Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Conjunctie_Venus-Jupiter_3-09-2005.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224548
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Soarele alb


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Iul 2017 19:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Soarele alb
Raspunde cu citat (quote)

Aflasem de la alti astronomi din America faptul ca soarele s-a albit. Nu mai are aceeasi culoare galbena pe care o avea privit cu ochiul liber. Eu am fost un pic sceptic.

Unii din ei au facut si retele de urmarire a nivelului radiatiilor UV, A, B, si C, care conform datelor obtinute de ei, au depasit orice valori inregistrate pana anul asta. Peste 14 in Mexic, peste 13 in statele din sudul US, dar valori foarte mari chiar si mai la nord. Cel putin asta afirma ei. Personal nu am experienta in domeniu, si nici cu ce sa masor.

Dar azi, mergand pe afara, pe la ora 18, am vazut ca pur si simplu nu pot sa ma uit la soare, asa cum faceam in alti ani. Asa ca am gasit repede un loc unde frunzisul unui copac crea o semi-bariera, si m-am uitat. Intradevar, soarele e alb. Cel putin asa l-am vazut eu.

_________________
Dragos N
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Iul 2017 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate nu-i asa iar totul sa fie numai un ''mizanderstanding''.
Da' daca-i asa , am si eu o intrebare : unde-i astrofizicianul care a prevazut prin calcul toate acestea ?
Doar ''noi'' stim ce s-a intamplat in primele trei minute ale Universului si cunoastem gaurile negre mai bine ca pe buzunarul propriu.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2017 08:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema e complexă, n-am studiat, dar presupun că analiza spectrală a luminii solare trebuie făcută atât pe imagini de la satelit cât și pe imagini terestre, cauza "albirii" putând fi compoziția atmosferei, care poate fi human-made, influențată de poluare.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 31 Iul 2017 08:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noi trăim pe fundul oceanului aerian; din acest loc (fundul oceanului) privim Soarele. Dar să nu uităm câte „zarzavaturi” am aruncat în acest ocean. Mă mir că nu se vede în alte culori.
Bineânțeles că de pe orbită se vede același Soare la fel de j'de mii de ani.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 31 Iul 2017 08:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu
"... unde-i astrofizicianul care a prevazut prin calcul toate acestea ? Doar ''noi'' stim ce s-a intamplat in primele trei minute ale Universului si cunoastem gaurile negre mai bine ca pe buzunarul propriu. " Laughing

Imi place ironia asta pe care ai folosit-o si in alte discutii. Am s-o adopt si eu cand trebuie "sa trag din stele jos pe pamnat" pe cineva sau de ce nu chiar pe mine insumi Smile
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Iul 2017 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt facute masuratori de catre sateliti. Si in conditiile unui ''minim'' solar plin de CME-uri foarte mari, se constata o crestere a radiatiei UV relativ la fostul minim.

Evident ca au existat si predictii, conform carora, acest minim prin care trecem urma sa fie caracterizat de o activitate solara si mai scazuta decat la ultimul. Chiar se vorbea ca va urma un nou minim Mauder. Anul asta au fost pana azi 54 de zile ''spotless'', in timp ce in 2009 au fost 260. Nu sunt 11 ani, pentru ca fostul minim a fost intarziat cu vreun an si jumatate. Dar conform calendarului, acum suntem in plin minim.

Pe de alta parte, la ultimul minim m-am uitat la soare, de foarte multe ori, inclusiv cu ochiul liber, in plina zi, si nu imi aduc aminte sa fi fost alb. Era galben, cum il stiam de mic copil.

Retinerea mea initiala fata de relatarile americanilor venea tocmai datorita poluarii si a chem-con-trailsurilor care sunt mai multe acolo. Dar ziua de 29 Iulie a fost extrem de senina, dupa un sir de zile cu ploaie. Nici urma de nor sau chem-suri. Si un cer de un albastru curat, intens, nu spalacit, cum e azi, spre exemplu.

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 31 Iul 2017 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si unde, ma rog, e cresterea/"albirea" ?


TSI_Composite.jpg
 Descriere:
http://spot.colorado.edu/%7Ekoppg/TSI/
 Marime fisier:  154.76 kb
 Vizualizat:  de 9097 ori

TSI_Composite.jpg


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Iul 2017 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De cand pana cand ''total solar irradiance compozite'' e egal cu UV?

Remarc totusi efortul de a gasi un grafic mic mititel pe care diferentele sunt mai putin notabile. Oricum, dupa atata efort, era foarte greu sa mai precizezi si sursa. Dar asta nu e important. Importanta e contrazicerea. Cu orice, in orice, oricum, asa cum ii sta bine unui anonim.

Si subiectul era soarele vazut cu ochiul liber, daca iti amintesti.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2017 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate s-a schimbat spectrul in zona vizibila, nu neaparat valoarea totala a radiatiei.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Iul 2017 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Posibil.
_________________
Dragos N
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 31 Iul 2017 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ceva interesant , se vorbea de mult timp si pare sa se confirme http://www.space.news/2015-10-06-entire-so...rming.html
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Iul 2017 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta-i foarte tare ,rezulta ca si martienii si venusienii isi polueaza planeta !

Acum serios vorbind, noi habar nu avem ce se intampla cu Pamantul dar stim ce se intampla in restul Sistemului Solar ?
Au detergent foarte puternic pentru spalarea creierelor aceste asa-zise ''situri'' de po(mai degraba)pularizare stiintifica''.
Al naibii praf cosmic.
Cand a intrat atata praf cosmic in Sistemul Solar , acum cinci minute sau saptamana trecuta ?
ISS ce face acolo ?Sex pe orbita ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Aug 2017 06:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si plutonienii isi polueaza atmosfera, din ce scrie acolo. Oricum, articolul din space.news e superb. Capodopera de prosteala pe fata. Deci, daca e mai mult praf cosmic in sistemul solar, ajunge mai multa energie la planete. Sau am inteles eu gresit. Si intr-un paragraf ni se spune ca soarele si-a intensificat campul magnetic cu 250%, iar in cel urmator ca acelasi camp magnetic a slabit. Super.

Americanii au o interpretare mai originala a numelui NASA. Never A Straight Answer.

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Aug 2017 07:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
De cand pana cand ''total solar irradiance compozite'' e egal cu UV?
Lumina emisa de soare este in cea mai mare parte emisie termica, iar o schimbare substantiala de culoare (spectru) de la galben la alb ar fi trebuit sa se vada si pe TSI. Nu m-am referit la radiatia UV deoarece aceasta in sine nu schimba culoarea perceputa de ochi. Daca vrei, iti pun si "Solar Spectral Irradiance" pe zile, dar vad ca te-ai pierdut de la primul grafic.

dragos.n a scris:
Remarc totusi efortul de a gasi un grafic mic mititel pe care diferentele sunt mai putin notabile.
Graficul reprezinta compunerea calibrata a masuratorilor efectuate chiar din satelitii pomeniti de tine (fiecare are denumirea trecuta), pe o durata de mai bine de 38 de ani. Ca imagine are dimensiuni decente: 1350 x 900 Pixels (1.21 MPixels) (3:2). Scara pe verticala este marita intre 1355-1375 W/m2, iar un punctulet are rezolutia de ordinul a 100 ppm (parti pe milion), adica undeva la 0.01%. Ma indoiesc ca sunt necesare detalii mai fine. Oricum, chiar si asa "mic mititel", graficul este mult mai lizibil decat cel prezentat de tine, cu dimensiunile de 0 x 0 pixeli, "de la alti astronomi din America", oricare or fi fiind aceia.

dragos.n a scris:
Oricum, dupa atata efort, era foarte greu sa mai precizezi si sursa.
N-a fost cine stie ce efort sa accesez date publice puse la dispozitie chiar de cei ce se ocupa cu asta. Dar observ ca este mai mare efortul de a citi sursa aflata chiar in ... Shocked ... chiar in descrierea imaginii:
http://spot.colorado.edu/%7Ekoppg/TSI/ (se vede?)
Ca sa te scutesc de efort: Dr. Greg Kopp is a Senior Research Scientist at the University of Colorado’s Laboratory for Atmospheric and Space Physics. He has a background in solar physics and aerospace instrumentation. Greg is the instrument scientist for the TIM (Total Irradiance Monitor) spaceflight instruments aboard SORCE, TCTE, and TSIS.

dragos.n a scris:
Dar asta nu e important. Importanta e contrazicerea. Cu orice, in orice, oricum, asa cum ii sta bine unui anonim.
No comment.

dragos.n a scris:
Si subiectul era soarele vazut cu ochiul liber, daca iti amintesti.
Da, da, in special UV-ul cu care tot dai in stanga si dreapta. Rolling Eyes

P.S. Site-ul prezentat de 2SKY este unul de cacealma, vedeti sursele:
Sources include:
(1)TheEventChronicle.com
(2)AboveTopSecret.com
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Aug 2017 08:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce stiu eu, total solar irradiance inseamna tot spectrul de emisie al soarelui. Adica de la unde radio, pana la X. Din care radiatie vizibila este cam 3%. Care este radiatia vizibila in graficul prezentat de tine? Sau care este radiatia UV B, spre exemplu?

Faptul ca eu am pomenit despre UV, este datorat multor avertizari de la televizor in legatura cu expunerea la soare, avertizari care sunt de data recenta, nu le vedeam acum 10-20 de ani, cat si masuratorilor UV la sol facute de retele de astronomi amatori americani. Evident ca nu au legatura cu radiatia vizibila. Decat in cazul in care este o modificare a proportiei acestor radiatii, care afecteaza un spectru mai larg.

Cat priveste increderea ta absoluta in sursele oficiale, imi permit sa iti urez mult noroc. Si sa citez pe un coleg de forum care spunea ca suntem multi inocenti pe aici.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact