarilor voastre. Pana nu e operationala, nu mai zic nimic.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Noi 2007 08:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur ca afirmatiile de mai sus le-am facut pe baza presupunerilor, comert nu am facut niciodata.
Logica si realitatea inconjuratoare m-au condus spre aceste concluzii.
In mare cred ca ceea ce spui este corect, si faptul ca suntem saraci l-am amintit si eu mai sus dar in rest nu cred ca suntem nici mai buni dar nici mai rai decat altii.
Ca sa raman tot pe exemplul pe care l-am dat mai sus am constatat ca trecerea de la Dacie la BMW s-a facut spectaculos de repede... si exemple ar mai fi. Asta inseamna ca avem totusi "potential" si suntem o piata care merita atentia.. Very Happy
Poate si in domeniul instrumentelor astronomice vom avea o evolutie buna, nu se stie...

sa aveti spor!
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 24 Noi 2007 09:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar,concluzia ar fi ca pretul instrumentelor astronomice ar trebui sa fie in Romania la fel cu cel din restul tarilor europene...nici un Euro mai mult...in rest,numai bine tuturor Cool
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Noi 2007 12:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prețuri mari găsești și în alte țări europene. De obicei luăm ca standard prețul din Germania, care e o piață foarte mare. Dar dacă ne uităm și prin alte părți o să avem surprize. Deranjant e că în România nu prea e diversitate în ofertă, iar, pe alocuri, dai de prețuri aberante. Ce mai, ABERANTE cu majuscule.
Așteptăm cu interes revoluția promisă și noul magazin. Comentăm/cumpărăm după. Smile
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Noi 2007 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oameni destul de multi cu bani sunt cu certitudine in Romania. Ganditi-va numai la pustii care-si cumpara procesoare si placi video de zeci de milioane o data la 3 sau 6 luni, mobile de 15-20 de milioane iarasi periodic, si de asemenea dupa cum s-a mai amintit piata automobilelor unde sa recunoastem nu stam rau deloc daca ne uitam pe sosele...
Downside-ul este , dupa cum a spus Skywatcher, ca la noi subcultura astronomiei este qvasinexistenta. Abia la cate o eclipsa, sau vreo cometa ceva se mai mediatizeaza cat de cat. Dar ganditi-va ce potential s-ar naste daca s-ar face o emisiune saptamanala pe tema asta, o revista ceva; orice care sa atraga interesul oamenilor.
Cu siguranta ca hobbyul astronomic este mai fascinant decat multe surogate consumeriste care din nefericire se bucura de foarte multa atentie; trebuie doar promovare intensiva....
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 24 Noi 2007 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deja topicul a fost deviat, mai pot sa pun si eu un off.
Ovidiu:
Gandeste-te la parintii copiilor alora care cheltuie in nestire si inutil si inconstient.

O fi astronomia mai atractiva, dar iti spun eu: daca treci de povesti despre stele si constelatii si ajungi la ecuatii de evolutie si de echilibru stelar, piere cheful de hobby la cel putin 99% dintre pasionati.
Reviste sunt. Tirajul e mic din cauze pe care nu le comentez. Daca ar fi cumparate, tirajul ar fi mare. Zac in librariile voastre atlase si harti si lucrari de cosmologie si nu le cumpara NIMENI...
Documentare au fost si sunt, ai Discovery, de exemplu, mai era pe vremuri teleenciclopedia... cand era frate--miu mic era un serial al lui Carl Sagan, "La frontierele cunoasterii", de care si acum mai povesteste... dar nu-i asa că 99.9% prefera sa se uite la "schimb de mame" sau "salvati-mi casa" sau mai stiu eu ce cretinisme?

On-topic: As vrea sa vad și eu ce se schimbă acolo, d-le Skywatcher... M-as bucura sa fie pentru oamenii seriosi si nu pentru comerțianți. Very Happy

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
luluvasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iul 2006
Mesaje: 47



Localitate: brasov

MesajTrimis: 25 Noi 2007 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

100%, Dreptate ai Lucia!
No comment.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 25 Noi 2007 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata frumos noul site skywatcher... Totusi mica revolutie cred ca ar putea fi numita un mic miting sau ceva de genul Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Vinde (comercial) Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact